Zvětšení prsou metodou dual plane: Jaké přináší výhody?

Máte před zákrokem?

Vyplňte krátký dotazník a pošlete nezávaznou poptávku až 4 specialistům na tento zákrok. Díky dotazníku snadněji získáte konkrétní odpověď od špiček v oboru – rychle a zdarma.

Máte po zákroku?

Sdílejte své zkušenosti v rychlé anketě a pomozte ostatním se lépe rozhodnout.

 1. Step 8
 2. Step 9
 3. Step 10
 4. Step 11
 5. Step 12
 6. Step 13
 7. Step 14
 8. Step 15

Jakou máte velikost prsou?

Jakou velikost prsou byste chtěla mít?

Jaký tvar prsou preferujete?

Jak byste nejlépe označila váš stav prsou?

Kterou značku implantátů preferujete?

Kdy by měla operace proběhnout?

Pomohla by vám v rozhodování možnost platby na splátky?

Chtěla byste se připojistit na případné komplikace po zákroku?

Autor:

Uvažujete o plastice prsou? Jedna z mnoha otázek na konzultaci bude, kam uložit prsní implantát. Samozřejmě, že vám plastický chirurg poradí dle vašich požadavků a vhodnosti pro vaši postavu. Ale možností je celá řada. Znáte metodu uložení prsních implantátů dual plane (částečně pod sval i pod žlázu?) Výhody, průběh zvětšení prsou i rekonvalescenci po vložení implantátů metodou dual plane najdete v článku.

Augmentace – zvětšení prsou patří k nejžádanějším kosmetickým operacím. Principem je zvětšení prsů malých či nesymetrických nebo doplnění prsů ochablých nejčastěji pomocí silikonových implantátů.

Uložení prsních implantátů při augmentaci

Obecně existují dvě možnosti umístění prsních implantátů:

 • pod žlázu: implantát je uložen celý nad sval
 • pod prsní sval: implantát je uložen pod sval v různé míře
zvětšení prsou metodou dual plane
Fotky před a po zvětšení prsou metodou dual plane (Foto: soukromý archiv lékaře)

Co je metoda uložení silikonového implantátu dual plane

Při dual plane augmentaci je prsní implantát umístěn pod sval v horní a střední části prsu, dolní část implantátu se ponechá pod žlázou a není již kryta svalem.

Míra krytí implantátu svalem se určuje podle tvaru prsu a stupně jeho poklesu. Významně to ovlivní konečný výsledek plastiky prsou, proto je velmi důležitý výběr plastického chirurga, který má dostatečné zkušenosti s touto technikou.

Výhody / nevýhody uložení prsního implantátu metodou dual plane

Výhody:

 • Metoda dual plane umožňuje provedení augmentace u menšího a středního poklesu prsou bez nutnosti provedení modelační operace. Pokud je pokles prsou větší, je možné dual plane augmentaci kombinovat s některou z modelačních operací současně.
 • menší fyzická zátěž
 • rychlejší rekonvalescence
 • nižší cena

Nevýhody:

 • Vyžaduje plastického chirurga, který má s touto metodou opravdu velké zkušenosti.

Kdo je vhodný kandidát pro dual plane uložení implantátu

Technika dual plane byla vyvinuta pro ženy, které mají mírný až střední stupeň poklesu prsou a touží po přirozeně vypadajícím zvětšení svých ňader. Takový pokles prsou bývá nejčastěji důsledkem zhubnutí, kojení a rovněž v důsledku stárnutí vlivem gravitace.

V minulosti nebylo možné při určitých stupních poklesu prsou provést augmentaci bez předchozího provedení modelační operace k odstranění poklesu.

Zvětšení prsou se provádělo buď současně s modelační operací, v případě větší modelace musela být augmentace provedena s několikaměsíčním odstupem po modelační operaci.

Metoda dual plane umožňuje provedení augmentace u menšího a středního poklesu prsou bez nutnosti provedení modelační operace. 

zvětšení prsou metdou dual plane
Fotky před a po zvětšení prsou metodou dual plane (Foto: soukromý archiv lékaře)

Průběh plastiky prsou metodou dual plane

Jedná se o klasickou augmentaci, která se provádí v celkové anestezii s následnou 24 hodinovou hospitalizací na klinice.

 1. Přes předem domluvený řez pronikne chirurg až pod sval a vytvoří zde dostatečně velkou dutinu pro vložení implantátu. Někdy je konečná velikost implantátu domluvena již předem při předoperační konzultaci, na naší klinice častěji určujeme konečnou velikost implantátů v mililitrech až při operaci.
 2. Do vzniklé kapsy je vložen prázdný zkušební implantát, ten je postupně naplněn sterilní vodou a je měřen objem v mililitrech.
 3. Po dosažení správné velikosti prsů dle přání pacientky a s ohledem na anatomické možnosti a kosmetický vzhled prsů se balónek vypustí, poté se do dutiny vloží implantát se zjištěným objemem.
 4. Obvykle se vloží i drén odvádějící zbytky krve. Výsledek je pak zkontrolován a doupraven pacientce v poloze polosedě.
 5. Následuje sešití rány, je nasazena elastická bandáž a napojeny drény odsávající zbytky krve z dutiny.
 6. Pacientka je převezena na lůžko, kde je jí během hospitalizace poskytnuta odborná zdravotnická péče, včetně analgetizace, antibiotik a prevence tromboembolické nemoci.

Rekonvalescence po zvětšení prsou metodou dual plane

V pooperačním období sval a implantát potřebují čas, aby si našly svou přirozenou polohu pod přilehlou prsní tkání. K dosažení konečného přirozeného výsledku po dual plane augmentaci dochází po zhojení všech tkání a výsledek se usadí.

 • Pohyb: Lehké procházky a velmi lehké úkony jsou možné od druhého dne po operaci. Řízení motorového vozidla je možné po dvou týdnech.
 • Zátěž: V prvních 10-14 dnech je nutno se vyhnout veškeré zátěži horních končetin a břicha.
 • Zaměstnání: V závislosti na konkrétní práci je návrat do zaměstnání doporučen za dva týdny. Pokud se jedná o výrazně těžkou fyzickou práci, doporučujeme návrat nejdříve za tři týdny.
zvětšení prsou metdou dual plane
Fotky před a po zvětšení prsou metodou dual plane (Foto: soukromý archiv lékaře)

Životnost prsních implantátů při vložení metodou dual plane

Záleží to na mnoha faktorech. Jedním z hlavních faktorů je kvalita implantátů. Na naší klinice používáme výhradně certifikované implantáty, které mají celoživotní záruku.

Cena plastiky prsou metodou dual plane

Plastika prsou metodou dual plane je finančně méně náročnější, než v případě dvou operací (kombinace s modelací prsou).

Aktualizováno: 17.6.2019

Zvětšení prsou (Augmentace) - Novinky

Diskuze k tématu

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní