Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Syndrom karpálního tunelu

Stojí to za to
100 %
Stojí to za to
Na základě 11 příběhů
Průměrná cena
6.857 Kč
Průměrná cena
Podle 35 odborníků
  • Lokální anestezie
  • Nevyžaduje hospitalizaci
  • Délka zákroku méně než 1 hodina
  • Více než 10 dní klidového režimu
  • Efekt viditelný po 1 měsíci
  • Trvalé výsledky

Co je to syndrom karpálního tunelu?

Jedná se o jeden z nejčastějších útlakových syndromů způsobených postižením středního nervu, jenž se nachází v karpálním tunelu.

Karpální tunel je anatomický prostor tvořený zápěstními kůstkami a karpálním vazivem. Tímto prostorem prochází devět šlach ohýbačů tříčlánkových prstů a palce, dále pak šlacha jednoho z ohýbačů zápěstí a středový nerv (nervus medianus). Kvůli přetěžování zápěstí (například při práci na počítači nebo časté jízdě na kole či motorce) může docházet k mikrotraumatům a chronickému zánětu vazivového obalu šlach.

K zánětu karpálního tunelu může pacient dospět i při chronickém zánětu kloubů a nebo časté práci v nepřirozené poloze. Dojde k útlaku středového nervu a tím pádem k bolestivosti a brnění prstů. Příčina bývá často nejasná.

Koho syndrom karpálního tunelu nejčastěji postihuje?

Mnoho lidí má větší potíže s rukou, kterou ovládají myš.

Mnoho lidí má větší potíže s rukou, kterou ovládají myš.

Syndrom karpálního kanálu neboli tunelu (SKT) se vyskytuje typicky více u žen.

Jako nejčastější příčina se udává chronická idiopatická tendovaginitida, tzn. dlouhotrvající zánět šlach, jehož příčina je neznámá. Slovem „zánět” se v tomto případě má na mysli spíše něco jako chronické dráždění, které vede ke ztluštění již dříve zmíněných obalů šlach. Tím dochází k celkovému zvětšení obsahu karpálního kanálu, jehož celkový objem se však nemění, a má za následek chronické dráždění a útlak středového nervu.

Mezi další možné příčiny syndromu karpálního tunelu patří i jiná chronická dráždění, např. velmi častá práce na počítači s rukou v neergonomické pozici, práce s vibračními stroji a jiné činnosti, u kterých může docházet k chronické mirkotraumatizaci dané lokality. Ke změnám v oblasti karpálního tunelu mohou vést dále různé hormonální změny a další chronická onemocnění. Zajímavou příčinou (nikoliv však v tomto případě jedinou) je častý spánek s fixovanou flexí (ohnutím) v zápěstí.

Aby výčet možných příčin nebyl tak jednoduchý, je třeba zmínit, že o rozvoji SKT rozhoduje také odolnost daného jedince. Někdo může denně např. „mlátit” kladivem v kovárně a přesto u něj syndrom karpálního tunelu nikdy nevznikne. Mezi další příčiny patří také anatomie karpálního tunelu každého jedince (větší výskyt tohoto onemocnění se vyskytuje u těch, jež mají užší karpální tunel).

V jakém věku k rozvoji onemocnění nejčastěji dochází?

Situace, kdy v důsledku chronického dráždění a útlaku středového nervu dochází k syndromu karpálního tunelu, nejčastěji nastává u starších až důchodových pacientů, u kterých se operace pro toto onemocnění také provádí nejčastěji.

U starších pacientů je typické spíše oboustranné postižení, většinou o shodné tíži. U mladších pacientů bývá často postižení pouze jednostranné, v závislosti na používání postižené končetiny.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."
Zobrazit lékaře