Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 5. 5. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Jak probíhá laserové odstranění rozšířených žilek?
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na laserové odstranění rozšířených žilek?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se připravit na zákrok?
 • Jak se provádí laserové odstranění rozšířených žilek?
 • Jakým způsobem se lze zbavit rozšířených žilek?
 • Výhody zákroku
 • Jak probíhá zotavení po laserovém odstranění rozšířených žilek?
 • Doba rekonvalescence
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Úvod

O svůj zevnějšek se snažíme pečovat, ale s přibývajícím věkem naše tělo vyžaduje stále větší péči. Stejně tak cévy, které společně s přibývajícími roky ztrácí svou pružnost. Taktéž genetika hraje významnou roli, proto se rozšířené a popraskané žilky mohou objevit i v mladém věku. K rozšířeným žilkám se můžeme propracovat i nevhodným životním stylem. Mezi rizikové faktory patří nadváha, kouření a nedostatek pohybu. Nejčastěji se metličkové žilky vyskytují v obličeji, v okolí nosu a na dolních končetinách. Dokáží pod kůží vytvořit nevzhlednou červenou či namodralou pavučinu. Kromě stránky estetické však mohou způsobit i závažnější zdravotní problémy jako jsou žilní nedostatečnost či křečové žíly, pocit svědění v okolí rozšířených cév a křeče. Léčba cév a ošetření metličkových žilek je dnes snadná a to za pomoci laseru, který je dokáže dokonale odstranit.

Brandeis Clinic by Lucie Kalinová

Laserové odstranění rozšířených žilek (klinika Brandeis Clinic by Lucie Kalinová)

Jak probíhá laserové odstranění rozšířených žilek?

Laserové odstranění rozšířených žilek je velmi efektivní metoda, která dokáže odstranit nevzhledné sítě cév na nohou, v obličeji či jiných postižených částech těla. Za pomoci řízeného počítače paprsek laseru působí na konkrétní tmavě zbarvené cévky. 

Laser tepelně reaguje na pigmentově zbarvené tkáně, proto je spolehlivě zničí.

MUDr. Hana Raková MBA

Laserové odstranění rozšířených žilek (MUDr. Hana Raková MBA)

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na laserové odstranění rozšířených žilek?

Pokud vaše pokožka dovolila tmavě zbarveným cévkám prosvítat, je čas se s nevzhlednými pavučinami rozloučit. Pokud Vás trápí rozšířené cévky, jejich laserové odstranění je spolehlivým krokem k dokonalosti.

Pomocí laseru snadno odstraníte rozšířené žilky v obličeji a dalších částech těla.

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Pokud si nejste jisti, jak si vybrat vhodného lékaře k odstranění rozšířených žilek, portál Estheticon nabízí k nahlédnutí reálné fotografie před a po zákroku, čímž můžete posoudit Vaše představy o výsledku odstranění rozšířených žilek s realitou. Nejdůležitější je však vzájemné porozumění si s lékařem, který Vám zákrok bude provádět. Každý lékař je jedinečná osobnost a povahové vlastnosti a přístup konkrétního lékaře je nutné zvolit v korelaci s Vašimi představami. Je nutné, aby lékař dokázal vyhovět všem Vašim požadavkům a potřebám. S vybraným lékařem je dobré konzultovat, zda jste vhodným pacientem, a jakého výsledku provedeným zákrokem docílíte.

Výběr lékařů a klinik, kteří odstranění metličkových žilek na stránkách Estheticon nabízí, je široký.

Jak probíhá schůzka s lékařem?

Před zákrokem se dostavte na konzultaci

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Před každým zákrokem je nutná důkladná konzultace s lékařem, který bude zákrok provádět. Lékař tak může posoudit, zda jste pacient vhodný pro laserové ošetření cév či zda jste vhodným kandidátem pro jiný typ zákroku.

Při první schůzce je důležité s vybraným lékařem prodiskutovat Vaše očekávání ohledně konečného výsledku a nastavit postup léčby tak, aby bylo možno dosáhnout cíle dosáhnout dle Vašich představ. Je vhodné probrat i veškerá potencionální rizika.

Amaryllis Centrum

Fotografie před a po zákroku (klinika Amaryllis Centrum Praha)

Jak se připravit na zákrok?

U odstraňování rozšířených žilek je dobré myslet na výběr vhodného oděvu, který umožní pohodlně provést plánovaný zákrok. Pokud jde o odstraňování rozšířených žilek pod koleny, je příjemný volný oděv pro snadné odhalení ošetřovaného místa. Před plánovaným zákrokem bude vzata do úvahy Vaše zdravotní anamnéza. Dva týdny před zákrokem se nedoporučuje pobyt na přímém slunci, opalování v soláriích a vosková depilace.

Před laserovým zákrokem se řiďte především konkrétními pokyny Vašeho lékaře.

Laserové odstranění rozšířených žilek

Laserové odstranění rozšířených žilek (klinika estetické dermatologie a plastické chirurgie My Best Care s. r. o.)

Jak se provádí laserové odstranění rozšířených žilek?

Laserový paprsek se zaměřuje pouze na postižené místo a nežádoucí cévy přesně zasáhne, okolní tkáně tak zůstanou zcela nedotčené. Tepelně zničené cévky tělo samo vstřebá. Zákrok není bolestivý, a proto nevyžaduje anestetika.

Pokud se laserem ošetřují větší plochy nebo si pacient znecitlivění vyžádá, je možné použít znecitlivující krém. Zákrok je prováděn ambulantně.

Laserové odstranění rozšířených žilek

Rozšířené žilky je možné odstranit několika způsoby

Jakým způsobem se lze zbavit rozšířených žilek?

Přesná příčina pavoučích žil není známa, přesto za primární faktory přispívající k tomuto stavu jsou považovány těhotenství, obezita, trauma, stárnutí, poškození sluncem a hormonální vlivy a významný podíl má i dědičnost. S rostoucím výskytem žilních chorob má více než 40 procent žen nějakou formu choroby žil.

Existuje několik způsobů, jak se rozšířených cév zbavit. Efektivně vás jich zbaví cévní laser, sklerotizace, pulzní světlo nebo elektrokoagulace. Lékař Vám pomůže vybrat vhodnou metodu dle šíře a rozsahu cévek. Aby bylo odstranění žilek co nejefektivnější, je žádoucí pečovat o žilní systém komplexně. Žilní systém dolních končetin lze podpořit kompresí (elastickými punčochami) či vhodnými potravinovými doplňky.

LaserPlastic

Pacientka před a po zákroku (klinika LaserPlastic)

Výhody zákroku

Mezi výhody odstranění rozšířených cév řadíme efektivnost zákroku. Laser účinně odstraní postižené cévy. Další výhodou je rychlost zákroku. Během několika minut Vás laser dokáže zbavit nepěkných cévních sítí a to bezbolestně. Okolní tkáně zůstanou po zákroku nedotčené a rizika komplikací jsou minimální.

Pokud vás trápí nevzhledná prasklá žilka v obličeji či byste se rádi zbavili metličkových žilek na nohou a jiných částí těla, laser je pro vás vjodným řešením.

Laserové odstranění rozšířených žilek

Laserové odstranění rozšířených žilek (klinika Brandeis Clinic by Lucie Kalinová)

Jak probíhá zotavení po laserovém odstranění rozšířených žilek?

Po vykonaném zákroku může být ošetřované místo zarudlé. Pokožka v ošetřeném místě může být několik hodin citlivější. Ledové obklady mohou proces hojení urychlit a zpříjemnit.

Ošetřované místo byste po několik dalších dnů neměli zbytečně namáčet a několik týdnů po ošetření je třeba vyvarovat se slunečnímu záření. Pokud se u Vás objeví zvýšená bolestivost či puchýře, kontaktujte lékaře. Lékař Vám také může doporučit užívání léků příznivě působících na kvalitu cévní stěny.

Doba rekonvalescence

Dbejte pokynů lékaře

Doba rekonvalescence

Pacient nemusí zaznamenat změny i několik prvních týdnů po zákroku. Efekt je plnohodnotný až 3-4 týdny po zákroku, kdy by tělo mělo zničené žilky plně vstřebat. Doba hojení ale vždy závisí na rozsahu zákroku, použité energii a individuálních dispozicích.

Pokud není výsledek uspokojivý, je možné ošetření jednou či vícekrát opakovat. Je vhodné dbát na pokyny lékaře.

LaserPlastic

Klinika LaserPlastic

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Jako každý jiný zásah do těla může mít i laserové odstranění rozšířených cév vedlejší účinky, které jsou však minimalizovány péčí kvalifikovaných lékařů.

Mezi komplikace tohoto zákroku se řadí pálení pokožky, krvácení, infekce, jizvy či strupy.


Časté otázky

 • Jak zákrok funguje? Laserový světelný paprsek prochází pokožkou, aniž by ji poškodil, následně je pohlcen červeným barvivem uvnitř cévy, dojde k jeho přeměně na teplo, které způsobí koagulaci – zatavení cévy. Postupně pak dochází k vstřebání a vymizení žilky.” uvádí klinika BcD Clinic.
 • Je možné odstranění žilek v obličeji v létě? I když je možná v teplém až horkém počasí červené cévky na tváři více vidět, není vhodné je při vysokém UV riziku ošetřovat, ať už laserem nebo jinou metodou, která irituje kůži - důvodem jest právě zvýšená aktivita melanocytů a následný vznik pigmentových skvrn.” uvádí MUDr. Takácsová z kliniky Amaryllis Centrum Praha.
 • Jaká je cena odstranění červených žilek v obličeji?

  Klinika estetické medicíny Petra Clinic odpovídá: Tyto červené žilky odstraňujeme pomocí přístroje T-way. Cena se pohybuje od 1500 Kč, záleží na velikosti ošetřované partie.” 

 • Jak posilovat cévní stěnu? MUDr. David Tomášek uvádí Zkuste léky na posílení cévní stěny jako je napři Cyclo3Fort. Efekt je individuální. Tyto problémy jsou někdy, bohužel, špatně řešitelné.” 
 • Udělají se po zákroku strupy? Lékařský dům Praha 7 odpovídá: Zarudlé a nepatrně oteklé, u někoho není vidět reakce žádná. Důležité je, aby laserový přístroj měl kvalitní chlazení.” 

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."