Laserové odstranění tetování a pigmentací

Uvažujete o odstranění tetování laserem? Odstranění tetování laserem je velmi vyhledávaný zákrok. Ať už jsou důvody k odstranění tetování jakékoliv, vždy vybírejte kvalitní pracoviště. Na co byste se měli připravit, než si necháte odstranit tetování? A jaký laser je nejlepší?

odstranění tetování
Fotky před a po odstranění tetování laserem. (soukromý archiv kliniky)

Před odstraněním tetování

Pokud se rozhodnete, že si necháte odstranit tetování, počítejte s tím, že nejdříve můžete zákrok podstoupit čtyři měsíce po čerstvě provedeném tetování. Nejlepším obdobím pro zákrok je v září-květnu. Po laserovém odstranění tetování se musí ošetřovaná kůže chránit před slunečním zářením. Tedy čím méně slunečných dní, tím lépe.

Aby byl efekt odstranění tetování co nejlepší, je nutné provádět ošetření cca 6-8x. Vždy však počítejte s intervalem 6 týdnů mezi jednotlivou návštěvou dermatologa.

Počet opakování se nedá předem určit. Záleží na rozsahu tetování, a jak bude odstraňování tetování snášet sám pacient.

První konzultace před odstraněním tetování

Před prvním laserovém odstranění tetování je nutná konzultace s odborníkem. Při ní se posoudí tyto aspekty:

  • umístění
  • rozsah
  • barevnost
  • typ tetování obrysové/stínované

Dále bude vysvětlen princip laserového odstranění tetování, cena odstranění tetování a všechna opatření, která ovlivňují výsledek.

Jak odstranit tetování?

Před odstraněním tetování by klient neměl být příliš opálený. Během celého procesu je nezbytné nevystavovat pokožku slunečnímu záření ani v soláriu a chránit ošetřené místo slunečním faktorem 50+.

Jak odstranit tetování? Zcela standardně se odstranění tetování laserem provádí bez nutnosti znecitlivění, pouze u citlivějších jedinců je možné aplikovat anestetickou znecitlivující mastičku cca 30 minut až jednu hodinu před výkonem.

Klient během zákroku pociťuje pouze štípnutí a pálení. Po ošetření může pocit pálení přetrvávat cca 30 min. až hodinu. Ošetřené místo je možné chladit.

Péče o kůži po odstranění tetování

Bezprostředně po výkonu se ošetřené místo - reliéf tetování - zabarví do výrazně tmavší barvy, než bylo tetování. Jedná se o známku destrukce odstraňovaného pigmentu, barviva. Zabarvení po zákroku bude postupně blednout až do úplného vymizení.

Klient je povinen přesně dodržovat pokyny lékaře po ošetření, aby bylo docíleno žádaného efektu léčby a předešlo se komplikacím.

Nežádoucí komplikace po odstranění tetování:

infekce
jizvy
zesvětlení, nebo ztmavnutí kůže
delší doba hojení
apod.

Po odstranění tetování (7-14 dní) se doporučuje:

  • nenavštěvovat veřejná koupaliště a bazény
  • vyhnout se masážím v místě ošetření
  • nenosit těsný oděv v místě ošetření
  • neabsolvovat jakoukoliv formu depilace v místě ošetření

 

odstranění tetování, fotky před a po
Jak odstranit tetování? Podívejte se na fotky před a po, jak funguje ošetření laserem. (soukromý archiv kliniky)

Jak funguje laser?

Laser produkuje velmi silné, přesně zaměřené světlo - paprsek, který selektivně zasáhne pouze určený pigment, u tetování barvu, které chceme odstraňovat. Hluboký průnik laserového paprsku do kůže zabezpečuje, že i intenzivní profesionální tetování lze z našeho těla odstranit bezezbytku a jizev.

Ošetření laserem je velmi šetrné. Nízká absorpce laserového paprsku v okolních tkáních podstatně snižuje riziko nežádoucích vedlejších účinků jako je např. hypopigmentace, neboli odstranění pigmentu i tam, kde je to nežádoucí.

fotky před a po odstranění tetování
Fotky před a po odstranění tetování. Laser odstranil i barevnou výplň tetování. (soukromý archiv kliniky)

Nejběžnější lasery pro odstranění tetování

V čem jsou účinnější novější laserové přístroje? Je to především délka laserového impulsu. U starší technologie je impuls delší, to znamená i delší působení na tkáně v bezprostředním okolí tetování, nebo projevu, který chceme odstranit.

Delší doba působení může mít na svědomí některé negativní projevy. Nové technologie označované Q-switched vydávají krátký, rychlý a intenzivní impuls, který nemá "čas" působit na okolní tkáně, tudíž se vyhneme nežádoucím projevům jako je jizvení, změny barvy kůže a podobně.

Novější technologie laserů s úspěchem likvidují i širší barevnou škálu tetování jako jsou například modré, černé i hnědé tetováže, ale i červené, žluté, žlutohnědé, purpurové a oranžové. Starší typy laserů měly s barevnou škálou problémy a odstranění tetování bylo náročnější.

Kontraindikace

Kontraindikací absolutní v podstatě pro jakékoliv laserové ošetření je onemocnění epilepsií.

Typy laserů

Všechny moderní lasery rozbíjí pigment tetování na malé částice, a ty jsou odplaveny ven imunitním systémem a strupem. Nejčastější lasery, kterými se v rámci odstranění tetování setkáte:

Než se rozhodnete, že si necháte udělat tento typ umění na tělo, zvažte možná zdravotní rizika tetování a jak náročné je jeho odstranění. 

Aktualizováno: 29.11.2018

Laserové odstranění tetování a pigmentací - Novinky

Jak odstranit tetování Yag laserem

MUDr. Simona Bedřichová

Nejvhodnějším typem laseru k odstranění tetování je Q spínaný Nd:YAG-ový laser, tento tzv. depigmentační laser je určen jak k...

Související recenze a zkušenosti

Laserové odstranění tetování a pigmentací - Ceny

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní