Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Silikonové prsní implantáty

Silikonové prsní implantáty
Vystudovala jsem českou filologii pro editory. Věnuji se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímám se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Vytvořeno: 8. 3. 2009 · Aktualizováno: 10. 2. 2022
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.

Silikonové implantáty se vyrábějí ze silikonového gelu, který má různý stupeň hustoty a soudržnosti. Dnes se z velkou převahou používají gely, které mají vysoký stupeň spojitosti.

Silikon

Silikon se hojně využívá a to nejen ve zdravotnictví. Oblíbený je hlavně pro svou unikátní strukturu. Silikon je tělu velmi blízká polymerní sloučenina. Skládá se z pravidelně opakujících se anorganicko-organických jednotek navázaných na atom křemíku. Se silikonem se můžeme setkat v kosmetice, strojírenství a chemickém průmyslu. Všechny silikonové implantáty a pomůcky používané v medicíně musí být testovány podle zákona o péči o zdraví a musí mít CE certifikát (označení udělované výrobkům, které splnily normy Evropské unie).

Polyuretan: Jedná se taky o velmi unikátní polymerovou sloučeninu, která je složena z opakujících se jednotek. Její vlastnosti ji také předurčují k mnohostrannému využití. Dále se s touto chemickou látkou můžeme setkat jako s lepidlem, inteligentním textilním vláknem a lakem. Jako obal implantátu se už dnes příliš moc nevyužívají.

Typy silikonových implantátů

Celosvětově se používají dva základní typy silikonových implantátů:

  • Kulaté

  • Anatomické

S výběrem implantátu by se pacient měl plně spolehnout na svého lékaře. Ten podle svých zkušeností a anatomie pacientčina hrudníku zvolí ideální druh. Při konzultaci vám často lékař dá na výběr, a proto v tomto článku představíme různé druhy implantátu a popíšeme, v jakých případech jsou tyto typy upřednostňovány.

Kulaté implantáty

Kulaté implantáty mají kopcovitý tvar s rovnou zadní plochou a kulovitou přední plochou. Náplň je symetrická. Obal implantátu může být jak hladký tak zdrsnělý. Zdrsnělé implantáty lépe lnou k okolí a tím zamezují nežádoucímu pohybu implantátů v chirurgické kapse. Tento pohyb u symetrických kulatých implantátů nikterak výslednému estetickému efektu nevadí, a proto si výrobci mohou dovolit hladký povrch implantátů. Zdrsnělý povrch také podle nejnovějších výzkumu zabraňuje vzniku kapsulárních komplikací po augmentaci prsní tkáně. Neexistuje žádné omezeni pro umístění kulatých implantátů. Mohou se umístit pod žlázu nebo pod sval. Existuje také více možných chirurgických přístupů při použití kulatých implantátů než při použití anatomických. Nevýhodou je, že během stárnutí nebo při změně tkáně nad implantátem (výrazné zhubnutí) dojde ke ztrátě přirozeného vzhledu. Odborníci často diskutují, zda vzhled kulatých prsních implantátu opravdu působí nepřirozeně. V poslední době se míní, že kulatý implantát ve vertikální poloze zaujme podobný tvar jako má anatomický implantát. Což dokazují i některé fotky z počítačové tomografie.

implantáty
Vybírat si můžete mezi anatomickým a kulatým implantátem

Kulaté implantáty podle povrchu

Kulaté implantáty dávají chirurgovi možnost vybrat si mezi hladkým a zdrsnělým povrchem. Na rozdíl od anatomických implantátu, které se vyrábějí pouze s texturovaným obalem.

  • S hladkým povrchem: Tento typ silikonových implantátů vypadá velmi přirozeně. Hladký povrch nelne ke tkáni a implantáty se mohou přirozeně pohybovat, což působí velmi přirozeně. Někteří odborníci tvrdí, že i na dotek působí implantáty daleko lépe, protože nejsou cítit zvlněná místa. Nevýhodou je daleko vyšší procento kapsulárních komplikací.

  • Se zdrsnělým povrchem: Implantáty se zdrsnělou skořápkou lepe drží na svém místě a výrobci udávají nižší procento vzniku kapsulárních komplikací, při kterých je prs zatvrdlý a nepohyblivý. Dochází k ní hlavně v prvních měsících po operaci. Jde o reakci tkáně s povrchem implantátu. Někdy se tvrdí, že pohyblivost prsní tkáně při chůzi není úplně přirozená.

Hladký povrch Zdrsnělý povrch
+ přirozená pohyblivost + menší riziko kapsulárních komplikací
+ přirozený na dotek + k sehnání u všech typů implantátů a ve všech velikostech
- vyšší procento kapsulárních komplikací - horší pohyblivost
- pouze u kulatých implantátů - někteří tvrdí, že hmatatelně cítí vlnkování

Kulaté implantáty podle profilu

Velikost profilu pevně koreluje s objemem. Profil udává výšku náplně implantátu při pohledu ze strany. Většina firem nabízí tyto implantáty ve 4 profilech. Anatomické implantáty jsou k dostání většinou ve 3 profilech.

  • Nízký profil: Je určen pro ženy, které touží pro decentním zvětšení prsů.

  • Střední profil: Střední profil vypadá velmi přirozeně a zvětšení je poněkud markantnější než u předchozího typu.

  • Vysoký profil: Tento typ není určen všem ženám, ale s výhodou se používá u žen, jejichž anatomie hrudníku a přání snese větší zvětšení.

  • Extra vysoký profil: Jedná se o největší profil, který se na českém trhu vyskytuje. Pacientka by měla respektovat rady lékaře a vybírat si tento typ pouze s ohledem na svou anatomii hrudníku.

Seznam všech typu kulatých implantátů

  • Kulaté implantáty s hladkým povrchem a nízkým profilem

  • Kulaté implantáty s hladkým povrchem a středním profilem

  • Kulaté implantáty s hladkým povrchem a vysokým profilem

  • Kulaté implantáty s hladkým povrchem a extra velkým profilem

  • Kulaté implantáty se zdrsnělým povrchem a nízkým profilem

  • Kulaté implantáty se zdrsnělým povrchem a středním profilem

  • Kulaté implantáty se zdrsnělým povrchem a vysokým profilem

  • Kulaté implantáty se zdrsnělým povrchem a extra vysokým profilem

MUDr. Jaroslav Moravec
Žádné recenze
Karlovy Vary, Karlovarský kraj
MUDr. Boris Jegorov
Žádné recenze
Praha, Praha (kraj)
Praha, Praha (kraj)

Anatomické implantáty

Tento typ implantátu byl vynalezen pro potřeby rekonstrukční chirurgie. Nyní se běžně používá i v estetické chirurgii a zajišťuje klientkám přirozenější vzhled prsou po augmentaci. Implantáty jsou ve tvaru kapky. Největší objem tkáně je ve spodní části. Doporučuje se u žen po rekonstrukčních výkonech nebo u pacientek, které samy nemají dostatek tkáně, která by se přirozeně vytvarovala. Jsou to velmi hubené pacientky, pacientky s výraznou asymetrii prsu a klientky, které požadují zvětšení prsou o větší objem. Tyto implantáty se vyrábějí vždy se zdrsnělým povrchem, protože pokud by nám takto asymetrický implantát rotoval zničil by se celkový estetický efekt. Texturovaný implantát se sametovým obalem přilne daleko lépe k okolní tkáni a nedochází tak často k rotaci. Anatomické implantáty se vyrábí se třemi různě hrubými texturovanými povrchy. Anatomické implantáty jsou poměrně výrazně dražší. Také implantace je mnohem náročnější, měl by se jí ujmout chirurg se zkušenostmi s tímto typem implantátu. Je nutné je přesně umístit a kapsu zbytečně nezvětšovat, abychom zamezili rotaci.

Anatomické implantáty podle profilu

Profily, neboli velikost náplně jsou tři mírný, stření a vysoký. Některé firmy je vyrábějí ve 4 variantách stejně jako u kulatých implantátů.

Anatomické implantáty podle povrchu

Povrch je u  anatomických implantátů vždy texturovaný. Je to proto, abychom zamezili rotaci implantátu.Výrobci nabízejí různě hrubé povrchy. Většinou jsou k dostání ve třech různých hrubostech (kohezivní I, kohezivní II, kohezivní III).

Anatomické implantáty podle výšky:

Výška implantátu je další parametr, který se u anatomických implantátů posuzuje. Existují dva druhy implantátů dlouhé a krátké.Krátké jsou situované jako ležící elipsa, která je široká a krátká. Vysoké implantáty mají tvar stojící elipsy, která je naopak spíš dlouhá než široká.

augmentace
Váš chirurg vám poradí s výběrem vhodného implantátu

Seznam všech typů anatomických implantátů

  • Anatomický implantát krátký kohezivní typ I s nízkým profilem

  • Anatomický implantát krátký kohezivní typ I se středním profilem

  • Anatomický implantát krátký kohezivní typ I s vysokým profilem

  • Anatomický implantát krátký kohezivní typ II s nízkým profilem

  • Anatomický implantát krátký kohezivní typ II se středním profilem

  • Anatomický implantát krátký kohezivní typ II s vysokým profilem

  • Anatomický implantát krátký kohezivní typ III s nízkým profilem

  • Anatomický implantát krátký kohezivní typ III se středním profilem

  • Anatomický implantát krátký kohezivní typ III s vysokým profilem

ANATOMICKÉ KULATÉ
- pouze texturovaný povrch - diskutuje se přirozenost vzhledu
- menší výběr profilů + větší výběr profilů
- vyžaduje chirurga ze zkušenostmi s tímto typem implantátů + kapsa může být i větší a nedojde ke zničení vzhledu
- nutné uložit částečně pod sval + větší výběr chirurgických postupů
- dražší + levnější

Podle jakých aspektů lékař vybere správný typ implantátu?

  1. V prvé řadě záleží na anatomii pacientčina hrudníku

  2. Druhé kritérium je, zda bude implantát umístěn do kapsy pod prsní sval nebo pod prsní žlázu

  3. Také chirurgova osobní zkušenost s jednotlivými implantáty hraje důležitou roli

  4. Pacientka by se měla plně spolehnout i na estetické cítění chirurga, které jí pomůže zvolit optimální velikost i typ implantátu

  5. Jaký chirurgický přístup chirurg zvolí (přes řez v podprsní rýze, řez okolo dvorce nebo řez z podpaží a nebo výjimečně používaný řez přes pupek)

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.