Lasery v otázkách a odpovědích z praxe Body kliniky

Autor:

Zajímají vás informace o frakčním CO2 laseru, který patří k nejmodernějším a nejvýkonnějším přístrojům současné estetické medicíny? Jaký je nejoblíbenější zákrok, kdy se dostaví efekt a jestli ošetření podstupují i muži?

Mezi zákroky, které jím mohou být provedeny jsou především odstranění:

 • Jizev, ať již po akné nebo neštovicích či úrazech

 • Mateřských znamének (intradermálních a verukózních névů)

 • Bradavic

 • Angiomů

 • Rozšířenýc pórů

 • Stařeckých skvrn

 • Pigmentace

 • Vrásek

 • Vyhlazení nerovností kožního povrchu

 • Srovnání nerovnoměrného zabarvení kůže

 • A samozřejmě také celkové omlazení pleti

Na rozdíl od chemických peelingů pracuje frakční CO2 laser pouze v povrchových vrstvách kůže, přičemž hluboké zůstávají nedotčené. S minimálním rizikem je tak možné dosáhnout maximálního efektu, přičemž ošetření je vhodné pro všechny generace. V průběhu laserového ošetření nedochází ke krvácení a je téměř bezbolestné. Zákrok je ambulantní, ihned po ošetření můžete odejít domů. Efekt je viditelný po vyloupání plochy a zlepšuje se v průběhu 2-6 měsíců. V případě potřeby je možné laserové ošetření zopakovat.

To, že zákroky frakčním CO2 laserem se netýkají jen omlazování pleti potvrzují i MUDr. Hana Zimovčáková a MUDr. Zora Jakubíková z brněnské kliniky Body. „Asi za nejzajímavější považuji případ pacientky s jizvami po rozsáhlých popáleninách. Po opakovaných laserových ošetřeních jizvy pozvolna měkly a začaly se postupně ztrácet. Bylo viditelné, jak se díky změnám ve viditelnosti a hojení jizev mění i spokojenost pacientky.“ říká paní doktorka Jakubíková, my se ptáme dále na některá „NEJ“ z její ambulance.

jul2
MUDr. Zora Jakubíková
jul
MUDr. Hana Zimovčáková

Nejstarší klient?

Paní, které je už 89 let! Bydlí v domě s pečovatelskou službou a vždy se nechá na kliniku přivézt. Ošetřujeme u ní zejména věkem způsobené pigmentové skvrny. I přes její pokročilý věk je pro ni důležité, aby vypadala dobře.

Nejoblíbenější zákrok u klientů?

Jednoznačně omlazení a vyhlazení pleti. Máme klientky, které se vracejí v pravidelných intervalech. Obvykle doporučujeme ošetření laserem cca po jednom roce. Avšak i delší odstup je možný, frakčním CO2 laserem ošetřená pleť totiž stárne od „mladšího“ bodu.

Nejsložitější zákrok?

Transkonjunktivální blefaroplastika. Je to operace, kterou provádíme v celkové anestezii a jedná se o korekci dolních víček laserem.

Nejkratší zákrok?

Odstranění névů

Nejdelší zákrok?

Určitě je to laserové ošetření celého obličeje.

Na závěr pak ještě několik zvědavých otázek přímo k vlastnímu ošetření laserem.

Proč musím mít na obličeji při laserovém ošetření brýle?

Přímo brýle nutné nejsou. Je však třeba oči zakrýt, je to prevence poškození oka laserem.

Jak se tedy ošetřují vrásky kolem očí, když musím mít oči zakryté?

Při ošetření vrásek kolem očí stačí např. gázu, kterou jsou oči zakryté posunout a oblast ošetřit.

Klient nemusí mít strach, že okolí oka zůstane neošetřené.

Jak dlouho mi ošetřeni laserem vydrží?

Zaleží na důvodu, pro který nás navštívíte. K omlazení pleti doporučujeme opakovat ve zhruba ročním intervalu. Co se týká pigmentací, mohou se objevit znova zejména díky slunečnímu záření a pak i v některých případech v souvislosti s užíváním antikoncepce. Při léčbě akné obvykle jeden zákrok také nestačí.

Je pravda, že efekt je okamžitý?

Opět záleží na problému, se kterým k nám přijdete. Při odstranění kožního výrůstku musí odpadnout stroupek. Při celkovém omlazení pleti je efekt v podstatě viditelný ihned a stav se dále vyvíjí a zlepšuje po 2 – 6 měsících.

Chodí na ošetření CO2 frakčním laserem i muži?

Ano, samozřejmě. Nejčastěji chodí s žádostí o odstranění jizev po akné.

No a otázka, která zajímá asi všechny nejvíc - Je skutečně ošetření laserem bezbolestné?

Vnímání bolesti je vysoce individuální záležitostí. Někoho zákrok nebolí vůbec, někdo pociťuje menší bolestivost. Každému z klientů je však před vlastním laserovým ošetřením aplikováno lokální anestetikum v podobě krému Emla. S větším dyskomfortem však musí počítat klient při ošetření v oblasti kolem očí, úst a vlasové hranice.

Publikováno: 4.4.2011

Laserové zákroky estetické dermatologie - Novinky

Diskuze k tématu

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní