Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Jak na léčbu rosacey neboli růžovky obličeje

Jak na léčbu rosacey neboli růžovky obličeje
ABClinic Art & Beauty
Klinika ABClinic Art & Beauty poskytuje svým klientům komplexní péči. Nabízí široké spektrum chirurgických i nechirurgických zákroků. Na klinice se o vás postará profesionální tým zkušených lékařů.
Vytvořeno: 18. 9. 2020 · Aktualizováno: 17. 8. 2021
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.

Mnoho lidí ji zná pod názvem růžovka. Projevuje se trvalým zčervenáním kůže většinou v obličeji a jedná se o chronické zánětlivé onemocnění. Co je to přesně rosacea a jak ji lze léčit?

Na naše dotazy odpovídá Dr. Alberto Leguina-Ruzzi, M.D., Ph.D. z pražské kliniky estetické medicíny ABClinic Art & Beauty.

Pane doktore, koho se rosacea neboli růžovka týká?

Dr. Alberto: S růžovkou se setká po 30. roku, nejčastěji však mezi 40 a 60 lety života, přibližně 10 % populace. Zajímavé je, že většinou trápí ženy. Je to velmi nepříjemné onemocnění, a protože se objevuje zejména v obličeji – na tvářích, čele, bradě nebo nose, může pro ženy i muže představovat podstatnou vadu na kráse.

Jak tedy růžovka vypadá? Jak ji rozeznám od běžného zčervenání kůže?

Dr. Alberto: Obvykle zčervenáme po fyzické námaze, sportu nebo při změně teploty okolí. Při růžovce ovšem zarudnutí kůže nemá zjevnou příčinu, nezmizí, když se nám zklidní tep, a je trvalé. Může být provázeno malými puchýřky nebo pupínky, takže je někdy růžovka zaměňována s akné. Od akné, kdy pleť je mastná a póry jsou ucpané, ji zase odlišuje spíše suchá pokožka. Někdy pacient pociťuje svědění nebo pálení, které je způsobené tím, že je pleť v postižené oblasti velmi citlivá. Občas se setkáme i s tím, že se kvůli růžovce tvoří nadbytečná tkáň, což např. v oblasti nosu způsobuje zvláštní a nápadný útvar, tzv. květákový nos.

ošetření růžovky
pacientka před ošetřením
léčba růžovky
ošetření růžovky

„Květákový nos“ jsme každý už někdy viděli, může vypadat jako „opilecký nos“. Lze ho léčit?

Dr. Alberto: Ano, odborně se tomu říká rhinophyma. Léčit ho lze, i když pacient musí být trpělivý, protože terapie trvá většinou týdny až měsíce. Lékař při této indikaci zpravidla naordinuje kombinaci lokálních protizánětlivých léků, ošetření CO2 laserem a podávání orálních antibiotik.

Čím je tedy rosacea způsobena?

Dr. Alberto: Příčiny růžovky jsou individuální a jsou spojené většinou s vlivy okolního prostředí a životního stylu. Může ji spustit sluneční UV záření, stres, intenzivní fyzická aktivita, alkohol, extrémní teploty, kořeněná strava nebo i nevhodná kosmetika, dokonce i vlasové spreje. U každého může být hlavní spouštěč jiný.

Pojďme si tedy říci, jak je možné růžovku léčit.

Dr. Alberto: Dobrá zpráva je, že růžovku léčit lze. Léčba záleží na stavu patologie daného pacienta. Na ABClinic Art & Beauty provádíme hlavní ošetření většinou pomocí intenzivního pulzního laseru (IPL). K tomu mohou být dle indikace podávána dodatečně orálně nebo místně antibiotika. Následně je také třeba o pleť řádně dbát a dopřát ji zotavení. My proto doporučujeme našim klientům přípravky od firmy Universkin, která jako jediná na základě přesné kožní diagnostiky dovede pro každého namíchat individuální preparát s konkrétním složením a koncentrací aktivních látek.

Jaký přesně IPL přístroj používáte na ABClinic Art & Beauty a jak funguje?

Dr. Alberto: U nás je to IPL přístroj Cellec V system. Ten působí pomocí kontrolovaného širokospektrálního světelného výboje, který zmírní zánět, zarudnutí, nežádoucí pigmentace a pupínky či puchýřky. U Cellec V system umíme nastavit optimální vlnovou délku pro konkrétní typ pleti a danou indikaci. Cellec V system dovede navíc kromě rosacey ošetřit i strie, cévní léze, jizvy po akné nebo akné samotné.

Co pacient při ošetření pomocí IPL přístroje Cellec V system cítí?

Dr. Alberto: Pacienty můžu uklidnit – IPL nebolí. Není třeba aplikovat dokonce ani žádnou anestezii. Někdy může pacient pociťovat jemný tlak v místech, kde přístroj působí.

Kolikrát je třeba při růžovce ošetření Cellec V system opakovat? Jak dlouho trvá?

Dr. Alberto: Osvědčila se nám kombinace ca 3-6 ošetření po 2 týdnech. Každé sezení trvá přibližně 15 až 20 minut. Následně doporučujeme lokální péči o ošetřená místa preparáty firmy Universkin. Postarají se o to, že výsledek je trvalý a pleť je zdravá.

Jak se chovat po ošetření IPL přístrojem Cellec V system?

Dr. Alberto: Ošetření pulzním světlem neznamená pro pacienta vyřazení ze společenského života. Kůže může být nějakou dobu pouze mírně zarudlá. Může jít tedy i bezprostředně po výkonu „mezi lidi“, do práce, apod., pokud se bude se zarudnutím cítit komfortně. Rozhodně je však třeba nutné a pro úspěch zákroku klíčové se po dobu 6 týdnů následujících po IPL ošetření vyhýbat přímému slunci, a i pak chránit ošetřenou oblast slunečním krémem s vysokým UV faktorem (SPF 50).

S jakou cenou mají pacienti při léčbě rosacey pomocí Cellec V system počítat?

Dr. Alberto: Jedno ošetření stojí na ABClinic 1900 Kč. Při první konzultaci lékař zpravidla zhodnotí stav a dle indikace doporučí určitý počet sezení.

Děkujeme za zajímavý rozhovor, pane doktore.

Dr. Alberto Leguina-Ruzzi se na klinice ABClinic Art & Beauty věnuje estetické dermatologii. Má bohaté zahraniční studijní i pracovní zkušenosti. Při jeho práci je pro něj důležité vnímat pacienta, jaký je a pomoci mu s uchováním jeho osobitosti. Soustředí se při tom na celek, celkový vzhled a výraz.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.

Reklama

Také by vás mohlo zajímat...