Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 28. 4. 2022

Navigace

 • Co je gastrický bypass?
 • Gastrický bypass vede k redukci hmotnosti
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na gastrický bypass?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se připravit na zákrok?
 • Jak se provádí gastrický bypass?
 • Výhody zákroku
 • Jak probíhá zotavení po gastrickém bypassu?
 • Doba rekonvalescence
 • Výsledky gastrického bypassu
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Co je gastrický bypass?

Gastrický bypass je zákrok, který vede k redukci hmotnosti pacienta. Konzumovaná strava se z horní části žaludku dostává přes napojení žaludku se střevem pomocí dvou anastomóz (spojení) do střeva tenkého (při minigastrickém bypassu se používá pouze jedna anastomóza).

Po operaci se omezí množství jídla, omezí se množství kalorií a živin, které vaše tělo absorbuje a změní střevní hormony, které vám pomohou cítit se déle plnější. Zákrok také přispívá k potlačení chuti k jídlu.

Co je gastrický bypass?

Díky zákroku se budete cítit déle plnější

Gastrický bypass vede k redukci hmotnosti

Gastrický bypass je zákrok, který vede k redukci hmotnosti pacienta. Konzumovaná strava se z horní části žaludku dostává přes napojení žaludku se střevem pomocí dvou anastomóz (spojení) do střeva tenkého (při minigastrickém bypassu se používá pouze jedna anastomóza).

Po operaci se omezí množství jídla, omezí se množství kalorií a živin, které vaše tělo absorbuje a změní střevní hormony, které vám pomohou cítit se déle plnější. Zákrok také přispívá k potlačení chuti k jídlu.

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na gastrický bypass?

Vhodní kandidáti na gastrický bypass

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na gastrický bypass?

Chirurgický zákrok je možný provést pacientům, jejichž BMI je 35 nebo vyšší nebo pokud pacientův těžký zdravotní stav souvisí s obezitou a pokusy o hubnutí pod dohledem lékaře selhaly. Pro podstoupení tohoto zákroku musíte být ochotni zavázat se ke změnám zdravého životního stylu a dodržovat veškerá lékařská opatření. Lékař při vstupní kontrole zjistí, zda by tento postup mohl být právě pro vás vhodný.

Mezi další zákroky, které vám může navrhnout, patří například plikacetubulizace žaludku nebo tzv. biliopankreatická diverze (BPD).

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Vyberte si svého specialistu

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Portál Estheticon nabízí mnoho chirurgů, kteří gastrický bypass provádí. S vámi vybraným lékařem je vždy nutné zákrok konzultovat, jelikož důležitou součástí procesu je psychický stav pacienta a ochota změnit životní styl pro dosažení cíle. Protože jsou tyto postupy klíčové, je nanejvýš důležité vybrat chirurga se specializovanými znalostmi a dovednostmi. Vybranému lékaři byste měli důvěřovat a dodržovat veškeré jeho pokyny pro úspěšné dokončení léčbu.

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Lékař by měl umět zodpovědět veškeré dotazy

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Během předoperační konzultace si váš chirurg udělá čas na projednání a pochopení vašich cílů a pomůže vás připravit se na snížení váhy a dopracovat se tak k požadovaným výsledkům po vykonaném zákroku. Kromě toho důkladně vysvětlí celý postup a zodpoví všechny vaše dotazy spojené se zákrokem gastrického bypassu. 

U těchto zákroků je velmi důležitá spolupráce pacienta, motivace a pacientův psychický stav. Cílem předoperačních vyšetření je identifikovat psychologické nebo behaviorální rizikové faktory, řešit jakékoli problémy a rozhodnout, zda jste na operaci připraveni.

Jak se připravit na zákrok?

Připravte se na zákrok

Jak se připravit na zákrok?

Pokud jste vhodným kandidátem k podstoupení gastrického bypassu, lékař vám poskytne konkrétní pokyny, jak se na zákrok připravit. Možná budete muset před zahájením procedury podstoupit laboratorní testy a zkoušky. Také budete muset v době před zahájením procedury omezit to, co jíte a pijete, a jaké léky užíváte. Před zákrokem také můžete být požádáni lékařem o zahájení fyzické aktivity.

Jak se provádí gastrický bypass?

Průběh zákroku

Jak se provádí gastrický bypass?

Gastrický bypass patří mezi kombinované výkony, převážně restriktivní a částečně malabsorpční. Chirurg provede velmi výrazné zmenšení žaludku a poté rozdělí tenké střevo a dolní část napojí na nový malý žaludek, kam pak prochází potrava rovnou. Horní část tenkého střeva, které přivádí sekret slinivky a žlučové kyseliny, se napojí na spodní část tenkého střeva (k tomuto napojení se používá tzv. společná klička). Na délce společné kličky závisí redukce hmotnosti, protože pouze v tomto úseku dochází k trávení živin. 

Výkon není vratný, je prováděn laparoskopicky i laparotomicky. Hospitalizace trvá v průměru 5-7 dní. Celoživotně je nutná substituce minerálů a vitamínů i dalších nutrietů.

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Úbytek hmotnosti vede ke snížení rizika onemocnění souvisejících s obezitou, jako je hypertenze a srdeční choroby. Riziko úmrtí na obezitu je také sníženo po operaci bypassu žaludku, téměř o 40 %. Obezita je spojena se zvýšeným rizikem diabetes 2. typu. Toto riziko se obvykle snižuje s množstvím úbytku hmotnosti, kterého lze dosáhnout po operaci bypassu žaludku. Snižuje se také riziko hyperlipidémie (vysoká hladina cholesterolu a triglyceridů v krvi). 

Obstrukční spánková apnoe a narušený spánek jsou další běžné komplikace, které se často vyřeší po operaci bypassu žaludku. Mohou se také zlepšit bolesti dolní části zad, poškození kolen a bolesti kloubů spojené s nadměrnou tělesnou hmotností. Se sníženou hmotností se také sníží riziko žilní trombotické embolie.

Jak probíhá zotavení po gastrickém bypassu?

Zotavení po gastrickém bypassu

Jak probíhá zotavení po gastrickém bypassu?

První měsíc zvládnete pouze malé množství měkkého jídla a tekutin. Postupně však budete moci přidat pevnou stravu zpět do svého jídelníčku. Velmi rychle si všimnete pocitu plnosti po jídle, už asi po dvou lžících jídla. Lékař Vám také může doporučit, abyste užívali doplňky výživy. Během prvních dvou let můžete očekávat, že ztratíte polovinu až dvě třetiny své nadváhy.

Úbytek hmotnosti bude ve většině případů pokračovat rok a půl, než se stabilizuje. Po zákroku s Vámi budou spolupracovat specialisté a lékaři, aby zajistili, že Vaše zotavení bude co nejplynulejší.

Doba rekonvalescence

Doba rekonvalescence po zákroku

Doba rekonvalescence

Většina bypassů žaludku je laparoskopická, což znamená, že chirurg dělá malé řezy a tím se zkrátí doba zotavení. Většina lidí zůstává v nemocnici 2 až 3 dny a k normálním činnostem se vrátí za 3 až 5 týdnů. V průměru může zotavení trvat 6 až 8 týdnů. Uzdravení každého pacienta je jiné, ale důraz na domácí hygienu a pooperační péči pomůže zotavení urychlit.

Výsledky gastrického bypassu

Výsledky gastrického bypassu

Výsledky gastrického bypassu

Většina pacientů operací dosáhnou trvalých, dlouhodobých výsledků. Ztráta hmotnosti po operaci závisí na vaší schopnosti změnit stravovací návyky a přidat pravidelné cvičení mezi Vaše návyky. Dobré duševní zdraví je rovněž důležité pro dodržování léčebného plánu a dosažení co nejlepších výsledků. Gastrický bypass může být vynikajícím řešením zdravotních problémů souvisejících s obezitou.

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Všechny chirurgické zákroky s sebou nesou jistá rizika. Váš chirurg vám vysvětlí všechny potenciální komplikace bariatrické chirurgie, krátkodobé i dlouhodobé, a zodpoví vaše dotazy. Dlouhodobá míra komplikací je o něco vyšší než u rukávové gastrektomie. Komplikacím se však lze vyhnout při správné péči.

Rizika bariatrické chirurgie zahrnují reflux, rizika související s anestezií, chronickou nevolnost a zvracení, neschopnost jíst určitá jídla či infekci. Pacienti nesmí po operaci užívat aspirin. Všichni pacienti musí po operaci užívat vitamíny po celý život. Pokud tak neučiní, mohlo by to vést k dlouhodobému nedostatku vitaminů a minerálů, zejména k deficitu vitaminu B12, železa, vápníku a kyseliny listové.

Časté otázky

 • Kolik váhy mohu zhubnout po operaci bypassu žaludku? Průměrná týdenní ztráta hmotnosti u pacientů s bypassem žaludku je přibližně 2 až 7 kilogramů po dobu prvních dvou až tří měsíců. Po šesti měsících se začíná zužovat na půl kilogramu až 1 kilogram týdně.
 • Jak dlouho trvá zotavení po bypassu žaludku? Většina bypassů žaludku je laparoskopická, což znamená, že chirurg dělá malé řezy a tím se zkrátí doba zotavení. Většina lidí zůstává v nemocnici 2 až 3 dny a k normálním činnostem se vrátí za 3 až 5 týdnů.
 • Co se stane, když jíte příliš mnoho po žaludečním bypassu? Pokud se po gastrickém bypassu přejídáte, je pravděpodobné, že dojde ke zvracení nebo průjmu.

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."