Lipofilling, Lipografting, Lipotransfer (přenos a aplikace vlastního tuku)

Autor:

Po desetiletí se užívá vlastní tuk pro řešení nedostatečného reliéfu těla, či dokonce skutečných defektů zevního tvaru. Mezi nejčastější indikace přenosu tuku – tzv. štěpování patří: korekce jizev, korekce deformit po liposukci, modelace v oblasti obličeje (tváře, víčka, rty, nos), zvětšení hýždí či prsů, omlazení hřbetů rukou a omlazení dekoltu.

Zákrok se skládá ze tří kroků

Všechny tyto výkony sestávají ze tří fází. První je odběr tkáně, další příprava materiálu k užití a poslední je samotná aplikace. Podle rozsahu je možné provést operaci buď v místní či celkové anestezii.

Odběr se provádí z míst, která jsou běžně obdařená vyšší vrstvou podkožní tukové tkáně. Ideální je, pokud současně odběr splní funkci požadovaného zmenšení určité nadbytečné partie. I proto to bývají stehna anebo stěna břišní, či hýždě. Do odběrového místa se nejdříve injikuje fyziologický roztok, který tuk zpevní a zároveň vrstvu svým objemem zesílí. Potom z malého vpichu se kanylou o průměru 1 - 3 mm provádí odsávání jako při liposukci. Rozdíl je v tom, že v tomto případě musí být sací tlak co možná nejjemnější, takže se většinou neužívá přístroj, ale odběr se provádí z ruky pomocí stříkačky. Pokud se podaří odebrat tuk bez příměsi krve, tak se štěp neupravuje. Malá příměs tělní tekutiny je naopak přínosná, protože obsahuje působky a kmenové buňky, které zlepšují hojení štěpu.

K otázce kmenových buněk je nutno zdůraznit, že jsou samozřejmě v tukové tkáni dospělého člověka přítomny, a tedy se přenáší současně s ní. Jsou i metody, kdy je možno z části štěpu tyto buňky oddělit a část, která se užije ke štěpování, je jimi obohacena. Je třeba si uvědomit, že tuk je energetickou zásobárnou, a proto se s největší pravděpodobností tyto buňky v oblasti operační rány nemění na tukové zralé buňky ale na typ, který tělo potřebuje k hojení, tedy buňky pro stavbu cév anebo vaziva. Tam, kde je v získaném materiálu obsažena významně krev, tak se tkáň promývá malým množstvím fyziologického roztoku. Prakticky bezprostředně po odběru se štěp aplikuje do místa určení opět pomocí tenké kanyly se stříkačkou. Aplikace shluků tukových buněk se totiž děje do jemných kanálů, které mohou novotvořené cévy prorůst a tak implantovanou tkáň spojit s cirkulačním zásobovacím systémem. Jinak by totiž došlo ke vstřebání tuku díky jeho postupnému odumření a odplavení.

Předpokládaný efekt je jednak zvětšení objemu oblasti, kam byl tuk implantován, ale také i zlepšení jejího prokrvení díky novotvořené cévní síti. Z toho vyplývají i indikace. Celý výkon trvá od malého rozsahu v délce zhruba jedné hodiny až po několik hodin při objemném a složitém přenosu.

Víte, že je tato metoda vhodná i v případě bolestí plosek nohou? Více informací najdete zde.

Úspěšnost operace závisí na několika faktorech:

  • Dostatek materiálu k odběru
  • Šetrný odběr
  • Šetrná manipulace s odebraným materiálem
  • Místo užití musí být dostatečně prostorné pro potřebný objem, aby štěp neutlačovalo, a musí mít schopnost produkce nových cév

Indikace tohoto výkonu je postavena na výše uvedených podmínkách a samozřejmě na vůli konkrétního jedince, protože pooperační průběh jako každý jiný vyžaduje dobrou spolupráci. Pooperačně obvykle pacient dostává antibiotika, infuze a léky proti bolestem. Bezprostřední hojení trvá zhruba 1 - 2 týdny. Po tuto dobu je potřeba dodržovat relativní tělesný klid, chladit operovaná místa a tím snižovat otok i bolestivost, nosit elastické podpůrné návleky a požívat dostatečné množství tekutin.

Další proces hojení trvá zhruba několik týdnů, po jejichž dobu není vhodná vyšší tělesná aktivita. Je vhodné nadále držet pitný režim a po určitou dobu každý den i nosit elastické podpůrné návleky. Menší štěpování postačí provést jednou, nicméně většinou se výkon 2 - 3x opakuje, efekt je poté trvalý.

Kdy není možné aplikaci vlastního tuku podstoupit?

Kontraindikací operačního výkonu jsou závažná interní onemocnění především srdce a cévního systému, metabolizmu a některé druhy léčby, mezi kterými je nutno jmenovat především léky snižující imunologickou reakci organizmu a systémovou léčbu zhoubných nádorů.

Aktualizováno: 26.5.2020

Autor
Obsah

Lipofilling, Lipografting, Lipotransfer (přenos a aplikace vlastního tuku) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á     

Před několika měsíci jsem podstoupila na klinice Perfect Clinic liposukci břicha, boků a stehen se současným přenosem tuku do prsou. Zákroku jsem se dost bála jednak kvůli narkóze, kterou jsem podstupovala poprvé a také... Více 

1 Like  

Lipofilling, Lipografting, Lipotransfer (přenos a aplikace vlastního tuku) - Ceny

PRIMED Clinic
Havířov
Ceny od 18 000 Kč
PRIMED Clinic
Ceny od 22 500 Kč
Klinika YES VISAGE - klinika estetické medicíny a plastické chirurgie
Ceny od 32 000 Kč
Body klinika plastické chirurgie
MUDr. Pavel Kurial
České Budějovice, Hluboká nad Vltavou
Ceny od 23 000 Kč
obvykle do 37 000 Kč
MUDr. Pavel Kurial
Ceny od 2 500 Kč
MUDr. Eva Urbánková MBA
Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní