Když je čas na miniabdominoplastiku

Máte po zákroku?

Sdílejte své zkušenosti v rychlé anketě a pomozte ostatním se lépe rozhodnout.

Autor:

Vystouplé či povislé bříško může trápit i štíhlé ženy, například po porodu nebo po výrazné redukci hmotnosti. Pokud je hlavní problém lokalizován právě v oblasti pod pupkem, může jej vyřešit miniabdominoplastika.

Ačkoliv slovo miniabdominoplastika může na první pohled vyvolávat dojem, že se jedná o drobnou operaci, tato skutečnost je poněkud zavádějící. Od klasické abdominoplastiky se miniabdominoplastika liší tím, že se soustředí pouze na oblast podbřišku. Jsou při ní odstraněny přebytky kůže a podkoží v této partii. V rámci miniabdominoplastiky můžeme také zpevnit povolené svalstvo podbřišku, nelze však při ní upravit rozestup svalů ve vyšších částech břicha nad pupkem. V takovém případě je nutné přistoupit ke klasické abdominoplastice, vysvětluje MUDr. Libor Kment z pražské kliniky Esthé. Klient se při miniabdominoplastice  vyhne jizvě v oblasti pupíku a dalším  jizvám na břiše, jizva v podbřišku však zůstává. Je ale nízko posazená a ukrytá v kalhotkách nebo plavkách.  Tento typ operace přináší oproti klasické abdominoplastice významné snížení rizik v podobě menší operační rány a kratší doby hojení a rekonvalescence. Též otoky a modřiny  jsou výrazně menší  a vytvoření seromu je vzácné. Nižší je také riziko celkových pooperačních komplikací.

Právě vzhledem k menší zátěži pro klienta, můžeme miniabdominoplastiku provádět i u lidí, které obtěžuje převislé břicho, ale klasická abdominoplastika by pro ně byla ze zdravotních důvodů riziková, doplňuje MUDr. Kment.

Celý zákrok se provádí většinou v celkové anestezii, a tedy interní předoperační vyšetření je k operaci nutné. Vlastní operace zabere přibližně hodinu. Pokud je v podbřišku kromě uvolněné kůže i nahromaděný tuk, může být zákrok spojený s liposukcí, při které se jeho přebytky odsají. Miniabdominoplastika také vylepší bříško ženám po císařském řezu, které může někdy zdobit nepěkná jizva, někdy i s převisem kůže nad ní. Rozlišujeme dolní a horní miniabdominoplastiku. Horní je méně častá a týká se úpravy kůže nadbřišku. Řez je veden v oblasti pod prsy a kůže je vytažena směrem nahoru. Po zákroku je třeba počítat s hospitalizací po dobu obvykle 1-2 dnů.

Přesto, že miniabdominoplastika klienta nezatěžuje tolik jako klasická abdominoplastika, i při ní je třeba pečlivě dodržovat pooperační režim, nosit kompresivní prádlo a vyvarovat se předčasné fyzické zátěže. Výsledky miniabdominoplastiky jsou  dlouhodobé a operaci nebývá obvykle nutné opakovat, dodává MUDr. Kment.

 

Aktualizováno: 4.12.2018

Abdominoplastika (Operace břicha) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní