Plastická operace paží

97% Index spokojenosti Založeno na 43 recenzi pacientů

Brachioplastika je chirurgický zákrok, při kterém se upravuje povislý tvar paží poznamenaných věkem a gravitací nebo velkým úbytkem hmotnosti. Zákrok se provádí v celkové anestezii, zabere 1 – 2 hodiny, rekonvalescence trvá minimálně 2 týdny.

Indikace k brachioplastice

Brachioplastika bývá doporučena ženám i mužům, u kterých se vlivem velké ztráty hmotnosti nebo působením času a gravitace vytvořily nadbytky kůže v oblasti mezi loktem a ramenem. Během operace se povislá kůže a podkožní tkáně vypnou a paže pak vypadají mladistvěji. Operace není vhodná pro osoby, které ještě počítají s výraznými změnami hmotnosti.

Průběh operace

Brachioplastika se provádí v celkové anestezii, před kterou je nutné provést předoperační vyšetření u internisty. Při zákroku vede operatér řez od vnitřní strany podpažní jamky k lokti. Následně odstraňuje nadbytečnou uvolněnou tkáň v podkoží a vypne povislou kůži. Operační rána se uzavírá vstřebatelným intradermálním stehem.

woman4A

Po brachioplastice

V prvních dnech po operaci je operovaná oblast oteklá, vždy jsou doprovodným jevem větší či menší modřiny a bolestivost. Podle potřeby lze podávat analgetika. Po dobu 4 – 6 týdnů je nutné nosit kompresní prádlo, které zajistí správné přihojení tkání. Rekonvalescence trvá individuálně několik týdnů. V této době je třeba vyhnout se činnostem, při kterých bývají zatěžovány paže. Výsledným stavem po operaci je zlepšení pevnosti kůže a odstranění jejího nadbytku, tedy zmenšení objemu paží, ale bohužel negativním doprovodným jevem jsou jizvy na vnitřních stranách paží, které mohou mít individuálně různý charakter i šířku. Je velmi důležité na umístění i rozsah jizev pacienty upozornit, neboť zejména v letních měsících, při nošení oděvů s krátkým rukávem mohou být tyto jizvy i více nápadné.

Komplikace brachioplastiky

Brachioplastika je chirurgický zákrok, proto je spojena s obecnými riziky, která operace přináší, zejména s krvácením, infekcí v ráně apod. Při nedodržení pooperačního režimu hrozí špatné přihojení tkání.

Výsledek brachioplastiky

Úprava paží přetrvá řadu let. Výsledek může narušit opětné výraznější změny hmotnosti a změny vzniklé dalším působením času a gravitace.

Tento text vznikl s pomocí MUDr. Jiřího Paděry z kliniky Perfect Clinic.

Autor ilustrací a spoluautor textu Dr. Tomáš Doležal.

Aktualizováno: 21.4.2016

V jaké fázi se nacházíte?

   
Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní