Velké bradavky

Co máme na mysli pod pojmem velké bradavky?

Prsa jsou umístěna v úrovni hrudníku

Prsa jsou umístěna v úrovni hrudníku

Než se dostaneme k tomu, co je to bradavka, podívejme se na anatomii prsou. 

Prs je tkáň, která lemuje prsní svaly, je totožná jak u mužů, tak i u žen, ale po ukončení puberty jsou u žen prsa výraznější.

Ženská prsa se skládají z:

  • prsní mléčné žlázy, rozčleněná na žlázové lalůčky
  • prsní sval
  • tukové tkáně (množství tuku určuje velikost prsu).

Pojivová tkáň a vazy podpírají prs a dodávají mu tvar. Nervy společně s krevními a lymfatickými cévy a uzlinami zajišťují citlivost prsu.

Anatomie bradavky a úvahy o velké bradavce

Bradavka se nachází přibližně ve střední části prsu. Obvykle má vzhled válce nebo kužele, ale v některých případech může mít malou prohlubeň (jako například invaginovaná bradavka). Rozměry bradavky se také liší, ale obecně souvisejí s velikostí prsu. Zevně je bradavka nepravidelná a drsná díky velkému množství papil a rýh, které lemují její povrch. V případě zvětšení bradavky může být velkých rozměrů a vyčnívat daleko z prsu.

Různé typy bradavek

Různé velikosti bradavky

Různé velikosti bradavky

Každá bradavka je jedinečná, a proto byste se neměli jejím tvarem znepokojovat. Odstíny areoly se pohybují od světle růžové až po velmi tmavě hnědou barvu, ale vždy jsou tmavší, něž samotný prs. Jejich barva se liší proto, aby je děti mohly při kojení snáze rozpoznat.

Zde jsou uvedeny hlavní kategorie různých bradavek:

  • Plochá bradavka (bradavka splývá s areolou)
  • Vpáčené nebo invaginované bradavky
  • Třetí bradavka (není neobvyklé mít třetí bradavku, může být dobře ohraničená nebo nedostatečně vyvinutá).
  • Dlouhé bradavky
  • Velké bradavky
  • Bradavky s výraznými žlázkami (v tomto případě se není čeho obávat, žlázky mohou být jak velmi výrazné nebo téměř neviditelné)
  • Chlupaté bradavky (muži i ženy mají kolem areoly chloupky, někteří si je z estetických důvodů odstraňují pinzetou).

Estetické ošetření

Redukce areoly

Redukce areoly

Existuje několik estetických operací bradavek, především operace vpáčených bradavek (malformace bradavek, která není závažná ani bolestivá, ale může být nezbytná pro kojení nebo sexuální aktivitu), operace ke zmenšení délky bradavky a zmenšení areoly. Tyto operace lze provést samostatně nebo v kombinaci s dalšími operacemi prsou: zmenšením prsou, zvednutím nebo zvětšením prsou.

Zmenšení bradavek

Zmenšení areoly je zákrok, který spočívá v korekci velikosti pigmentované kůže kolem bradavky, aby prsa získala harmoničtější vzhled. Některé ženy kromě úpravy areoly usilují také o zmenšení výšky a šířky bradavky při zachování její citlivosti.

Bibliografie

(2023) LA RÉDUCTION DU MAMELON. Available at: https://www.docteurbenelli.com... (Accessed: 2023).

(2023a) Your Breasts: What’s Normal, What’s Not? Available at: https://www.webmd.com/women/no... (Accessed: 2023).

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."