Ověřil/a:
Specializuje se na dětskou oftalmologii a estetiku obličejových partií. Od roku 2011 vede centrum oční a estetické medicíny Ottlens v Šumperku.
Aktualizováno: 3. 5. 2022

Navigace

 • Jak na odstranění vrásek?
 • Výplně a vrásky
 • Jak se zbavit vrásek
 • Doba trvání efektu
 • Zdravotní rizika a nežádoucí účinky
 • Kontraindikace

Jak na odstranění vrásek?

Vrásky jsou jedním z projevů stárnutí. Vznikají postupně s přibývajícím věkem, kdy naše kůže začíná ochabovat. Na kvalitu pokožky má vliv celá řada faktorů – genetická dispozice, životní styl, zdravotní stav, vlivy vnějšího prostředí (např. sluneční záření) a také péče, kterou naší pokožce věnujeme. Již v mladém věku se objevují první mimické vrásky vznikající v důsledku častého a intenzivního stahu mimických svalů v obličeji (když se smějeme, mračíme, živě gestikulujeme či mimicky reagujeme na dané události). Ať už vás trápí vráska mezi obočím, vrásky kolem očí, na čele či jiných částí těla, váš ošetřující lékař pro vás zvolí vhodné řešení. Získejte tak opětovně mladistvou pleť.

MUDr. Lenka Ottová s pacientkou při konzultaci před zákrokem, (foto: soukromý archiv kliniky).

MUDr. Lenka Ottová s pacientkou při konzultaci před zákrokem, (foto: soukromý archiv kliniky).

Výplně a vrásky

Stále jsem si říkala, že mi vrásky nevadí, že ke mně patří, že se nebojím stárnutí a že si nebudu hrát na něco, co už nejsem. A pak jsem se jednou vzbudila a zjistila, že jsem v pohodě, ale jen ty drobné vrásky kolem rtů opravdu nechci. A taky nechci vypadat, jako bych se mračila, když se vlastně směji. Rozhodla jsem se jít do boje a začala číst vše možné o krémech, kosmetice a zákrocích. Uvědomila jsem si, že záleží na tom, co vlastně vadí: vrásky, přebytečná kůže nebo naopak někde něco chybí?

Tvorbu vrásek nezastaví ani ta nejmodernější medicína. Nicméně projevy stárnutí je možné pomocí různých metod zpomalit a vrásky do určité míry odstranit/vyhladit.

Příprava pacientky na aplikaci botulotoxinu v Centru oční a estetické medicíny Ottlens, Šumperk, (foto: soukromý archiv kliniky).

Příprava pacientky na aplikaci botulotoxinu v Centru oční a estetické medicíny Ottlens, Šumperk, (foto: soukromý archiv kliniky).

Jak se zbavit vrásek

Možností, jak se vrásek zbavit, je hned několik. Záleží na typu vrásek a oblasti, ve které se projeví. Vrásky mohou být mimické, které vznikají jen při mimice, nebo statické, které jsou přítomné pořád. Objevují se na těchto částech: čelo, mezi obočím, kolem očí a úst, brada a kořen nosu. Metodou pro vyhlazení mimických vrásek a pro menší lifting obličeje je aplikace látky botulotoxinu typu A. Vše záleží na množství a na ředění látky.

Na statické vrásky bývá aplikace botulotoxinu nedostačující. Používá se proto kombinace botulotoxinu typu A a výplně. Výjimečností botulotoxinu je to, že se dá použít i proti hyperhidróze neboli nadměrnému pocení v podpaží, na čele, rukou a nohou.

Látka botulotoxin typu A se aplikuje injekčně do příslušného svalu či potní žlázy, kde blokuje periferní přenos impulsu mezi nervem a svalem, či nervem a potní žlázou. Toxin způsobí dočasnou paralýzu, tzn. ochrnutí svalu nebo dočasně zablokuje funkci potní žlázy. Vrásky kolem očí, u kořene nosu a na čele se nejčastěji vyhlazují aplikací botulotoxinu.

Aplikace výplně je metoda, při které nahradíme chybějící objem tkáně. Při výplních se používá tzv. filer. Filery jsou různé. Může to být například kyselina hyaluronová, calcium hydroxyapatite nebo vlastní tuk. Záleží na tom, co je třeba řešit a jaký je stav pokožky. Pomocí výplně je možné zlepšit konturu obličeje, vyplnit zapadající spánky, zmenšit kruhy pod očima, bezoperačně změnit formu nosu, zvýraznit úhly spodní čelisti, rty, zkorigovat nosoretní rýhy a zvětšit nebo zvednout skleslé rty, v některých případech se dá „zkrátit“ přebytečná kůže. Pokud použijeme jinou hustotu výplně, dá se tato také použít pro zlepšení stavu pokožky obličeje a krku. Tomuto postupu se říká mezoterapie.

Kyselina hyaluronová se přirozeně vyskytuje v těle člověka. Jednou její funkcí je vázání vody, čímž se zlepšuje hydratace a tím i stav pokožky.

Calcium hydroxyapatite je nealergenní plnivo na bází vápníku, které je odolnější než kyselina hyaluronová. Její účinek je dlouhodobější. Výsledný efekt, kterého chceme dosáhnout, opět záleží na ředění látky.

Vlastní tuk je další formou fileru - výplně. Zjednodušeně řečeno je použití vlastního tuku jen přemístění z jednoho místa v těle na jiné. Odebírá se z místa, kde přebývá a vkládá tam, kde je potřeba.

Niťový lifting je novým řešením odstraňujícím vrásky, kdy se do určitých lokalit obličeje zavádějí speciální vlákna, pomocí kterých dojde ke zvednutí pokleslých tkání a vypnutí kůže.

K dalším metodám patří řada dermatologických ošetření – chemický peeling, omlazení pleti (rejuvenace) pomocí laserového paprsku nebo intenzivního pulzního světla (IPL), SANAKIN©. Po 45. roku věku lze podstoupit také operaci obličeje (face-lift), kdy jsou odstraněny kožní nadbytky na tvářích a krku, a tak dojde k vypnutí pleti a odstranění většiny vrásek. Velkou výhodou je, že je možné jednotlivé zákroky dle potřeby vzájemně kombinovat.

MUDr. Lenka Ottová s pacientkou při aplikaci výplní kanylovou technikou, (foto: soukromý archiv kliniky).

MUDr. Lenka Ottová s pacientkou při aplikaci výplní kanylovou technikou, (foto: soukromý archiv kliniky).

Doba trvání efektu

Některé metody mají účinek prakticky okamžitý, jiné na sebe nechají čekat. Je na lékaři, aby vám vysvětlil, která metoda má jaký efekt a kterou by on doporučil pro váš typ problému.

Doba trvání každého zákroku se liší a záleží na množství práce, kterou provádíme.

U botulotoxinu se dá říci, že jde o rychlý zákrok. Injekce do svalu, který způsobuje potíže, a zákrok je za vámi. Efekt se objeví až za pár dnů, maximálně za 2 týdny. Doba trvání efektu jsou 3 až 4 měsíce, ale i to záleží na individuální citlivosti na účinnou látku. Velmi zřídka se stává, že je člověk necitlivý na botox. V takovém případě na něj látka nezabírá.

U výplní je doba trvaní zákroku delší a záleží na množství a typu procedury. Výhodou je okamžitý efekt, který trvá od 6 měsíců až do jednoho roku. Vše záleží na individuální citlivosti.

U niťového liftingu se jedná o miniinvazivní, rychlou, jednoduchou a bezpečnou metodu, jejíž výsledky jsou okamžitě viditelné a přetrvávají dlouhou dobu (2-5 let).

U některých osob je efekt kyseliny hyaluronové viditelný jen kratší dobu. Důvodem může být to, že jejich tělo tuto látku rychleji zpracovává, takže například za dva měsíce již není po změně ani památka. V takovém případě se využívá výplň vlastním tukem – lipofiling.

Výhodou uvedených estetických zákroků je to, že ihned po aplikaci je člověk schopen se vrátit do normálního života. Občas se můžou objevit v místě aplikace viditelné drobné vpichy a lehké zarudnutí, které mizí ihned či do několika hodin. Jako možný vedlejší efekt mohou být přítomny drobné modřiny a vzácně i místní otok, který do 48 hodin mizí.

Při první aplikaci botulotoxinu nebo výplně je vždy lepší vyčkávací metoda, tedy dát poloviční dávku a zbytek doplnit později, aby výraz tváře byl co nejpřirozenější. Každý člověk je individuum a reaguje na aplikaci odlišně. Osoba, která aktivně používá mimiku obličeje, si musí zvyknout na to, že se její emoce bude projevovat jinak. Z tohoto důvodu je lepší aplikaci dávkovat a doaplikovávat zbytek výplně později, poté, co si člověk na svůj nový vzhled začne zvykat.

Příprava na aplikaci výplní v Centru oční a estetické medicíny Šumperk, ved. lékařka MUDr. Lenka Ottová, (foto: soukromý archiv kliniky).

Příprava na aplikaci výplní v Centru oční a estetické medicíny Šumperk, ved. lékařka MUDr. Lenka Ottová, (foto: soukromý archiv kliniky).

Zdravotní rizika a nežádoucí účinky

S provedením výkonu jsou spojena zdravotní rizika a nepříznivé vlivy, které se mohou i přes řádné provedení výkonu v souladu se všemi poznatky lékařské vědy projevit na pacientově zdravotním stavu. Nejčastější případy se dají řešit tzv. „dopichem“. Jedná se např. o slabý či nedostatečný účinek, asymetrii obličeje, bolest v místě vpichu nebo hyperaktivaci jiných svalů, které na sebe berou funkci blokovaného svalu.

Dále se může objevit alergická reakce na nějakou z aplikovaných látek (např. anestetika), aktivace herpetického onemocnění po aplikaci kyseliny hyaluronové u osob, které trpí na opary. Při aplikaci botulotoxinu do meziobočí a čela může výjimečně dočasně vzniknout ptóza (pokles) víčka nebo se může objevit krátkodobá diplopie (dvojité vidění). Tyto nežádoucí účinky samy ustoupí během dvou až čtyř týdnů. Komplikace při aplikaci výplní jsou vzácné, a je to noční můra každého lékaře, který pracuje s výplní. Je možné ucpání tepny nebo žíly v aplikovaném místě, což může způsobit špatné prokrvení oblasti, kterou céva vyživuje. Stav je reverzibilní při spolupráci pacienta a lékaře.

Existují jisté podmínky, které mohou ovlivnit účinek provedeného ošetření: po aplikaci se nedoporučuje fyzická a psychická zátěž (sportovní, pracovní), návštěva solária, sauny či páry, některé léčivé přípravky jako antibiotika, léky na krevní tlak a léky při celkových onemocněních (např. problémy se štítnou žlázou, nedostatek nebo nadbytek prvků v organismu).

Efekt ošetření je dočasný, původní mimika se postupně obnovuje a i kůže a sval se vracejí do původního stavu. Závislost nebo trvalá změna organismu nevzniká.

Kontraindikace

 • těhotné a kojící ženy
 • osoby se zánětlivými či infekčními problémy kůže aplikované oblasti
 • osoby po laserovém ošetření, ve spojení s chemickým peelingem nebo dermabrazí
 • pacienti s glaukomem neboli zeleným zákalem uzavřeného úhlu
 • pacienti s chorobami ovlivňujícími nervový systém - Amyotrofická laterální skleróza, motorická neuropatie, Myastenia gravis, Lambertův-Eatonův syndrom
 • osoby trpící významným oslabením nebo ochabnutím svalů v místě, kam lékař plánuje aplikovat injekci
 • osoby, mladší 18 let bez souhlasu rodičů
 • osoby užívající antibiotika, s teplotou či oslabenou imunitou

Před výkonem je nutné podepsat informovaný souhlas se zákrokem.

Všechny metody přinášejí efekt a jen lékař může doporučit nejlepší způsob korekce. Jsme všichni různí, a proto každý z nás potřebuje jinou metodu nebo množství aplikované látky. Je tedy nanejvýš žádoucí se o postupu a možných změnách poradit se svým lékařem.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."