Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 30. 4. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Před odstraněním tetování
 • První konzultace před odstraněním tetování
 • Jak odstranit tetování?
 • Péče o kůži po odstranění tetování
 • Jak funguje laser?
 • Nejběžnější lasery pro odstranění tetování
 • Kontraindikace
 • Typy laserů k odstranění tetování

Úvod

Uvažujete o odstranění tetování laserem? Jedná se o velmi vyhledávaný zákrok. Ať už jsou důvody k odstranění tetování jakékoliv, vždy vybírejte kvalitní pracoviště. Na co byste se měli připravit, než si necháte odstranit tetování? A jaký laser je nejlepší?

Před odstraněním tetování

Zákrok je třeba podstoupit opakovaně

Před odstraněním tetování

Pokud se rozhodnete, že si necháte odstranit tetování, počítejte s tím, že nejdříve můžete zákrok podstoupit čtyři měsíce po čerstvě provedeném tetování. Nejlepším obdobím pro zákrok je v září-květnu. Po laserovém odstranění tetování se musí ošetřovaná kůže chránit před slunečním zářením. Tedy čím méně slunečných dní, tím lépe.

Aby byl efekt odstranění tetování co nejlepší, je nutné provádět ošetření cca 6-8x. Vždy však počítejte s intervalem 6 týdnů mezi jednotlivou návštěvou dermatologa.

Počet opakování se nedá předem určit. Záleží na rozsahu tetování, a jak bude odstraňování tetování snášet sám pacient.

Je možné také podstoupit odstranění permanentního make upu.

První konzultace

První konzultace

První konzultace před odstraněním tetování

Pokud se rozhodnete pro laserové odstranění tetování, nejprve je nutná konzultace s odborníkem. Při ní se posoudí tyto aspekty:

 • umístění
 • rozsah
 • barevnost
 • typ tetování obrysové/stínované

Dále bude vysvětlen princip laserového odstranění tetování, cena odstranění tetování a všechna opatření, která ovlivňují výsledek.

Jak odstranit tetování?

Nevystavujte pokožku slunci

Jak odstranit tetování?

Před odstraněním tetování by klient neměl být příliš opálený. Během celého procesu je nezbytné nevystavovat pokožku slunečnímu záření ani v soláriu a chránit ošetřené místo slunečním faktorem 50+.

Jak odstranit tetování? Zcela standardně se odstranění tetování laserem provádí bez nutnosti znecitlivění, pouze u citlivějších jedinců je možné aplikovat anestetickou znecitlivující mastičku cca 30 minut až jednu hodinu před výkonem.

Klient během zákroku pociťuje pouze štípnutí a pálení. Po ošetření může pocit pálení přetrvávat cca 30 minut až hodinu. Ošetřené místo je možné chladit.

Péče o kůži po odstranění tetování

Dodržujte pokyny lékaře

Péče o kůži po odstranění tetování

Bezprostředně po výkonu se ošetřené místo - reliéf tetování - zabarví do výrazně tmavší barvy, než bylo tetování. Jedná se o známku destrukce odstraňovaného pigmentu, barviva. Zabarvení po zákroku bude postupně blednout až do úplného vymizení.

Klient je povinen přesně dodržovat pokyny lékaře po ošetření, aby bylo docíleno žádaného efektu léčby a předešlo se komplikacím.

Nežádoucí komplikace po odstranění tetování:

infekce
jizvy
zesvětlení, nebo ztmavnutí kůže
delší doba hojení
apod.

Po odstranění tetování (7 až 14 dní) se doporučuje:

 • nenavštěvovat veřejná koupaliště a bazény
 • vyhnout se masážím v místě ošetření
 • nenosit těsný oděv v místě ošetření
 • neabsolvovat jakoukoliv formu depilace v místě ošetření
 • neopalovat se a používat krémy s vysokým ochranným faktorem

Fotky před a po

Fotky před a po odstranění tetování. Laser odstranil i barevnou výplň tetování (soukromý archiv kliniky)

Jak funguje laser?

Laser produkuje velmi silné, přesně zaměřené světlo - paprsek, který selektivně zasáhne pouze určený pigment, u tetování barvu, které chceme odstraňovat. Hluboký průnik laserového paprsku do kůže zabezpečuje, že i intenzivní profesionální tetování lze z našeho těla odstranit bezezbytku a jizev.

Ošetření laserem je velmi šetrné. Nízká absorpce laserového paprsku v okolních tkáních podstatně snižuje riziko nežádoucích vedlejších účinků jako je např. hypopigmentace, neboli odstranění pigmentu i tam, kde je to nežádoucí.

Nejběžnější lasery pro odstranění tetování

Rozdíl mezi staršími a novými lasery

Nejběžnější lasery pro odstranění tetování

V čem jsou účinnější novější laserové přístroje? Je to především délka laserového impulsu. U starší technologie je impuls delší, to znamená i delší působení na tkáně v bezprostředním okolí tetování, nebo projevu, který chceme odstranit.

Delší doba působení může mít na svědomí některé negativní projevy. Nové technologie označované Q-switched vydávají krátký, rychlý a intenzivní impuls, který nemá „čas" působit na okolní tkáně, tudíž se vyhneme nežádoucím projevům jako je jizvení, změny barvy kůže a podobně.

Novější technologie laserů s úspěchem likvidují i širší barevnou škálu tetování jako jsou například modré, černé i hnědé tetováže, ale i červené, žluté, žlutohnědé, purpurové a oranžové. Starší typy laserů měly s barevnou škálou problémy a odstranění tetování bylo náročnější.

Kontraindikace

Kontraindikací absolutní v podstatě pro jakékoliv laserové ošetření je onemocnění epilepsií. Mezi další kontraindikace odstranění tetování patří nádorová onemocnění, alergie, těhotenství, cukrovka, infekce, zánět či poraněná pokožka.

Mějte na paměti, že ošetření laserem je potřeba několikrát opakovat, neboť tetovací pigment byl aplikován do několika vrstev kůže.

Typy laserů

Na trhu existuje řada typů laserů

Typy laserů k odstranění tetování

Všechny moderní lasery rozbíjí pigment tetování na malé částice, a ty jsou odplaveny ven imunitním systémem a strupem. Nejčastější lasery, kterými se v rámci odstranění tetování setkáte:

Než se rozhodnete, že si necháte udělat tento typ umění na tělo, zvažte možná zdravotní rizika tetování a jak náročné je jeho odstranění.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."