Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Špatné hojení po zmenšení prsou

A11
22. 3. 2015 · Poslední odpověď: 26. 3. 2015

Dobrý den, prosím o vaše zkušenosti a názor. Jsem více jak 3 týdny po zmenšení prsou a na obou prsech mám nezahojené rány v šířce cca 3 cm ve tvaru obráceného písmene T. Několikrát týdně jezdím na převazy. Zajímalo by mě jak důležité je pevné prádlo po operaci? Domnívám se, že rozestoupení jizev, způsobila nesprávná velikost spodního prádla. Je to možné. Týden po operaci jsem měla krásné jizvy. Na první kontrole jsem lékaři sdělila, že mám prsa až v podpaždí a nedám ruce k sobě, při spánku jsem si ruce podkládala, aby mi prsa zůstala u sebe. Dotázala jsem se, zda je velikost prádla správná, že se mi nezdá příliš pevné a vůbec mě nestahuje. Měla jsem v prádle ještě 2 pleny a stále byla podprsenka volná. Po 2 týdnech jsem měla rány povolené na 1cm. Po dalších 5ti dnech 2cm a poté 3cm. Cítila jsem jak se mi rány trhají a prsa jsem si musela držet, neboť to bylo velmi bolestivé. Lékař (ne operatér) mi na kontrole doporučil se stáhnout obvazem. Nyní jsem po další 3denní hospitalizaci, kterou mi lékař doporučil, kdy mě 1x až 2x denně dělali převaz. Děkuji za váš názor.

Reklama

odpovědí (7)

Všechny odpovědi na tento dotaz pocházejí od kvalifikovaných lékařů
MUDr. David Tomášek
Praha . 26. 3. 2015
Nejlepší odpověď
Vysvětlení je spekulativní.:
Já samozřejmě využívám hlavně té komprese, která brání otoku, tvaruje prsa, brání zvyšování jizev. Je to funkce podpůrná a má li se rána rozpadnout vlivem špatného hojení, pak se rozpadne i tak. Vysvětlení, že po stažení se proces zastavil může být i takové, že by se proces zastavil stejně. Samozřejmě, že mohlo dojít k rozpadu i nedokonalou kompresí, ale mnoho kolegů jí vůbec nedává a taky se jim klientky hojí, ale i nehojí, stehjně jako mně, když se po důkladné kompresi s velkými časovými zkušenostmi snažím, aby byl výsledek co nejlepší. Tím chci říci, že dogmaticky chyba v návlecích, dle mého názoru nebyla. Nelze to vyvrátit ani potvrdit. Není dobré komplikaci svádět hned na operatera. Je to medicina, práce s lidským, živým materiálem...

Zdraví MUDr. Tomášek, plastický chirurg.
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.
MUDr. David Tomášek
Praha . 25. 3. 2015
Zavedl jsem i výrobu kompresivních bandáží už v roce 1993 (do té doby zde nebyly) v Ústavu lékařské kosmetiky v Praze, kde jsem tehdy pracoval. Tedy i s tímto mám dlouholeté zkušenosti. Přesto, že preferuji nošení kompresivních návleků, tak se nedomnívám, že by špatně zvolená velikost mohla poškodit pooperační průběh, spíše zpomalit.

Zdraví MUDr. Tomášek, plastický chirurg
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.
MUDr. David Tomášek
Praha . 23. 3. 2015
Toto hojení je veliká smůla, ale vydržte, zahojí se to případně se opraví po roce jizvy.

Zdraví MUDr. Tomášek, plastický chirurg
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.
.... navazuji na předchozí- jak jsem již napsal, při hojení per secundamn, obvykle bývají výsledné jizvy nehezké. Pak, po jejich stabilizaci a definitivě, je možno provést korekci, která velmi pravděpodobně dokáže napravit konečný výsledek. Tady se nedá nic uspěchat. O případné korekci neuvažujte dříve než za cca 1 rok, tuto věta Vám jistě potvrdí Váš operatér.
Mějte se hezky, Dr. V. Víšek, CSc.
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.
Ještě si na toto dovolím napsat pár řádek- na příkladu takto komplikovaně se hojící pacientky je možno vidět velikou lidskou individualitu, mám na mysli jak pacienta, každý má jiný výchozí stav, případně jiné anatomické poměry v těle a třeba i stupeň hojivosti a také individualitu v lékařích a zdravotnických zařízení- tím nechci jakkoli dehonestovat práci kolegy. Každá operace je vlastně originál. Nic není stejné, pokud se třeba 100 pacientů zahojí výborně, neznamená to, že se ten 101. nebude hojit komplikovaně a nebo, nedej Bože, že zemře. Taková je realita. Z toho vyplývá, že pokud má být nějaká operace provedena, mělo by to být v situaci, kdy to má smysl, tedy, když někdo vypadá dobře, je velmi nerozumné operovat. Bohužel i s tak paličatými uchazeči o operace se setkáváme, pak je nejlepší je odmítnout. Toto jsou obecné věci, které mě napadly v rámci této diskuze, určitě držíme pacientce všichni palce.
Srdečně Vás zdravím, prim. Dr. V. Víšek, CSc.
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.
Vážená paní, po shlédnutí fotografií, potvrzuji, co jsem napsal, rány se rozestupují protože tkáně mají špatné prokrvení, případně sešité rány byly pod dosti velkým tahem. V této chvíli se nadále musíte co nejvíce fyzicky šetřit, mít poprsí fixované pevnou podprsenkou a často docházet na převazy a kontroly. Chirurg Vám bude povrch defektů čistit a obkladovat, aby po několika týdnech bylo možno rány opět sešít. Druhou možností je, že bude probíhat epitelizace z okrajů a defekty se postupně /velmi pomalu/ spontánně uzavřou. Já osobně bych v této situaci preferoval to chirurgické řešení. Bohužel, pravděpodobně po zhojení, nebudou jizvy vypadat nijak dobře. Snad dobrá zpráva nakonec- každá jizva, po delší době /snad po 1 roce od skončení léčby/ a po její stabilizaci, se dá chirurgicky upravit. Dodržujte pokyny svého operatéra, nyní nemá cenu něco extra vymýšlet, je potřeba dodržovat základní principy sekundárního hojení.
Mějte se hezky, prim. Dr. V. Víšek, CSc.
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.
Vážená paní, popisujete jednu z teoreticky možných komplikací, které vznikají při modelaci a redukci poprsí. To , co píšete, je velmi neradostné a pokud je to tak, je stav z pohledu chirurgického dosti vážný a vyžaduje náležitou péči. Do každého defektu je riziko průniku infekce. Kromě aplikace antibiotik /nejlépe na základě výsledků bakteriologického vyšetření/ je nutno defekty chirurgicky léčit- postupně odstraňovat odumřelé hmoty, defekt čistit. Pak přichází v úvahu sešití, neboli resutura. Podprsenka by po operaci a i nyní ve Vašem stavu měla dobře "sedět", vystlaná čtverci gázy vlastně nahrazuje obvaz. Tak, jako každá operace má svoje pravidla, i kontroly a převazy s tímto souvisí. Neznám Vás, nemám k dispozici žádné fotografie, tak trochu situaci odhaduji. Určitě nelze nic podcenit. Nezbývá Vám než se spolehnout na léčbu Vašeho operatéra, neboť on sám nejlépe ví, jakou použil operační techniku a jaká by měla být správná léčba.
Srdečně Vás zdravím, prrim. Dr. V., Víšek, CSc., plastický chirurg.
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.
Reklama

Najít další otázky

Podobné dotazy

Labioplastika
4 odpovědi, nejnovější odpověď: 10. 3. 2017
Otoplastika
3 odpovědi, nejnovější odpověď: 15. 3. 2017
Otoplastika
3 odpovědi, nejnovější odpověď: 27. 5. 2022
Zmenšení prsou
4 odpovědi, nejnovější odpověď: 13. 4. 2018
Modelace prsou
3 odpovědi, nejnovější odpověď: 27. 5. 2022
Zmenšení prsou
3 odpovědi, nejnovější odpověď: 20. 10. 2015
Zmenšení prsou
9 odpovědí, nejnovější odpověď: 10. 11. 2010
Zmenšení prsou
8 odpovědí, nejnovější odpověď: 30. 1. 2020
Zmenšení prsou
2 odpovědi, nejnovější odpověď: 30. 8. 2013
Zvětšení prsou
7 odpovědí, nejnovější odpověď: 15. 6. 2014

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.

Poradit pacientovi