Nejčastější rizika spojená s plastikou prsou: Co by měl hradit plastický chirurg?

Nejčastější rizika spojená s plastikou prsou: Co by měl hradit plastický chirurg?
Špičkový plastický chirurg s vynikající tuzemskou i mezinárodní pověstí. Zaměřuje se na rekonstrukční mikrochirurgii - vrozené vady rukou, traumatologie, onkologie zejména hlavy-krk, transsexualismus, rekonstrukce prsou po ablacích.
Vytvořeno: 22. 5. 2019 · Aktualizováno: 23. 5. 2022

Kdy by měla být reoperace prsou z důvodu komplikací hrazená operatérem? 5 minut s prof. MUDr. Jiřím Veselým CSc. o plastické operaci prsou. Kapsulární kontraktura, infekce a další možné komplikace při plastice prsou.

Každý chirurgický zákrok je zásahem do těla, nevyjímaje plastickou operaci prsou. V některých případech se mohou objevit komplikace. Vše se odvíjí od správné komunikace s lékařem od první konzultace, až po cestu na sál a hlavně dostatečně správné pooperační péči. Jak se případným komplikacím po zvětšení prsou vyhnout a co jde v případě reoperace v rámci úhrady za plastickým chirurgem?

Krvácení a infekce po zvětšení prsou

U plastiky prsou se může objevit komplikace v podobě krvácení a infekce. Ke krvácení občas dochází v časném pooperačním období pří nárůstu hematomu tzn. během 2-3 hodin, nebo prakticky do rána. Taková komplikace se případně řeší reoperací a revizí rány.

Co se týče infekce, tak s tou se setkáváme ve stádiu hojení, okolo 5. až 6. dne, a nebo se může jednat o latentní infekci, se kterou pacient napřed úspěšně bojuje a projeví se třeba po měsíci nebo až za 2-3 měsíce. Jak poznám projevy infekce? V době rekonvalescence, kdy říkáme, že je pacient již zahojený a najednou rána zčervená, prsa zteplají a prsní implantát se svým způsobem dere ven, což znamená, že se kůže nad ním ztenčí, ztmavne, zešedne a hrozí extruze nebo-li vyloučení prsního implantátu.

I v tomto případě je potřeba chirurgická intervence a tu řešíme tak, že se vyčistí rána, vyčistí se prsní implantát, nasadí širokospektrální antibiotika na G- G+ bakterie a pokusí se zachránit prsní implantát, například i s pomocí laváží (antibiotik v lavážním prostoru), který vymývá dutinu za přítomnosti silikonového implantátu, tzn. jednou stranou teče tekutina s antibiotiky a druhou stranou je odváděna do drenu a pryč.

Prsní implantáty
Prsní implantáty jsou nedílnou součástí plastické operace prsou. Díky nim je možné vyřešit asymetrii poprsí, zvětšit poprsí a umožnit ženě mít krásný a vysněný dekolt.

Kapsulární kontraktura po plastice prsou

Pak je tu kapsulární kontraktura, kdy kolem každého cizího materiálu v těle, ať je to kloub nebo prsní implantát, nebo jakýkoliv jiný implantát, např. ušního boltce, se vytváří kapsula. Jedná se o jemné vazivové pouzdro, které v případě prsního implantátů s texturovaným povrchem může růst i dovnitř texturovaného povrchu.

Kapsulou to nazýváme tehdy, z medicínského hlediska, kdy dojde k nárůstu vaziva, ztvrdnutí a svrašťování kapsulí.

Toto se může dít už v časném pooperačním období, měsíc a dále, kdy implantát vyprovokuje kapsulu, vytvoří se i nálet fibrinu (Vláknitý nerozpustný protein, který vzniká v závěrečné fázi srážení krve z fibrinogenu, a to účinkem trombinu.) například z hematomu, který se nevstřebal, a nebo pomalu vstřebával a celou tuto situaci může zhoršovat.

Kapsula se svraští, a pak může posunout implantát nahoru, dolu nebo do stran. Prsní implantát se deformuje, tzn., že se zařízne, ale to vidíme v pozdním údobí, např. 2-4 let, kdy se opravdu zařízne do prsního implantátu, udělá jakési varhánky v implantátu a v místě, kde se prsní implantát ve zprohýbané kapsuli dotkne stěny, může i prasknout.

Ruptura prsního implantátu

Ruptura implantátu je další komplikace, která může pacientku zaskočit, neboť v některých případech může být bolestivá, ale někdy o tom nemusí pacientka ani vědět. Gel se vylije do prostoru mezi prasklým prsním implantátem a kapsulou, která má v tomto případě ochranný význam a silikon neprostupuje dále kapsulou, a nebo prostupuje ve formě mikrozrníček, které pak mohou cestovat a dostat se do uzliny v axile nebo-li v podpažní jamce. Tomu říkáme silikonová uzlina.

Komplikace po plastice prsou: Silikonové uzliny

Dalším rizikem jsou tedy silikonové uzliny. Lze je vyjmout, ale také je můžeme bez obav ponechat a operace není nutná. Protože kromě toho, že mohou být větší, nečiní pacientce žádné potíže. Silikon je tak inertní forma, že v těle může zůstat bez jakýchkoliv problémů.

Samozřejmě jsou pacientky, které chtějí uzlinu vyjmout. V případě že ji vyjmeme, ale prasklý implantát v těle zůstane, najde si jinou uzlinu, kde se zachytí. Pokud nejsou uzliny velké, není tedy třeba je vyndávat.

Komplikace při samotné plastice prsou

Toto jsou technické pooperační komplikace, které by měly být ihned po zjištění opraveny na účet operatéra:

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.