Bichectomie - odstranění lícních tukových váčků

Autor:

Lidé s kulatým obličejem a "buclatými" tvářemi mají výrazně klenutou lícní část obličeje, která je vnímána jako méně atraktivní, než lícní část mírně vklenutá. Zmírnit projevy kulatého obličeje lze odstraněním (nebo redukcí) tukového polštáře v lícní oblasti.

Pacienti s genetickou predispozicí ke kulatým tvářím či lidé s nadváhou jsou vhodnými adepty na odstranění tukového tělesa v obličeji. Při indikaci zákroku je nutné chápat obličej jako estetický celek. Při plánování korekce jakékoliv části v obličeji, je třeba myslet na to, že může dojít k rozladění části jiné a výsledkem může být nepřirozený vzhled celého obličeje. Bukální tuk v oblasti tváře je dobře ohraničená tuková tkáň, která je umístěná mezi svaly a sliznicí.

bichectomia

Průběh zákroku Bichectomie

Průběh samotné operace je poměrně rychlý a nejedná o náročný chirurgický zákrok. Před samotným zákrokem se provádí ultrazvuk tváří, při kterém se zhodnotí velikost tukového tvářového tělesa. Výkon se provádí v celkovém znecitlivění pacienta, drobným řezem uvnitř úst v lícní oblasti, kde je tukové těleso umístěno a odkud je buď celkově odstraněno a nebo pouze redukováno. Výkon se provádí symetricky na obou stranách obličeje, případná operace a redukce jedné části obličeje může pomoci lidem, které trápí asymetrie tváří. V tomto případě je výsledkem korekce viditelné asymetrie obličeje v lícní oblasti. Operaci by měl provádět zkušený operatér, aby nedošlo k nežádoucímu úplnému propadnutí tváří. Tuto operaci doporučujeme doplnit ještě o liposukci tváří, která se provádí povrchně drobnou kanylou.

Délka operace se pohybuje přibližně kolem 60 minut. Provádí se v celkové anestezii za jednodenní hospitalizace. Po odstranění tukového tělesa se přikládá elastická maska, kterou pacient nosí 10 dní. Těchto 10 dní by měl pacient dodržovat klidový režim a nesundavat kompresní masku.

Rekonvalescence

Po zákroku je obličej citlivý a mohou se objevit otoky i modřiny. Pacientům doporučujeme v prvních dnech po zákroku spaní v poloze ze zvýšenou hlavou, případně v polosedě. Měli by se také vyhnout předklonům a intenzivní mimice obličeje. Stehy v slizniční oblasti jsou vstřebávací, takže není nutné jejich ambulatntní odstraňování.

Jelikož se jedná o zásah v dutině ústní, je pooperační režim stravování ve formě tekuté (kašovité) stravy. Důležitá je také častá dezinfekce dutiny ústní - ústní vody, výplachy heřmánkovým čajem, pravidelné čistění zubů (s velkou opatrností kolem rány). Otoky a modřiny se obvykle vstřebávají během 7 - 10 dny po operaci, kdy se pacient také dostaví na pooperační kontrolu. Návrat k fyzické činnosti doporučujeme až 3 týdny po operaci.

Samotný a definitivní výsledek operace je viditelný po 3 měsících a efekt je trvalý.

Komplikace

Komplikace mohou nastat při samotném chirurgickém zákroku, z důsledku anestezie a nebo v době rekonvalescence. Mezi nejčastější komplikace se řadí infekce rány, pooperační krvácení, poranění příušní žlázy (vývod této slinné žlázy se nachází v blízkosti uložení tukového tělesa, ale tato komplikace se vyskytuje velmi vzácně).

Odstranění bukálního tuku v oblasti tváří je řešením, pro odstranění ,,buclatých” tváří a výrazně kulatého obličeje. I když se jedná o poměrně jednoduchý a rychlý chirurgický zákrok, je v České republice poměrně raritní a je potřeba vybrat kvalitního operatéra, který má zkušenosti a dokáže posoudit vhodnost této operace s ohledem na konkrétního pacienta.

Tento popis zákroku vznikl ve spolupráci s MUDr. Romanem Kufou z kliniky plastické chirurgie Perfect Clinic, více na www.perfectclinic.cz.

Publikováno: 16.5.2016

Související recenze a zkušenosti

Bichectomie - odstranění lícních tukových váčků - Ceny

Související zákroky

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní