Ověřil/a:
Klinika nabízí služby z oblasti korektivní dermatologie a bezbolestné liposukce. Svým klientům nabízí také výživové poradenství či spánkovou laboratoř. Patří k předním estetickým pracovištím.
Aktualizováno: 2. 5. 2022

Navigace

 • Co je to léčba vypadávání vlasů pomocí plazmaterapie?
 • Nejprve se odebere krev
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se připravit na zákrok?
 • Jak se provádí léčba vypadávání vlasů pomocí plazmaterapie?
 • Výhody zákroku
 • Jak probíhá zotavení po plazmaterapii?
 • Doba rekonvalescence
 • Výsledky léčby vypadávání vlasů pomocí plazmaterapie
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Co je to léčba vypadávání vlasů pomocí plazmaterapie?

Plazmaterapie se využívá k léčbě vypadávání vlasů. Používá se vlastní krevní plazma bohatá na destičky (PRP). PRP je látka odebíraná z vaší krve a vstřikovaná do pokožky hlavy, která pomáhá léčit tělesné tkáně, včetně folikulů, ze kterých vám rostou chloupky. PRP je extrahován z krve pomocí mechanismu podobného odstředivce, který může oddělit látku od krve a zvýšit koncentraci specifických proteinů, které podporují hojení a růst.

Co je léčba vypadávání vlasů pomocí plazmaterapie?

Ihned po ošetření je možné se zapojit do běžného režimu

Nejprve se odebere krev

Vypadávání vlasů a ztenčení vlasů jsou běžným problémem a to nejen mužů, ale i žen. Obzvláště časté je to po dosažení věku 50 let nebo v důsledku stresu. Existuje mnoho způsobů, jak bojovat s vypadáváním vlasů s různou úrovní spolehlivosti a úspěchu. Některé však vycházejí z vědy a léčba je tak spolehlivější.

Klientovi se odebere malé množství krve (10 ml) a po odběru se pomocí centrifugy oddělí plazma od ostatních složek krve a poté se aplikuje injekčně do vlasové pokožky. Celý zákrok trvá cca třicet minut.

Po ošetření ihned klient odchází a může se zapojit do běžného denního režimu, bez známek prodělaného zákroku, bez jakéhokoli omezení.

Plazmaterapie je certifikována a schválena legislativou ČR.

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na léčbu vypadávání vlasů pomocí plazmaterapie?

Ne všichni jsou vhodnými kandidáty

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát?

Ošetření plazmaterapií je vhodné při vypadávání vlasů, po hormonální léčbě, po porodu, při zátěžových a stresových situacích a u mužů ke zpomalení plešatosti. Dokáže navrátit ztracené sebevědomí a tělu přirozeným způsobem obnovit hustotu vlasů.

Tato léčba však není určena pro každého. Mezi kontraindikace patří hepatitida, HIV pozitivita, porucha krevní srážlivosti či zánětlivé stavy pokožky hlavy. Před zahájením terapie je vždy nutná konzultace s lékařem.

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Vyberte si toho nejlepšího odborníka

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Portál Estheticon nabízí výběr z mnoha klinik a lékařů, kteří nabízejí léčbu vypadávání vlasů pomocí plazmaterapie. S vámi vybraným lékařem je nutné zákrok konzultovat, zda jste vhodným kandidátem pro léčbu pomocí plazmaterapie. Je důležité vybrat lékaře se specializovanými znalostmi a dovednostmi. Vybírat můžete například na základě recenzí předchozích klientů či fotografií před a po zákroku.

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Konzultace s lékařem

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Během konzultace si váš lékař udělá čas na projednání a pochopení vašich cílů a očekávání od léčby pomocí plazmaterapie. Zjistí, zda jste vhodným pacientem pro tento způsob léčby a také prodiskutuje veškerá rizika. Kromě toho důkladně vysvětlí celý postup a zodpoví všechny vaše dotazy.

Může vám navrhnout i další způsob léčby vypadávání vlasů, patří sem například vlasová mezoterapie (principem této léčby je speciální aplikace výživného roztoku, který obsahuje kmenové buňky) nebo transplantace vlasů. Přesnou příčinu vypadávání vlasů však určí až trichologické vyšetření.

Jak se připravit na zákrok?

Připravte se na zákrok

Jak se připravit na zákrok?

Před zákrokem si umyjte vlasy šamponem, aby byly čisté a bez mastnoty a nečistot. Nepoužívejte žádné vlasové přípravky, jako je lak na vlasy nebo gel, nejméně tři dny před plazmaterapií. To vás může později negativně ovlivnit z hlediska vedlejších účinků. Před injekcemi poskytuje pokožce hlavy sterilní prostředí.

Před zákrokem jezte zdravě a pijte hodně vody, abyste předešli závratím, mdlobám nebo nevolnosti při odběru krve a pokud se to krev odebírá na prázdný žaludek, můžete cítit nevolnost. Před zákrokem nekuřte ani nepijte alkohol. To by mohlo zákrok negativně ovlivnit, protože počet krevních destiček se tím výrazně sníží.

Jak se provádí léčba vypadávání vlasů pomocí plazmaterapie?

Zákrok je třeba opakovat

Jak se provádí léčba vypadávání vlasů pomocí plazmaterapie?

Abychom pochopili, jak plazmaterapie funguje, je důležité si uvědomit, jakou roli hrají krevní destičky při hojení. Trombocyty jsou hlavní složkou krve spolu s červenými a bílými krvinkami. Když člověk utrpí poranění, krevní destičky reagují jako první a zastavují krvácení a podporují hojení. Plazma stejně tak pomáhá při léčbě vypadávání vlasů

Lékař nejprve odebere krev ze žíly na paži a umístí vzorek krve do odstředivky. Odstředivka točí krev a odděluje její složky. Poté lékař odebere krevní destičky pomocí injekční stříkačky. Lékař vstřikuje destičky do cílených oblastí pokožky hlavy. Celý proces trvá méně než 1 hodinu. Zákrok je vhodné opakovat 2x až 3x

Přesný počet zákroků však záleží na konkrétní diagnóze klienta. Po ošetření se člověk obvykle může bez omezení vrátit ke svým pravidelným činnostem.

Výhody zákroku

Zákrok nemá vedlejší účinky

Výhody zákroku

Účinek ošetření je dlouhodobý, po dosažení požadované obnovy vlasů doporučujeme terapii alespoň 1x ročně opakovat, aby se efekt zachoval. Další výhodou tohoto ošetření je, že nemá žádné vedlejší účinky, jelikož se do těla nedostává žádná chemie nebo cokoli navíc, pouze tělu vlastní plazma. 

Lidská plazma má v sobě již obsažené růstové faktory, které podporují další růst vlasů i tam, kde jiné metody obnovy vlasů selhávají.

Jak probíhá zotavení po léčbě vypadávání vlasů pomocí plazmaterapie?

Zotavení po zákroku

Jak probíhá zotavení po plazmaterapii?

Po zákroku můžete pokračovat ve svých běžných činnostech. Injekce PRP by vás neměly nijak obtěžovat. Na rozdíl od jiných postupů byste neměli pociťovat ospalost nebo únavu. 

Umýt si vlasy můžete podle svého obvyklého plánu, pokud není místo vpichu obzvláště podrážděné nebo bolestivé. Nebarvěte si vlasy po dobu alespoň 72 hodin po injekcích PRP. Tvrdé chemikálie dráždí místo vpichu a mohou způsobit komplikace. Rovněž zhoršuje bolest hlavy.

Doba rekonvalescence

Doba rekonvalescence

Doba rekonvalescence

Každý zákrok vyžaduje určité období na zotavení. I když by vám tento postup neměl bránit ve vykonávání většiny běžných činností, můžou se objevit vedlejší účinky jako je bolest hlavy, která se obvykle zmírní po třech až čtyřech týdnech. Po třech až šesti měsících by měla být bolest hlavy úplně pryč.

Jedná se o bezpečnou metodu, která se provádí ambulantně. Toto ošetření nevyžaduje dlouhou rekonvalescenci a po zákroku se můžete zapojit do běžných aktivit. Měli byste se však vyhnout fyzické námaze, návštěvě sauny, bazénu či sportovním aktivitám.

Výsledky léčby vypadávání vlasů pomocí plazmaterapie

Ošetření je potřeba opakovat

Výsledky léčby vypadávání vlasů pomocí plazmaterapie

Pro dosažení nejlepších výsledků je klíčová konzistence. Ošetření se obvykle provádí jednou za měsíc po dobu prvních tří až čtyř měsíců a poté každé tři až šest měsíců, v závislosti na reakci a výsledcích jednotlivých pacientů. Podle tohoto protokolu lze očekávané výsledky nejdříve vidět do dvou až tří měsíců. Mějte na paměti, že výsledky budou u každého vypadat jinak na základě celkového zdraví, hladiny krevních destiček a zdraví vlasů.

K obnově růstu vlasů při jejich nadměrném vypadávání je možné také využít SANAKIN©.

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Komplikace se vyskytují jen výjimečně

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Tento zákrok většinou nepřináší žádné skutečné riziko. Většina pacientů dostává injekce bez znecitlivění, protože zákrok přináší jen minimální nepohodlí a bolest. K minimalizaci bolesti však lze použít chladný vzduch nebo ledování. V případě nepohodlí se doporučuje i lék po zákroku. Po zákroku se mohou vyskytnout modřiny, ale obvykle odezní během týdne nebo dvou. Může se objevit také svědění či bolest hlavy

Mezi možné vedlejší účinky injekcí a samotného postupu patří poranění krevních cév na pokožce hlavy, poranění nervu, infekce v místě vpichu, kalcifikace nebo jizevnatá tkáň, kde se injekce provádí.

Časté otázky

 • Jak efektivní je léčba vypadávání vlasů pomocí plazmaterapie? Ačkoli případové studie prokázaly spokojenost pacientů s injekcemi PRP, není tento postup pro vhodný pro všechny pacienty. Například lidé s chronickými onemocněními a nerovnováhou štítné žlázy nemusí časem vidět výsledky. Je to proto, že kosmetická chirurgie nevyřeší základní problémy. Vlasy budou i nadále vypadávat, ať se děje cokoli. V těchto případech mohou být účinnější jiné léčby. Vždy je proto nutná konzultace s odborníkem.
 • Jak mám pečovat o pokožku hlavy po plazmaterapii? Vlasy můžete po zákroku opatrně umýt šamponem. Vždy je nutné dbát pokynů Vašeho lékaře.
 • Zlepší plazmaterapie kvalitu vlasů? Ano, aplikace PRP plazmy, která je bohatá na trombocyty může zlepšit kvalitu vlasů.

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."