Odstranění nadměrného pocení (hyperhidrozy) botulotoxinem

Autor:

Pocení je přirozený proces navozený vyšší teplotou prostředí, tělesnou námahou, emocemi, často u žen v přechodu. Pot se tvoří v potních žlázách, které se nacházejí na celém těle. Míra pocení je vnímána každým jinak, někdo velmi špatně toleruje i mírné pocení, někomu nevadí ani závažné pocení. V každém případě hyperhidróza výrazně psychicky i fyzicky ovlivňuje život. Nemoc může být přítomna již v dětství, nejčastěji začíná v pubertě.

Indikace

Lokalizovaná hyperhidróza je nejčastější v podpaží, na dlaních, chodidlech, ale i v obličeji (hlavně na čele, nad horním rtem nebo ve kštici). 

S nadměrným pocením, ať již při stresu nebo při sportu, se potýká mnoho lidí. Ti, kteří projevy hyperhidrozy trpí, již určitě vyzkoušeli cokoli (deodoranty, antiperspiranty, vložky do podpaží, iontoforézu). Omezení nadměrné produkce potu je možné i aplikací botulotoxinu.

pot

Botulotoxin je léčivá látka registrovaná Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Jedná se o přípravek uvolňující svaly, v medicíně je využíván již od 70. let 20. století. Stále se rozšiřují možnosti jeho využití, v současné době k léčbě nadměrného svalového stahu (u mozkové obrny, po cévní mozkové příhodě apod.), k léčbě chronické migrény, močové inkontinence, v estetické dermatologii pro redukci vrásek v obličeji. Při aplikaci do kůže působí na potní žlázy a omezuje tak produkci potu.

Před aplikací botulotoxinu

Před výkonem musí ošetřující lékař posoudit celkový stav ošetřovaného, vyloučit organický typ pocení a rozhodnout, zda je pro něho aplikace vhodná.
Při lokalizované formě se před ošetřením provede Minorův test (jód-škrobový), který přesně ozřejmí rozsah pocení. Tento test je bezbolestný, oblast se natře jódovou tinkturou, poté zasype škrobem a místo nadměrného pocení se zbarví fialově.

Průběh ošetření

Ošetření je rychlé, spolehlivé, velmi efektivní a bezpečné. Pomocí tenké jehličky se aplikuje botulotoxin do míst s nadměrným pocením, čímž se v dané lokalitě dočasně zablokuje činnost potních žláz. Ostatní potní žlázy na těle ale udržují termoregulaci stejně jako dřív.

Zákrok není nijak náročný, trvá cca 10 minut a probíhá ambulantně. Před ošetřením se místo aplikace znecitliví anestetickým krémem nebo zchlazením. Pro většinu pacientů je ošetření lehce snesitelné. U některých ošetřovaných oblastí, jako jsou např. dlaně či chodila, které jsou více citlivé, může být vnímáno jako bolestivé. Množství botulotoxinu je doporučeno výrobcem přípravku, měl by být aplikován pouze vyškoleným lékařem.

Efekt ošetření

Účinek nastoupí zhruba za 2 - 5 dní od aplikace a vydrží 6 až 12 měsíců, v závislosti na ošetřované oblasti a také individuální dispozici pacienta. Většina klientů udává zlepšení 80 - 100 %, po 6 měsících se pocení začíná pomalu obnovovat. Klienti většinou dochází na zákrok 1x ročně. 

Ošetření lze provést v kteroukoli roční dobu. Po zákroku se doporučuje 2 dny nechodit do sauny, solária a intenzivně nesportovat. Jinak se klient může věnovat běžným činnostem, žádná další omezení nejsou. Sprcha v den ošetření není problém, deodorant lze nanést již následující den.

Po ošetření může být místo přechodně citlivé, červené, oteklé, může se udělat modřinka. Velmi vzácně se jako nežádoucí efekt může objevit zvýšené pocení na jiných místech, svalová slabost, bolest končetin, bolest hlavy, změna citlivosti, atd. Při velmi častém ošetření mohou vzniknout protilátky, které snižují účinnost zákroku.

Kontraindikace

Kontraindikací ošetření jsou nervosvalová onemocnění (myastenia gravis, Lambertův-Eatonův syndrom, amyotrofická laterální skleróza, motorická neuropatie atd.), svalové obtíže, užívání některých léků (aminoglykosidová antobiotika, léky uvolňující svaly, léky ředící krev), infekce v místě aplikace, těhotenství a kojení. Při vstupním vyšetření musí být provedena podrobná anamnéza, ev. vyšetření k vyloučení sekundární příčiny hyperhidrózy (onemocnění štítné žlázy, dibetes mellitus, nádorová onemocnění, neurologické nemoci, tuberkulóza, užívání některých léků jako jsou antiemetika a antidepresiva).

Aktualizováno: 22.4.2016

Odstranění nadměrného pocení (hyperhidrozy) botulotoxinem - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Anonymous Klinika GHC Praha 16.5.2013
Spokojený/á     

Dobrý den, určitě všude slýcháte, že odstranění pocení nefunguje, nebo jen na chvíli. Já jsem byla na klinice GHC v Praze a vyšlo to skvěle. Zákrok trval asi 15 minut, což je síla, a skoro nic jsem necítila. Byla jsem n... Více 

Odstranění nadměrného pocení (hyperhidrozy) botulotoxinem - Ceny

MEDICOM Clinic
Praha, Brno, Ústí nad Labem
Ceny od 10 000 Kč
MEDICOM Clinic
MUDr. Martin Paciorek
Havířov, Ostrava
Ceny od 6 000 Kč
obvykle do 10 000 Kč
MUDr. Martin Paciorek
MUDr. Libor Polák
Ostrava, Frýdek-Místek, Hodonín, Boskovice
Ceny od 6 000 Kč
MUDr. Libor Polák
Ceny od 12 000 Kč
MUDr. Martin Fiala - MEDICOM Clinic
MUDr. Šárka Běrská
Opava, Olomouc
Ceny od 5 000 Kč
obvykle do 8 000 Kč
MUDr. Šárka Běrská

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní