Navigace

  • Úvod
  • Co je to dermabraze?
  • Mikrodermabraze
  • Co obnáší dermabraze?
  • Mikrodermabraze
  • Jste vhodným kandidátem pro dermabrazi?
  • Před dermabrazí
  • Po dermabrazi

Úvod

Dermabraze je žádaný zákrok, který slouží k vyhlazení nerovností kožního reliéfu a odstranění méněcenné tkáně. Pokud vás trápí jizvy po akné, keratózy či jiné hrubosti kožního povrchu, může být dermabraze účinným řešením.

Dermabraze

Co je to dermabraze?

Dermabraze je mechanické odstranění horních vrstev kůže pomocí vysokorychlostní elektrické frézky. Dermabraze změkčuje nepravidelnosti povrchu kůže. Nejčastěji se užívá k zlepšení vzhledu pokožky tváře poškozené vlivem zranění či po předchozí operaci. Užívá se také k vyhlazení obličejových vrásek, například okolo úst. Dermaplaning je postup užívaný k odstranění předrakovinných útvarů nazývaných keratóza (nadměrné rohovatění kůže) a běžně se užívá k úpravě hlubších jizev po akné. Obě metody, dermabraze a dermaplaning mohou být prováděny na malých plochách pokožky nebo na celé tváři. Lze je použít samostatně nebo ve spojení s jinou metodou jako je face-lift- vypnutí kůže, odstranění či revize jizvy nebo chemický peeling.

Jestliže plánujete úpravu povrchu tváře, můžete také zvážit užití chemického peelingu jako alternativy chirurgického odstranění horní vrstvy pokožky. Dermabraze a dermaplaning k odstranění postižených vrstv kůže využívají chirurgické nástroje, zatímco chemický peeling se provádí pomocí leptavého roztoku.

Mnoho plastických chirurgů provádí všechny tři postupy, vybírají je individuálně podle typu problému a vždy kombinují více postupů. Někteří upřednostňují jednu z technik. Celkově je chemický peeling užíván častěji k úpravě jemných vrásek a demrabraze a dermaplaning pro hlubší defekty jako jsou jizvy po akné. Nechemický přístup může být take upřednostněn u jedinců s poněkud tmavší pokožkou, obzvláště, když se úprava týká omezené plochy obličeje. Při demrabrazi a dermaplaningu je menší riziko vzniku extrémních změn a kontrastů v barvě pokožky. Dermabraze a dermaplaning zajistí obnovení horních vrstev pokožky pomocí kontrolovaného chirurgického obroušení. Ošetření zjemní ostré hrany a nepravidelnosti kůže.

Mikrodermabraze

Mikrodermabraze

Mikrodermabraze je rychlý neinvazivní postup, který pomáhá upravit pokožku obličeje, převážně nežádoucí pigmentace ze slunění a vrásky způsobené věkem. Může také zjemnit tvrdou a hrubou kožní texturu, tmavé nebo světlé čelo, malé jizvy po akné a znaménka.

Dermabraze

Co obnáší dermabraze?

Váš lékař bude pravděpodobně volit místní anestezii v kombinaci se sedativy, která znecitliví upravovanou oblast a vyvolá mírnou ospalost. Vpřípadě předpokládaného rozsáhlejšího zákroku může váš chirurg upřednostnit celkovou anestezii, při které budete spát v průběhu celého ošetření. Dermabraze zabere od několika minut až po jednu hodinu, v závislosti na rozsahu zákroku. V některých případech je nutné podstoupit více než jedno sezení.

Při zákroku chirurg zbroušením odstraní nejkrajnější bezpečnou vrstvu s použitím tvrdého drátěného kartáčku nebo kartáčku obsahujícího diamantové částečky, připojeného k motorizované násadě. Zbroušení pokračuje až se dosáhne nejjemnější vrsty, takže jizva nebo vráska je méně viditelná. Chirurg poté ošetří pokožku podle rozsahu a způsobu zbroušení, včetně aplikace masti a vlhkého nebo voskového obvazu. Může použít i suché ošetření nebo některou z těchto kombinací.

Mikrodermabraze

V této technice jsou na úpravu tváře použity malé krystalky. Jemné obroušení odstraní odumřelé buňky pouze na nejvrchnější vrstvy kůže.

Mikrodermabraze

Jste vhodným kandidátem pro dermabrazi?

Dermabraze bývá přínosem pro muže a ženy každého věku. Ačkoli u starších lidí probíhá hojení pomaleji, nejdůležitějším faktorem je typ pokožky, zbarvení a anamnéza počtu zákroků. Například tmavá barva pleti může být trvale odbarvena či na ní mohou zůstat skvrny. Lidé, kteří mají sklony k alergickým kožním projevům a jiným kožním reakcím nebo kteří mají opakovaně opary (především na rtu), mohou zažít jejich vzplanutí. Jestliže máte pihy, mohou z ošetřované plochy zmizet.Většina chirurgů neprovádí ošetření během aktivního stavu akné, protože je zvýšené riziko infekce. Někdy to platí též, pokud jste měli tradiační ošetření a popálenou kůži nebo předchozí chemické peeling.

Dermabraze

Před dermabrazí

Dermabraze může zlepšit vzhled kůže, avšak žádné ošetření neodstraní všechny jizvy a vady. Není to ochrana proti věku, Před rozhodnutím pro dermabrazi pečlivě promyslete svá očekávání a prodiskutujte je s chirurgem. Při první konzultaci lékař zhodnotí rozsah postižené oblasti, pigmentaci vaší kůže a její napětí. Chirurg vám také vysvětlí, které faktory mohou ovlivnit postup a výsledky jako například věk, kondice kůže a předchozí zákroky. Určitě s ním pohovořte o všech vašich předchozích operacích na tváři, aby se lékař mohl vyvarovat neočekávaných reakcí. Vyhněte se nadměrnému slunění před zákrokem, může to zhoršit vaši schopnost hojení. V rámci příprav na operaci si zajistěte odvoz domů po operaci a výpomoc na jeden až dva dny, pokud to budete po propuštění nemocnice potřebovat.

Po dermabrazi

Bezprostředně po zákroku bude vaše pokožka zarudlá a pohmožděná a může vám činit problémy jídlo a pití. Pravděpodobně budete cítit brnění, pálení nebo bolest, která může být zmírněna léky předepsanými chirurgem. Otok začne ustupovat v několika dnech až týdnech.

Pokud si pamatujete odřeniny, které jste měli jako děti, když jste upadli, možná to bude podobné, ale vy nezapomínejte, proč jste se rozhodli podstoupit tento zákrok. Stroupek či krusta přetrvávající po ošetření je také počátkem hojení. Stroupky se olupují z nové jasně růžové kůže vespod. Lékař vám poskytne instrukce, jak pečovat o pokožku po operaci, aby došlo k co nerychlejšímu zblednutí. Jestliže je mast aplikována ihned po zákroku, stroupek se objeví jen malý nebo vůbec. Pro muže to obnáší i po určitou dobu zdržet se holení, potom užívat nejprve elektrický strojek. Je velmi důležité, abyste se instrukcí lékaře přesně drželi, zajistíte si tím lepší hojení. Nová kůže bude mírně oteklá, citlivá a jasně růžová po několik týdnů. V průběhu tohoto času můžete začít postupně pokračovat ve svých normálních aktivitách. Do zaměstnání se vrátíte asi po dvou týdnech.

Jestliže si všimnete, že stav ošetřované plochy se spíše zhoršuje než lepší, jestliže je ošetřená pokožka stále více zarudlá, oteklá a svědí poté, co se již začala hojit, může jít o známky abnormálního hojení. Kontaktujte svého lékaře co nejrychleji, aby mohl nezbytná ošetření provést včas.

Lékař vám může doporučit vynechat některé aktivity spojené s působením zimy či s rizikem uhození se do obličeje nejméně po dva týdny. Některé z aktivních sportů - obzvláště míčové hry - musíte vynechat po dobu 4 – 6 týdnů. Jestliže plavete, zdržujte se v krytém bazénu abyste se vyhli slunci a větru a současně chraňte svůj obličej před chlorovanou vodou. Především je však důležité chránit pokožku před sluncem, dokud se pigmentace nevrátí do původního stavu a to přibližně 6 – 12 měsíců. Dermabraze může nabídnout radikální zlepšení povrchu vaší pokožky, ale bude to vyžadovat trochu času než uvidíte konečné výsledky. Zrůžovění kůže bude přetrvávat asi tři měsíce než zcela vybledne. Mezitím budete pravděpodobně používat nealergizující make-up, pokud půjdete na veřejnost. Vyblednutí zarudnutí trvá asi 3 měsíce. Návrat pigmentace/slunění lze předpokládat asi do 6 – 12 měsíců.

Jak dlouho přetrvá efekt dermabraze? Stálost výsledků je trvalá, avšak nezastaví stárnutí pokožky a nové vrásky se po čase mohou znovu objevit.

"Informace, které jsou uvedeny na této webové stránce, jsou pouze informativní a nikdy nenahradí informace, které by Vám měl poskytnout Váš estetický lékař, kosmetický chirurg nebo estetický specialista. Pokud zvažujete podstoupit jakoukoli lékařskou léčbu nebo zákrok (také v případě pochybností nebo dotazů), obraťte se přímo na svého odborného lékaře, který Vám poskytne odpovídající informace. Společnost Estheticon neschvaluje ani nedoporučuje žádný obsah, postup, produkt, názor, zdravotnický personál ani jakékoli jiné materiály a informace uvedené v jakékoli části této webové stránky."