Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 17. 5. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Postup a typy injekčních výplní pro vrásky
 • Typy injekčních výplní
 • Anestezie při injekčních výplních
 • Aplikace kolagenu
 • Aplikace tuku
 • Jste vhodným kandidátem pro injekční výplně?
 • Před aplikací injekčních výplní
 • Po ošetření
 • Jak dlouho přetrvá výsledek injekčních výplní?

Úvod

Injekční výplně jsou látky tělu vlastní nebo cizí, které se aplikují pod kůži za účelem vyhlazení a vypnutí pokožky. Používá se vlastní tuk, kolagen, kyselina hyaluronová, kyselina poly-I-mléčná, botox a jiné. Anestezie je lokální, někdy jen ve formě znecitlivujícího krému. Délka zákroku záleží na druhu výplně a velikosti ošetřované plochy (čelo, brada, krk, vrásky kolem očí, úst...). Návrat k běžným aktivitám je možný bezprostředně po zákroku.

Postup a typy injekčních výplní pro vrásky

Postup a typy injekčních výplní pro vrásky

Postup a typy injekčních výplní pro vrásky

Injekční výplně mohou být použity samostatně nebo spolu s obnovovací procedurou povrchu kůže (např. laserové vyhlazení pokožky) nebo postupy jejího vypnutí (facelift).

Kolagenové injekce jsou zejména užívány ke zlepšení vzhledu kůže. Mohou pomoci vyhladit obličejové vrásky, propadlé tváře, svraštění kůže a určité typy jizev. Mohou být také použity ke zvětšení rtů. Takto upravené rty získají plnější a smyslnější vzhled.

Injekce nejsou obvykle dostačující pro hluboké vrásky. Místo toho vám může lékař nabídnout další ošetření - chemický peeling, dermabrazi nebo laserovou léčbu. Tyto metody slouží k celkové obnově pokožky.

Hluboké rýhy ve tváři (např. nosoretní rýhy), které bývají způsobeny přílišnou mimikou svalů nebo ztrátou pružnosti kůže, budou možná efektivněji odstraněny kosmetickou chirurgií jako je facelift nebo brow lift.

Typy injekčních výplní

Typy injekčních výplní

Typy injekčních výplní

 • STYLAGE®

Francouzský výplňový materiál STYLAGE® se využívá k odstranění všech druhů vrásek, k hydrataci pokožky a vyhlazení kůže. Kromě toho je v estetické medicíně využíván ke korekci a vyplnění nepřesností rtů a obličeje. STYLAGE® je na bázi biologicky rozložitelné kyseliny hyaluronové, obsahuje antioxidanty a zajistí bezpečné a efektivní omlazení pleti.

STYLAGE® je určený pro muže i ženy. 96 % pacientů je s výsledkem spokojených i po 12 měsících. Více v článku >>

 • Kolagen

Kolagen je užíván k vyplňování vrásek, jizev a jemných rýh nejčastěji na tváři. Jeho úbytek v těle často stojí za vznikem vrásek.

 • Tuk

Ve světě medicíny je postup tukové injekce znám jako postup využívající autologní tukový štěp, transplantace nebo mikrotuková injekce. Tento postup obnáší přemístění tukových buněk z břicha, stehen, hýždí nebo i z jiných částí těla klienta a jejich vstříknutí pod obličejovou pokožku. Tuk je nejčastěji používán k vyplnění propadlých tváří nebo vrásek od úsměvu mezi nosem a ústy, ke korekci vrásčitosti pokožky nebo minimalizování vrásek na čele.

 • New Fill

New-fill je semi-permanentní přípravek na bázi kyseliny poly-l-mléčné. Používá se především pro zvětšení objemu tváří při ztrátě plnosti. Zásah je nutné opakovat v intervalu několika týdnů. Po roce až dvou letech je třeba výsledek zkorigovat. Jedním z možných vedlejších účinků přípravku je nebezpečí tvorby granulomů.

 • Artecoll, Dermalive

Artecoll, Dermalive jsou permanentní implantáty z mikroskopických akrylátových korálků. Jde o náročnější techniku, při které se implantát vpravuje pod kůži jehlou s kolagenem či kyselinou hyaluronovou. Výsledek se nedostaví okamžitě, je viditelný po 2 až 7 dnech. Pokud vše proběhne v pořádku, implantát vydrží po zbytek života.

 • Juvéderm, Surgiderm

Jde o semi-permanentní přípravek na bázi kyseliny hyaluronové. Nutná je snášenlivost injekční aplikace. Výsledky jsou viditelné ihned po zákroku, možným následkem aplikace jsou otoky či modřiny, které by měly vymizet do týdne.

 • Restylane

Restylane je oblíbený přípravek opět na bázi kyseliny hyaluronové se širokou škálou hustoty, který je možné použít na jakoukoli část obličeje. Výsledky jsou viditelné ihned po zákroku, modřiny či otoky do týdne zmizí. Působení zákroku je přibližně šest měsíců.

 • Teosyal

Teosyal je nová řada přípravků vyplňujících vrásky „100% na bázi kyseliny hyaluronové“, vysoce biokompatibilních a s pomalým vstřebáváním. Gely Teosyal se aplikují do celého obličeje, do dekoltu, krku a rukou.

Gely Teosyal obnovují do hloubky hydrataci tkání, zacelují drobné trhlinky v pokožce, modelují kontury obličeje a znovu mu dodávají objem.

Nejnovější generace gelů určených pro injekční aplikaci na bázi kyseliny hyaluronové, Teosyal, umožňuje naprosto bezpečně dosáhnout okamžitých přirozených a dlouhodobých výsledků při odstranění vrásek.

Teosyal není živočišného původu. Jeho aplikování nevyžaduje předchozí provádění testů.

Teosyal se dělí na dvě verze:

1) Retikulované gely 27G a 30G – díky své mimořádné viskozitě a elastičnosti velmi účinně vyplňují pokožku a zlepšují odolnost vůči deformacím škáry. Jejich složení působí na hloubková poškození pokožky, obnovuje objem a kontury obličeje.

2) Neretikulovaný gel Meso – aplikuje se rovnoměrně a povrchově do oblastí určených k ošetření jako jsou ruce, dekolt, krk a nejchoulostivější části obličeje. Tento gel je vhodný pro pacienty s mladší pokožkou trpící nedostatečnou elastičností a hydratací. Pomáhá předcházet objevování prvních vrásek.

 • Regenyal

Jedná se o vysoce kvalitní výplně na bázi kyseliny hyaluronové.

Anestezie

Anestezie

Anestezie při injekčních výplních

Anestetická látka lidocain je směsí kolagenu a není proto obvykle používáno přídavné anestetikum. Nicméně, jestliže jste obzvláště citliví na bolest, může váš lékař použít znecitlivující krém nebo freonový sprej ke znecitlivění injektovaných ploch. Je také možno zvolit místní anestezii či sedativa. Části těla, ze kterých je tuk odebírán a do kterých je aplikován, jsou znecitlivěny pomocí lokálních anestetik. Mohou být použita i sedativa. Pokud si zvolíte použití sedativ, zajistěte si po ošetření odvoz domů.

Celý zákrok zabere od 15 minut až po 1 hodinu.

MUDr. Dagmar Větěchová

Pacientka před a po zákroku (MUDr. Dagmar Větěchová)

Aplikace kolagenu

Ošetření kolagenem může započít jen tehdy, je-li prokázáno, že nejste alergičtí na tuto látku. Kolagen je vstřikován pomocí kvalitní jehly v několika bodech na okraji ošetřovaného místa. 

Jestliže nemůže být užita lokální anestezie, možná ucítíte malé píchnutí nebo pálení. Protože část směsi kolagenu je slaný roztok, který bude tělem absorbován během několika dnů, musí lékař aplikovat směsi o něco více.

Aplikace tuku

Aplikace tuku

Aplikace tuku

Nejdříve se očiští místa, ze kterých bude tuk odebírán a do kterých bude aplikován a podá se lokální anestetikum. Následně je tuk odebrán za pomoci stříkačky a tlusté jehly nebo kanyly (což je tentýž nástroj, který je používán při liposukci) a je odsát odsávacím zařízením. Tuk je poté připraven a vstříknut do místa, kam se aplikuje jehlou. Někdy je ošetřené místo obvázáno. Stejně jako u kolagenu je nutno aplikovat tuku více, protože tělo jej částečně absorbuje. Jestliže již byl tuk do tváře nebo jiného upravovaného místa aplikován, další tuková injekce může vyvolat otok nebo svědění.

Jste vhodným kandidátem pro injekční výplně?

Injekční výplně na vrásky mohou zlepšit váš vzhled a zvýšit vaše sebevědomí, nicméně úplně nezmění vaši vizáž. Před rozhodnutím k podsoupení této procedury je nutno si uvědomit krátkodobý efekt této techniky. Vhodnými kandidáty pro injekční výplně jsou psychicky stabilní zdraví jedinci, kteří jsou realističtí ve svých očekáváních.

Před aplikací injekčních výplní

Během konzultace se nebojte sdělit svá očekávání

Před aplikací injekčních výplní

Při vaší první konzultaci chirurg zhodnotí stav vašeho obličeje - kůže, svalů a kostí ležících pod oblastmi, které mají být ošetřovány a budete diskutovat o vašich očekáváních. Váš lékař vám pomůže vybrat nejvhodnější postup ošetření podle vašich očekávání, životosprávy a anatomických možností. Lékař se vás zeptá na osobní anamnézu, alergii na léky a zkontroluje váš zdravotní stav, aby předešel možným problémům, jako je aktivní infekce kůže nebo nezahojená poranění.

Kolagenové injekce nejsou obecně dostupné pro těhotné ženy, osoby, které jsou alergické na hovězí produkty, pro klienty, kteří trpí autoimunitními onemocněními a pro ty, kteří jsou alergičtí na Lidocain (anestetická látka obsažena v stříkačce s kolagenem).

Injekční výplně kyselinou hyaluronovou nejsou nijak nebezpečné, neboť kyselina hyaluronová je látka tělu vlastní. Je možné ji aplikovat i v těhotenství. Neměla by se však použít, pokud se vám v místě ošetření objevil nějaký ekzém nebo opar.

Esthé Laser Clinic

Pacientka před a po zákroku (Esthé Laser Clinic)

Po ošetření

Krátce po zákroku ošetření vrásek injekční výplní možná zaznamenáte drobné potíže jako bodání nebo pulzace v ošetřených oblastech. Mohou se objevit i modřiny a otoky, ale to je spíše výjimečné.

Veškeré zarudnutí zmizí během 24 hodin. Nicméně v určitých případech, zejména u osob se světlou pletí, toto zarudnutí může přetrvávat jeden i více týdnů. Po vpichu může zůstat malá ranka, která se však rychle zhojí. Není třeba použít obvazy a můžete bez omezení jíst, pít a používat make-up s ochranným faktorem.

Tuk

Jestliže byla ošetřována větší oblast, možná vám bude doporučeno, abyste na krátky čas omezili některé aktivity. Nicméně mnoho klientů je schopno vrátit se ke svým aktivitám okamžitě.

Můžete očekávat otoky, modřiy nebo zarudnutí v oblastech, kde byl tuk odebírán a aplikován. Rozsah příznaků závisí na velikosti a lokalizaci ošetřované oblasti. Měli byste se vyhýbat slunci dokud zarudnutí a modřiny nezmizí - obvykle asi 48 hodin. V době po zákroku možná budete používat make - up s ochranným faktorem proti slunci, aby se skryly následky zákroku. Otok a zduření v oblastech, kam byl tuk aplikován, bude možná přetrvávat několik týdnů. Tím spíše, pokud byla ošetřována rozsáhlejší oblast.

Jak dlouho přetrvá výsledek injekčních výplní?

Jak dlouho vydrží výsledek injekčních výplní

Jak dlouho přetrvá výsledek injekčních výplní?

Kolagen

Výsledky kolagenových injekcí jsou různé. Vstřikované látky jsou metabolizovány tělem. Neměli byste očekávat dlouhodobé výsledky, jaké přináší kosmetická chirurgie. U některých jedinců mohou výsledky trvat několik týdnů a u jiných mohou přetrvat nastálo. V přetrvání výsledků hraje roli věk a genetické dispozice, kvalita kůže, životní styl a ošetřené místo. Nicméně přesný důvod různosti výsledků ve vyhlazení vrásek u jednotlivých klientů nebyl odhalen.

Jestliže u vás výsledek tukové injekce přetrval jen krátce, neměli byste předpokládat, že kolagenové injekce u vás budou účinkovat lépe. A naopak, jestliže jste měli špatné výsledky z kolagenu, neočekávejte, že injekce tuku je řešením. Někdo přijímá tuto látku lépe než jiný, obvykle však ani tato směs nemá dlouhotrvající výsledky.

Tuk

Trvání tukových injekcí se významně liší od jednoho člověka k druhému, někteří lidé ohlásili výsledky, které trvaly rok i více. Většina klientů zjistí, že přibližně polovina z vstřikovaných výplní zmizí během 3 až 6 měsíců. Váš lékař vám poradí, jak si za pomoci opakovaných ošetření udržet efekt co nejdéle.

New Fill

Přípravek obvykle působí 18 až 24 měsíců, po roce až dvou letech je třeba výsledek doopravit.

Restylane

Výsledek může být zpočátku zkreslený důsledkem modřin či opuchnutí, které však do týdne zmizí. Délka působení je přibližně šest měsíců.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."