Léčba křečových žil (varixů)

Křečové žíly vznikají méněcenností žilní stěny, kdy se na ní tvoří výdutě, které jsou viditelné pod kůži. Důvod k odstranění varixů je nejen estetický, ale i zdravotní. Plastická chirurgie přináší několik postupů k jejich odstranění.

 

Proč přistoupit k léčbě křečových žil?

Neléčené křečové žíly vedou ke vzniku trombů s rizikem embolizace a také ke vzniku bércových vředů, onemocnění lymfatického systému, chronické žilní nedostatečnosti. Medicína dokáže tyto patologické žíly léčit a tím předcházet rizikům, které tato choroba přináší.

Typy léčby křečových žil

Existuje několik variant a metod odstranění křečových žil, jak při odstranění křečových žil postupovat. Jedná se o:

Miniinvazivní operace CHIVA

Je velmi efektivním postupem, jak se varixů zbavit. Oproti klasické operaci křečových žil, při které je celá postižená žíla u těla vytrhnutá, při metodě CHIVA chirurg odstraní pouze poškozené části žíly. Metoda CHIVA je vhodná k odstranění drobných žilek mimo hlavní kmen. Pro volbu CHIVA metody není ani tak rozhodující věk, jako spíše váš zdravotní stav. Její nespornou výhodou je, že se může provádět ambulantně.

Jste vhodným kandidátem pro minioperaci CHIVA?

Pokud hledáte jemnou miniinvazivní cestu k odstranění křečových žil, jste fyzicky zdraví a psychicky stabilní, patrně budete vhodným kandidátem pro tento zákrok. Vhodnost ovšem definitivně určí až lékař po vyšetření.

Postup operace

Operací lze odstranit křečové žíly všech velikostí. V přesně stanovených místech bude proveden malý řez či vpich, velký asi 1 – 3 mm, kterým jsou křečové žíly podvázány, zkráceny a některé odstraněny. Operace bývá doplněna sklerotizací či laserovou léčbou. Cílem metody je odstranit veškeré křečové žíly, které jsou nadbytečné a po operaci nebudou chybět. Řezy či vpichy nebývá většinou nutno šít, dostačující je náplasťový steh.

Před operací

Při první konzultaci lékař zhodnotí váš zdravotní stav a klinicky vyšetří cévní systém dolních končetin – tedy tepen, hlubokých a povrchových žil. Pravděpodobně budete také muset podstoupit vyšetření duplexním ultrazvukem. Na základě těchto vyšetření lékař navrhne postup léčby. Je možné, že bude použito několik technik odstranění varixů. V rámci příprav na operaci si zajistěte odvoz domů.

Anestezie

Protože miniinvazivní operace CHIVA je velmi šetrná, provádí se zcela běžně odstranění křečových žil v místní anestezii znecitlivující látkou, eventuálně vám mohou být podána sedativa. V průběhu operace budete bdít, ale budete uvolnění a nebudete cítit bolest. Můžete pociťovat minimální bolest, kterou lze mírnit chlazením povrchu kůže. V některých případech může na vyžádání chirurg zvolit analgosedaci (řízený spánek). V tom případě je potřeba několik hodin po operaci dospat v nemocnici.

Po operaci

Po zákroku budete moci odejít domů po skončení operace. Bude vám doporučeno minimálně 14 dní po zákroku, ale raději déle nosit bandáže či kompresivní punčochy. Prvních 4 – 6 týdnů je nutné se vyhnout sportovním činnostem, jako je lyžování, veslování, tanec. Běžná cvičení lze provádět asi 2 – 3 týdny po operaci. Veškeré podrobnosti vám sdělí lékař, opatření jsou vždy vysoce individuální a závislá na rozsahu výkonu. Vpichy nebo ranky se po zákroku obvykle zhojí do jednoho týdne. Drobné podlitiny se vstřebávají přibližně 2 – 6 týdnů. Mírné snížení citlivosti v místě vpichu vymizí během krátké doby. Po řezu či vpichu vám může zůstat drobná jizvička, která rychle zbledne, ale nikdy zcela nezmizí. Vstřebávání modřin můžete urychlit mastí s obsahem heparinu, kterou vám doporučí lékař.

Výsledky odstranění křečových žil miniinvazivní operací CHIVA

Metoda je vysoce účinná, nicméně existuje možnost, že se varixy znovu objeví. Zda k tomu dojde, závisí především na geneticky určené kvalitě cévní stěny. Ale i když dojde k recidivě, většinou již nedosahuje rozsahu původního nálezu.

Léčba laserem

hezkyvarixy Laserová léčba varixů je moderní nechirurgická metoda vhodná k ošetření rozsáhlých varixů.

Postup odstranění varixů laserem

Jedná se o katetrizační postup, kdy je do žíly zavedeno malým vpichem, či pouze 5 mm širokým naříznutím, vlákno diodového laseru. Pod kontrolou ultrazvuku projede vlákno celou délkou žíly, kterou je nutné odstranit, z vnitřní strany ji zataví a tím neprůchodní hlavní žílu způsobující varixy. Samotné křečové žíly mohou být následně z těla vyjmuty nebo ponechány k postupnému vstřebání.

Před zákrokem

Při konzultaci prodiskutujte s lékařem možnosti této metody. Je možné, že typ vašich varixů není vhodný k odstranění touto metodou. Lékař také doporučí vyšetření duplexní sonografií, která jednoznačně určí, zda je tento typ operace pro vás vhodný. Operaci lze provést ambulantně a je vhodné, abyste si v rámci příprav na ni zajistili i odvoz domů, eventuálně, budete-li potřebovat 1 – 2 dny výpomoc.

Jste vhodným kandidátem pro laserové odstranění varixů?

Jestliže ultrazvukové vyšetření prokázalo, že typ vašeho postižení je možno řešit touto cestou, jste fyzicky zdraví a psychicky stabilní, pak patrně budete vhodným kandidátem pro tento zákrok. Informujte lékaře o všech onemocněních, především pokud trpíte hlubokou žilní trombózou, ischemickou chorobou dolních končetin nebo jste-li těhotná. Váš věk není rozhodující, závisí především na vašem zdravotním stavu.

Anestezie

Nejčastěji jsou využívány kombinované metody anestézie, jako je analgosedace nebo místní znecitlivění anestetickou látkou a podáním sedativ. Jedná se o velmi šetrný postup oproti klasické celkové anestézii.

Po zákroku

Většinou je možno asi 2 hodiny po zákroku odejít v doprovodu druhé osoby domů. Pokud se jednalo o rozsáhlejší zákrok, je možné, že budete muset setrvat v nemocnici déle.

Jak dlouho přetrvá výsledek?

Laserová metoda je vysoce účinným postupem, nicméně recidivu nelze zcela vyloučit. Závisí především na kvalitě cévní stěny, která je určena geneticky. Je třeba počítat s tím, že u větších žilek nemusí být laserová metoda dostačující.

Sklerotizace

Sklerotizace je postup, který je doporučován, pokud trpíte mikrovarixy, tedy menšími červenými či promodralými žilkami o průměru 1 – 4 mm. Léčba spočívá v injekční aplikaci speciální látky přímo do žilky tenkou jehličkou. Žilka je zevnitř chemicky zničena a následně ji tělo samo vstřebá. Sklerotizace bývá využívána jako doplňkový postup během operačního zákroku nebo i po něm. Pokud se u klienta objevuje izolované postižení, bývá provedena pouze sklerotizace s následným doporučením nošení elastických zdravotních punčoch II. kompresní třídy po dobu, která je určena individuálně dle rozsahu. Sklerotizace je také postup, který je doporučován jako prevence dalšího rozšiřování varixů.

Jste vhodným kandidátem pro sklerotizaci?

Pokud vaše varixy nejsou vhodné k operaci, pak můžete být vhodným kandidátem pro tento postup. Pokud jsou však vaše varixy k operaci vhodné, není žádoucí podstoupit sklerotizaci, při níž hrozí velmi často recidiva. V tomto případě sklerotizace nepřinese ani požadovaný kosmetický efekt. Je tedy nutno otevřeně prodiskutovat s lékařem, která z technik je pro vás vhodná.

Před zákrokem

Před zákrokem je nutno povšimnout si tmavší kresby v místě drobných žilek. Její příčinou je pigmentace z patologických žilek. Je třeba počítat s tím, že tato kresba se na přechodnou dobu po sklerotizaci zvýrazní, ale následně se ztratí. Vždy je tento proces závislý na individuální schopnosti hojení. Je třeba předem uvážit, že někdy mohou tyto pigmentace přetrvat dlouhodobě a někdy nevymizí nikdy.

Po zákroku

Aby sklerotizace přinesla efekt, je nutno končetiny bandážovat elastickými obinadly, kompresivní punčochou či speciálními návleky. Komprese zabraňuje zpětnému toku krve do sklerotizované žilky a brání tím jejímu opětovnému vyklenutí. Doba komprese je vždy individuální, závisí na rozsahu zákroku a velikosti ošetřených žilek. Minimální doba komprese je 3 – 6 týdnů. Sklerotizaci je třeba podstoupit opakovaně 2 – 4 krát v rozmezí 2 – 6 týdnů. Drobné hematomy (modřiny) se vstřebávají po dobu 2 – 4 týdnů.

Léčba křečových žil metodou VNUS Closure Fast

Jedná se o miniinvazivní a bezbolestnou léčbu křečových žil a bolestí nohou pomocí radiofrekvenčního katetru. Více informací najdete zde

Aktualizováno: 22.2.2019

Léčba křečových žil (varixů) - Novinky

Poraďte se s odborníkem v oboru Léčba křečových žil (varixů)

Související recenze a zkušenosti

Maky B 6.6.2019
Spokojený/á

V únoru letošního roku jsem podstoupila zákrok u Dr. Vyšohlída v Perfect Clinic v Brně - kombinace EVLA+miniflebektomie. Vše mi bylo dopodrobna vysvětleno, personál byl velmi vstřícný a ochotný. Samotný zákrok probíhal v... Více 

Léčba křečových žil (varixů) - Ceny

Ceny od 19 900 Kč
Klinika YES VISAGE - klinika estetické medicíny a plastické chirurgie
PRIMED Clinic
Havířov
Ceny od 14 000 Kč
PRIMED Clinic
MUDr. Jiřina Šilhánková
Prostějov, Olomouc
Ceny od 16 000 Kč
obvykle do 20 000 Kč
MUDr. Jiřina Šilhánková
MUDr. Petr Havránek
Havířov, Ostrava
Ceny od 14 000 Kč
MUDr. Petr Havránek
Ceny od 1 000 Kč
Medica Aesthetica
Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní