Specializuje se na dětskou oftalmologii a estetiku obličejových partií. Od roku 2011 vede centrum oční a estetické medicíny Ottlens v Šumperku.
Aktualizace: 21. 7. 2020

Navigace

  • Úvod
  • Indikace k ostranění xantelasmat
  • Před operací
  • Průběh operace
  • Rekonvalescence
  • Komplikace
Odstranění xantelazmat

Úvod

Světlé skvrny na kůži připomínající mateřská znaménka mohou vyděsit, ve většině případů jsou však nezhoubné a neškodné. Mohou být příznakem nepořádku v organismu, mnohdy se však na příčinu, proč se vytvořily, vůbec nepřijde. Xantelasmata se vyskytují především ve vyšším věku, u mužů častěji než u žen. Dobrou zprávou pro všechny, které trápí, je, že se dají odstranit.

Indikace k ostranění xantelasmat

Indikace k ostranění xantelasmat

Xantelasmata se objevují symetricky, obvykle mají tvar půlměsíce, často jsou u kořene nosu. Jako oftalmoložka se s xantelasmaty setkávám poměrně často a doporučuji pacientům, aby si je nechali odstranit. Vhodné je zákrok spojit s plastikou očních víček. Pokles kůže v oblasti očí a xantelasmata se objevují spíše ve středním a vyšším věku. Prakticky každý, komu se tyto kožní výrůstky vytvoří, je proto zároveň vhodným kandidátem pro úpravu víček.

Před operací

Před operací

Je třeba podstoupit předoperační vyšetření. Alespoň týden předem se vysazují léky na ředění krve. O vhodnosti přestávky je dobré poradit se s ošetřujícím lékařem. Před operací je také třeba zajistit si odvoz domů, není totiž vhodné řídit po zákroku auto.

Průběh operace

Průběh operace

Operace se odehrává na operačním sále při lokálním umrtvení. Pacient je při vědomí, nic však necítí. Zákrok i s přípravou trvá něco přes hodinu. Klasickou chirurgickou metodou se odstraní tukové váčky i nadbytečná kůže zároveň s xantelasmaty. K šití se používá jemný materiál, který po zhojení nezanechává jizvy. Stehy se odstraňují po týdnu. Jedná se o jednorázový zákrok, ovšem v případě opakovaného výskytu xantelasmat či poklesu kůže v oblasti víček je možné operaci znovu podstoupit. V případě, že kůže není v nadbytku, se operují pouze xantelasmata.

Před/po

Před/po (BcD Clinic)

Rekonvalescence

Po operaci je třeba dva dny odpočívat a přikládat obklady, čímž se předejde tvorbě modřin. Pomohou také gelové brýle. Třetí den lze nanést hojivou mast. Pod jizvy se lepí stripové náplasti. Do práce je možné jít už třetí den, pokud se nejedná o prašný provoz. V opačném případě je lepší vyčkat na vytažení stehů. Po operaci mohou být oči citlivé na světlo. Problém vyřeší nošení slunečních brýlí. Otoky zmizí zhruba do týdne. Na dva až tři týdny je vhodné vynechat sportovní aktivity. U řady pacientů není už po měsíci vidět, že zákrok podstoupili. Hůře se hojí kuřáci.

Komplikace

Vlastní operace má jen minimální rizika. Je však třeba po operaci pod jizvy lepit stripové náplasti. V případě zanedbání hrozí trvalé odchlípnutí víčka směrem od oka. Je také důležité chránit jizvy před poraněním, protože pak by hrozil zánět. Aby se předešlo komplikacím, doporučuje se ještě zhruba týden po vytažení stehů používat náplasti, a to především na noc. Aby se léčení urychlilo, je vhodné vynechat týden před zákrokem některé léky, vitaminy a potravní doplňky. Na místě je poradit se s ošetřujícím lékařem. Existují preparáty, které hojení urychlí. Doporučuji Novaenzym v tabletách. Pomůže také omezení kouření a pití alkoholu. Plastiku víček nelze provést, pokud pacient trpí oční infekcí, kterou je třeba nejdříve vyléčit. Také neoperujeme pacienty s oparem v obličeji.

"Informace, které jsou uvedeny na této webové stránce, jsou pouze informativní a nikdy nenahradí informace, které by Vám měl poskytnout Váš estetický lékař, kosmetický chirurg nebo estetický specialista. Pokud zvažujete podstoupit jakoukoli lékařskou léčbu nebo zákrok (také v případě pochybností nebo dotazů), obraťte se přímo na svého odborného lékaře, který Vám poskytne odpovídající informace. Společnost Estheticon neschvaluje ani nedoporučuje žádný obsah, postup, produkt, názor, zdravotnický personál ani jakékoli jiné materiály a informace uvedené v jakékoli části této webové stránky."