Navigace

 • Úvod
 • Před odstraněním tetování
 • První konzultace před odstraněním tetování
 • Jak odstranit tetování?
 • Péče o kůži po odstranění tetování
 • Jak funguje laser?
 • Nejběžnější lasery pro odstranění tetování
 • Kontraindikace
 • Typy laserů

Úvod

Uvažujete o odstranění tetování laserem? Odstranění tetování laserem je velmi vyhledávaný zákrok. Ať už jsou důvody k odstranění tetování jakékoliv, vždy vybírejte kvalitní pracoviště. Na co byste se měli připravit, než si necháte odstranit tetování? A jaký laser je nejlepší?

Před odstraněním tetování

Před odstraněním tetování

Před odstraněním tetování

Pokud se rozhodnete, že si necháte odstranit tetování, počítejte s tím, že nejdříve můžete zákrok podstoupit čtyři měsíce po čerstvě provedeném tetování. Nejlepším obdobím pro zákrok je v září-květnu. Po laserovém odstranění tetování se musí ošetřovaná kůže chránit před slunečním zářením. Tedy čím méně slunečných dní, tím lépe.

Aby byl efekt odstranění tetování co nejlepší, je nutné provádět ošetření cca 6-8x. Vždy však počítejte s intervalem 6 týdnů mezi jednotlivou návštěvou dermatologa.

Počet opakování se nedá předem určit. Záleží na rozsahu tetování, a jak bude odstraňování tetování snášet sám pacient.

První konzultace

První konzultace

První konzultace před odstraněním tetování

Před prvním laserovém odstranění tetování je nutná konzultace s odborníkem. Při ní se posoudí tyto aspekty:

 • umístění
 • rozsah
 • barevnost
 • typ tetování obrysové/stínované

Dále bude vysvětlen princip laserového odstranění tetování, cena odstranění tetování a všechna opatření, která ovlivňují výsledek.

Jak odstranit tetování?

Jak odstranit tetování?

Jak odstranit tetování?

Před odstraněním tetování by klient neměl být příliš opálený. Během celého procesu je nezbytné nevystavovat pokožku slunečnímu záření ani v soláriu a chránit ošetřené místo slunečním faktorem 50+.

Jak odstranit tetování? Zcela standardně se odstranění tetování laserem provádí bez nutnosti znecitlivění, pouze u citlivějších jedinců je možné aplikovat anestetickou znecitlivující mastičku cca 30 minut až jednu hodinu před výkonem.

Klient během zákroku pociťuje pouze štípnutí a pálení. Po ošetření může pocit pálení přetrvávat cca 30 min. až hodinu. Ošetřené místo je možné chladit.

Péče o kůži po odstranění tetování

Péče o kůži po odstranění tetování

Péče o kůži po odstranění tetování

Bezprostředně po výkonu se ošetřené místo - reliéf tetování - zabarví do výrazně tmavší barvy, než bylo tetování. Jedná se o známku destrukce odstraňovaného pigmentu, barviva. Zabarvení po zákroku bude postupně blednout až do úplného vymizení.

Klient je povinen přesně dodržovat pokyny lékaře po ošetření, aby bylo docíleno žádaného efektu léčby a předešlo se komplikacím.

Nežádoucí komplikace po odstranění tetování:

infekce
jizvy
zesvětlení, nebo ztmavnutí kůže
delší doba hojení
apod.

Po odstranění tetování (7-14 dní) se doporučuje:

 • nenavštěvovat veřejná koupaliště a bazény
 • vyhnout se masážím v místě ošetření
 • nenosit těsný oděv v místě ošetření
 • neabsolvovat jakoukoliv formu depilace v místě ošetření

Fotky před a po

Fotky před a po odstranění tetování. Laser odstranil i barevnou výplň tetování. (soukromý archiv kliniky)

Jak funguje laser?

Laser produkuje velmi silné, přesně zaměřené světlo - paprsek, který selektivně zasáhne pouze určený pigment, u tetování barvu, které chceme odstraňovat. Hluboký průnik laserového paprsku do kůže zabezpečuje, že i intenzivní profesionální tetování lze z našeho těla odstranit bezezbytku a jizev.

Ošetření laserem je velmi šetrné. Nízká absorpce laserového paprsku v okolních tkáních podstatně snižuje riziko nežádoucích vedlejších účinků jako je např. hypopigmentace, neboli odstranění pigmentu i tam, kde je to nežádoucí.

Nejběžnější lasery pro odstranění tetování

Nejběžnější lasery pro odstranění tetování

Nejběžnější lasery pro odstranění tetování

V čem jsou účinnější novější laserové přístroje? Je to především délka laserového impulsu. U starší technologie je impuls delší, to znamená i delší působení na tkáně v bezprostředním okolí tetování, nebo projevu, který chceme odstranit.

Delší doba působení může mít na svědomí některé negativní projevy. Nové technologie označované Q-switched vydávají krátký, rychlý a intenzivní impuls, který nemá "čas" působit na okolní tkáně, tudíž se vyhneme nežádoucím projevům jako je jizvení, změny barvy kůže a podobně.

Novější technologie laserů s úspěchem likvidují i širší barevnou škálu tetování jako jsou například modré, černé i hnědé tetováže, ale i červené, žluté, žlutohnědé, purpurové a oranžové. Starší typy laserů měly s barevnou škálou problémy a odstranění tetování bylo náročnější.

Kontraindikace

Kontraindikací absolutní v podstatě pro jakékoliv laserové ošetření je onemocnění epilepsií.

Typy laserů

Typy laserů

Typy laserů

Všechny moderní lasery rozbíjí pigment tetování na malé částice, a ty jsou odplaveny ven imunitním systémem a strupem. Nejčastější lasery, kterými se v rámci odstranění tetování setkáte:

Než se rozhodnete, že si necháte udělat tento typ umění na tělo, zvažte možná zdravotní rizika tetování a jak náročné je jeho odstranění.

"Informace, které jsou uvedeny na této webové stránce, jsou pouze informativní a nikdy nenahradí informace, které by Vám měl poskytnout Váš estetický lékař, kosmetický chirurg nebo estetický specialista. Pokud zvažujete podstoupit jakoukoli lékařskou léčbu nebo zákrok (také v případě pochybností nebo dotazů), obraťte se přímo na svého odborného lékaře, který Vám poskytne odpovídající informace. Společnost Estheticon neschvaluje ani nedoporučuje žádný obsah, postup, produkt, názor, zdravotnický personál ani jakékoli jiné materiály a informace uvedené v jakékoli části této webové stránky."