Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 28. 4. 2022

Navigace

 • Co je to korekce jizev
 • Jizvy je možné pouze korigovat, nikoli odstranit
 • Různé typy jizev
 • Chirurgická korekce jizev
 • Jak najít vhodného lékaře
 • Možnosti léčby jizev
 • Co je důležité po ošetření
 • Délka trvaní účinku zákroku
 • Často kladené otázky

Co je to korekce jizev

Existuje řada způsobů, jak zlepšit celkový vzhled jizvy, není však možné ji zcela odstranit. Téměř všichni máme na těle nějakou jizvu. Ať již se jedná o jizvy po akné, operaci, nehodě či nemoci. Měli byste mít na paměti, že časem mají jizvy tendenci blednout, působí méně nápadně, nikdy však zcela nezmizí. Ty, které se vyskytují na viditelných místech nebo jsou příliš velké, způsobují danému jedinci pocit nepohodlí a nejistoty.

jizva

Není možné zcela odstranit jizvy

Jizvy je možné pouze korigovat, nikoli odstranit

Při každém porušení celistvosti kůže, ať již je to operačním zákrokem nebo úrazem, vzniká jizva, která je důsledkem hojivých procesů, které opět obnoví celistvost kůže. Výsledná jizva je vždy odlišná svou povahou od okolní neporušené tkáně a její vzhled a velikost záleží na typu hojivých reakcí pacienta, na umístění a průběhu jizvy i okolnostech vzniku a průběhu hojení. Jizvy nelze odstranit, lze je jen korigovat tak, že funkčně a esteticky jsou méně či vůbec na obtíž.

Jizvy se mohou objevit i po prodělaném plastickém zákroku, například plastika nosu či další zákroky. Lékař vám doporučí provádět tlakové masáže a používat speciální přípravky, aby jizva nebyla patrná.

Různé typy jizev

Rozeznáváme následující typy jizev:

 • Hypertrofické a keloidní jizvy: Jedná se o vystouplé, silné jizvy, které vznikají v místě poranění kůže. K jejich vzniku dochází při hojení ran. Postihují všechny věkové kategorie. Keloidní jizvy se mohou objevit ještě dlouho po zahojení ran a mají tendenci vznikat opakovaně. Za jejich vznikem stojí masivní nadprodukce vláken pojivové tkáně.
 • Atrofické jizvy: K těmto pokleslým lézím dochází často v důsledku cystického akné nebo neštovic. Bývají snížené oproti okolní pokožce. Možností, jak zlepšit jejich vzhled, existuje celá řada. Vyzkoušet můžete například chemický peeling, laser nebo aplikaci kyseliny hyaluronové.
 • Hyperpigmentované jizvy: Jizva bývá tmavší oproti okolní kůži.
jizva

Fotografie před a po zákroku (MUDr. Pavel Boček)

Chirurgická korekce jizev

Principem korekce jizev chirurgickou cestou je vyříznutí, tedy excise jizvy, eventuálně i okolí a provedení nové sutury čili sešití okrajů kůže a vytvoření ideálních podmínek hojení, čímž je zpravidla dosaženo lepšího výsledného efektu. Zákrok je možno kombinovat s uvolněním podkožní tkáně a tím také korigovat různé nepravidelnosti jako vtažené jizvy, následky po hnisání v jizvě či nadbytky tkání v okolí jizvy, aniž by bylo nutno použít cizorodé látky.

Většinu korekcí jizev je možno provést v lokální anestesii, a tím pádem jako ambulantní zákrok. Časová náročnost závisí na velikosti korigované jizvy.

Nečastějším důvodem k zákroku je odstranění jizev, kde v průběhu hojení došlo ke komplikacím jako je hnisání, dehiscence jizvy na podkladě mechanického poškození jizvy, dráždění jizvy mechanické, chemické či jiné. Excise keloidních jizev není doporučována a dá se použít jen ve výjimečných případech.

Metoda korekce jizev má své limity, je tedy třeba si uvědomit, že (ne vždy je možné) není možné jizvy odstranit zcela a beze stop, říká MUDr. Zdeněk Herzan.

jizvy

Pacientka před a po zákroku (SynCare - doc. MUDr. Jarmila Rulcová, CSc.)

Jak najít vhodného lékaře

Pokud jde o estetické ošetření, je naprosto nezbytné navštívit specialistu na estetickou medicínu a zejména na ošetření jizev. V případě nutnosti chirurgického zákroku musí zákrok provést plastický chirurg a specializovat se na korekci jizev.

Při první konzultaci odborník si prohlédne jizvu a stanoví diagnózu, aby zjistil, jaká léčba by byla nejvhodnější podle vašich potřeb a anamnézy. Jakmile je zvolen postup, lékař vám jej podrobně vysvětlí.

Před stanovením vhodného postupu je třeba vzít v úvahu typ jizvy, jak stará je, kde se nachází, její rozsah, věk pacienta. Všechny tyto faktory budou rozhodující, pokud jde o konečný výsledek.

Možnosti léčby jizev

Jizvy nikdy nemůžete zcela odstranit, tyto zákroky vám však pomohou zlepšit jejich vzhled:

 • Frakční laser CO2 - pokud se potýkáte s vyvýšenou jizvou, CO2 laser ji dokáže obrousit, dojde tak je snížení ošetřované jizvy. Odstranění jizev laserem je možné kombinovat s injekční aplikací.
 • Kyselina hyaluronová - jestliže vás trápí jizvy po akné na tváři, jednou z možností je jejich vyplnění pomocí kyseliny hyaluronové. Její efekt vydrží až 12 měsíců.
 • Chirurgická korekce jizev - popsána výše.

Váš ošetřující lékař vám po posouzení navrhne vhodnou léčbu k ošetření jizev. Po každém větším poranění nám na kůži zůstane jizva. Záleží na typu poranění, jak bude velká. A také na osobnostních sklonech. Ohledně hojení jizev laserem se poraďte s ošetřujícím lékařem, který typ vám doporučí.

Co je důležité po ošetření

Všeobecně je důležité dodržovat veškerá doporučení zákrok provádějícího lékaře. Výsledek korekce jizvy závisí na vytvoření optimálních podmínek pro hojení rány, to znamená zejména: omezení napětí kůže v místě sutury např. za pomoci náplastových stehů a (nastolení) zavedením zvláštního pohybového režimu, omezujícího zvýšené napětí kůže.

Je nutno si uvědomit, že jizva je dostatečně pevná teprve po 2-5 měsících (dle umístění jizvy) a předčasné zatížení může způsobit znovu rozestup jizvy, dodává MUDr. Zdeněk Herzan. Hojení jizvy lze podpořit speciálními mastmi a krémy, jejichž účinek je však podpůrný, nikoliv rozhodující.

Délka trvaní účinku zákroku

Pokud se jizva zhojí, což je po 3-6 měsících a někdy i déle, je výsledek trvalý. Je-li zhojená jizva bledá, má-li barvu podobnou okolní kůži a je tenká, pak dá se hovořit o zdařilém výsledku. Existují však velké individuální rozdíly v rychlosti hojení a trpělivost je základní předpoklad zdárného výsledku.

V případě chirurgického zákroku mohou výsledky trvat až rok, než budou definitivní, ale výrazně se zlepší vzhled jizvy.

Často kladené otázky

 • Jak je možné ošetřit jizvu po císařském řezu? Pokud se jedná o zralou jizvu, je možné použít frakční CO2 laser. Výhodou laserového ošetření je jeho šetrnost. Měli byste však počítat s tím, že bude potřeba podstoupit více sezení.
 • Jak se zbavit jizev po akné? Nejdříve byste měli podstoupit lékařské vyšetření. Až specialista může stanovit nejúčinnější léčbu. Je možné však využít laser, chemický peeling nebo například kyselinu hyaluronovou.
 • Jaký typ léčby pomůže na strie? K odstranění strií je možné využít různé metody. Mezi ně patří například laserové ošetření, mezoterapie, mikrodermabraze nebo radiofrekvence.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."