Syndrom karpálního tunelu, operace karpálního tunelu

Karpální tunel je anatomický prostor tvořený zápěstními kůstkami a vazivem. Tímto prostorem prochází devět šlach ohýbačů prstů a jeden nerv (nervus medianus). Kvůli přetěžování zápěstí při práci na počítači, jízdě na kole nebo psaní na psacím stroji dochází k mikrotraumatům a chronickému zánětu vazivového obalu šlach.

K zánětu karpálního tunelu může pacient dospět i při chronickém zánětu kloubů a nebo časté práci v nepřirozené poloze. Dojde k útlaku a bolestivosti. Příčina bývá často nejasná.

Příznaky karpálního tunelu

Pacient při syndromu karpálního tunelu popisuje hlavně po ránu otoky rukou a ztuhlost. Bolest je ostrá pichlavá šířící se na předloktí. Často si pacient stěžuje na mravenčení. Bolest je nejsilnější na palci, ukazováčku a prostředníčku, částečně postihuje i prsteníček. Obtíže se stupňují při specifických činnostech jako je psaní na stroji, tlačení kočárku nebo řízení automobilu. U těchto aktivit dochází k útlaku nervu zvenčí, a proto pacient pociťuje bolest. Neléčený syndrom vede k trvalé anestézii (necitlivosti) prstů ruky. Syndrom karpálního tunelu také vede k neschopnosti postavit palec proti ostatním prstům a může vést až k odumření svalové tkáně palce.

Vyšetření karpálního tunelu

ch-ruky-3

S výše popsanými příznaky navštivte neurologa, ortopeda, chirurga nebo plastického chirurga. Lékař na neurologii vám provede vyšetření, které stanovuje rychlost vedení impulzu v nervu a jeho kooperaci se svalovým aparátem (EMG- elektromyografii). Je nutné si také nechat ruku zrentgenovat, aby lékař vyloučil mechanickou příčinu útlaku.

Terapie při syndromu karpálního tunelu

Při mírných obtížích se volí konzervativní terapie. Ta se skládá z polohování končetiny, dlahování, užívání protizánětlivých léků a obstřiků nervu. Dříve nebo později se přistupuje k chirurgickému řešení syndromu karpálního tunelu. Nejjednodušší je rozříznutí vazu, který shora ohraničuje kanál. Operace karpálního tunelu není náročná, lze ji provádět v lokální anestesii. Při výrazném zbytnění šlachových pouzder je možné tato pouzdra při operaci odstranit. Pacient pociťuje výraznou úlevu už druhý den po operaci karpálního tunelu. Ruku je nutné dlouhodobě minimálně 3 měsíce rehabilitovat. Pokud chirurg zjistí, že nerv je nevratně kompresí poškozen, a po uvolnění vazů by nedošlo k úlevě od bolesti, je nutná rekonstrukce nervu. V tomto případě se jedná o mikrochirurgický výkon. Nerv je zkrácen o postiženou část nebo je tato část nahrazena transplantátem. K tomuto účelu se používá nerv z míst, kde není problém se zhoršenou citlivostí. Výsledná jizva je 2 - 3 centimetrová a zasahuje do jedné třetiny dlaně.

Komplikace při operaci karpálního tunelu

Jako při každé operaci se bojíme infekce, krvácení a vzniku keloidní jizvy (jizvy se zmoženým vazivem). Komplikace, které provází operaci karpálního tunelu v blízkosti nervů, jsou hlavně necitlivost a omezení hybnosti. Nelze se vyhnout ani znovu propuknutí bolestí. Ty jsou způsobeny pooperačními srůsty, které opět utlačují nerv. V tomto případě je nutné zápěstí znovu operovat.

Aktualizováno: 22.4.2016

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Související recenze a zkušenosti

Související zákroky

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní