V Americe je hitem plastické chirurgie zvětšení zadečku, Češky váhají

V Americe je hitem plastické chirurgie zvětšení zadečku, Češky váhají
Podle Perfect Clinic - centrum estetické medicíny
6 srp 2015

zadek vdzinach

Kim Kardashian, Jennifer Lopez, Meghan Trainor....světové hvězdy showbyznysu se pyšní velkým zadečkem. A Amerika je následuje. Americká společnost plastických chirurgů ve své roční statistice totiž uvedla, že se počet operací prováděných na pozadí (konkrétně jejich zvětšení) zvýšil z 942 na 1863!

Zatímco silkonová prsa Češky před lety uchvátila stejně jako Američanky, těžko soudit, jestli zadečkový trend dorazí přes oceán i k nám do Evropy. „Zatím se tak neděje,“ říká vedoucí lékař Perfect Clinic MUDr. Roman Kufa a dodává, že jeho klinika provede do deseti takových operací do roka, zatímco u prsou se blíží počty osmdesátinásobku. Pokud bychom se drželi neoficiálních odhadů celkových čísel v Čechách, zvětší se ročně prsa asi pětitisícům Češek. Majitelek operačně zvětšeného pozadí je podle odhadu firmy Polytech, jednoho z dodavatelů implantátů na český trh, do třiceti za rok. Oficiální statistiky ale neexistují. Nicméně je evidentnní, že této operaci zatím Češky nepropadly. „Prudký nárůst ani nečekám. Pokud se do toho nevloží muži, tzv. dolňáci, kterým by se tahle operace mohla zamlouvat,“ vtipkuje Kufa.

Proč Češky váhají?

Je to dáno kulturně historicky,” míní druhý muž ve vedení Perfect Clinic, MUDr. Zdeněk Pros. „Zatímco hispánky a afroameričanky považují kulaté velké zadečky za atribut ideálu krásy, bělošky se s tímto viděním neztotožňují. Neuvidíte je proto za tímto účelem ani v ordinacích amerických plastických chirurgů,“ vysvětluje Pros.

Druhým důvodem k nedůvěře může být podle Kufy i efekt operace v dlouhodobém horizontu: „Samotná operace je jedna věc. Druhá věc je, jak budou hýždě vypadat za několik let. Gravitací dochází k povolení kůže a k tomu je tato partie vystavena velké zátěži. Implantát se pohybuje, může se posunout, hýždě pak změní svůj tvar a je nutná reoperace.“ Na rozdíl od stále populárnějšího zvětšení prsou, kde implantáty nejsou vystavené takovému tlaku, v oblasti hýždí tomu tak je. “Proto si myslím, že jde o nadmíru rizik a je nanejvýš nutné zvážit indikovanost a potřebu operace,” uzavírá lékař.

Úskalí operace

Technicky nepatří tato operace k těm rizikovým, shodují se oba lékaři. Horší je rekonvalescence, která znamená diskomfort pro pacienta. Dva týdny se nesmí na operované partii sedět, spát lze jen na břiše a pohyb je zkrátka značně omezen. Nicméně udělat líbivý kulatý zadeček je skutečně možné. „Slouží k tomu implantační metoda podobně jako u augmentace prsou. Používají se stejné silikonové implantáty různých velikostí, jen jinak tvarované nebo vlastní tuk,“ podotýká dr. Pros.

Tuk nebo implantát?

Zatímco u implantátu jde o trvalý efekt, u tuku se zákrok musí několikrát opakovat, protože přenesené tukové buńky, nestačivší získat cévní zásobení, mají tendenci se vstřebat. Navíc tuku je třeba pro hýždě poměrně velké množství, a to je u štíhlých osob, které mají k plochému zadečku sklon, často problém. Silikonový implantát znamená sice cizí materiál pro organismus, ale bezprostřední výsledek je při dodržení správného operačního postupu efektní.

Jak se to dělá?

Implantát se vkládá z řezu mezi hýžděmi, takže výsledná jizvička je skryta mezi nimi a je to jen nepatrná tenká čárka, která časem ztrácí na viditelnosti. Implantát pak umisťujeme do prostoru pod hýžďový sval, který ho fixuje tak, aby nedocházelo k jeho posunu. Implantát se vkládá tak, aby nebyl v místě s největším tlakem na hýždě při styku s podložkou. Vkládá se výše, takže dotyčný si přímo na něm nesedí,“ vysvětluje doktor Kufa. Zákrok se provádí se v celkové narkóze a trvá asi hodinu. Pobyt na klinice pak trvá jeden až dva dny. Poté je pacient podřízen klidovému režimu doma.
 
Více informací o klinice Perfect Clinic najdete na www.perfectclinic.cz

Informace, které se objevují na Estheticon.cz, nemohou v žádném případě nahradit vztah mezi pacientem a lékařem. Estheticon.cz nepodporuje komerční produkty nebo služby.