Co ještě nevíte o zvětšení prsou vlastním tukem?

Autor:

V oblasti estetické medicíny, stejně jako v ostatních oborech jde vývoj neustále kupředu. Aktuálním trendem jsou metody, které pracují s přirozenými, tělu vlastními materiály. Jednou z těchto u nás nově praktikovaných metod je využití vlastního tuku ke zvětšení (augmentaci) a formování prsou. V čem tkví kouzlo této metody?

mudr Mensik
MUDr. Ivo Menšík

Nová prsa šetrnější cestou

"Princip metody spočívá v odběru tukové tkáně liposukcí z těch částí těla, kde je jí dostatek či dokonce přebytek, a v následné aplikaci upraveného tuku do prsní tkáně. Tuková tkáň obsahuje vysoký počet tzv. kmenových buněk, což je důležité pro hojivé procesy a přežití přenášené tukové tkáně, " vysvětluje MUDr. Ivo Menšík z Body kliniky plastické chirurgie, který jako jeden z prvních lékařů v Česku začal techniku zvětšení prsou vlastním tukem používat. Výsledkem zákroku je pak přirozené zvětšení, vyplnění, lehké zvednutí či úprava tvaru prsou.

Jak vyzdvihuje MUDr. Menšík, hlavním pozitivem metody použití vlastního tuku je její šetrnost. "Do těla se nevpravují žádné cizorodé látky. Drobnější korekce lze provádět při lokální anestézii. Také doba rekonvalescence je mnohem kratší než po klasické augmentaci a pooperační průběh je téměř nebolestivý." U transplantovaného tuku navíc nehrozí tvorba kapsuly a odpadá nutnost výměny implantátu. "A ještě jednu věc jistě většina žen ocení - nezanedbatelným profitem je rovněž modelace odběrového místa, zpravidla stehen, břicha či boků," upozorňuje MUDr. Menšík na velice sympatický vedlejší efekt tohoto zákroku. O co plnější tedy bude po operaci váš hrudník, o to štíhlejší budou díky liposukci partie, ze kterých se tuk pro výplň získá.

Jak probíhá zákrok

Augmentace prsou vlastním tukem probíhá ve třech krocích. Nejprve se šetrně za nízkého podtlaku odsaje tenkou kanylou tuk z míst, kde je ho dostatek jako jsou boky, stehna, kolena, břicho atd. Poté se odebraný tuk buď odstředěním nebo pomocí speciálních filtrů zbaví nežádoucích příměsí. "Nejjednodušší postup je ponechání tukového aspirátu (tj. kompletní odsáté směsi tuku, liposukčního roztoku, krve a oleje z rozbitých buněk) ke spontánnímu odstátí, kdy se složky ve vrstvách „seřadí" samy. Tato metoda nejméně poškozuje tukové buňky, na druhou stranu prodlužuje délku výkonu," popisuje postup úpravy tuku MUDr. Menšík.
Čistý tuk se následně tenkou kanylou vpravuje ve velmi malých dávkách do tkáně prsou – zejména podkožně, méně často do žlázy, za žlázu nebo pod sval. V případě augmentace prsu jako celku se většinou využívají 4 vpichy, které mají délku asi 2 mm, zpravidla se nešijí a nebývají vůbec patrné.
Délka zákroku je závislá na mnoha faktorech – kvalitě odběrových míst, prováděném výkonu (korekce nebo kompletní augmentace celého prsu), na technice přípravy tuku, typu anestezie, apod. Obecně lze říci, že se doba zákroku pohybuje v rozmezí od 2 do 4 hodin. Finální výsledek je patrný nejdříve po 2 měsících, spíše po delší době. Do této doby se část aplikované tukové tkáně vstřebává a vzhled prsou se mírně mění.

Po zákroku se doporučuje na několik dní omezit celkovou námahu, v případě větších odběrů tuků pak nosit elastické liposukční prádlo na odběrových místech. Používejte také podprsenku bez kostic a push-up vložek.

Silikonům odzvonilo?

Zvětšení prsou vlastním tukem je novou moderní alternativou k použití silikonových implantátů, nedá se ale použít pro každého. Překážkou můžu podle MUDr. Menšíka být například extrémní štíhlost klientky. "Přítomnost kvalitních odběrových míst je nezbytným faktorem. Pokud nemá žena na těle dostatečné zdroje tuku, nelze tuto metodu použít."
Při rozhodování, zda zvolit novou metodu či klasické výplně, hraje roli také požadovaná konečná velikost poprsí. "Augmentace vlastním tukem je vynikajícím řešením pro ženy, které nechtějí akceptovat přítomnost cizího syntetického materiálu ve svém těle a nepožadují extrémně velké zvětšení prsou," vysvětluje MUDr. Menšík. "Pokud by si klientka přála skutečně výrazně větší ňadra, bylo by nutné proceduru opakovat několikrát, což by znamenalo extrémní finanční zátěž ve srovnání s cenou běžného zvětšení pomocí silikonových implantátů." Aplikací vlastního tuku je ideální zvětšovat objem ňader o jednu velikost.

Zvětšení prsou ale není jediný způsob využití této moderní metody. Pomocí tukové tkáně je například možné vyrovnat menší asymetrii ve velikosti či tvaru ňader. A nejen to. "Tato technika je také vynikající jako doplňková k augmentacím pomocí prsních implantátů, protože ji lze jednoduše aplikovat při drobných nerovnostech, kdy je vidět vlnění implantátu u velmi tenkého podkoží," popisuje další využití MUDr. Menšík z brněnské Body kliniky plastické chirurgie. "Metoda je rovněž vhodná jako alternativa při rekonstrukcích prsou pro onkologické pacienty po úplném odstranění prsu, v některých případech se dokonce stává metodou první volby!"

body klinik

Na co se připravit

Samozřejmě jako každá metoda má i použití vlastního tuku při úpravě prsou svá negativa. "Jedná se o biologickou proceduru, u které nejsme schopni garantovat, kolik z přeneseného tuku dlouhodobě přežije a kolik se vstřebá nebo odumře. Celosvětová data (v souladu s našimi zkušenostmi) uvádějí rozsah přežití tuku od 20 do 80 %. Tento extrémní rozdíl je způsoben jak zevními, tak vnitřními faktory. Mezi ty zevní patří, jak dobře technicky byl zákrok proveden, proto je velmi důležitý výběr zkušeného certifikovaného lékaře. Vnitřními faktory jsou pak různé metabolické poruchy u klientky, kouření, věk apod.," vysvětluje MUDr. Ivo Menšík.

"Metoda zvětšení prsou vlastním tukem je vynikající alternativou (anebo doplňkem) k augmentaci prsními implantáty. Přístup však musí být individuální, lékař musí zvážit všechna pro a proti u každé jednotlivé klientky a musí tlumit přehnaně optimistická očekávání. Díky často neseriózní reklamě mají klientky mylné představy o možnostech této metody. Ty jsou sice velmi široké, ne však nekonečné."

MUDr. Ivo Menšík
Certifikovaný plastický chirurg
Body klinika plastické chirurgie
www.bodyestet.cz

Aktualizováno: 20.11.2013

Zvětšení prsou vlastním tukem (lipofilling, lipomodelace prsou) - Novinky

Diskuze k tématu

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní