Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 2. 5. 2022

Navigace

 • Co je to botulotoxin proti pocení?
 • Indikace
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Před aplikací botulotoxinu
 • Průběh ošetření
 • Efekt
 • Kontraindikace
 • Časté otázky

Co je to botulotoxin proti pocení?

Botulotoxin je léčivá látka, jež se využívá k uvolnění svalů. Pomocí jemné jehličky se botulotoxin aplikuje pod kůži, čímž se dočasně zastaví produkce potních žláz. Ošetřované místo se znecitliví chlazením nebo anestetickým krémem.

Odstranění nadměrného pocení

S nadměrným pocením se potýká mnoho lidí

Indikace

Pocení je přirozený proces navozený vyšší teplotou prostředí, tělesnou námahou, emocemi, často u žen v přechodu. Pot se tvoří v potních žlázách, které se nacházejí na celém těle. Míra pocení je vnímána každým jinak, někdo velmi špatně toleruje i mírné pocení, někomu nevadí ani závažné pocení. V každém případě nadměrné pocení výrazně psychicky i fyzicky ovlivňuje život. Nemoc může být přítomna již v dětství, nejčastěji začíná v pubertě. Jednou z metod odstranění pocení je aplikace botulotoxinu.

Lokalizovaná hyperhidróza je nejčastější v podpaží, na dlaních, chodidlech, ale i v obličeji (hlavně na čele, nad horním rtem nebo ve kštici), říká MUDr. Lucie Jurtinová.

S nadměrným pocením, ať již při stresu nebo při sportu, se potýká mnoho lidí. Ti, kteří projevy hyperhidrozy trpí, již určitě vyzkoušeli cokoli (deodoranty, antiperspiranty, vložky do podpaží, iontoforézu). Omezení nadměrné produkce potu je možné i aplikací botulotoxinu.

Botulotoxin je léčivá látka registrovaná Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Jedná se o přípravek uvolňující svaly, v medicíně je využíván již od 70. let 20. století. Stále se rozšiřují možnosti jeho využití, v současné době k léčbě nadměrného svalového stahu (u mozkové obrny, po cévní mozkové příhodě apod.), k léčbě chronické migrény, močové inkontinence, v estetické dermatologii pro redukci vrásek v obličeji. Při aplikaci do kůže působí na potní žlázy a omezuje tak produkci potu.

Botulotoxin proti pocení

Vámi zvolený lékař by měl být specialistou na tuto problematiku

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Ujistěte se, že vámi zvolený lékař je zkušený specialista na aplikaci botulotoxinu pro léčbu nadměrného pocení. Jeho odbornost můžete zjistit na základě získaných certifikátů a absolvovaných školení zaměřených na tuto problematiku. Ke správnému výběru vám pomohou i recenze od minulých klientů, kteří již u lékaře stejný zákrok podstoupili. Reference a recenze můžete většinou nalézt na webových stránkách lékaře či kliniky, případně o ně přímo lékaře požádat.

Botulotoxin proti pocení

Na první schůzce konzultujte se svým lékařem vaše přání a očekávání

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Na první schůzce s vaším lékařem bude nejprve zhodnocen váš celkový zdravotní stav. Odborník by měl především vyloučit sekundární hyperhidrózu, která se váže na jiná onemocnění a zdravotní stav pacienta. Může se jednat například o cukrovku, onemocnění štítné žlázy, nádorová onemocnění, neurologické nemoci anebo tuberkulózu. Také užívání některých léků nemusí být vhodné v kombinaci se zákrokem (některá antibiotika, léky ředící krev, aj.)

V rámci první konzultace s lékařem je ten správný čas na vyslovení vašich očekávání ohledně dosaženého výsledku, ale i obav, které se k plánovanému zákroku vážou. Jen tak si můžete být doopravdy jisti, že lékař přihlédne k vašim přáním a zvolí ten nejvhodnější způsob léčby vašich obtíží.

Odstranění nadměrného pocení

Rozsah pocení se měří za pomoci Minorova testu

Před aplikací botulotoxinu

Po posouzení celkového stavu ošetřovaného a vyloučení organického typu pocení lékař rozhodne, zda je pro pacienta aplikace botoxu vhodná.
Při lokalizované formě se před ošetřením provede Minorův test (jód-škrobový), který přesně ozřejmí rozsah pocení. Tento test je bezbolestný, oblast se natře jódovou tinkturou, poté zasype škrobem a místo nadměrného pocení se zbarví fialově.

Průběh ošetření

Zákrok je nenáročný a je prováděn ambulantně

Průběh ošetření

Ošetření je rychlé, spolehlivé, velmi efektivní a bezpečné. Pomocí tenké jehličky se aplikuje botulotoxin do míst s nadměrným pocením, čímž se v dané lokalitě dočasně zablokuje činnost potních žláz, uvádí MUDr. Lucie Jurtinová. Ostatní potní žlázy na těle ale udržují termoregulaci stejně jako dřív.

Zákrok není nijak náročný, trvá cca 10 minut a probíhá ambulantně. Před ošetřením se místo aplikace znecitliví anestetickým krémem nebo zchlazením. Pro většinu pacientů je ošetření lehce snesitelné. U některých ošetřovaných oblastí, jako jsou např. dlaně či chodila, které jsou více citlivé, může být vnímáno jako bolestivé. Množství botulotoxinu je doporučeno výrobcem přípravku, měl by být aplikován pouze vyškoleným lékařem.

Efekt ošetření

Po zákroku se klient může věnovat běžným činnostem

Efekt

Účinek nastoupí zhruba za 2-5 dní od aplikace a vydrží 6 až 12 měsíců, v závislosti na ošetřované oblasti a také individuální dispozici pacienta. Většina klientů udává zlepšení 80-100 %, po 6 měsících se pocení začíná pomalu obnovovat. Klienti většinou dochází na zákrok 1x ročně.

Podle MUDr. Lucie Jurtinové lze ošetření provést v kteroukoli roční dobu. Po zákroku se doporučuje 2 dny nechodit do sauny, solária a intenzivně nesportovat. Jinak se klient může věnovat běžným činnostem, žádná další omezení nejsou. Sprcha v den ošetření není problém, deodorant lze nanést již následující den.

Po ošetření může být místo přechodně citlivé, červené, oteklé, může se udělat modřinka. Velmi vzácně se jako nežádoucí efekt může objevit zvýšené pocení na jiných místech, svalová slabost, bolest končetin, bolest hlavy, změna citlivosti, atd. Při velmi častém ošetření mohou vzniknout protilátky, které snižují účinnost zákroku.

Odstranění nadměrného pocení (hyperhidrozy) botulotoxinem

Aplikace botulotoxinu je efektivním způsobem léčby hyperhidrózy

Kontraindikace

Kontraindikací ošetření jsou nervosvalová onemocnění (myastenia gravis, Lambertův-Eatonův syndrom, amyotrofická laterální skleróza, motorická neuropatie atd.), svalové obtíže, užívání některých léků (aminoglykosidová antobiotika, léky uvolňující svaly, léky ředící krev), infekce v místě aplikace, těhotenství a kojení. Při vstupním vyšetření musí být provedena podrobná anamnéza, ev. vyšetření k vyloučení sekundární příčiny hyperhidrózy (onemocnění štítné žlázy, dibetes mellitus, nádorová onemocnění, neurologické nemoci, tuberkulóza, užívání některých léků jako jsou antiemetika a antidepresiva).

Časté otázky

 • Kdy bych měl/a podstoupit aplikaci botulotoxinu proti nadměrnému pocení? Zákrok lze podstoupit v kterémkoliv roční období.
 • Jak moc bolí aplikace botulotoxinu proti nadměrnému pocení? Zákrok je prováděn tenkou jehličkou za předchozí aplikace znecitlivujícího krému a je proto většinou pacientů dobře snášen. Některá místa však mohou být na aplikaci botulotoxinu citlivější (dlaně, chodidla).
 • Uvidím účinek aplikace botulotoxinu proti nadměrnému pocení ihned po zákroku? Účinek zákroku obvykle nastoupí během prvního týdne po aplikaci botulotoxinu.
 • Jak dlouho vydrží efekt aplikace botulotoxinu proti nadměrnému pocení? Délka trvání je velmi individuální, obecně však efekt jedné aplikace botulotoxinu vydrží minimálně 6 a maximálně 12 měsíců.
 • Jaká jsou omezení v běžném životě po aplikaci botulotoxinu proti nadměrnému pocení? Omezení nejsou téměř žádná, hned po zákroku se můžete věnovat vašim každodenním činnostem. Během prvních dnů se zdržte se pouze návštěvy sauny a náročného sportování.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."