Syndaktylie

  • Lokální anestezie
  • Nevyžaduje hospitalizaci
  • Délka zákroku 3–6 hodin
  • Více než 10 dní klidového režimu
  • Okamžitý efekt
  • Trvalé výsledky

Co je to syndaktylie?

Jako syndaktylie nohou se označuje stav, kdy jsou jednotlivé prsty nebo články prstů srostlé, a to buď kůží, nebo kostí. Primární příčinou mohou být poruchy při embryonálním vývoji, sekundárně může k syndaktylii dojít např. následkem zranění. Nejlehčí formou syndaktylie jsou tzv. „plovací blány“ mezi prsty. Syndaktylie jednotlivých prstů nepředstavuje zpravidla výrazné funkční omezení a patří tak většinou mezi estetické korektury.

Oddělení prstů

Co jsou srostlé prsty na noze?

Trápí vás srostlé prsty na noze?

Oddělení prstů spojených kostmi může být v závislosti na stupni srůstu spojené s určitými riziky a nemusí být vždy esteticky vyhovující. Naopak srůsty kůže a spodních měkkých tkání je obvykle možné oddělit velice dobře pomocí zákroků plastické chirurgie, někdy je při nich zapotřebí drobná kožní transplantace. Operaci syndaktylie lze ve většině případů provést při lokální anestezii. 

Podle rozsahu zákroku nosí pacienti jeden až dva týdny po operaci speciální obuv, která operované oblasti ulevuje.

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na operaci srostlých prstů na noze?

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na operaci srostlých prstů na noze?

Srostlé prsty na noze představují estetický problém

Kromě viditelně spojených prstů na noze neexistují žádné další známky nebo příznaky tohoto stavu. Pacient může správně chodit a běhat. Lékař jej diagnostikuje při obecném vyšetření prstů na nohou. Lékař provede úplné vyšetření, aby vyloučil jakékoli související syndromy s prsty na nohou, jako je Downův syndrom. Účel tohoto chirurgického zákroku je čistě kosmetický, protože prsty na nohách neinterferují s žádnou funkcí prstů. Pacient však může mít nepříjemný pocit z vnějšího vzhledu nohou.

Bibliografie

NCBI, Syndactyly Release [online]. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5115922/ [Datum: 11. ledna 2020].

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."