Existuje řada způsobů, jak zlepšit celkový vzhled jizvy, není však možné ji zcela odstranit. Téměř všichni máme na těle nějakou jizvu. Ať již se jedná o jizvy po akné, operaci, nehodě či nemoci. Měli byste mít na paměti, že časem mají jizvy tendenci blednout, působí méně nápadně, nikdy však zcela nezmizí. Ty, které se vyskytují na viditelných místech nebo jsou příliš velké, způsobují danému jedinci pocit nepohodlí a nejistoty.
Při každém porušení celistvosti kůže, ať již je to operačním zákrokem nebo úrazem, vzniká jizva, která je důsledkem hojivých procesů, které opět obnoví celistvost kůže. Výsledná jizva je vždy odlišná svou povahou od okolní neporušené tkáně a její vzhled a velikost záleží na typu hojivých reakcí pacienta, na umístění a průběhu jizvy i okolnostech vzniku a průběhu hojení. Jizvy nelze odstranit, lze je jen korigovat tak, že funkčně a esteticky jsou méně či vůbec na obtíž.
Jizvy se mohou objevit i po prodělaném plastickém zákroku, například plastika nosu či další zákroky. Lékař vám doporučí provádět tlakové masáže a používat speciální přípravky, aby jizva nebyla patrná.
Rozeznáváme následující typy jizev:
Principem korekce jizev chirurgickou cestou je vyříznutí, tedy excise jizvy, eventuálně i okolí a provedení nové sutury čili sešití okrajů kůže a vytvoření ideálních podmínek hojení, čímž je zpravidla dosaženo lepšího výsledného efektu. Zákrok je možno kombinovat s uvolněním podkožní tkáně a tím také korigovat různé nepravidelnosti jako vtažené jizvy, následky po hnisání v jizvě či nadbytky tkání v okolí jizvy.
Většinu korekcí jizev je možno provést v lokální anestesii, a tím pádem jako ambulantní zákrok. Časová náročnost závisí na velikosti korigované jizvy.
Excise keloidních jizev není doporučována a dá se použít jen ve výjimečných případech.
Metoda korekce jizev má své limity, je tedy třeba si uvědomit, že není možné jizvy odstranit zcela a beze stop, říká MUDr. Zdeněk Herzan.
Pokud jde o estetické ošetření, je naprosto nezbytné navštívit specialistu na estetickou medicínu a zejména na ošetření jizev. V případě nutnosti chirurgického zákroku musí zákrok provést plastický chirurg a specializovaný na korekci jizev.
Při první konzultaci odborník si prohlédne jizvu a stanoví diagnózu, aby zjistil, jaká léčba by byla nejvhodnější podle vašich potřeb a anamnézy. Jakmile je zvolen postup, lékař vám jej podrobně vysvětlí.
Před stanovením vhodného postupu je třeba vzít v úvahu typ jizvy, jak stará je, kde se nachází, její rozsah, věk pacienta. Všechny tyto faktory budou rozhodující, pokud jde o konečný výsledek.
Jizvy nikdy nemůžete zcela odstranit, tyto zákroky vám však pomohou zlepšit jejich vzhled:
Mikrojehličkování ( microneedling) Microneedling představuje metodu, při které se z aplikačního nástavce vysokou rychlostí vysouvají do kůže jemné mikrojehličky a vytváří na kůži drobná mikrotraumata, „kanálky“, kterými se mohou lépe vstřebávat či zapracovávat nanesená aktivní séra. "Cílem ošetření je omlazení pleti, redukce jemných vrásek, zlepšení textury a tonu pleti, barevné sjednocení a projasnění pleti, zjemnění pórů, korekce jizev (např. po akné)," popsala MUDr. Sabina Sellner, ,Ph.D., korektivní dermatoložka MEDICOM Clinic
Váš ošetřující lékař vám po posouzení navrhne vhodnou léčbu k ošetření jizev. Po každém větším poranění nám na kůži zůstane jizva. Záleží na typu poranění, jak bude velká. A také na osobnostních sklonech. Ohledně hojení jizev laserem se poraďte s ošetřujícím lékařem, který typ vám doporučí.
Všeobecně je důležité dodržovat veškerá doporučení zákrok provádějícího lékaře. Výsledek korekce jizvy závisí na vytvoření optimálních podmínek pro hojení rány, to znamená zejména: omezení napětí kůže v místě sutury např. za pomoci náplastových stehů a zavedením zvláštního pohybového režimu, omezujícího zvýšené napětí kůže.
Je nutno si uvědomit, že jizva je dostatečně pevná teprve po 2-5 měsících (dle umístění jizvy) a předčasné zatížení může způsobit znovu rozestup jizvy, dodává MUDr. Zdeněk Herzan. Hojení jizvy lze podpořit speciálními mastmi a krémy, jejichž účinek je však podpůrný, nikoliv rozhodující.
Pokud se jizva zhojí, což je po 3-6 měsících a někdy i déle, je výsledek trvalý. Je-li zhojená jizva bledá, má-li barvu podobnou okolní kůži a je tenká, pak dá se hovořit o zdařilém výsledku. Existují však velké individuální rozdíly v rychlosti hojení a trpělivost je základní předpoklad zdárného výsledku.
V případě chirurgického zákroku mohou výsledky trvat až rok, než budou definitivní, ale výrazně se zlepší vzhled jizvy.