Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 1. 6. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Co je mikrodermabraze?
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na mikrodermabrazi?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se připravit na zákrok?
 • Jak se provádí mikrodermabraze?
 • Výhody zákroku
 • Jak probíhá zotavení po mikrodermabrazi?
 • Doba rekonvalescence
 • Výsledky mikrodermabraze
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Úvod

Mikrodermabraze je minimálně invazivní postup používaný k obnovení celkového tónu pleti a textury. Může zlepšit vzhled pokožky poškozené sluncem, s výskytem vrásek, jemných linek, stařeckých skvrn, jizev po akné, melasmy a dalších nežádoucích stavů pokožky. Procedura využívá speciální aplikátor s abrazivním povrchem k jemnému pískování silné vnější vrstvy pokožky, aby se omladila. Odlišná technika mikrodermabraze využívá jemné částice oxidu hlinitého nebo hydrogenuhličitanu sodného za současného působení vakua, aby dosáhla stejného výsledku jako brusný povrch.

Co je mikrodermabraze?

Ošetření trvá přibližně hodinu

Co je mikrodermabraze?

Mikrodermabraze je ambulantní postup, který obvykle trvá přibližně jednu hodinu. Obvykle ji provádí licencovaný odborník na péči o pleť, který může nebo nemusí být pod dohledem poskytovatele zdravotní péče. K mikrodermabrazi není nutné používat anestezii nebo znecitlivující látku. 

Během zákroku budete sedět na sklopném křesle. Lékař použije ruční zařízení k jemnému nastříkání částic nebo k pískování vnější vrstvy pokožky v cílených oblastech. Na konci ošetření bude na Vaši pokožku nanesen zvlhčovač a opalovací krém.

Mikrodermabraze

Kdo je vhodným kandidátem

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na mikrodermabrazi?

Mikrodermabraze je považována za bezpečný postup pro většinu typů a barev pokožky. Lidé se mohou rozhodnout pro zákrok, pokud mají kožní problémy jako jsou jemné linky a vrásky, hyperpigmentace, stařecké skvrny a hnědé skvrny, rozšířené póry a černé tečky, akné a jizvy po akné, strie, matně vypadající pleť, nerovnoměrný tón pleti a struktury, melasma či poškození sluncem.

Mikrodermabraze je méně invazivní než dermabraze. Dermabraze používá intenzivnější metody k odstranění vrchní vrstvy pokožky. Dermabraze je vhodná pouze pro lidi se světlou pletí. Mikrodermabraze může být vhodná pro lidi s jakoukoli barvou pleti.

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Vyberte si vhodného odborníka

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Estheticon nabízí mnoho odborníků, kteří mikrodermabrazi provádí. Zákrok je vždy vhodné konzultovat s dermatologem. Každý člověk a problém je velmi specifický, proto je velmi důležité pochopit, jakých výsledků lze mikrodermabrazí docílit a kolik bude potřeba sezení. Je potřeba probrat veškerá Vaše očekávání, výhody, ale i rizika zákroku.

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Konzultace s lékařem

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Než podstoupíte mikrodermabrazi, domluvte se s deramtologem na konzultaci. Před zahájením procedury si s lékařem ujasněte, jaké výsledky můžete očekávat, počet potřebných ošetření, potenciální vedlejší účinky, rizikové faktory a náklady na ošetření. Lidé mohou také požádat, aby viděli fotografie před a po zákroku nebo si promluvit o zákroku s někým, kdo na klinice mikrodermabrazi podstoupil.

Dermatolog si během konzultace prohlédne stav Vaší pokožky, aby se ujistil, že je pro Vás mikrodermabraze vhodná.

Jak se připravit na zákrok?

Připravte se na zákrok

Jak se připravit na zákrok?

Mikrodermabraze je nechirurgický, minimálně invazivní zákrok. Je dobré prodiskutovat své problémy s pokožkou s odborníkem na péči o pleť a zjistit, zda je pro Vás mikrodermabraze vhodným řešením problému. Diskutujte také o všech minulých kosmetických procedurách a operacích, stejně jako o alergiích a celkovém zdravotním stavu. 

Asi týden před léčbou se vyhněte slunečnímu záření a opalovacím krémům. Může Vám být také doporučeno přestat používat některou kosmetiku přibližně tři dny před léčbou. Obecně se jedná o exfoliační krémy a masky. Před zahájením procedury odstraňte veškerý make-up a očistěte si obličej.

Jak se provádí mikrodermabraze?

Průběh mikrodermabraze

Jak se provádí mikrodermabraze?

Nejprve je vaše pleť důkladně odlíčena, poté přichází na řadu mechanický peeling přístrojem s různými nástavci, a hned poté masáž obličeje, krku a dekoltu (podle toho, co zrovna podstupujete). Existuje několik různých způsobů, jak postup provést, na základě konkrétního použitého zařízení. Přístroj s diamantovým hrotem je navržen tak, aby jemně odlupoval odumřelé buňky v pokožce. Zároveň je okamžitě odsaje. Takové ošetření se nazývá diamantová dermabraze. Hloubku oděru může ovlivnit tlak vyvíjený na násadec a také doba zákroku. Tento typ mikrodermabrazního aplikátoru se obecně používá v citlivějších oblastech obličeje, například v blízkosti očí. Krystalická mikrodermabraze používá nástavec s krystaly, které se třou o vnější vrstvu pokožky a jemně ji mechanicky obrušují. Stejně jako nástavec s diamantovým hrotem jsou mrtvé kožní buňky ihned odsávány. Existují různé typy krystalů, které lze použít, zahrnují oxid hlinitý a hydrogenuhličitan sodný. Hydradermabraze je novější metoda a probíhá formou přístrojové vakuové abraze, tedy odstranění odumřelých kožních buněk a nečistot pomocí podtlaku. Celý proces stimuluje produkci kolagenu a maximalizuje průtok krve do pokožky. Při zákroku se přejíždí po obličeji speciálním nástavcem, který vždy mírně vsaje pokožku a s ní i nečistoty z jejího povrchu. Následně je aplikováno hydratační a ošetřující sérum.

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Cílem mikrodermabraze je dosáhnout hladší, jasnější a rovnoměrnější barvy pleti. Lidé často požadují mikrodermabrazi, pokud trpí nerovnoměrným odstínem kůže, nerovnoměrnou strukturou pokožky, skvrnami způsobenými věkem, tmavými skvrnami, které se mohou tvořit po vyčištění akné. Mikrodermabraze také viditelně zlepšuje jizvy. Dermatologové mohou použít mikrodermabrazi ke zlepšení výsledků produktů proti stárnutí nebo bělení pokožky. Postup může pomoci těmto produktům proniknout do pokožky.

Jak probíhá zotavení po mikrodermabrazi?

Fotografie před a po ošetření (MUDr. Martina Hamadová)

Jak probíhá zotavení po mikrodermabrazi?

Po mikrodermabrazi nejste nijak omezeni. Měli byste být schopni okamžitě pokračovat ve svých každodenních činnostech. Udržujte svou pokožku hydratovanou a používejte výrobky pro péči o pleť doporučené Vaším lékařem. Nepoužívejte topické léky na akné alespoň jeden den po léčbě. Je nesmírně důležité chránit pokožku opalovacím krémem. Během několika týdnů po ošetření může být vaše pokožka citlivější na slunce. Můžete očekávat, že hned po zákroku uvidíte znatelné výsledky. Počet potřebných relací mikrodermabraze bude záviset na závažnosti Vašich problémů a na Vašich očekáváních. Váš lékař pravděpodobně navrhne plán počátečního počtu relací i pravidelných udržovacích ošetření.

Doba rekonvalescence

Doba rekonvalescence

Doba rekonvalescence

Většina lidí po mikrodermabrazi nepotřebuje dlouhý čas na zotavení. Pokud se u člověka objeví nežádoucí účinky, mají tendenci zmizet po několika dnech. U většiny lidí se pokožka během týdne dostatečně zotaví pro další mikrodermabrazivní sezení. Nejlepší je vše konzultovat s kosmetičkou a dermatologem a posléze určit, v jaké míře by opakování zákroku mělo být. Celý zákrok tedy může trvat od dvaceti minut do třech hodin podle míry jednotlivých zákroků a podle místa, kde jsou zákroky prováděny.

Výsledky mikrodermabraze

Vaše pleť bude zařívější a hladší

Výsledky mikrodermabraze

Výsledky mikrodermabraze jsou efektivní, působí na pleť také velmi relaxačním účinkem, a proto, pokud budete tento zákrok podstupovat častěji, Vaše pleť by měla být hladší a pokud trpíte akné, po tomto zákroku by měly tyto problémy vymizet. Různé skvrny vzniklé od slunce, drobné jizvičky a jiné vady by měly být spolehlivě redukovány. Někdy je mikrodermabraze také doporučována jako léčebná metoda chronického akné. Pleť by měla být po proceduře odolnější vůči vnějším vlivům prostředí, které na ni denně působí a měla by zpomalit stárnutí. V podstatě jde o účinné, hloubkové vyčištění pleti. 

Ačkoli je výsledek patrný ihned po absolvování prvního sezení, předpokládá se, že toto sezení nebude jediné a zákrok podstoupíte vícekrát. Počet aplikací je individuální a záleží na zdravotním stavu klienta. Obvykle to vyžaduje sérii sezení, během nichž specialista odstraní vrchní vrstvu kůže malým ručním zařízením. Mnoho lidí používá mikrodermabrazi ke snížení viditelných účinků stárnutí nebo k odstranění skvrn po akné. Výsledky zákroku jsou však většinou velmi kladné a splňují očekávání klienta. 

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Mohou se objevit otoky či zarudnutí

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Mezi časté nežádoucí účinky mikrodermabraze patří mírná citlivost, otoky a zarudnutí. Obvykle vymizí během několika hodin po léčbě. Po zákroku Vám bude doporučeno použít zvlhčovač, který minimalizuje suchou a šupinatou pokožku. Mohou se také objevit drobné modřiny. To je většinou způsobeno procesem sání. Po dobu několika dní po mikrodermabrazi člověk může mít pocit pálení nebo píchání a zvýšenou citlivost kůže na sluneční světlo. Po ukončení procedury použijte ochranu proti slunečnímu záření. To pomůže zajistit nejlepší výsledky a snížit riziko nežádoucích účinků. Mikrodermabraze nemusí být vhodná pro lidi, kteří se snadno zjizvují nebo mají vyrážky.

Časté otázky

 • Co je mikrodermabraze? Mikrodermabrazivní ošetření používají minimálně abrazivní nástroj k jemnému broušení pokožky a odstranění silnější nerovnoměrné vnější vrstvy. Tento typ omlazení pokožky se používá k léčbě jizev, zabarvení, poškození sluncem a strií.
 • Jak dlouho trvají účinky mikrodermabraze? Účinky léčby obvykle trvají přibližně 1 měsíc. Doba trvání výsledků se bude lišit v závislosti na Vašem věku a na tom, jak dobře na léčbu reagujete, ale u většiny pacientů je běžné naplánovat pravidelné schůzky každé 4 týdny.
 • Je mikrodermabraze bolestivá? Mikrodermabraze funguje pouze na povrchové vrstvy pokožky, proto není bolestivá. Ošetření mikrodermabrazí by nemělo být nepříjemné.
 • Jsou výsledky mikrodermabraze trvalé? Výsledky nejsou trvalé, proto je nutné zákrok opakovat.

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."