Ověřil/a:
Specializuje se na dětskou oftalmologii a estetiku obličejových partií. Od roku 2011 vede centrum oční a estetické medicíny Ottlens v Šumperku.
Aktualizováno: 30. 4. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Jakým způsobem se odstraňují xantelazmata?
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na odstranění xantelazmat?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se připravit na zákrok?
 • Jak se provádí odstranění xantelazmat?
 • Výhody zákroku
 • Jak probíhá zotavení po odstranění xantelazmat?
 • Doba rekonvalescence
 • Výsledky odstranění xantelazmat
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Časté otázky

Úvod

Xantelazmata jsou drobné útvary na kůži světle žluté barvy, které se objevují na horním nebo dolním očním víčku a v jeho okolí a jsou viditelné pouhým okem. Pacienta mohou vyděsit, ve většině případů jsou však nezhoubné a neškodné. Zaznamenali jsme velikost od pár milimetrů až po třícentimetrové léze tvaru půlměsíce nebo drobných kuliček. Někdy se tyto útvary objevují na obou stranách, symetricky. Zaznamenali jsme již ale i jednostranný výskyt. Léze a jejich projev v obličejových partiích může souviset s jinou nemocí organismu jako například zvýšenou hladinou cholesterolu. Někdy však příčinu, proč se vytvořily, vůbec nenajdeme. Xantelazmata se vyskytují především ve středním a vyšším věku, u mužů častěji než u žen. Jejich odstranění je možné v jakémkoliv věku, vždy je však nutná konzultace s lékařem. Odborník usoudí, zda jste vhodným kandidátem pro odstranění a provede patřičná vyšetření.

Odstranění xantelazmat

Odstranění xantelazmat

Jakým způsobem se odstraňují xantelazmata?

Tyto léze zřídka způsobují funkční problémy. Odstranění xantelazmat se proto provádí především z estetických důvodů. Vývoj xantelazmat je obvykle pomalý. Xantelazmata na dolním víčku se odstraňují chirurgickou cestou a zákrok trvá do 45 minut. Při výskytu xantelazmat na horním víčku je možné tyto odstranit samostatně chirurgickou cestou nebo se stávají součástí odstranění převislých horních očních víček. Pak se tento zákrok stává náročnější a komplexnější a vyžaduje časový prostor do dvou hodin.

Indikace k ostranění xantelasmat

Vhodní kandidáti na odstranění xantelazmat

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na odstranění xantelazmat?

Xantelazmata se objevují často na obou stranách obličeje symetricky, častý výskyt je u kořene nosu. Jako oftalmoložka se s xantelazmaty setkávám poměrně často a doporučuji pacientům, aby si je nechali odstranit. Vhodné je zákrok spojit s plastikou očních víček. Pokles kůže v oblasti očí a xantelazmata se objevují spíše ve středním a vyšším věku. Prakticky každý, komu se tyto kožní léze vytvoří, je proto zároveň vhodným kandidátem pro provedení operace horních víček či operace dolních víček.

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Estheticon nabízí mnoho lékařů, kteří odstranění xantelazmat provádí. S Vámi vybraným lékařem je vždy nutné konzultovat, zda jste vhodným kandidátem k zákroku a jakou formou se zákrok bude provádět. Lékaře doporučujeme vybírat na základě zkušeností s odstraňováním xantelazmat. Vybrat lékaře můžete i na základě osobních preferencí či recenzí lékaře od předchozích pacientů.

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Konzultace s lékařem

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Před odstraněním xantelazmat je nutné provedení důkladné konzultace a zajištění patřičných vyšetření. V běžných případech je nutné mít potvrzení k provedení výkonu praktickým lékařem. Pro tato vyšetření vystavujeme před zákrokem žádanku s vyjádřením, která vyžadujeme. Při konzultaci pacient získá veškeré potřebné informace o zákroku a zároveň si domů odnáší písemné poučení pacienta se všemi riziky i výhodami. V klidu si pak v domácím prostředí může pročíst podrobné informace a je důležité těmto porozumět, než se pro výkon rozhodne.

Jak se připravit na operaci?

Před/po (BcD Clinic)

Jak se připravit na zákrok?

Před výkonem je třeba podstoupit předoperační vyšetření. Alespoň týden předem se vysazují léky na ředění krve. O vhodnosti přestávky je dobré poradit se s ošetřujícím lékařem. Před operací je také třeba zajistit si odvoz domů, není totiž vhodné řídit po zákroku auto. Tento zákrok nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Je dobré ale být ve vyrovnaném psychickém stavu, být klidný a soustředit se na rady lékaře a zdravotní sestry. Psychika má velký vliv na rychlost léčby. V den operace je dobré obléci si halenku nebo košili na rozepínání. Nedoporučujeme triko nebo rolák přes hlavu. Čepice, čelenka nebo jakákoliv pokrývka hlavy může být příjemná po operaci - skryje obvazový materiál. Sluneční brýle Vás pak zbaví pohledů kolemjdoucích.

Průběh operace

Průběh ošetření

Jak se provádí odstranění xantelazmat?

Pacient přichází zpravidla s doprovodem, který na něj může čekat v prostorách centra. Před operací pacient uděluje písemný souhlas s provedením výkonu. Zdravotní sestra ho informuje o průběhu zákroku a provádí fotodokumentaci, která je pacientovi následně plně k dispozici. Operace se odehrává na operačním sále při lokálním umrtvení. Pacient je při vědomí, nic však necítí. Po celou dobu operace jak sestra, tak i lékař komunikují. V případě zájmu, jak operatér, tak i sestra, pacienta informují o postupu zákroku. Zdravotní sestra zavádí před operací pacientovi kanylu pouze v případě, že je odstranění xantelazmat součástí plastiky očních víček a zajišťuje tak periferní žilní vstup pro případnou nutnou intravenózní aplikaci léčiv a infuzních roztoků a pro případ, že by bylo nutné zmírnit krvácení nebo podat jiné léčivé přípravky intravenózně. Klasickou chirurgickou metodou se pak odstraní léze a v případě lokalizace na horních víčkách i nadbytečná kůže zároveň s xantelazmaty. K šití se používá jemný materiál, který po zhojení nezanechává jizvy. Stehy se odstraňují po týdnu. Jedná se o jednorázový zákrok, ovšem v případě opakovaného výskytu xantelazmat či poklesu kůže v oblasti víček je možné operaci znovu podstoupit. V případě, že kůže není v nadbytku, operují se pouze tyto bílé skvrny kolem očí. Bezprostředně po zákroku je pacient sledován v klidové zóně. Přibližně hodinu po operaci je možný odchod za doprovodu.

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Důvody pro odstranění xantelazmat se mohou lišit. Požádejte svého lékaře, aby Vám vysvětlil, proč se Vám odstranění xantelazmat doporučuje, a ujistěte se, že rozumíte tomu, jak jejich odstranění může zlepšit Váš vzhled a zdravotní stav. Výsledky odstranění xantelazmat mají příznivé výsledky pro pacienta především z estetického hlediska.

Jak probíhá zotavení po odstranění xantelazmat?

Zotavení po odstranění xantelazmat

Jak probíhá zotavení po odstranění xantelazmat?

Po zákroku je velmi důležité dodržování rad lékaře a zdravotní sestry. U pacientů, kteří neuposlechnou rad a nedodržují doporučené postupy v pooperační péči (např. práce v prašném prostředí, fyzicky namáhavá práce, sporty, neopatrné zacházení v oblasti jizvy), může dojít k pooperačním komplikacím (např. rozestup jizvy, roztržení jizvy, zánět v jizvě), vedoucím k prodlouženému a špatnému hojení. U pacientů se zvýšenou hladinou cholesterolu jsou nutné následné kontroly internistou.

Doba rekonvalescence

Rekonvalescence trvá zhruba týden

Doba rekonvalescence

Zotavení po odstranění xantelazmat je velmi rychlé a rekonvalescence krátká, cca 1 týden. Otoky zmizí zhruba do týdne. Zákrok nevyžaduje přílišné omezení, na dva až tři týdny je však vhodné vynechat sportovní aktivity. U řady pacientů není už po měsíci vidět, že zákrok podstoupili. Hůře se hojí kuřáci. Je nutné vždy myslet na to, že se každý pacient léčí jinak a vyžaduje jinou délku péče. Neexistují dva lidé s identickým způsobem hojení a stejným pooperačním výsledkem. Po operaci je třeba dva dny odpočívat a přikládat chladivé obklady, čímž se předejde tvorbě modřin a otoků. Pomohou také gelové brýle. Třetí den lze nanést hojivou mast. Do práce je možné jít už třetí den, pokud se nejedná o prašný provoz. V opačném případě je lepší vyčkat na vytažení stehů, které probíhá jeden týden po zákroku. Po operaci mohou být oči citlivé na světlo. Problém vyřeší nošení slunečních brýlí. Sportovní aktivity je vhodné minimálně na 3-4 týdny po operaci odložit. Tato doba je individuální a upřesníme ji při vytažení stehů. Kontrolu, pokud není jinak nutné, provádíme 3 měsíce po operaci. Při této kontrole provedeme fotodokumentaci stavu a na přání zašleme pacientovi srovnávací fotografie před zákrokem i po něm.

Výsledky odstranění xantelazmat

Po ošetření nebývají viditelné jizvy

Výsledky odstranění xantelazmat

Výsledky odstranění xantelazmat jsou velice dobré a většinou nejsou patrné žádné viditelné jizvy.

U pacienta, u kterého jsme odstranili tukové usazeniny kolem očí zároveň s převislými očními víčky, dochází i k úlevě a zvýšení funkčnosti víček.

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Zřídka se u pacientů může projevit alergická reakce na lokální anestetikum se zarudnutím kůže, otok a vyrážka. U pacientů, zvláště potom u těch se sklonem k vyšší krvácivosti či u pacientů dlouhodobě užívajících léky na ředění krve může během operace i v pooperačním období dojít ke krvácivým stavům, které vedou ke komplikovanějšímu hojení. U pacientů kuřáků zaznamenáváme častěji prodloužené hojení jizev. Existují preparáty, které hojení urychlí. Doporučuji Novaenzym v tabletách. Pomůže také omezení kouření a pití alkoholu. Také neoperujeme pacienty s oparem v obličeji. S každým provedením výkonu v lokální anestezii mohou být spojena určitá zdravotní rizika a nepříznivé vlivy, které se mohou i přes řádné provedení výkonu v souladu se všemi poznatky lékařské vědy projevit na pacientově zdravotním stavu. Pokud je odstranění xantelazmat součástí odstranění převislých očních víček, řídíme se instrukcemi, které platí při provedenní plastiky očních víček.

Časté otázky

 • Je odstranění xantelazmatat bolestivé? Odstranění xantelazmat se provádí v lokální anestezii, pacient tak bolest necítí. Po zákroku vznikne jizva, která se po nějakou dobu hojí, ani hojení však nebývá bolestivé. Ošetřené místo se doporučuje mazat hojivou mastí pro urychlení léčby.
 • Lze odstranit xantelazmata i v pokročilém věku? Ano, xantelazmata lze odstranit i v pokročilém věku, zákrok není věkově omezen. Vždy je však nutné poradit se s Vaším lékařem.
 • Jak probíhá odstranění xantelasmat? MUDr. Lenka Ottová odpovídá: „Odehrává se na sterilním zákrokovém sálku. Injekčně se aplikuje anestetikum, operace se provádí při místním znecitlivění. Pacient je při vědomí, nic však necítí. Kůže s nahromaděným tukem se odstraní klasickou chirurgickou metodou. Okraje rány se sešijí. Používá se jemný šicí materiál, který po zhojení nezanechává jizvy. Samotnému zákroku předchází vyšetření, při kterém lékař navrhne nejvhodnější řešení.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."