COVID-19: Estheticon odpovídá na otázky

COVID-19: Estheticon odpovídá na otázky
Podle Estheticon.cz
16 bře 2020

Proto jsme vytvořili článek, ve kterém uvádíme nejčastější otázky našich uživatelů a snažíme se poskytnout věrohodné odpovědi, založené na spolehlivých zdrojích. Připojujeme také odkaz na naše diskuzní fórum, kde můžete sdílet své pochybnosti s ostatními členy naší komunity.

Co je COVID-19?

➡️ Co jsou koronaviry?

Koronaviry jsou skupina virů, které způsobují různé typy respiračních onemocnění. Jejich skutečné jméno je Coronaviridae a způsobují  běžná onemocnění, jako je chřipka, a také závažnější onemocnění, jako je SARS (syndrom akutní respirační tísně) nebo MERS. Název této skupiny virů je spojen s jejich charakteristickým tvarem připomínajícím korunu, kterou lze vidět pod mikroskopem. Koronaviry napadají dýchací a trávicí systém a mohou jím být infikováni lidé i zvířata (savci a ptáci).

➡️ Co znamená SARS-Cov-2? V prosinci loňského roku byl v čínské provincii Hubei objeven nový typ koronaviru, nazvaný SARS-Cov-2. Tento objev potvrdil Mezinárodní výbor pro taxonomii virů (ICTV), který přidělil zkratku SARS-Cov-2; může být vyvinut jako "SARS typ 2 coronavirus"➡️  Co je COVID-19? COVID-19 je oficiální název respiračního onemocnění způsobeného virem SARS-CoV-2. Generální ředitel WHO (Světová zdravotnická organizace) Tedros Adhanom Ghebreyesus oznámil své jméno a klasifikaci 11. února tohoto roku. Je to kombinace následujících slov a výrazů: COrona VIrus Disease. Rok jejího vzniku byl 2019.

Jak dochází k infekci?

➡️ Jaký je hlavní způsob přenosu viru?

Stejně jako všechny respirační viry se COVID-19 přenáší kapénkami, tj. když nakažená osoba mluví, kýchá nebo kašle. Experti z celého světa potvrzují, že virus byl původně nalezen pouze u zvířat - pravděpodobně netopýrů - a podstoupil mutaci, která nyní také infikuje člověka. Tato hypotéza vysvětluje vznik první skupiny infikovaných: zaměstnanců trhu se zvířaty ve Wu-chanu.

coronavirus zena rouska
Roušky nechrání před nákazou jejich nositele, ale především ostatní

➡️ Kdo je coronaviru vystaven? Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí může být virus infikován slinami nebo jinými sekrety infikovaného pacienta. Z tohoto důvodu zahrnuje riziková skupina každého, kdo:

  • žije s osobou infikovanou COVID-10
  • měl přímý fyzický kontakt s dopravcem COVID-19
  • byl v okruhu 2 metrů od osoby s COVID-19 déle než 15 minut
  • se ocitl v uzavřeném prostoru (vlak, letadlo, konferenční místnost atd.)
  • vzhledem k povaze své práce (lékaři, laboratorní technici, zdravotničtí pracovníci) měl kontakt s nosiči virů nebo vzorky a nepřijal příslušná opatření

Předpokládá se, že inkubační doba viru - od infekce po první příznaky - je asi 15 dní.

Jak se chránit před epidemií?

➡️ Jak se mohu vyhnout infekci?

Aby se minimalizovalo riziko nákazy virem, měl by být kontakt s jinými lidmi omezen na minimum. Česká vláda přijala drastická opatření k zastavení šíření choroby: školy, univerzity, kulturní instituce, jako jsou kina a divadla, byly uzavřeny. Doporučuje se zůstat doma a vyjít ven pouze v případě nutné potřeby. Firmy by měly zařídit práci z domova pro své zaměstnance, pokud je to možné.

➡️ Je nutné nosit masku? Nosit masku se doporučuje pouze pro nosiče viru, kteří se snaží zabránit infikování ostatních. V současné době by se měla dodržovat doporučení vydaná místními, národními a mezinárodními orgány a používání neověřených produktů by mohlo být nejen neúčinné, ale dokonce škodlivé pro zdraví. Pokud se však rozhodnete masku nosit, zakupte ji v lékárně, nebo prodejně se zdravotnickými potřebami a ujistěte se, že produkt má certifikát CE. ➡️ Jak dezinfikovat ruce? Hygiena a časté mytí rukou jsou nejlepším způsobem, jak se vyhnout infekci. Důkladně si umyjte ruce počínaje od jejich hřbetů přes dlaně až po mezery mezi prsty. Měli byste si mýt ruce alespoň 45 sekund. Pokud nemáte přístup k umyvadlu a mýdlu, použijte antibakteriální gel na bázi alkoholu.

coronavirus umyvani rukou
Ruce je nutné důkladně umývat a dezinfikovat

➡️ Mohu se nakazit, když se dotknu držadla v autobuse? V současné době nemáme důkaz, že virus může přežít mimo lidské tělo, ale odborníci poukazují na to, že pravděpodobně může zůstat aktivní několik hodin. Antibakteriální gel může virus zabít nebo snížit jeho možnost infekce, proto je důležité používat dezinfekční prostředky na ruce a pro domácnost dezinfekční a čisticí prostředky, nejlépe s alkoholem a chlorem.

Příznaky

➡️ Jaké jsou příznaky COVID-19?

Nejčastějšími příznaky jsou suchý kašel, horečka a potíže s dýcháním, střevní poruchy se vyskytují méně často. Pokud si všimnete těchto příznaků, nechoďte do nemocnice, ale kontaktujte telefonicky hygienickou stanici ve vašem městě/kraji.

➡️ Existuje lék na COVID-19?

V současné době bohužel neexistuje vakcína, která by chránila před infekcí COVID-19, ale pro postižené pacienty jsou k dispozici léky na zmírnění nemoci. Česká republika je země se širokou lékařskou základnou, takže v případě infekce se můžete spolehnout na odbornou pomoc.

COVID-19 a estetická medicína

➡️ Mám příští týden schůzku? Je možné, že bude přeplánována?

Vaše zdraví je pro vašeho chirurga prioritou! O tom, zda termín zákroku změnit, rozhodne odborník. Stále více lékařů odkládá plánované operace kvůli choulostivé situaci a potřebě přijmout určitá preventivní opatření.

➡️ Před týdnem jsem podstoupil operaci. Jsem v nebezpečí?

Na tuto otázku odpovídá profesor Pierfrancesco Cirillo, předseda Společnosti plastických chirurgů v Itálii, která je zemí s největším počtem infikovaných v Evropě. Podle jeho názoru jsou pacienti, kteří nedávno podstoupili jakýkoli chirurgický zákrok, ohroženi, protože jejich imunita je snížena kvůli antibiotické terapii a kvůli chirurgickému šoku pro každý organismus. Pokud jste v poslední době podstoupil/a operaci, zůstaňte doma a vyhýbejte se kontaktu s jinými lidmi. Pokud se objeví příznaky, kontaktujte svého lékaře.

➡️ Mohu jít na pooperační kontrolu?

Mnoho lékařů omezuje počet návštěv na minimum a omezuje je pouze na případy komplikací.

➡️ Mohu jít na operaci v jiném městě?

Česká vláda doporučuje zůstat doma a omezit pohyb, zejména ve veřejné dopravě, jako jsou autobusy a vlaky. V této situaci doporučujeme postup odložit, protože samotný zákrok také může zvýšit pravděpodobnost infekce.

✍️ Máte ještě nějaké dotazy? Podělte se o své pochybnosti v komentářích a my se zeptáme našich lékařů.

Informace, které se objevují na Estheticon.cz, nemohou v žádném případě nahradit vztah mezi pacientem a lékařem. Estheticon.cz nepodporuje komerční produkty nebo služby.