Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Samovyšetřování prsu po augmentaci je ještě důležitější

Samovyšetřování prsu po augmentaci je ještě důležitější
Lucie Osmanská
Vystudovala jsem českou filologii pro editory. Věnuji se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímám se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Vytvořeno: 10. 12. 2018 · Aktualizováno: 17. 11. 2021
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.

Samovyšetřování prsu je velmi důležitou prevencí vzniku rakoviny prsu. Neměla by na něj zapomínat žádná žena. Po augmentaci prsou to platí dvojnásob. Jak si prsa vyšetřovat sama, čeho si všímat a kdy je nutné další vyšetření?

Ženy by si měly každý měsíc provádět samovyšetření prsou. Pravidelné vyšetření prsů vám může pomoci odhalit včas rakovinu v počáteční fázi, kdy je snazší ji léčit a pravděpodobnost vyléčení je mnohonásobně vyšší. Většina hrudek a abnormalit neznamená výskyt rakoviny, ale přesto byste měly hlásit veškeré změny svému lékaři. Pravidelným prohlížením a prohmatáváním prsou si můžete všimnout čehokoli abnormálního.

Samovyšetření prsu po augmentaci

Samovyšetření prsu je velmi důležité a nezáleží na tom, zda jste podstoupily zvětšení prsou. Mělo by být nedílnou součástí prevence každé ženy. Pokud žena (či její partner) svá ňadra dobře zná, může si všimnout případné změny pohmatu. Něco je jinak a nemění se to ani po skončení menstruace. V takovém případě může přijít na tzv. diagnostické vyšetření i mimo pravidelný preventivní (screeningový) interval.

Čím je žena mladší, tím je menší pravděpodobnost nádoru prsu, ale vyšší pravděpodobnost jeho rychlejšího růstu. Proto je u mladých žen sebevyšetřování velmi důležité.

Samovyšetření prsou
I mladší ženy by neměly podceňovat samovyšetření prsou

Jak provádět samovyšetření po zvětšení prsou

Vyšetřujeme s klidnou hlavou, bez zbytečných obav a pravidelně – jako si čistím chrup. Začít je nejlépe po preventivním ultrazvukovém vyšetření, kdy vím, že prsy jsou zdravé. Stačí se ve sprše po namydlení či při natírání krémem soustředit na to, co ve svých prsech vnímám a pokusit se pomalu soustředěně prohmatat celou prsní krajinu.

Je tam spousta hrudek, ale vím, že vyšetření bylo v pořádku, takže je to normální a zítra znovu…, pak za týden…, před a po menstruaci…

Pohmat se mění, ale já vím, že jsem byla na prevenci a že bylo vše v pořádku. A příští měsíc už mne to tolik nezneklidňuje. Díky takovému samovyšetření vím, jak se moje prsy chovají, znám se.

Praha, Praha (kraj)
MUDr. Marek Bortlíček
Havířov, Moravskoslezský kraj

Všímejte si každé změny

Pokud znám dobře svá prsa, pak kdyby se objevila nová zatvrdlina a nevymizela po menstruaci (po měsíci) a já bych přesně věděla, kam na ni sáhnout, ihned bych se objednala se žádankou od gynekologa či praktického lékaře k vyšetření do screeningově-diagnostického centra.

Beze strachu, ale s vědomím, že to vyšetření je nutné. Ani tento pohmatový nález nemusí znamenat nádor, ale jen hormonální výkyv, cystu. Vyšetření zobrazovacími metodami však k vyloučení závažnější patologie doplněno být musí.

Je samovyšetření po estetických výkonech jiné?

Samovyšetření prsů má stejná pravidla i u žen po proběhlé estetické úpravě prsů (augmentace, redukce, modelace aj).

Není pravdivý mýtus, že po augmentaci implantáty nelze prsty samovyšetřovat. Implantáty jsou uloženy vždy pod prsní žlázou (není důležité, zda pod či nad svalem), takže oblast, kde by se mohl nádor vytvořit, je pohmatu nadále dobře přístupná. Implantáty navíc tvoří podklad, proti kterému se prsní žláza pohmatem dobře vyšetřuje.

Po každé estetické operaci prsů se pohmatový nález pochopitelně změní. Opakovaným sebepoznáváním však rychle opět získáte jistotu a svůj pohmatový obraz prsu si zapamatujete. A do budoucna budete umět zareagovat na jeho případnou trvalejší (stejná či zvětšující se zatvrdlina déle než měsíc) změnu.

Augmentace
Samovyšetření prsou má stejná pravidla i u žen, které prodělaly augmentaci

Článek vznikl na základě odpovědí MUDr. Radky Janitorové, vedoucí radiodiagnostičky SONO pracoviště Kliniky Esthé Praha.

Ženy by si měly provádět samovyšetření prsu jednou za měsíc. Ty, které mají pravidelnou menstruaci, by si měly samovyšetření provádět až po menstruaci. Ženy, které přestaly menstruovat a ty, které mají velmi nepravidelnou menstruaci, by si měly samy stanovit den v měsíci. Vyberte si den, který bude pro vás snadno zapamatovatelný, například první den v měsíci, poslední den v měsíci nebo vaše oblíbené číslo. Samovyšetření prsou vám zabere jen pár minut a snadno jej začleníte do své pravidelné rutiny, například když se chystáte do postele nebo se sprchujete.

S každým samovyšetřením se blíže seznamujete se svým tělem. Když budete vědět, co je pro vás normální, budete si více vědomy toho, když nastanou nějaké změny.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.