Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 14. 5. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Co je estetická operace přednoží?
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na estetickou operaci přednoží?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se připravit na zákrok?
 • Jak se provádí estetická operace přednoží?
 • Výhody zákroku
 • Jak probíhá zotavení po estetické operaci přednoží?
 • Doba rekonvalescence
 • Výsledky estetické operace přednoží
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Úvod

Mnohé z nás trápí deformity nohou, současná chirurgie však nabízí rychlé řešení k nápravě problémů přednoží. Rekonstrukční chirurgie přednoží je léčba prstů na nohou ke zmírnění problémů způsobených revmatoidní artritidou. Příznaky mohou být bolestivé a způsobovat deformace, jako jsou puchýře, ztuhlý kloub palce, vybočený palec, bolest v přední části nebo v oblasti chodidla, kladívkový prst, příčná klenba či přeložený malíček. Zpočátku může příznaky zmírnit konzervativní léčba, jako je úprava obuvi nebo použití vložek do bot. Pokud Vám konzervativní léčba nezabere, může Vám lékař doporučit rekonstrukční operaci přední části chodidla.

Co je estetická operace přednoží?

Estetická operace přednoží

Co je estetická operace přednoží?

Rekonstrukční chirurgie přední části chodidla se obvykle provádí v celkové anestezii. Rozsah Vaší operace bude záviset na individuální situaci problému. Obvykle je palec na noze fúzován, čímž se stává palec silnější a rovnější. Rovněž se mohou narovnat ostatní prsty. Váš chirurg provede malý řez na špičce prstu a odstraní malý kousek kosti ze spodní části palce tak, aby spadl do ploché polohy. Rovněž opraví veškeré vazy nebo šlachy. Někdy se používá špendlík, aby se zajistilo, že špička zůstane na místě. Všechny rány budou zašity stehy. Vaše noha bude pevně obvázána. Po zákroku Vám lékař doporučí léky na úlevu od bolesti.

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na estetickou operaci přednoží?

Jsem vhodným kandidátem na estetickou operaci přednoží?

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na estetickou operaci přednoží?

Nejprve může být doporučeno konzervativnější ošetření, které zmírní příznaky. Základem je úprava obuvi a ortopedické vložky do bot. Pokud tyto postupy nefungují, lze doporučit operaci přední části chodidla. Váš chirurg může požadovat vyšetření, jako jsou rentgenové snímky a biomechanické vyšetření. Lékař s Vámi na konzultaci prodiskutuje nejlepší možnosti léčby na základě Vaší individuální diagnózy a potřeby.

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Vyberte si vhodného odborníka

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Estheticon nabízí mnoho chirurgů, kteří operaci přednoží provádí. S Vámi vybraným lékařem je vždy nutné zákrok konzultovat a podrobně probrat cíl a veškerá rizika či možné komplikace zákroku.

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Konzultace s lékařem

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Před zákrokem je nutná konzultace s chirurgem. Lékař má tak možnost posoudit, zda je pro Vás operace přednoží vhodným řešením léčby a jaký postup zákroku zvolí. Před zákrokem lékař provede všechna nutná vyšetření. Na každý zákrok je dobré přijít dobře psychicky naladěn a postup léčby důkladně konzultovat.

Jak se připravit na zákrok?

Jak se připravit na zákrok?

Jak se připravit na zákrok?

Operace předloží nevyžaduje žádná speciální opatření před zahájením operace. Chirurgie prstu na noze se obvykle provádí ambulantně. To znamená, že můžete jít domů ve stejný den, kdy máte operaci. Můžete podstoupit celkovou anestezii, abyste celý postup spali. Váš lékař se může rozhodnout provést operaci bez celkové anestezie a místo toho použít znecitlivující léky, abyste necítili žádnou bolest. Diskutujte o těchto možnostech se svým lékařem. Typ procedury, kterou chirurg bude provádět závisí na závažnosti problému.

 Jak se provádí estetická operace přednoží?

Průběh estetické operace přednoží

Jak se provádí estetická operace přednoží?

Operace deformit přednoží je zákrok, který upravuje fyziologické postavení přednoží. Existuje více deformit, které se mohou vyskytovat jednotlivě nebo se mohou kombinovat. K nejčastějším patří vbočený a vybočený palec, ztuhlý palec, kladívkový prst, přeložený malíček či příčná klenba. Operace předloží je prováděna v celkové nebo lokální anestezii. Ve většině případů bude použita tlaková manžeta, která svým tlakem zamezí po dobu operace průtoku krve, tím se sníží krevní ztráty a zpřehlední se operační pole. Všechny operační metody vedou k normálnímu anatomickému postavení a zlepšení funkce nohy. Lékař Vám vždy podrobně vysvětlí zamýšlený zákrok na konzultaci.

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Chirurgie přední části chodidla si klade za cíl zmírnit bolest, léčit deformitu a obnovit normální funkci chodidla, abyste mohli znovu chodit a pohodlně nosit boty. Další výhodou je nepochybně estetický efekt zákroku. Krásné nohy po zákroku mohou pacientovi zvednout sebevědomí.

Jak probíhá zotavení po estetické operaci přednoží?

Zotavení po estetické operaci přednoží

Jak probíhá zotavení po estetické operaci přednoží?

Typ provedené operace přední části chodidla bude určovat rychlost Vašeho zotavení a požadovanou následnou péči. Po operaci si budete muset odpočinout a nohu zvedat. K zotavení mohou být zapotřebí obvazy, dlahy, speciální obuv, odlitky, berle nebo hole. Je důležité zákrok konzultovat se svým chirurgem a dodržovat příslušné rady následné péče specifické pro Vaši operaci přední části chodidla.

Doba rekonvalescence

Doba rekonvalescence

Doba rekonvalescence

Délka pobytu v nemocnici bude záviset na tom, jak dobře se budete moci po zákroku pohybovat. Možná budete muset zůstat jednu či více nocí hospitalizováni. Nebudete moci řídit, je tedy vhodné zajistit odvoz domů v den propuštění. Obvaz bude na ošetřovaném místě po dobu dvou týdnů. Obvaz udržujte čistý a suchý. Dle potřeby užívejte léky na úlevu od bolesti, které Vám lékař doporučil. Nohu co nejvíce zvedněte. Pokud byl Váš palec na noze fúzovaný, při chůzi většinu své váhy umístěte na patu. Vzhledem k tomu, že Vaše špička bude fixována do jedné polohy, budete muset nosit pohodlné boty na nízkém podpatku. Po dvou týdnech Vám chirurg odstraní stehy. Může Vám být také doporučeno použití rovnátka nebo odlitku. O jakémkoli návratu do práce nebo sportovních aktivit se poraďte se svým lékařem.

Výsledky estetické operace přednoží

Výsledky estetické operace přednoží

Výsledky estetické operace přednoží

Výsledky operací závisí na typu problému. Dnes se při těchto zákrocích používají kvalitní materiály, které pomáhají dosáhnout těch nejlepších možných výsledků. V posledních letech se v České republice provádí i miniinvazivní zákroky na přednoží, které přinášejí nové možnosti v léčbě. Tyto zákroky přesněji zacílí místo v noze, které je potřeba napravit a nepoškodí tak tkáně, které se při otevřených operacích většinou poškodí.

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Většina lidí se z rekonstrukční chirurgie přední části chodidla bez problémů plně zotavuje. Stejně jako u jiných operací však mohou nastat komplikace jako je bolest, krvácení, infekce, krevní sraženiny. Mezi další komplikace u operace přednoží řadíme poškození nervů, otok či selhání zákroku. Tyto komplikace jsou však vzácné.

Časté otázky

 • Může být vbočený palec příznakem jiných nemocí? Vbočený palec může být projevem systémového onemocnění pojiva (revmatoidní artritidy, psoriázy, atd). Při léčbě tak chirurg musí spolupracovat s revmatologem.
 • Jaké jsou možnosti alternativní léčby kladívkové deformity prstů u nohou? FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o. odpovídá: „Pokud máte špatné držení těla, vše se v konečném důsledku promítá právě do nohou. Problémy se v těle řetězí. Proto neodstraněním příčiny vede k návratu problémů. Metodou volby je individuální fyzioterapie, kde na základě kineziologického rozboru (hodnocení držení těla, vyšetření stoje na podoskopu apod.) fyzioterapeut zjistí odchylky, dysbalance v držení těla, které se promítají do plosek, do klenby nožní. Poté s Vámi např. natrénuje stabilitu stoje, naučí Vás cvičení na podporu svalů klenby, vše doplní technikami manuální medicíny (měkké techniky, mobilizace kloubů...). Terapie je individuální.”
 • Jak dlouhá je rekonvalescence po operaci kladívkových prstů? MUDr. Jiří Vrbický odpovídá: „Doba rekonvalescence záleží na předoperačním nálezu a pooperačním průběhu. Pevnější obuv si budete moci vzít po 14 dnech. Více vám řekne ortoped.”

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."