Liposukce současně s lipofillingem nebo lipograftingem

Liposukce současně s lipofillingem nebo  lipograftingem
Má dlouholetou praxi v oboru plastické a estetické chirurgie. Získal 1. a 2. atestaci z všeobecné chirurgie a atestaci z plastické chirurgie. Od roku 1989 vedl plastickou chirurgii a od roku 1997 provozuje soukromou praxi. Nechce přírodu přetvářet, ale citlivě jí pomáhat ke kráse a harmonii.
Vytvořeno: 12. 6. 2008 · Aktualizováno: 11. 11. 2020

Nejprve vysvětlení některých pojmů:

Lipofilling - odebraná tuková tkáň se aplikuje do cílené oblasti jako „výplň“ (filler). Dosáhne se tak stejného efektu jako při použití jiných fillerů jako je např. Kolagen, Restylan apod. Použití tuku jako plnícího materiálu, který je tělu vlastní, nemívá ale žádné komplikace. Nevýhodou, podobně jako u některých jiných fillerů je, že se tuk po čase vstřebá a lipofilling se musí opakovat.

Lipografting - transplantace tuku je na rozdíl od lipofillingu výkon poněkud náročnější. Odlišný je způsob odběru tukové tkáně, její příprava k transplantaci a zejména vlastní provedení transplantace. Je pravdou, že po lipograftingu přetrvávají po operaci poněkud déle otoky, někdy i modřiny, ale výsledek bývá trvalý nebo minimálně dlouhodobý (několik let).

Kdy je vhodné lipofilling nebo lipografting v oblasti obličeje podstoupit:

1) V případě přirozených projevů stárnutí v obličeji.

Pokles podkožní tukové tkáně

S přibývajícím věkem dochází částečně k atrofii podkožní tukové tkáně a k jejímu poklesu vlivem gravitace. Následkem bývají propadlé spánkové krajiny, kruhy pod očima, prohlubně v oblasti lícních kostí a tváří, prohloubené nosoretní rýhy a typické poklesy po stranách brady.

Následky atrofie a poklesu podkožní tukové tkáně

Výše popsané projevy bývají obvykle indikací ke kosmetickým operacím jako je operace dolních víček, mediální lifting a facelifting. Tyto operace ale mívají lepší efekt při výraznějších projevech stárnutí, zejména se současně povoleným kožním krytem a výraznějším vrásněním v oblasti krku, brady a úst. Počínající změny, zejména v oblasti dolních víček, tváří a nosoretních rýh a to hlavně u mladších jedinců (35 - 45 let) lze velmi efektně a bez jizev vyřešit právě lipograftingem (ev. dočasně lipofillingem). V některých případech můžeme lipograftingem v místě přechodu dolních víček v jařmovou oblast nahradit dříve často prováděnou a ne příliš šťastně indikovanou operaci dolních víček (blepharoplastiku).

Před a po lipograftingu v oblasti dolních víček
Před a po lipograftingu v oblasti dolních víček

V tomto věku ještě ženy často podstupují liposukci a tak lze oba výkony výhodně spojit.

2) Vrozené disposice

Některé z výše popsaných projevů nemusí být jen projevem stárnutí, ale často se vyskytují i u mladých jedinců v rámci vrozené disposice. Bývají to zejména nápadně zapadlá horní víčka pod horní okraj očnice, kruhy pod očima, propadlé tváře nebo ostře řezané nosoretní (nasolabiální) rýhy. Tady je lipografting absolutně nejvhodnějším řešením. Lipograftingem lze též velmi efektně zvětšit úzké rty.

Před a po lipograftingu zapadlých horních víček

3) Nepřirozené prohlubně kdekoli na těle vzniklé „přesátím“ při liposukcích nebo jako následek úrazu nebo operace.

Ohraničený nedostatek tukové tkáně se může též vyskytnout vrozeně.

Před a po lipoaugmentaci prohlubně vzniklé „přesátím“ při liposukci

Závěrem lze říci, že lipofilling i lipografting lze provádět samostatně, ale je výhodné tyto výkony spojit s plánovanou tumescentní liposukcí. Oblast, kde bude prováděna liposukce se výhodně využije k odběru tuku. Během přípravy odebraného tuku k transplantaci se tumescentní liposukce dokončí obvyklým způsobem. Lipografting lze též výhodně kombinovat s některými kosmetickými operacemi v obličeji. Moderní trend u omlazovacích operacích v obličeji je nejen tkáně ubírat a napínat, ale též vhodně a citlivě doplňovat.

Liposukce současně s lipofillingem nebo  lipograftingem Liposukce současně s lipofillingem nebo  lipograftingem

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.