Ověřil/a:
Stojí v čele kliniky estetické medicíny Perfect Clinic. Provádí celou řadu plastických zákroků, především operace poprsí, břicha nebo obličeje. Absolvoval stáže u nás i v zahraničí.
Aktualizováno: 4. 5. 2022

Navigace

 • Co je to bichectomie?
 • Odstranění bukálního tuku
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na bichectomii?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se připravit na zákrok?
 • Jak se provádí bichectomie?
 • Výhody zákroku
 • Jak probíhá zotavení po bichectomii?
 • Doba rekonvalescence
 • Výsledky bichectomie
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Co je to bichectomie?

Jedná se o operaci odstranění bukálního tuku, která vás zbaví přebytečného tuku v oblasti líc. Velké tukové usazeniny způsobují, že spodní strana má zaoblenější, baculatější vzhled. Odstranění tohoto tuku má za následek estetičtější tvar obličeje a zvýraznění linie čelistí.

Tato operace omlazení obličeje může zlepšit vzhled, zvýšit sebevědomí a přispět k příjemnějšímu životu.

Průběh zákroku Bichectomie

Jedná se o odstranění bukálního tuku

Odstranění bukálního tuku

Pacienti s genetickou predispozicí ke kulatým tvářím či lidé s nadváhou jsou vhodnými adepty na odstranění tukového tělesa v obličeji. Při indikaci zákroku je nutné chápat obličej jako estetický celek.

Při plánování korekce jakékoliv části v obličeji je třeba myslet na to, že může dojít k rozladění části jiné a výsledkem může být nepřirozený vzhled celého obličeje. Bukální tuk v oblasti tváře je dobře ohraničená tuková tkáň, která je umístěná mezi svaly a sliznicí.

Rekonvalescence

Zákrok je vhodný pro ty, které trápí baculaté tváře

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na bichectomii?

Operace redukce tuku z tváře je vysoce přizpůsobena konkrétnímu pacientovi. Tento postup je bezpečný a může být vhodný pro každého zdravého člověka s baculatými tvářemi. Konzultace s chirurgem určí, zda jste vhodným kandidátem. Obecně byste však měli být fyzicky zdraví, být blízko své ideální hmotnosti, nekouřit a především mít od zákroku realistická očekávání.

Před naplánováním konzultace k odstranění bukálního tuku si udělejte čas na prozkoumání postupu bichectomie, podívejte se na obrázky před zákrokem a po zákroku předchozích pacientů a ujistěte se, že rozumíte tomu, co během operace očekávat. Tento kosmetický zákrok je bezpečný a vhodný i pro ty, kteří hodně zhubli, ale stále mají plný vzhled tváří. Bichectomie je zákrok vhodný pro ženy i muže, kteří nejsou spokojeni s baculatostí jejich tváří.

lékařka

Nepodceňujte výběr odborníka

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Odstranění bukálního tuku v oblasti tváří je řešením, pro odstranění ,,buclatých” tváří a výrazně kulatého obličeje.

I když se jedná o poměrně jednoduchý a rychlý chirurgický zákrok, je v České republice poměrně raritní a je potřeba vybrat kvalitního operatéra, který má zkušenosti a dokáže posoudit vhodnost této operace s ohledem na konkrétního pacienta.

konzultace

Lékař vám vysvětlí průběh zákroku

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Během předoperační konzultace si váš chirurg udělá čas na projednání a pochopení vašich cílů. Kromě toho důkladně vysvětlí každý postup a zodpoví všechny vaše dotazy. Lékař vždy musí k pacientovi přistupovat individuálně, proto je dobré vybrat lékaře, kterému budete důvěřovat.

Je také důležité dodržovat veškeré pokyny chirurga pro dosažení co nejlepších výsledků a minimalizovat tím možná rizika spojené s bichectomií. Na schůzku s lékařem i na samotný zákrok je dobré přijít dobře psychicky připraven.

zákrok

Řiďte se pokyny svého lékaře

Jak se připravit na zákrok?

Nejprve je nutné podstoupit nutná lékařská vyšetření. Na konzultaci s chirurgem proberete detailní postup zákroku. Před operací se nesmí užívat určité léky nebo se užívání současných léků musí upravit dle pokynů lékaře.

V dostatečném předstihu před operací přestaňte kouřit, pokud jste kuřák. Vyvarujte se užívání aspirinu a některých protizánětlivých léků a bylinných doplňků, protože mohou zvýšit krvácení. Postupujte především dle pokynů vašeho lékaře.

operace

Po zákroku je třeba dodržovat klidový režim

Jak se provádí bichectomie?

Průběh samotné operace je poměrně rychlý a nejedná o náročný chirurgický zákrok. Před samotným zákrokem se provádí ultrazvuk tváří, při kterém se zhodnotí velikost tukového tvářového tělesa. Výkon se provádí v celkovém znecitlivění pacienta, drobným řezem uvnitř úst v lícní oblasti, kde je tukové těleso umístěno a odkud je buď celkově odstraněno a nebo pouze redukováno. Výkon se provádí symetricky na obou stranách obličeje, případná operace a redukce jedné části obličeje může pomoci lidem, které trápí asymetrie tváří. V tomto případě je výsledkem korekce viditelné asymetrie obličeje v lícní oblasti.

Operaci by měl provádět zkušený operatér, aby nedošlo k nežádoucímu úplnému propadnutí tváří. Tuto operaci doporučujeme doplnit ještě o liposukci tváří, která se provádí povrchně drobnou kanylou. Délka operace se pohybuje přibližně kolem 60 minut. Provádí se v celkové anestezii za jednodenní hospitalizace. Po odstranění tukového tělesa se přikládá elastická maska, kterou pacient nosí 10 dní. Těchto 10 dní by měl pacient dodržovat klidový režim a nesundavat kompresní masku.

Výhody zákroku

Bichectomie je bezpečný a efektivní postup, obvykle vyžaduje pouze lokální anestezii. Zlepšuje kontury oblasti dolních a horních líc a má trvalé výsledky. Zákrok nezanechává viditelnou jizvu. Kůže v oblasti obličeje tak zůstává neporušená, neboť řez se provádí uvnitř úst.

Spolu s bichectomií můžete podstoupit i další zákroky, které vám dopomohou k mladistvému vzhledu. Patří mezi ně například operace očních víček (horních víček i dolních víček) nebo výplně k odstranění vrásek.

bichectomie

Po zákroku se doporučuje tekutá strava

Jak probíhá zotavení po bichectomii?

Po zákroku je obličej citlivý a mohou se objevit modřiny, otoky pod očima či jiných částí obličeje. Pacientům doporučujeme v prvních dnech po zákroku spaní v poloze ze zvýšenou hlavou, případně v polosedě. Měli by se také vyhnout předklonům a intenzivní mimice obličeje.

Stehy v slizniční oblasti jsou vstřebatelné, takže není nutné jejich ambulantní odstraňování. Jelikož se jedná o zásah v dutině ústní, je pooperační režim stravování ve formě tekuté (kašovité) stravy. Důležitá je také častá dezinfekce dutiny ústní - ústní vody, výplachy heřmánkovým čajem, pravidelné čistění zubů (s velkou opatrností kolem rány).

bichectomie

K fyzické činnosti byste se měli vrátit až po třech týdnech

Doba rekonvalescence

Otoky a modřiny se obvykle vstřebávají během 7 až 10 dnů po operaci, kdy se pacient také dostaví na pooperační kontrolu. Návrat k fyzické činnosti doporučujeme až 3 týdny po operaci.

Mnoho lidí tvrdí, že zotavení z odstranění bukálního tuku je téměř bez bolesti. U většiny pacientů probíhá hojení po lipální bichectomii bez výskytu závažnějších komplikací či následných trvalých potíží. Obnova po operaci obvykle trvá jen asi jeden týden, ale u některých pacientů může trvat několik měsíců.

Výsledky bichectomie

Po bichectomii lze pozorovat změny jako je snížená hloubka nasolabiálního záhybu, znatelná linie stínu pod tváří (efekt červenání), lepší expozice zubů při úsměvu, výraznější oči při úsměvu, více definovaná linie čelistí, snížený objem tváře, vzhled plnějších rtů a výraznější lícní kosti. Samotný a definitivní výsledek operace je viditelný po 3 měsících a efekt je trvalý.

komplikace

Možné komplikace

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Komplikace mohou nastat při samotném chirurgickém zákroku, z důsledku anestezie a nebo v době rekonvalescence.

Mezi nejčastější komplikace se řadí infekce rány, pooperační krvácení, poranění příušní žlázy (vývod této slinné žlázy se nachází v blízkosti uložení tukového tělesa, ale tato komplikace se vyskytuje velmi vzácně).

Časté otázky

 • Odchází bukální tuk úbytkem hmotnosti? Bukálního tuku se nezbavíte ani dietou, ani cvičením. Lidé s nadbytečným bukálním tukem mohou mít baculaté tváře, i když na zbytku těla nemají příliš mnoho tuku.
 • Je zákrok bolestivý? Pokud odstraňujete pouze bukální tuk, zákrok je prováděn v lokální anestezii. Necítíte žádnou bolest, ale během procedury budete vzhůru. Pokud chirurg provádí více než jednu operaci, může vám být podána celková anestézie.
 • Vrací se bukální tuk? Bukální odstranění tuku je trvalým řešením ke zmenšení velikosti vašich tváří. Jakmile je tuk odstraněn v jakékoli oblasti těla, nevrací se zpět, a to platí i pro bukální operaci odstranění tuku. Bichectomie je jediný postup, který zmenší vaše tváře trvale.

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."