Ověřil/a:
Je atestovaným plastickým chirurgem s mnohaletou praxí v oboru. Stal se důležitou součástí špičkového pracoviště Perfect Clinic. Je členem České lékařské komory a Společnosti estetické chirurgie. Nabízí široké spektrum plastických operací, včetně moderních endoskopických metod.
Aktualizováno: 9. 5. 2022

Navigace

 • Co je to plastická operace paží?
 • Indikace k operaci paží
 • Před operací paží mějte realistická očekávání
 • Výsledný efekt operace paží
 • Typy operace paží
 • Průběh operace paží
 • Po plastické operaci paží
 • Rekonvalescence po plastice paží
 • Jizvy po plastické operaci paží
 • Komplikace po plastice paží
 • Výsledek brachioplastiky
 • Body Lift a plastika paží

Co je to plastická operace paží?

Brachioplastika je chirurgický zákrok, při kterém se upravují povislé paže poznamenané věkem a gravitací nebo velkým úbytkem hmotnosti. Zákrok se provádí v celkové anestezii, zabere jednu až dvě hodiny, rekonvalescence trvá minimálně dva týdny. Výsledek přetrvá roky, v případě potřeby jej lze opakovat.

Fotky před a po plastice paží

Fotky před a po plastice paží (foto: soukromý archiv kliniky)

Indikace k operaci paží

Brachioplastika bývá doporučena ženám i mužům, u kterých se vlivem velké ztráty hmotnosti nebo působením času a gravitace vytvořily nadbytky kůže v oblasti mezi loktem a ramenem.

Během operace se vypne povislá kůže a podkožní tkáně. Může se během ní také odsátí tuku, který je nadbytečný (liposukce paží). Paže pak vypadají mladistvěji. Operace není vhodná pro osoby, které ještě počítají s výraznými změnami hmotnosti.

Ve srovnání s jinými zákroky estetické medicíny je plastická operace paží prováděná podstatně méně. Častěji ji využívají ženy, u kterých dochází během života k větším výkyvům hmotnosti a změnám objemu svalové hmoty. Ta obvykle ubývá v období klimakteria, což v důsledku vede k tvorbě povislých kožních valů.

U mužů, kteří mají obecně svalové hmoty více, se provádí brachoiplastika nejčastěji v případě výrazné redukce hmotnosti, kdy vznikají kožní převisy.

Operace paží

Pacientka před a po zákroku (MUDr. Ján Pilka)

Před operací paží mějte realistická očekávání

Při operaci paží je velmi důležité mít realistická očekávání. Proto si od plastického chirurga nehcte ukázat fotky před a po operaci paží. Abyste si dokázali představit reálný výsledek.

Vzniklá jizva, ač je skrytá na vnitřní straně paže, je trvalá a je jistou daní za odstranění problému. Současně je třeba také počítat s tím, že následné působení gravitace a věku může znovu vést ke vzniku kožních valů. V takovém případě je možné plastiku paží podstoupit opakovaně.

Výsledný efekt operace paží

Celkový výsledek operace také zásadně ovlivňuje dodržování pooperačního režimu, zejména nošení kompresního prádla a nezatěžování paží až do úplného zhojení.

Plastiku paží je možné podstoupit celoročně, nicméně letní měsíce nejsou ideální, protože vlivem vyšší teploty dochází k větší tvorbě otoků a operační rána se může obtížněji hojit.

operace paží

Fotografie před a po zákroku (OB Care)

Typy operace paží

Brachioplastika se provádí ve dvou variantách.

 1. Mini arm lift (operace valů paží): Kdy je jizva umístěna pouze v podpaží. Mini arm lifting lze provést v případě, že kožní valy nejsou tak rozsáhlé.
 2. Klasický arm lift: Kdy se jizva vede od loktu až do podpaží.

Rozhodnutí, který postup je pro daného člověka ideální, závisí na individuálním posouzení lékařem. Často je součástí brachioplastiky i liposukce, při které se odsaje nadbytečný podkožní tuk.

Průběh operace paží (brachioplastika)

Lékař zhodnotí stav kůže a podle toho rozhodne, zda povede řez u podpaží, nebo po celé délce vnitřní strany paže (foto: ilustrativní)

Průběh operace paží

Brachioplastika se provádí v celkové anestezii, před kterou je nutné provést předoperační vyšetření u internisty.

 • Při zákroku vede operatér řez buď pouze v podpaží nebo od vnitřní strany podpažní jamky k lokti.
 • Následně odstraňuje nadbytečnou uvolněnou tkáň v podkoží, případně odsaje tukové přebytky a povolená kůže se vypne.
 • Operační rána se uzavírá vstřebatelným intradermálním stehem.

Pokud je zákrok prováděný v celkové anestezii, je možné realizovat současně i některou z dalších drobnějších estetických operací, například úpravu očních víček apod.

operace paží

Pacientka před a po zákroku (GiSant)

Po plastické operaci paží

V prvních dnech po operaci je operovaná oblast oteklá, vždy jsou doprovodným jevem větší či menší modřiny a bolestivost. Podle potřeby lze podávat analgetika.

Po dvou týdnech odstraní lékař z paží komprese, gázu i náplasti z ran. Ty je možné osprchovat.

Po dobu čtyř až šesti týdnů je nutné nosit kompresní prádlo, které zajistí správné přihojení tkání. Jedná se většinou o speciální elastické návleky, které se navlékají podobně jako rukáv. Tyto návleky se dle doporučení lékaře nosí přibližně měsíc, a to i v noci.

V ideálním případě doporučujeme pořídit si dvě sady návleků, aby je bylo možné vyprat. V případě, že disponujete jen jednou sadou, je nutné po dobu sejmutí a praní návleku setrvat v klidu a paže nijak nezatěžovat.

Rekonvalescence po plastice paží

Rekonvalescence trvá individuálně několik týdnů. V této době je třeba vyhnout se činnostem, při kterých bývají zatěžovány paže.

K vyšší fyzické námaze a cvičení je možné se vrátit za dva až tři měsíce. Do té doby je nutné paže nezatěžovat, a to ani řízením, zvedáním těžkých předmětů či výraznou pohybovou aktivitou.

plastika paží

Pacientka před a po operaci (MUDr. Tomáš Kempný Ph.D.)

Jizvy po plastické operaci paží

Výsledným stavem po brachioplastice je zlepšení pevnosti kůže a odstranění jejího nadbytku, tedy zmenšení objemu paží. Bohužel negativním doprovodným jevem jsou jizvy na vnitřních stranách paží, které mohou mít individuálně různý charakter i šířku. Je velmi důležité na umístění i rozsah jizev pacienty upozornit, neboť zejména v letních měsících, při nošení oděvů s krátkým rukávem mohou být tyto jizvy i více nápadné.

Stav jizev lze ovlivnit tlakovými masážemi, které se provádějí od osmnáctého dne po operaci. Jejich přesný postup pacienti obdrží na klinice, kde byla operace provedena. Jizvy se také promazávají změkčujícími krémy nebo gely. Operovanou oblast je nutné po dobu půl roku chránit před slunečním zářením aplikací krému s vysokým ochranným faktorem.

operace paží

Pacientka před a po (OB Care)

Komplikace po plastice paží

Brachioplastika je chirurgický zákrok, proto je spojena s obecnými riziky, která operace přináší.

Zejména:

 • s krvácením
 • infekcí v ráně
 • zhoršeným hojením
 • apod.

Při nedodržení pooperačního režimu hrozí špatné přihojení tkání.

Výsledek brachioplastiky

Efekt úpravy paží přetrvá řadu let. Výsledek může narušit opětovné výraznější změny hmotnosti a změny vzniklé dalším působením času a gravitace.


Body Lift a plastika paží

Plastika paží je jeden z možných zákroků Body liftu, při kterém se modeluje celá postava pacienta po radikálním úbytku váhy či bariatrickém zákroku. Body lift obecně redukuje povislou kůži a přebytečné kožní záhyby. Tento komplexní zákrok lze provést na následujících částech těla:

 • záda
 • paže
 • stehna
 • břicho
 • hýždě
 • krk a obličej

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."