Ověřil/a:
Působí na klinice Esthé Laser Clinic. Specializuje se na oblast korektivní a obecné dermatologie a dermatovenerologie. Je držitelkou certifikátu pro aplikaci kožních implantátů a botulotoxinu.
Aktualizováno: 27. 5. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Jak ošetření biostimulačním laserem funguje?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Kde biostimulační laser pomáhá
 • Před ošetřením biostimulačním laserem
 • Indikace a kontraindikace léčby biostimulačním laserem
 • Délka a průběh ošetření biostimulačním laserem
 • Efekt ošetření biostimulačním laserem
 • Režim po ošetření biostimulačním laserem
 • Často kladené otázky

Úvod

Biostimulační laser využívá hojivé teplo k ošetření jizev, zánětlivých procesů na kůži, ke komplexní léčbě akné nebo k regeneraci a okysličení pokožky. Díky protizánětlivému účinku biostimulačního laseru je urychleno hojení a opakované působení zvyšuje obranyschopnost kůže. V neposlední řadě má příznivý efekt při redukci jizev po akné. Aplikace je neinvazivní, nebolestivá a po zákroku nejsou nutná žádná omezení.

Jak ošetření biostimulačním laserem funguje?

Biostimulační laser má široké využití

Jak ošetření biostimulačním laserem funguje?

V důsledku průniku světla se ve tkáni lokálně zvyšuje teplota, a začnou probíhat fotochemické změny, které vedou k analgetickému, protizánětlivému a biostimulačnímu efektu. Tím se rozumí jednak spuštění a podnícení již probíhajících řídících procesů na úrovni samotných buněk ve tkáni a zpomalení chorobných a degenerativních procesů v těchto buňkách.

Laserový paprsek působí na molekulární strukturu buněčných membrán a mitochondriálního aparátu, čímž se urychlují metabolické pochody bez hromadění odpadních látek a utlumí se tvorba látek, provázejících chorobné stavy.

Biostimulační laser patří do skupiny LLLT (Low Level Laser Therapy) laserů – tj. nízkovýkonových laserů, III. B třídy. Tento terapeutický laser má velmi široké využití téměř ve všech oborech. Používá se k neinvazivním aplikacím všude tam, kde je třeba urychlit hojení, odstranit zánětlivé procesy či omladit pleť.

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Před zahájením léčby je nutná konzultace s odborníkem. Lékař má tak možnost posoudit, zda je pro vás ošetření biostimulačním laserem vhodné. Zároveň zodpoví vaše dotazy a probere vaše představy o tom, jakého výsledku byste chtěli dosáhnout. Je možné podstoupit konzultaci i ošetření v jeden den.

Biostimulační laser Alopecie

Alopecie je onemocnění způsobující vypadávání vlasů a ochlupení. Nemoc je neinfekční. Příčiný mohou být různé: stres, dědičnost, nesprávné stravování. (ilustrační foto)

Kde biostimulační laser pomáhá

Biostimulační laser je jedním z nejpoužívanějších terapeutických laserů. Pomocí přesně zacíleného světelného paprsku laser působí na specifické buňky uvnitř těla a mobilizuje je ke zvýšené činnosti.

Časté je jeho využití i v oblasti léčby nadměrného vypadávání vlasů a stimulace růstu vlasů. Má dobré výsledky u léčby zánětlivých procesů v kloubech a v chirurgii (nejen plastické) se využívá především k podpoře hojení pooperačních ran, vč. popálenin. Pokud vás trápí nevzhledná jizva, laser slouží také pro rychlejší hojení čerstvých jizev i ke korekci jizev starších, stejně tak i k rychlejšímu vstřebání a opadnutí otoků a modřin po chirurgických výkonech.

Pokud vás již nebaví pupínky na tváři, v estetické dermatologii se účinku biostimulačního laseru nejvíce využívá k potlačení zánětlivých projevů pleti, především při léčbě akné a oparů, kdy léčba bývá velmi úspěšná. Léčba akné je komplexní. V tomto případě biostimulační laser působí na hojení zánětlivých projevů. Ošetření dosahuje velmi dobrých výsledků. Vyzkoušet můžete laser Medelisol nebo biostimulační laser BTL (laserová sprcha).

Využívá se i u dalších kožních onemocnění např.:

 • atopický ekzém
 • psoriáza
 • alopecie

Pleť ve většině případech reaguje na léčbu laserem rychle a s viditelnými výsledky již po několika aplikacích. Ošetření biostimulačním laserem má i pozitivní účinky na stav pleti, vyhlazení drobných vrásek a zlepšení celkové kondice pleti. Jeho použití je tedy vhodné i pro celkové omlazení pokožky.

Terapie biostimulačním laserem je naprosto bezpečná a bezbolestná. Její další velkou výhodou je schopnost laseru ošetřit i větší plochu pokožky – např. celý obličej a krk. Výborné výsledky má ošetření i v kombinaci s použitím laserové gelové hydratační masky.

Před ošetřením biostimulačním laserem

Zvláštní příprava před ošetřením není nutná. Pokud se ošetření týká obličeje, pleť musí být čistá a odlíčená. Na těle by neměly být kovové ozdoby. Pacient může podstoupit konzultaci a ošetření v jeden den.

biostimulačním laserem

Biostimulační laser je možné použít i u dětí

Indikace a kontraindikace léčby biostimulačním laserem

Ošetření je možné provést i u dětí, ale podmínkou je dostatečná spolupráce dítěte. Prakticky se provádí spíše po 10.-12. roku věku.

Ošetření biostimulačním laserem není vhodné u pacientů s fotodermatózou, epilepsií nebo maligním onemocněním v anamnéze a při užívání fotosenzibilizujících látek. Neaplikuje se na endokrinní žlázy.

Dále se léčba biostimulačním laserem nedoporučuje v těhotenství. V průběhu kojení je laserové ošetření pleti možné.

Při ošetřční biostimulačním laserem se používají ochranné brýle. (ilustrační foto)

Při ošetření biostimulačním laserem se používají ochranné brýle. (ilustrační foto)

Délka a průběh ošetření biostimulačním laserem

Ošetření je bezbolestné. V průběhu léčby biostimulačním laserem leží pacient na lůžku a zrak je chráněný speciálními zatmavujícími brýlemi. Doba ošetření je 20 minut. Po ošetření není nutná žádná rekonvalescence.

Pro dobrý efekt je vhodné série jednotlivých ošetření dle doporučení lékaře - dermatologa opakovat. Počet ošetření je podle indikace nejčastěji 4 až 8, u alopecie i více než 20. Ošetření se doporučuje absolvovat 1-2x týdně.

Biostimulační laser se nejčastěji používá v kombinaci s další léčbou.

Efekt ošetření biostimulačním laserem

Biostimulační laser se často kombinuje s další léčbou

Efekt ošetření biostimulačním laserem

Biostimulační laser se využívá většinou současně s další léčbou. Jeho biostimulační a protizánětlivý účinek urychluje hojení a zmírňuje průběh onemocnění. Efekt se rozvíjí postupně v průběhu absolvované kúry.

Ošetření biostimulačním laserem volíme pro jeho biostimulační, protizánětlivý a protibolestivý efekt.

Dochází k urychlení:

 • průběhu zánětlivých onemocnění (herpes)
 • hojení tkání (popáleniny, jizvy, rány)
Fotky před a po léčbě akné laserem. (Foto: Soukromý archiv kliniky)

Fotky před a po léčbě akné laserem. (Foto: Soukromý archiv kliniky)

Režim po ošetření biostimulačním laserem

Po ošetření biostimulačním laserem nejsou potřeba žádná omezení. 

Bezprostředně po ošetření může pacient ihned pokračovat ve svých běžných činnostech.

S ošetřením biostimulačním laserem nejsou spojené žádné komplikace. Léčba nepřináší žádná rizika.

Pacient by však měl používat vhodné kosmetické přípravky. Správná kosmetika je základem každé péče o pleť.

Často kladené otázky

 • Je možné kombinovat biostimulační laser s aplikací botulotoxinu? Oba zákroky je možné kombinovat, uvádí Esthé Laser Clinic.
 • Kolikrát je ošetření biostimulačním laserem potřeba opakovat pro dosažení ideálních výsledků?

  Esthé Laser Clinic odpovídá: „Záleží na tom u jakého typu onemocnění je laser používán. U akné například velmi často dochází ke zlepšení již po prvním až druhém ošetření.

 • Jak bolestivé je ošetření jizev biostimulačním laserem? Ošetření není nijak bolestivé, neboť tento typ laseru nezpůsobuje žádné poškození tkáně. Bolest tak nepocítíte.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."