Navigace

 • Úvod
 • Co je plastická operace hráze?
 • Jak zjistím, zda jsem vhodnou kandidátkou na plastickou operaci hráze?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se připravit na zákrok?
 • Jak se provádí plastická operace hráze?
 • Výhody zákroku
 • Jak probíhá zotavení po plastické operaci hráze?
 • Doba rekonvalescence
 • Výsledky plastické operace hráze
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Úvod

Plastická operace hráze je chirurgické řešení natržené nebo nastřižené hráze při porodu. Zákrok spočívá v sešití kožního krytu a případně i svalů pánevního dna. Trvá 20 až 60 minut a provádí se v místní anestezii. Úplné zhojení trvá zhruba šest týdnů. Plastika hráze se provádí také v případě nerovností nebo přílišného uvolnění hráze následkem nevhodného srůstu hráze po porodu. Toto hojení bývá dlouhodobé a komplikované, včetně rizika vzniku polypů. Někdy může dojít k natržení svalů pánevního dna, aniž by došlo k narušení kožního krytu.

Co je plastická operace hráze (Perineoplastika)?

Plastická operace hráze

Co je plastická operace hráze?

Perineoplastika je ambulantní zákrok, který obvykle trvá asi hodinu v celkové nebo lokální anestézii. Zřídka je nutná hospitalizace. Na zadní vaginální stěně je proveden řez ve tvaru písmene „V“. Jizva, boule a další poškození jsou odstraněny. V závislosti na důvodu chirurgického zákroku se svaly buď napnou nebo uvolní, aby se problém napravil, a poté sešijí opatrně. Po krátké době zotavení je pacientce povoleno jít domů.

Jsem vhodnou kandidátkou na plastickou operaci hráze?

Jsem vhodnou kandidátkou na plastickou operaci hráze?

Jak zjistím, zda jsem vhodnou kandidátkou na plastickou operaci hráze?

Perineum je oblast mezi konečníkem a pochvou. Je strukturální podporou několika okolních orgánů a zapouzdřuje svaly, které hrají velkou roli při utahování a uvolňování vagíny. Uvolnění vaginálního otvoru může způsobit snížení sexuálního vjemu. Zákrok může být proveden i za účelem estetického vylepšení, operací dojde k utažení volné nebo ochablé tkáně nebo boulí a oblast tak získá atraktivnější vizuální vzhled. Nejčastější příčinou poškození hráze je porod. Také nadváha může zatěžovat celé tělo, včetně perinea či extrémní úbytek na váze může způsobit, že perineální a další svaly trvale poklesnou. O možnosti plastické operace hráze se poraďte s chirurgem.

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Estheticon nabízí mnoho chirurgů, kteří provádí plastickou operaci hráze. Lékaře můžete vybírat na základě recenzí a zkušeností předešlých pacientek. 

S vybraným lékařem je vždy nutné operaci hráze důkladně konzultovat. Daný odborník by Vám měl zodpovědět všechny případné otázky a připravit Vás na samotný zákrok.

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Konzultace s lékařem

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Před plastickou operací hráze je nutná konzultace s lékařem a vyšetření, aby mohl chirurg posoudit, zda jste vhodnou kandidátkou k zákroku. Během schůzky se nebojte zeptat na vše, co vás zajímá. Lékař by měl být schopen odpovědět na všechny dotazy a probrat s Vámi případná rizika či komplikace.

Jak se připravit na zákrok?

Jak se připravit na zákrok

Jak se připravit na zákrok?

Váš lékař bude chtít před zákrokem znát zdravotní anamnézu a bude vyžadovat gynekologické vyšetření a následně Vás seznámí s pokyny k přípravě na plastickou operaci hráze. Tak jako na každou operaci, je dobré, když pacientka přijde dobře psychicky naladěna. 

Jak se provádí plastická operace hráze (Perineoplastika)?

Plastická operace hráze se provádí v celkové anestezii

Jak se provádí plastická operace hráze?

Celý zákrok je prováděn v celkové anestezii a oproti ostatním zákrokům plastické chirurgie trvá krátkou dobu. Během zákroku je nesložitě upravena sliznice poševního vchodu tak, že se z jedné strany poševního vchodu přichytí k druhé straně pomocí vstřebatelných stehů.

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Výhodou zákroku je nejen zlepšení intimních okamžiků, ale především psychické zdraví pacientky. Před operací pacientku může trápit nepříjemný zvuk, který vychází z pochvy při odchodu vzduchu. Takové situace mohou být velmi nepříjemné a můžou v každodenním životě ženu obtěžovat. Před provedenou perineoplastikou také dochází častěji k zánětům pochvy a močové trubice. Další výhodou je estetické hledisko

Jak probíhá zotavení po plastické operaci hráze (Perineoplastice)?

Zotavení po plastické operaci hráze

Jak probíhá zotavení po plastické operaci hráze?

Po dobu šesti týdnů by se neměly používat tampony. Většina pacientek by měla být schopna se vrátit do práce po několika dnech. Bolest a nepohodlí jsou obvykle minimální až střední a lze je léčit léky proti bolesti, které Vám lékař předepíše. Může dojít k mírnému krvácení a určitému výtoku, což je normální. V důsledku anestézie se mohou vyskytnout závratě nebo nevolnost jeden nebo dva dny, ale to by mělo po čtyřiceti osmi hodinách zmizet. Stehy se samy vstřebají asi za dva týdny. Během této doby je důležité pít hodně vody a zvýšit příjem vlákniny, abyste předešli zácpě.

Doba rekonvalescence

Doba rekonvalescence

Doba rekonvalescence

Pacientky jsou varovány, aby se zdržely sexu po dobu šesti týdnů. Během této doby se doporučuje vyhnout se jakékoli namáhavé činnosti, jako je jízda na kole, jízda na koni, těžké zvedání nebo protahování. Je důležité, aby se řez během rekonvalescence udržoval čistý a suchý.

Výsledky plastické operace hráze (Perineoplastiky)

Výsledky plastické operace hráze

Výsledky plastické operace hráze

Výsledky zákroku jsou velice dobré, je však třeba dodržovat veškeré pokyny Vašeho chirurga. Dobrého výsledku lze dosáhnout i po roce od zhojení po porodu. Při velkém defektu hráze či postižení svěrače je rekonvalescence náročnější. V případě plastické operace hráze bezprostředně po porodu se její sešití provádí v místní anestezii, v delším časovém odstupu po porodu v anestezii celkové. Výsledky jsou vždy individuální, jelikož každé tělo reaguje jinak a každá žena má jiný rozsah poškození hráze.

Plastika hráze může být spojena s dalším zákrokem, který se nazývá plastická operace pochvy (vaginoplastika). Bolest po zákroku se tlumí analgetiky. Je nutné časté sprchování chladnou vodou a po dobu šesti týdnů dodržet sexuální abstinencii

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Obecně existuje několik rizik spojených s perineoplastikou. Lékař by však měl být kontaktován, pokud se vyskytne některý z následujících stavů jako je nadměrné krvácení, známky infekce či vaginální výtok doprovázený zápachem. Porod může způsobit velké trauma a fyzické změny v těle ženy. Dnes však existují chirurgické postupy, které mohou Vaše tělo prakticky obnovit do stavu před těhotenstvím.

Časté otázky

 • Je plastická operace hráze bolestivá? Zákrok je bezbolestný, jelikož se provádí v celkové nebo lokální anestézii.
 • Je sex po operaci stejný jako před operací? Po dobu prvních několika měsíců může být pohlavní styk bolestivý. Hojení je individuální a s nepříjemnými pocity se lze vypořádat různě, vždy je nutná konzultace s lékařem.
 • Jsou nutná nějaká zvláštní opatření před plastickou operaci hráze? Nejsou nutná žádná zvláštní opatření. Je vhodné udržovat hygienu ošetřované oblasti. Vždy je třeba dodržovat pokyny lékaře.

Bibliografie

"Informace, které jsou uvedeny na této webové stránce, jsou pouze informativní a nikdy nenahradí informace, které by Vám měl poskytnout Váš estetický lékař, kosmetický chirurg nebo estetický specialista. Pokud zvažujete podstoupit jakoukoli lékařskou léčbu nebo zákrok (také v případě pochybností nebo dotazů), obraťte se přímo na svého odborného lékaře, který Vám poskytne odpovídající informace. Společnost Estheticon neschvaluje ani nedoporučuje žádný obsah, postup, produkt, názor, zdravotnický personál ani jakékoli jiné materiály a informace uvedené v jakékoli části této webové stránky."