Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Gynekomastie

Stojí to za to
100 %
Stojí to za to
Na základě 22 příběhů
Průměrná cena
18.875 Kč
Průměrná cena
Podle 54 odborníků
 • Celková anestezie
 • 1 den
 • Délka zákroku 1–3 hodiny
 • 1–7 dní klidového režimu
 • Okamžitý efekt
 • Trvalé výsledky

Co je to gynekomastie?

Gynekomastie je jednostranné nebo oboustranné zvětšení prsní žlázy u muže. Před plastickou operací odstraňující zvětšenou žlázu je nutné vyšetření endokrinologem. Operaci lze provést v lokální, ale častěji v celkové anestezii. Hospitalizace obvykle trvá jeden den. 3 až 4 týdny je nutné nosit hrudní bandáž. Sportovat je vhodné asi po měsíci. 

K čemu a kdy využívají muži plastiku prsou? „Mužská prsa" představují především problém z psychologického hlediska pro řadu chlapců a mužů.

Zvětšení mužské prsní žlázy

Co je to gynekomastie?

Gynekomastie řeší problém zvětšení prsní žlázy

Gynekomastie (z řeckého „gyne" – podobný ženě a „mastos" – prso) je zvětšení mužské prsní žlázy. Vyskytuje se u 30–40 % dospělých mužů a 60–75 % adolescentů. Často se projevuje bolestí a tuhostí. Pokud dojde jen k nahromadění tuku, jedná se o pseudogynekomastii.

Ve zvětšené žláze se často objevují cysty, které není radno podceňovat, protože karcinom prsní žlázy není pouze ženskou záležitostí. Toto onemocnění se vyskytuje u 0,5 % mužů.

Někteří muži se s gynekomastií srovnají velmi dobře, ale mnohým tato nesouměrnost působí značné problémy a komplexy. Zejména v pubertálním období může gynekomastie způsobit velkou psychickou újmu.

Příčiny gynekomastie

Příčiny gynekomastie

Hlavní příčiny gynekomastie

Často bývá příčina gynekomastie nezjištěna. Mléčná žláza je u člověka založena v prenatálním období a je totožná pro obě pohlaví. Její další vývoj je v období puberty pod hormonálním vlivem.

Lze říci, že hlavní příčinou je relativní nebo absolutní zvýšená hladina estrogenů působící na růst tkáně prsu. Zvýšená hladina estrogenu je navíc doplněna deficitem cirkulujících androgenů (mužské pohlavní hormony) anebo poruchou receptorů, na které tyto hormony nasedají a spolu s nimi vyvolají účinek. Jaké jsou tedy příčiny?

Fyziologické:

 • neonatální (novorozenecké),
 • adolescentní,
 • stařecké.

Fyziologická gynekomastie se přirozeně vyskytuje u novorozenců mužského pohlaví, u kterých převažuje hladina hormonů z matčina těla. Tato zcela fyziologická novorozenecká gynekomastie pomine během několika týdnů.

Neznepokojuje nás ani vznik gynekomastie u pubescentů. U kterých tato hormonální dysbalance odezní do 1 až 2 let. Pokud tomu tak není, je dobré navštívit endokrinologickou ambulanci.

Gynekomastie se také vyvíjí u mužů zhruba po 60 letech, kdy dochází k degeneraci pohlavních buněk, které produkují androgeny.

Patologické:

 • testikulární hypogonadismus - primární; sekundární (zánět varlat, traumatické změny, vasektomie - podvázání chámovodů),
 • endokrinní (hyperthyroidismus, heperthyroidismus, adrenokorikální hyperplasie),
 • metabolické poruchy (cirhóza, ledvinové selhání),
 • nádorové bujení (tumor nadledvin, nádor plic, lymfomy, hepatocelulární karcinom, neurofibromatóza),
 • polékové.

Patologická gynekomastie má různé etiologie. Při vzniku onemocnění hrají roli zevní i vnitřní faktory. Asi v 62 % bývá gynekomastie poléková, kdy ji způsobují některé léky např. spirolacton – diuretikum, cimethidin – použití při vředové chorobě, dioxin – při srdeční chorobě, hormony a často i steroidní anabolika.

Také jednostranně zvětšené nebo zmenšené varle může být endogenní příčinou gynekomastie. Testikulární důvody gynekomastie dále můžeme rozdělit na primární a na sekundární.

Primárně poškozená varlata se objevují u:

 • Klinefelterova syndromu (jedná se o genetické postižení, kdy genotyp muže je XXY, místo normálně vyskytujícího se XY).
 • Pituitárního hypotalamického hypogonadismu (zmenšená varlata v důsledku nedostatečné sekrece vyšších řídících hormonů z hypotalamu).
 • Reifensteinova syndromu (syndrom kombinující gynekomastii, deformity genitálu, hypogonadismus, abnormální vyústění močové trubice – hypospadie).

I sekundární poškození varlat jiným onemocněním může způsobit hormonální dysbalanci. Poškození jako:

 • tumory varlat,
 • záněty varlat,
 • varlata po traumatickém postižení,
 • stav po vasektomii – podvázání chámovodů.

I nádory a onkologické onemocnění jsou častou příčinou gynekomastie. Nejčastěji se jedná o nádory, které se vyskytují ve tkáních produkujících estrogeny a zmnožením této tkáně dochází k dysbalanci.

Takovými to nádory jsou nádory nadledvin produkující prekurzory estrogenu. Z dalších jiných onkologických onemocnění jsou to hepatocelulární karcinom, hematom, lymfomy, nádory plic a nádory v oblasti hypotalamu a hypofýzy. Je třeba provést patřičná vyšetření, aby se vyloučila rakovina prsu.

Také metabolické onemocnění stojí velmi často za zvětšením prsní žlázy. Do této kategorie patří jaterní cirhóza, selhání ledvin a obezita. U obézních mužů dochází v tukové tkáni k aromatizaci (enzymatické přeměně) volných androgenů na estrogen. Při jaterní cirhóze je porušena funkce jater a je narušen metabolismus hormonů.

Hormonální dysbalance (nejčastěji hormonu štítné žlázy) je velmi častá příčina gynekomastie. Zmnožení tkáně se vyskytuje jak u hyperthyreózy (zvýšená produkce hormonu štítné žlázy), tak i u hypothyreózy (snížení produkce hormonu štítné žlázy). Způsobuje ji i porušení řídící osy hypotalamu a hypofýzy (řídící struktury v mozku).

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."
Zobrazit lékaře