Samovyšetřování prsu po zvětšení prsou je ještě důležitější

Máte před zákrokem?

Vyplňte krátký dotazník a pošlete nezávaznou poptávku až 4 specialistům na tento zákrok. Díky dotazníku snadněji získáte konkrétní odpověď od špiček v oboru – rychle a zdarma.

Máte po zákroku?

Sdílejte své zkušenosti v rychlé anketě a pomozte ostatním se lépe rozhodnout.

  1. Step 8
  2. Step 9
  3. Step 10
  4. Step 11
  5. Step 12
  6. Step 13
  7. Step 14
  8. Step 15

Jakou máte velikost prsou?

Jakou velikost prsou byste chtěla mít?

Jaký tvar prsou preferujete?

Jak byste nejlépe označila váš stav prsou?

Kterou značku implantátů preferujete?

Kdy by měla operace proběhnout?

Pomohla by vám v rozhodování možnost platby na splátky?

Chtěla byste se připojistit na případné komplikace po zákroku?

Samovyšetrování prsu je velmi důležitou prevencí vzniku rakoviny prsu. Neměla by na něj zapomínat žádná žena. Po augmentaci prsou to platí dvojnásob. Jak si prsa vyšetřovat sama, čeho si všímat a kdy je nutné další vyšetření?

Fotolia 129413128 Subscription Monthly M

Samovyšetření prsu po augmentaci

Samovyšetření prsu je velmi důležité a nezáleží na tom, zda jste podstoupily zvětšení prsou. Mělo by být nedílnou součástí prevence každé ženy. Pokud žena (či její partner) svá ňadra dobře zná, může si všimnout případné změny pohmatu. Něco je jinak a nemění se to ani po skončení menstruace. V takovém případě může přijít na tzv. diagnostické vyšetření i mimo pravidelný preventivní (screeningový) interval.

Čím je žena mladší, tím je menší pravděpodobnost nádoru prsu, ale vyšší pravděpodobnost jeho rychlejšího růstu. Proto je u mladých žen sebevyšetřování velmi důležité.

Jak provádět samovyšetření po zvětšení prsou

Vyšetřujeme s klidnou hlavou, bez zbytečných obav a pravidelně – jako si čistím chrup. Začít je nejlépe po preventivním ultrazvukovém vyšetření, kdy vím, že prsy jsou zdravé. Stačí se ve sprše po namydlení či při natírání krémem zasoustředit na to, co ve svých prsech vnímám a pokusit se pomalu soustředěně prohmatat celou prsní krajinu.

Je tam spousta hrudek, ale vím, že vyšetření bylo v pořádku, takže je to normální a zítra znovu …, pak za týden…, před a po menstruaci…

Pohmat se mění, ale já vím, že jsem byla na prevenci a že bylo vše v pořádku. A příští měsíc už mne to tolik nezneklidňuje. Díky takovému samovyšetřeí vím, jak se moje prsy chovají, znám se.

Všímejte si každé změny

Pokud znám dobře svá prsa, pak kdyby se objevila nová zatvrdlina a nevymizela po menstruaci (po měsíci) a já bych přesně věděla, kam na ni sáhnout, ihned bych se objednala se žádankou od gynekologa či praktického lékaře k vyšetření do screeningově-diagnostického centra.

Beze strachu, ale s vědomím, že dovyšetření je nutné. Ani tento pohmatový nález nemusí znamenat nádor, ale jen hormonální výkyv, cystu. Vyšetření zobrazovacími metodami však k vyloučení závažnější patologie doplněno být musí.

Je samovyšetření po estetických výkonech jiné?

Samovyšetření prsů má stejná pravidla i u žen po proběhlé estetické úpravě prsů (augmentace, redukce, modelace aj).

Není pravdivý mýtus, že po augmentaci implantáty nelze prsy samovyšetřovat. Implantáty jsou uloženy vždy pod prsní žlázou (není důležité, zda pod či nad svalem), takže oblast, kde by se mohl nádor vytvořit, je pohmatu nadále dobře přístupná. Implantáty navíc tvoří podklad, proti kterému se prsní žláza pohmatem dobře vyšetřuje.

Po každé estetické operaci prsů se pohmatový nález pochopitelně změní. Opakovaným sebepoznáváním však rychle opět získáte jistotu a svůj pohmatový obraz prsu si zapamatujete. A do budoucna budete umět zareagovat na jeho případnou trvalejší (stejná či zvětšující se zatvrdlina déle než měsíc) změnu.

Článek vznikl na základě odpovědí MUDr. Radky Janitorové,
vedoucí radiodiagnostičky SONO pracoviště Kliniky Esthé Praha

Publikováno: 10.12.2018

Zvětšení prsou (Augmentace) - Novinky

Diskuze k tématu

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní