7 komplikací, kterých se ženy před zvětšením prsou nejvíce obávají

Máte před zákrokem?

Vyplňte krátký dotazník a pošlete nezávaznou poptávku až 4 specialistům na tento zákrok. Díky dotazníku snadněji získáte konkrétní odpověď od špiček v oboru – rychle a zdarma.

Máte po zákroku?

Sdílejte své zkušenosti v rychlé anketě a pomozte ostatním se lépe rozhodnout.

  1. Step 8
  2. Step 9
  3. Step 10
  4. Step 11
  5. Step 12
  6. Step 13
  7. Step 14
  8. Step 15

Jakou máte velikost prsou?

Jakou velikost prsou byste chtěla mít?

Jaký tvar prsou preferujete?

Jak byste nejlépe označila váš stav prsou?

Kterou značku implantátů preferujete?

Kdy by měla operace proběhnout?

Pomohla by vám v rozhodování možnost platby na splátky?

Chtěla byste se připojistit na případné komplikace po zákroku?

Autor:

Toužíte po větším poprsí, ale obáváte se možných komplikací po operaci? Přinášíme článek, který vás zbaví strachu a vysvětlí mnohé mýty kolem augmentace poprsí. Jak předejít kapsulaci, zvrásnění či tzv. efektu "dvojitých prsou"? A proč k těmto komplikacím dochází?

Viditelný nebo hmatný implantát: Proč může nastat tento problém?

Implantát je po nějakém čase více či méně viditelný velmi často. Samozřejmě u větších implantátů je toto riziko téměř samozřejmé.

Tlakem implantátů zevnitř dochází k postupné atrofii tkání nad nimi, tedy žlázy a kůže, popřípadě svalu. U štíhlých žen se to projeví více. Okraje implatátu jsou viditelné hlavně při předklonění a také je hmatné zvrásnění povrchu implatátu pod velmi tenkou tkání.

U žen, které mají dostatečně silnou podkožní a kožní vrstvu a velikost a tvar implantátu je adekvátní postavě, pak implantáty ani po čase viditelné ani hmatné být nemusí.

Asymetrie prsou se může objevit i po operaci

K asymetrii po provedené augmentaci může dojít z několika důvodů. Jednak pro prolaps implantátu, kdy se jeden implantát posune dolů, nebo díky kapsulární kontraktuře – pevnému vazivovému pouzdru vytvořenému kolem implantátu, které implantát vytlačuje vzhůru či do stran, nebo take kvůli otočení implantátu. Ani jednomu z rizik nelze 100% zabránit.

V každém případě by ale žena po operaci měla dodržovat doporučené rady svého operatéra, který ví, jak je riziko takových komplikací možné snížit.

Svraštění obalu implantátu, vlnky pod kůží

Vlnky – vrásnění implantátu je patrné u velmi štíhlých žen, které mají tenkou kůži a téměř žádnou žlázu. I když se prsní implantát vloží pod sval, po čase k takovému jevu dojde vlivem atrofie tkání, kterou tlak implantátu způsobí.

V každém případě je u štíhlých žen vhodné uložit implantát v horních polovinách pod sval, vrásnění pak není tak rychlé a tak výrazné.

Efekt dvojitých prsou - Double-Bubble

Problém double bubble (dvojité bubliny, dvojitých prsou) vznikne tehdy, když je implantát nevhodně uložen – v nesprávné pozici – a původní prs přes něj visí a také tehdy, pokud byla prsa před augmentací povislá a při zvětšení prsou nebyla zároveň provedena i jejich modelace, nebo byla modelace provedena nedostatečně. Pokud k efektu dvojitých prsou dojde, problém se rozhodně sám nesrovná.

Kapsulace: Jak často se objevuje a o co přesně jde?

Kapsula je vazivové pouzdo vytvořené kolem implantátu. Taková vazivová blána se vytvoří kolem každého cizího tělesa uloženého v těle. Měla by zůstat jemná a tenká, pak ničemu nevadí. Pokud však dojde k nadměrnému ztluštění vazivového pouzdra, pak jde o kapsulární kontrakturu, která celý implantát stlačuje a může ho posouvat do nevhodných pozic.

Kapsulace bývá bolestivá a samozřejmě esteticky nevzhledná. Nevznikne ihned po operaci, dochází k ní spíše po několika měsících nebo i letech od zvětšení prsou implantáty. Po delším čase od operace se může objevit například vlivem proběhlého infektu, apod.

prsa3

Rozděluje se na několik typů a řeší se vždy chirurgicky: 

  • kapsulotomií – naříznutím pouzdra po obvodu a uvolněním implantátu
  • kapsulektomií – odstraněním celého vazivového pouzdra a znovuvložením implantátu do vyčištěné dutiny.

Předejít této komplikaci prakticky nelze, jde vlastně o přirozenou reakci těla na cizí těleso, a to je individuální záležitost. Vhodné jsou ale masáže a cvičení - jemné pohyby - s implantáty, které mohou zabránit tuhnutí a přilepení vazivového pouzdra k okolní tkáni. Názory plastických chirurgů se v tomto ohledu ale různí, každý má jiné zkušenosti a proto i doporučení se mohou mírně lišit.

Všeobecně je již dlouho známo, že hladké implantáty mají větší tendenci k tvorbě kapsulární kontraktury. Proto se pro estetické důvody augmentací volí vždy texturovaný povrch. Volba záleží na zkušenostech plastického chirurga, se kterými má u svých klientek nejlepší výsledky s minimálními komplikacemi.

Špatné hojení po augmentaci

Někdy může dojít ke špatnému hojení po zvětšení prsou. K rozpadu operační rány může dojít z několika důvodů. Buď díky zánětu v ráně, nebo kvůli velkému tahu v ráně vlivem objemu uvnitř – příliš velkému implantátu nebo krvácení.

Může vzniknout take kvůli časné zátěži po zákroku. Rána by měla být alespoň 14 dní v klidu, bez pnutí. Pokud ke komplikaci dojde, musí ji operatér nejčastěji řešit resuturou, v případě hnisavých komplikací může být nutné implantát vyjmout, ránu zašít, vyčkat do úplného zhojení infektu a teprve pak implantát znovu vložit. Vždy je vhodné podat antibiotika.

Nepěkné jizvy (hypertrofické a keloidní jizvy)

Každá žena si přeje rychlé vyhojení jizev a aby byly co nejméně patrné. Bohužel, dopředu nelze stanovit, jak se bude jizva v dané lokalitě hojit. Jde o velmi individuální záležitost, u každého člověka probíhá hojení jinak. Všeobecně se ale jizvy v podprsní rýze hojí velmi dobře.

Důležitá je péče o jizvy. Vhodné je jizvy promašťovat - nemusí jít o žádný speciální krém nebo mast, jen by jizva neměla táhnout a být vysušená. Tlakové masáže zařídí speciální elastická podprsenka. Pokud se ukáže, že jizvy začínají hypertrofovat, pak jsou výborné silikonové masti či destičky, v neposlední řadě pomáhá i laserové ošetření jizev.

Nejúčinnější prevencí pooperačních komplikací je nepodcenit a dodržovat doporučení svého operatéra a v případě potíží či podezření na ně se obrátit na lékaře a problém konzultovat.

Publikováno: 20.11.2018

Zvětšení prsou (Augmentace) - Novinky

Diskuze k tématu

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní