Bichectomie - odstranění lícních tukových váčků

Autor:

Lidé s kulatým obličejem a "buclatými" tvářemi mají výrazně klenutou lícní část obličeje, která je vnímána jako méně atraktivní, než lícní část mírně vklenutá. Zmírnit projevy kulatého obličeje lze odstraněním (nebo redukcí) tukového polštáře v lícní oblasti.

Pacienti s genetickou predispozicí ke kulatým tvářím či lidé s nadváhou jsou vhodnými adepty na odstranění tukového tělesa v obličeji. Při indikaci zákroku je nutné chápat obličej jako estetický celek. Při plánování korekce jakékoliv části v obličeji, je třeba myslet na to, že může dojít k rozladění části jiné a výsledkem může být nepřirozený vzhled celého obličeje. Bukální tuk v oblasti tváře je dobře ohraničená tuková tkáň, která je umístěná mezi svaly a sliznicí.

bichectomia

Průběh zákroku Bichectomie

Průběh samotné operace je poměrně rychlý a nejedná o náročný chirurgický zákrok. Před samotným zákrokem se provádí ultrazvuk tváří, při kterém se zhodnotí velikost tukového tvářového tělesa. Výkon se provádí v celkovém znecitlivění pacienta, drobným řezem uvnitř úst v lícní oblasti, kde je tukové těleso umístěno a odkud je buď celkově odstraněno a nebo pouze redukováno. Výkon se provádí symetricky na obou stranách obličeje, případná operace a redukce jedné části obličeje může pomoci lidem, které trápí asymetrie tváří. V tomto případě je výsledkem korekce viditelné asymetrie obličeje v lícní oblasti. Operaci by měl provádět zkušený operatér, aby nedošlo k nežádoucímu úplnému propadnutí tváří. Tuto operaci doporučujeme doplnit ještě o liposukci tváří, která se provádí povrchně drobnou kanylou.

Délka operace se pohybuje přibližně kolem 60 minut. Provádí se v celkové anestezii za jednodenní hospitalizace. Po odstranění tukového tělesa se přikládá elastická maska, kterou pacient nosí 10 dní. Těchto 10 dní by měl pacient dodržovat klidový režim a nesundavat kompresní masku.

Rekonvalescence

Po zákroku je obličej citlivý a mohou se objevit otoky i modřiny. Pacientům doporučujeme v prvních dnech po zákroku spaní v poloze ze zvýšenou hlavou, případně v polosedě. Měli by se také vyhnout předklonům a intenzivní mimice obličeje. Stehy v slizniční oblasti jsou vstřebávací, takže není nutné jejich ambulatntní odstraňování.

Jelikož se jedná o zásah v dutině ústní, je pooperační režim stravování ve formě tekuté (kašovité) stravy. Důležitá je také častá dezinfekce dutiny ústní - ústní vody, výplachy heřmánkovým čajem, pravidelné čistění zubů (s velkou opatrností kolem rány). Otoky a modřiny se obvykle vstřebávají během 7 - 10 dny po operaci, kdy se pacient také dostaví na pooperační kontrolu. Návrat k fyzické činnosti doporučujeme až 3 týdny po operaci.

Samotný a definitivní výsledek operace je viditelný po 3 měsících a efekt je trvalý.

Komplikace

Komplikace mohou nastat při samotném chirurgickém zákroku, z důsledku anestezie a nebo v době rekonvalescence. Mezi nejčastější komplikace se řadí infekce rány, pooperační krvácení, poranění příušní žlázy (vývod této slinné žlázy se nachází v blízkosti uložení tukového tělesa, ale tato komplikace se vyskytuje velmi vzácně).

Odstranění bukálního tuku v oblasti tváří je řešením, pro odstranění ,,buclatých” tváří a výrazně kulatého obličeje. I když se jedná o poměrně jednoduchý a rychlý chirurgický zákrok, je v České republice poměrně raritní a je potřeba vybrat kvalitního operatéra, který má zkušenosti a dokáže posoudit vhodnost této operace s ohledem na konkrétního pacienta.

Tento popis zákroku vznikl ve spolupráci s MUDr. Romanem Kufou z kliniky plastické chirurgie Perfect Clinic, více na www.perfectclinic.cz.

Publikováno: 16.5.2016

Související recenze a zkušenosti

Bichectomie - odstranění lícních tukových váčků - Ceny

Ceny od 19 900 Kč
Klinika YES VISAGE - klinika estetické medicíny a plastické chirurgie
Ceny od 19 900 Kč
MUDr. Jiří Borský Ph.D.
MUDr. Pavel Kurial
České Budějovice, Hluboká nad Vltavou
Ceny od 26 000 Kč
obvykle do 32 000 Kč
MUDr. Pavel Kurial
Ceny od 19 900 Kč
MUDr. Petr Mertan
Ceny od 19 900 Kč
MUDr. Kateřina Jůzlová Ph.D.

Související zákroky

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní