Ověřil/a:
Tato klinika estetické medicíny se zaměřuje především na laserovou estetickou medicínu, dermatologii, korektivní dermatologii nebo kosmetologii. Nabízí svým klientům nadstandardní služby.
Aktualizováno: 29. 4. 2022

Navigace

 • Jak na odstranění pigmentových skvrn?
 • Příčiny vzniku pigmentových skvrn
 • Výběr specialisty na odstranění pigmentových skvrn
 • Možnosti odstranění pigmentových skvrn
 • Cena odstranění pigmentových skvrn
 • Průběh ošetření alexandritovým laserem
 • Bolestivost odstranění pigmentových skvrn laserem
 • Rekonvalescence a hojení
 • Průběh ošetření pigmentací chemickým peelingem
 • Rekonvalescence po ošetření chemickým peelingem
 • Výsledek ošetření a trvanlivost efektu ošetření
 • Další metody k odstranění pigmentových skvrn
 • Doporučení pro prevenci vzniku pigmentových skvrn
 • Nežádoucí pigmentace
 • Včasné vyšetření znamének a kožních projevů

Jak na odstranění pigmentových skvrn?

K odstranění pigmentových skvrn se nejčastěji využívá chemický peeling a laser. Ošetření se běžně provádí v obličeji, dekoltu nebo na hřbetech rukou. S pigmentovými skvrnami se svěřte do rukou odborníka – dermatologa. Velmi důležitá je i prevence vzniku pigmentových skvrn.

Před/po

Fotografie před a po ošetření (Esthé Laser Clinic)

Příčiny vzniku pigmentových skvrn

Příčinami pigmentových skvrn mohou být:

 • hormonální změny (např. během těhotenství nebo při užívání hormonální antikoncepce (tzv. melasma),
 • některé léky,
 • návštěvy solárií,
 • nadměrné slunění,
 • stárnutí - aktinické pigmentové skvrny (někdy se označují termínem „stařecké skvrny", i když není pravidlem, že vznikají jen v pokročilém věku, setkat se můžete také s termínem „jaterní skvrny"),
 • genetické dispozice,
 • vliv UV záření,
 • používání nevhodné kosmetiky pro zesvětlení kůže,
 • někdy jako důsledek nešetrné depilace,
 • špatná péče po ošetření lasery, epilaci či depilaci.

Na vzniku pigmentových skvrn se kromě genetické dispozice podílí výrazně především UV záření. Čím více mu byla kůže vystavena během dětství a celého dosavadního života, tím větší je pravděpodobnost vzniku těchto skvrn. Sluneční záření má na svědomí také hnědě zabarvené jizvy (např. po akné).

Také záleží na typu pigmentové skvrny. Typ melasma se nejčastěji objevují v centrální části obličeje, na čele a tvářích. Bývají mnohočetné, někdy se slévají do větších ploch. Během letních měsíců, kdy je intenzita slunečního záření vysoká, bývají více výrazné, během chladných měsíců pak jsou méně patrné.

Jejich léčba není jednoduchá, ne vždy se je podaří zcela odstranit, protože na jejich vzniku se podílí nejen sluneční záření, ale i hormony. Někdy však postupně během let mizí i samovolně, pokud pomine jejich prvotní příčina (např. žena přestane užívat hormonální antikoncepci), není to však pravidlem.

Výběr specialisty na odstranění pigmentových skvrn

Nepodceňujte výběr specialisty

Výběr specialisty na odstranění pigmentových skvrn

Ošetření provádí specializovaná dermatologická pracoviště. Při výběru lékaře či kliniky pro své ošetření byste neměli vybírat jen podle ceny, varujeme před ošetřením nekvalitními přístroji a nedoporučujeme ani kosmetické salóny. Ošetření by měl provádět zkušený lékař - dermatolog.

Možnosti odstranění pigmentových skvrn

Zvolit můžete laser nebo chemický peeling

Možnosti odstranění pigmentových skvrn

Na mírné hyperpigmentace se používá chemický peeling. Tmavé skvrny se odstraňují laserem. Nejlépe funguje alexandritový laser Candela, který pro tento účel získal certifikaci americké FDA. Tento laser vysílá paprsky o vlnové délce 755 nm, které dokáží nejlépe zacílit pigment ve skvrnách.

Cena odstranění pigmentových skvrn

Odstranění pigmentových skvrn chemickým peelingem ani laserem není hrazeno ze zdravotního pojištění. Cena odstranění pigmentových skvrn se odvíjí od použité metody, velikosti ošetřovaného místa a nutnosti opakování ošetření.

Průběh ošetření alexandritovým laserem

Jedná se ambulantní zákrok v lokální anestezii. Samotné ošetření netrvá více než 30 minut.

Laserový paprsek cílí na pigment ve vrchních a středních vrstvách kůže. Laser pigment nebo barvu zacílí a rozmělní, tělo je pak vyloučí z těla ven pomocí bílých krvinek nebo v podobě drobných stroupků.

Co dokáže odstranit laser:

 • pigmentové a stařecké skvrny v obličeji,
 • stařecké a pigmentové skvrny v dekoltu,
 • stařecké a pigmentové skvrny na hřbetech rukou,
 • tetování.
Bolestivost odstranění pigmentových skvrn laserem

Je možné použít znecitlivujicí krém

Bolestivost odstranění pigmentových skvrn laserem

Laserové odstranění pih a pigmentových skvrn není bolestivé, v jeho průběhu je cítit jen drobné štípaní. Kdo chce, může si nechat ošetřovanou oblast znecitlivět anestetickým krémem. V tom případě je nutné přijít na kliniku 30 minut předem, aby anestetický krém začal působit.

Rekonvalescence a hojení

Na hyperpigmentacích ošetřených alexandritovým laserem se během hojení objevují drobounké stroupky, kůže se zahojí za 7-10 dnů.

Ošetřenou oblast je nutné dlouhodobě chránit před sluncem, jinak by se skvrny objevily znovu, ideálně kosmetikou min. s SPF 50. Ochrana pleti před slunečním zářením by měla být celoroční, nejen v létě.

Několik dní po ošetření nechoďte do sauny nebo do bazénu, do ranek by se mohla dostat infekce.

Stroupky je vhodné promazávat nějakým krémem podporujícím hojení (např. s obsahem panthenolu). Běžnou kosmetiku a make-up je možné používat po plném odloučení stroupků, za 5-7 dnů. Make-up jako takový problém není - problematické je nešetrné odličování, při kterém by mohlo dojít ke stržení stroupků.

Průběh ošetření pigmentací chemickým peelingem

Chemický peeling

Průběh ošetření pigmentací chemickým peelingem

Chemickým peelingem lze pro odstranění pigmentových skvrn ošetřit celý obličej, krk, dekolt, ale i ruce nebo záda. Většinou se používá chemický peeling s obsahem ovocných kyselin.

Na ošetřovanou oblast se aplikuje gel, který se nechá určitou dobu působit a pak se neutralizuje. Ošetření je potřeba opakovat v intervalu 1-3 týdny.

Před/po

Fotografie před a po ošetření (FORMOSA)

Rekonvalescence po ošetření chemickým peelingem

Bezprostředně po ošetření je pleť zarudlá, můžou se objevit jemné puchýřky. Ty je potřeba nechat vyhojit, nesmí se slupovat, strhávat. Pro rychlejší hojení je vhodný krém s obsahem panthenolu.

Vyhojení je rychlé, obvykle 2-3 dny. Kožní šupinky se nesmí mechanicky odstraňovat, opět, promazávání hojivým krémem je vhodné.

Před/po

Před/po (Klnika YES VISAGE)

Výsledek ošetření a trvanlivost efektu ošetření

Výsledkem je zesvětlení nebo úplné odstranění pigmentací. Obvykle je potřeba ošetření provést opakovaně jak v případě laseru, tak i chemického peelingu. Pigmentace se objevují v závislosti na věku či vlivu hormonů a tak během let se mohou znovu objevit. V takovém případě je ošetření možno zopakovat.

Další metody k odstranění pigmentových skvrn

Laser se volí pro tmavší pigmentaci

Další metody k odstranění pigmentových skvrn

V případě tmavším pigmentací se pro ošetření volí spíše laser, v případě světlejších a méně rozsáhlých pak chemický peeling.

Odstranění pigmentací je vždy vhodné konzultovat s lékařem, nespoléhat se na volně dostupnou kosmetiku se zesvětlujícími účinky. V některých případech nesprávné použití může vést k tomu, že v lepším případě kosmetika „jen" nefunguje, v tom horším způsobí vážné podráždění kůže.

Doporučení pro prevenci vzniku pigmentových skvrn

 • Kůži je nutné dostatečně chránit před sluncem.
 • Nenavštěvovat solária.
 • Pokud se pohybujete na sluníčku, používejte krémy s vysokým ochranným faktorem.
 • Noste i pokrývku hlavy s kšiltem.

Je třeba zdůraznit, že krémy proti pigmentovým skvrnám fungují většinou jako doplněk a jejich používání je dobré konzultovat s dermatologem.

Nežádoucí pigmentace

Pozor na nežádoucí pigmentaci

Nežádoucí pigmentace

Nežádoucí pigmentace se může objevit i jako důsledek provedeného ošetření (lasery či IPL) nebo kvůli používání nevhodné kosmetiky s účinkem na zesvětlení kůže. Někdy i jako důsledek depilace, po stržení chloupků voskem, zejména když je epilovaná oblast následně vystavena sluníčku.

Problematické je to pak zejména v oblasti horního rtu, kde pak pigmentace může působit jako knírek pod nosem. Někdy se objevují drobné pigmentace i po zarostlých chloupcích, nejčastěji v oblasti lýtek.

Včasné vyšetření znamének a kožních projevů

Vyšetření dermatoskopem

Včasné vyšetření znamének a kožních projevů

V případě, že na kůži objevíte nový zvláštní projev, kterého jste si dříve nebyli vědomi - jiné zabarvení kůže, růžovou či červenou skvrnu se šupinkou nahoře, která se nehojí - měli byste bez prodlevy navštívit ambulanci dermatologa pro vyloučení možnosti, že jde o vznikající kožní nádor.

Vyšetření znamének a kožních projevů dermatoskopem je rychlé, nebolí a jen včasná prevence dokáže zabránit rozvoji závažného onemocnění. Je třeba říci, že kožní nádorky se mohou objevit nejen na kůži, ale i na rtu nebo v koutku úst (častěji u kuřáků).

Pro kontrolu a diagnostiku je vždy třeba navštívit kožního lékaře - dermatologa, odstranění kožního projevu pak provádí dermatolog, ale i chirurg nebo plastický chirurg (dle povahy kožního projevu).

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."