Silikony versus vlastní tuk: Kterou metodu si vybrat pro zvětšení prsou?

Máte před zákrokem?

Vyplňte krátký dotazník a pošlete nezávaznou poptávku až 4 specialistům na tento zákrok. Díky dotazníku snadněji získáte konkrétní odpověď od špiček v oboru – rychle a zdarma.

Máte po zákroku?

Sdílejte své zkušenosti v rychlé anketě a pomozte ostatním se lépe rozhodnout.

  1. Step 8
  2. Step 9
  3. Step 10
  4. Step 11
  5. Step 12
  6. Step 13
  7. Step 14
  8. Step 15

Jakou máte velikost prsou?

Jakou velikost prsou byste chtěla mít?

Jaký tvar prsou preferujete?

Jak byste nejlépe označila váš stav prsou?

Kterou značku implantátů preferujete?

Kdy by měla operace proběhnout?

Pomohla by vám v rozhodování možnost platby na splátky?

Chtěla byste se připojistit na případné komplikace po zákroku?

Autor:

Zvětšení prsou pomocí silikonových implantátů patří už řadu let k nejžádanějším zákrokům plastické chirurgie. Moderní alternativa „lipografting“ neboli použití vlastního tuku při úpravě prsou je ve srovnání s tím stále ještě novinka. Každá z metod má svá pro a proti. Jak dopadne jejich pomyslný souboj?

1. Silikony nabízejí více možností

Pro rozhodnutí, zda zvolit klasické implantáty nebo přirozené zvětšení vlastním tukem, jsou v první řadě důležitá očekávání klientky. Pokud si přeje radikální zákrok a svá drobná ňadra chce vyměnit za velmi výrazné poprsí, pak bude volba jasná. Zatímco silikonové implantáty dokážou zvětšit prsa de facto na jakoukoli velikost, možnosti lipograftingu jsou v tomto směru limitované. Metoda augmentace tukem je totiž vhodná pro zvětšení prsou o jednu velikost, navíc nelze tuto techniku aplikovat u každého. „Při lipograftingu se z partií bohatých na tuk odebírá přibližně dvojnásobné množství tukové tkáně, než je následně aplikováno do prsou, protože při jeho odběru je nemalá část mechanicky znehodnocena. Je tedy nutné mít na těle dostatečné tukové zásoby a velmi štíhlým ženám tím pádem nelze zákrok provést," vysvětluje MUDr. Ivo Menšík z brněnské Body kliniky. Prsní implantáty jsou naopak vhodné pro jakoukoli postavu bez omezení. Důležité je jen vybrat se svým plastickým chirurgem správný tvar a velikost, aby křivky těla po operaci působily přirozeně a harmonicky.

body klinika 4 2. Lipografting vás ušetří bolesti i řady možných komplikací

Přestože se augmentace prsou stala zcela běžnou estetickou úpravou, jde o klasický operační zákrok prováděný v celkové anestezii, nese s sebou tedy stejná rizika spojená s anestezií jako každá jiná operace. To se týká obou zmiňovaných metod augmentace. Rozdíly v šetrnosti a bezpečnosti mezi nimi ale existují. Zvětšení prsou vlastním tukem je z mnoha důvodů metoda výrazně šetrnější. Jde o výplň prsou vlastní tkání, takže nehrozí komplikace spojené s použitím cizího materiálu či implantátu. Díky své šetrnosti zákrok vyžaduje pouze jednodenní hospitalizaci a pooperační průběh je ve srovnání s použitím implantátů minimálně bolestivý. Drobnější úpravy tukem lze navíc provádět jen v lokální anestezii.

Různá je také délka rekonvalescence. Zatímco po lipograftingu stačí na hojení pouze několik dní, u klasické augmentace znamená rekonvalescence v řádech týdny. Je také nutné počítat s případnými riziky, která s sebou zvětšení prsou pomocí implantátů nese - např. vytvoření kapsuly kolem silikonu jako reakce těla na přítomnost cizorodého materiálu. V rozmezí 15-20 let od operace pak bude pravděpodobně nutné podstoupit výměnu implantátů. U moderních kvalitních implantátů je však zpravidla důvodem estetické hledisko, nikoli jejich poškození či zdravotní komplikace. Během této doby dojde u řady žen ke změně tělesných proporcí (z příčin jako je těhotenství, váhové výkyvy, apod.) a zároveň se s věkem ztrácí pevnost a pružnost pokožky – to vše má pak vliv na vzhled poprsí. Důvodem k výměně implantátu může být například i jeho vlnění, které je viditelné u velmi štíhlých žen.

3. Vzhled implantátů je stabilnější

body klinika 6 Po augmentaci prsními implantáty je možné se z výsledku těšit téměř okamžitě, při použití lipograftingu je třeba více trpělivosti. „Definitivní výsledek zákroku lze zhodnotit až s odstupem 3-4 měsíců. Část tuku se v prvním roce po zákroku vstřebá a zpravidla se provádí ještě jedna operace k doplnění ztracené tukové tkáně. Efekt lipograftingu je individuální, velmi záleží na metabolismu klientky a dalších faktorech, jako je například metoda odběru a transferu tuku," popisuje specifika metody MUDr. Menšík.
Po úpravě poprsí lipograftingem je navíc třeba přistupovat v budoucnosti opatrně k hubnutí. Zatímco velikosti silikonových implantátů se nedotkne, rozhodnete-li se výrazněji upravit svou hmotnost a shazovat kila, implantovaná tuková tkáň se v těle chová stejně jako vaše vlastní - pokud začnete hubnout, budou se tukové buňky v prsou zmenšovat stejně jako v ostatních partiích. Platí to i naopak, budete-li přibírat, prsa porostou s vámi.

4. Vlastní tuk pro přirozenější výsledek

Celosvětový trend estetické medicíny v posledních letech jednoznačně upřednostňuje zákroky, při nichž se používají materiály našemu tělu blízké, nebo ještě lépe - tělu přímo vlastní. Tzv. autologní metody totiž kromě dalších předností výrazně eliminují riziko alergické reakce. V tomto ohledu použití vlastního tuku před silikony jednoznačně vede. V prsou po zákroku neskončí nic cizího a ´umělého´, což je pro stále více žen důležitý aspekt. Přirozený je navíc i výsledek. Ve srovnání se silikonovými implantáty si ňadra zvětšená pomocí vlastního tuku zachovávají přirozený vzhled i konzistenci. Jsou přirozeně tvarovaná a nehrozí zřetelné ohraničení, jak tomu může být u implantátů. Výsledný přirozený dojem také nekazí žádné jizvičky, kterým se při zvětšení pomocí silikonů nedá vyhnout, ať jsou implantáty vkládány z podpaží, podprsní rýhou či přes prsní dvorec. Upravený tuk je oproti tomu do prsou aplikován pouze tenkou kanylou a vpichy jsou po několika dnech prakticky neviditelné.

5. Vyrovnaný cenový souboj

Jedna z nejčastějších otázek při konzultaci u plastického chirurga logicky zní: A kolik to stojí? Srovnání finanční náročnosti metody augmentace prsou silikony a vlastním tukem nemá jasného vítěze. Poprsí zvětšené moderními kvalitními implantáty vyjde cca o pouhých 10 tisíc Kč levněji než dva zákroky lipograftingem, které jsou zpravidla k požadované úpravě velikosti prsou potřeba. Cena zákroku by ovšem neměla být při rozhodování o jakékoli estetické úpravě tím hlavním kritériem. Důležitější je svěřit své tělo do rukou skutečných odborníků s patřičnými certifikáty. Ne každý plastický chirurg má automaticky odbornost pro provádění všech zákroků. Pokud si přejete co nejbezpečnější průběh a co nejlepší výsledek operace, je dobré se vždy podrobně informovat o specializaci a certifikacích konkrétního vybraného lékaře.

Poslední slovo nechte odborníkovi

body klinik Ať už si vaše sympatie získá jeden či druhý způsob zvětšení prsou, proberte co nejdříve s odborníkem, zda je vaše přání reálné. "Obě metody augmentace jsou prověřené a ve světě hojně vyhledávané. Každá z metod má svá specifika a vždy je důležitý individuální přístup. Konečné rozhodnutí by tedy mělo vzejít z osobní  konzultace u plastického chirurga. Právě ten dokáže nejlépe zhodnotit, která z metod je pro zájemkyni o augmentaci vhodná," komentuje volbu možností MUDr. Ivo Menšík,  plastický chirurg, zabývající se na klinice Body oběma metodami.

Publikováno: 12.3.2013

Zvětšení prsou (Augmentace) - Novinky

Diskuze k tématu

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní