Ověřil/a:
Je vedoucí lékařkou L centra, které nabízí zákroky jako například modelace a zvětšení rtů, vyhlazení vrásek pomocí botulotoxinu, neinvazivní liposukce a nejrůznější laserové zákroky.
Vytvořeno: 1. 10. 2021 · Aktualizováno: 27. 4. 2022

Navigace

 • Co je to ENDOLIFT®?
 • Použití speciálních vláken
 • Konzultace před zákrokem
 • Použití anestézie
 • Péče po zákroku
 • Kdy je možné pozorovat výsledky
 • Alternativa klasického faceliftu
 • Oblasti ošetření metodou ENDOLIFT®
 • Kontraindikace
 • Kombinace s dalšími metodami
 • Cena ošetření
 • Závěr

Co je to ENDOLIFT®?

ENDOLIFT® je nová miniinvazivní metoda omlazení a liftingu (nejen) obličeje. Principem je invaze pomocí speciálního mikrooptického vlákna do tukové vrstvy pod kůží. Vlákno se zavádí bez jakýchkoli řezů a slouží jako intradermální cesta pro přenos laserové energie, která remodeluje hluboké i povrchové vrstvy kůže, vypíná povislou kůži, aktivuje novotvorbu kolagenu a současně působí i na redukci tuku v ošetřené oblasti. Jde o metodu vhodnou pro široké spektrum klientů - mužů i žen, od 30 cca do 80 let, ideálně při ptóze tváří a krku.

Endolift: ENDOLIFT® používá speciální mikrooptická vlákna

Použití speciálních vláken

ENDOLIFT® je lékařské ošetření prováděné vždy jen na specializovaných certifikovaných pracovištích.

Provedení liftingu touto metodou vyžaduje použití speciálních Eufoton® FTF mikrooptických vláken, tenkých jako vlas, které se dají snadno zavádět bez nutnosti jakýchkoli řezů a po jejich použití nezůstávají žádné jizvy.

aplikace Endoliftu

Pacientka během ošetření

Konzultace před zákrokem

Jde o ambulantní ošetření, které v případě liftingu obličeje trvá asi 2 hodiny, vč. důkladné konzultace před zákrokem. Při té zhodnotíme stav u daného klienta, projdeme jeho zdravotní stav (pro vyloučení možné kontraindikace), poučíme ho, jak bude zákrok probíhat, i s provedením galerií fotografií před/po, aby si klient uměl představit možný efekt.

Pacienti mohou již během několika hodin po zákroku vykonávat všechny běžné aktivity. Ihned po zákroku může bez omezení řídit, po odeznění anestetika necítí bolest, může pár hodin až 1 den pociťovat lehký otok v ošetřené oblasti. Ten velmi rychle sám odezní.

Použití anestézie

Provedení ENDOLIFTu® je bezbolestné, před zákrokem je podána kanylou lokální anestezie a otvor po kanyle pak použijeme pro zavedení vlákna. Při některém ošetření lze využít i jen minimální povrchovou anestezii nebo anestezii zcela vynechat, ošetření může probíhat i jen s chlazením. Záleží na citlivosti pacienta a rozsahu ošetřované oblasti.

Péče po zákroku

Po provedeném ENDOLIFTu® doporučujeme nosit jeden měsíc na noc fixaci (kompresní obličejová bandáž, tzv. ohlávka), žádná další speciální pozákroková péče není nutná. Ošetření je zcela bez komplikací běžně spojenými s chirurgickými zákroky. Týden po ošetření by se měl klient vyvarovat intenzivnímu slunečnímu svitu (neopalovat se) a nechodit do sauny, kvůli možnému zhoršení otoku. Jinak žádná omezení nejsou, návrat do práce je možný i v den ošetření.

fotografie před a po

Pacientka před a 2 měsíce po ENDOLIFTu. Archiv: MUDr. Drahomíra Kotlářová, školitelka metody pro ČR a SR

Kdy je možné pozorovat výsledky

Ke stažení a redukci povislé kůže dochází díky nabuzení tvorby vlastního kolagenu (neokolageneze) a metabolických funkcí v extracelární matrici (= v síti tvořené proteiny a polysacharidy, která vyplňuje mezibuněčné prostory a napomáhá ke vzájemné vazbě a komunikaci buněk v dané tkáni). Mírný efekt ENDOLIFTu® je viditelný okamžitě, avšak celá ošetřená oblast se postupně zlepšuje.

Za 1 měsíc je již vyfotitelná změna, nejlepší výsledek je za 3 měsíce od ošetření, kdy během této doby došlo již postupně v hlubokých vrstvách pokožky k intenzivnímu vytváření a přestavbě kolagenových vláken.

Alternativa klasického faceliftu

Pro pacienty, které trápí menší nález ptózy (poklesu) partií obličeje či krku, a nebo při zdravotní kontraindikaci chirurgického řešení, může být ENDOLIFT® alternativou i klasického chirugického faceliftu.

Princip ošetření může někomu připomínat niťový lifing. A ano, novotvorba kolagenu je zde podobná, avšak ENDOLIFT® vytvoří v podkoží hustou mřížku, což nitěmi možné není. Efekt ošetření tak vydrží déle. Důležitý je také fakt, že po ENDOLIFTu® nezůstává v kůži žádný „cizí" materiál, jako v případě liftingových nití, které se postupně vstřebávají.

Pacientka během ošetření

MUDr. Drahomíra Kotlářová s pacientkou během ošetření

Oblasti ošetření metodou ENDOLIFT®

Omlazení a lifting metodou ENDOLIFT® je nejvhodnější pro ošetření oblasti tváře, krku, očí a očních víček, horního rtu, okolí úst a linie čelisti a především podbradku, kde vynikajícím způsobem funguje kombinace vypnutí pleti s odstraněním nadbytečného tuku a celá oblast podbradku se po ošetření krásně vyrýsuje.

Metodou ENDOLIFT® je možné ošetřit i mnohé oblasti na těle, jako např. oblast bříška a boků, stehen, hýždí či kolen a kotníků. Ošetření partií na těle musí být velmi dobře indikováno a rozhodně neslouží jako prostředek pro celkové zhubnutí u obézních klientů. ENDOLIFT® je metodou liftingovou a modelační, nikoli pro odstranění výrazných tukových polštářů.

Nejlepších výsledků metoda dosahuje v oblasti obličeje, krku a podbradku, kde i zákrok netrvá tak dlouho (což u ošetření ploch těla může být i několik hodin, což je náročné již nejen pro pacienta, ale i pro lékaře).

Kontraindikace

Kontraindikací k provedení ENDOLIFTu® je akutní infekční onemocnění pacienta (horečka, infekt), jinak je možné jej provést víceméně u každého klienta. Pokud však v oblasti, kterou si přeje ošetřit, má nedávno aplikované liftovací nitě či injekční výplně, je nutné ošetření naplánovat tak, aby časový odstup byl alespoň půl roku. Předchozí aplikace botulotoxinu kontraindikací není.

ENDOLIFT® je miniivazivní metoda omlazení obličeje

Kombinace s dalšími metodami

Pokud klient či klientka zvažuje celkové omlazení obličeje vždy je výhodné, pokud vše detailně probere s lékařem, protože někdy může být výhodné pro efekt, který si přeje (a očekává) ENDOLIFT® s některou s dalších metod (filler, botulotoxin či jiné) nakombinovat.

Jaká kombinace metod by to měla být a v jakém časovém sledu by měl doporučit lékař, který je v aplikaci všech těchto metod zkušený a vyškolený. Při výběru specialisty pro své ošetření ENDOLIFT® by si měl pacient vždy vybrat lékaře pro tuto metodu certifikovaného.

Cena ošetření

Cena omlazení obličeje se pohybuje v rozmezí od 20.000 Kč do 35.000 Kč, podle rozsahu ošetřené oblasti. Pro výborný efekt postačí jen jedno ošetření ENDOLIFT®, není nutné jeho opakování, jako u mnohých jiných neinvazivních omlazovacích metod.

Pacientka před a po

Pacientka před a 8 týdnů po ENDOLIFTu tváří a podbradku. Archiv: MUDr. Drahomíra Kotlářová, L-centrum Pardubice

Závěr

ENDOLIFT® je celosvětově mladou metodou, avšak principy a technologie které využívá, jsou známé, ověřené a v medicíně (nejenom estetické) úspěšně využívané již mnoho let. ENDOLIFT® si za 3 roky, kdy je ve světě používán, oblíbili jak pacienti, tak lékaři. Těmi je nazýván „revoluce v estetice" pro svoji jednoduchost a krásné výsledky.

Garantem textu je MUDr. Drahomíra Kotlářová, vedoucí lékařka L-centrum Pardubice, školitelka metody ENDOLIFT® v ČR & AirMed s.r.o., výhradní distributor přístroje ENDOLIFT® pro Českou republiku.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."