Rozestup břišních svalů: Potíže lze řešit i bez operace

Máte před zákrokem?

Vyplňte krátký dotazník a pošlete nezávaznou poptávku až 4 specialistům na tento zákrok. Díky dotazníku snadněji získáte konkrétní odpověď od špiček v oboru – rychle a zdarma.

Máte po zákroku?

Sdílejte své zkušenosti v rychlé anketě a pomozte ostatním se lépe rozhodnout.

  1. Step 24
  2. Step 25
  3. Step 26
  4. Step 27
  5. Step 28
  6. Step 29
  7. Step 30
  8. Step 31

Co vás na vašem břichu nejvíce trápí?

Jak k tomu došlo?

Chtěl/a byste podstoupit i jiný zákrok? Zajímá mě:

Jak dlouho uvažujete o abdominoplastice?

Kdy chcete operaci podstoupit?

Jste…

Pomohla by vám v rozhodování možnost platby na splátky?

Chtěla byste se připojistit na případné komplikace po zákroku?

Autor:

Diastáza je přirozené rozestoupení břišních svalů v důsledku hormonálních změn a zvýšení nitrobřišního tlaku v těhotenství. Může způsobit řadu problémů (bolest zad, stresová inkontinence). Rozestup břišních svalů se objevuje i u mužů. Výjimkou nejsou ani ženy bez vlivu těhotenství. Ženy ho nejčastěji řeší operací. MUDr. Ondřej Měšťak doporučuje neinvazivní účinnou metodu - terapii cvičením a změnou pohybových stereotypů.

Fotolia 104307079 Subscription Monthly M
Problém s rozestupem břišních svalů po těhotenství není nutné řešit operací (abdominoplastikou). Pomůže i správné fyzioterapeutické cvičení.

Co je rozestup břišních svalů (diastáza)

V důsledku hormonálních změn a zvýšení nitrobřišního tlaku dochází k přirozenému rozestoupení břišních svalů v těhotenství, které označujeme jako diastáza. Běžně by se po porodu měla břišní stěna vrátit do původního stavu.

Nejedná se pouze o anatomický rozestup břišních svalů, příčinou je spíše jejich špatná funkce. Přítomnost diastázy vede k celé řadě problémů, mezi které se např. řadí bolesti zad nebo stresová inkontinence.

Rozestup břišních svalů i bez těhotenství

Diastáza se ale může vyskytnout i u mužů, nebo žen, které ještě nerodily, zejména důsledkem nesprávného vnitrobřišního tlaku v průběhu cvičení nebo v běžném životě.

b654672a654672
Fotky před a po abdominoplastice (foto: soukromý archiv lékaře)

Jak řešit rozestup břišních svalů

Poporodní diastáza by se určitě měla léčit. Nejčastěji je v dnešní době diastáza řešená operačně v rámci tzv. abdominoplastiky. Při této operaci se odstraňuje nadbytek kůže po porodu, nebo po redukci váhy a v případě přítomnosti diastázy se sešijí svaly břišní stěny zpět k sobě. Samotné sešití ale neřeší nefunkční svaly břišní stěny, takže je tento výkon často ne zcela efektivní.

Navíc se jedná o nejrizikovější výkon ze všech výkonů estetické chirurgie co se týká celkových operačních rizik. Přesto je tato operace doporučována jako první volba většiny pacientů. 

Rozestup břišních svalů jde řešit i bez operace

Paradoxní je, že lze tento problém řešit zcela bez operace. Vzhledem k tomu, jak často se lékaři s touto diagnozou setkávají, je až s podivem, jak málo vědí o konzervativní (neoperační) možnosti terapie diastázy, která může dosáhnout mnohem lepších výsledků, než samotná operace.

Problém je, že to neumí každý fyzioterapeut. Ale když jsem viděl výsledky u některých pacientů, po několika týdnech, nechtělo se mi věřit, jakých pokroků mohou rehabilitací dosáhnout.

Neinvazivní metoda Correct Body System

Nové typy rehabilitace zahrnují hlavně změnu nesprávných pohybových stereotypů, uvolnění zkrácených svalových skupin a naopak posílení svalů oslabených, aktivaci hlubokého stabilizačního systému, práci se svaly pánevního dna.

To všechno vede ke zpevnění břišní stěny. Jedna z metod, které fungují je metoda Correct Body System a její autorkou je fyzioterapeutka Monika Srenkelová. Cvičení probíhá vždy po kontrole šestinedělí, v případě porodu sekcí, až do úplného zahojení všech vrstev a vytvoření jizvy, tj. 6 až 8 týdnů. Důležitá je přitom kvalita, tedy správně provedený cvik, a pravidelnost, protože diastáza je reverzibilní.

Přicházíme o práci, ale cvičení má smysl

I když tím přicházíme o práci, všem pacientům, kteří ke mně přijdou s problémem břišní diastázy a které bychom v minulosti operovali, posílám na rehabilitaci.

Pokud není přítomná kýla nebo nadbytek kůže a tukové tkáně, je to ta nejlepší volba pro pacienty. Ušetří se tím velkého a zbytečného operačního zákroku. Ten může vést nejen k velmi velké jizvě v oblasti podbřišku (až 40cm), ale někdy také k tvarové deformitě břišní stěny.

Aktualizováno: 18.2.2019

Autor

Je absolventem 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Zúčastnil se i řady zahraničních stáží a působí v redakční radě řady odborných časopisů. Jako chirurg se na klinice Esthé zabývá celým spektrem estetické chirurgie a také pomáhá ženám po onkologických onemocněních prsu.

Abdominoplastika (Operace břicha) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á     

Po 2 porodech mi zůstalo škaredé vypouklé břicho, rozestup břišních svalů a pupeční kýla. Nyní jsem 2 měsíce po operaci + liposukce boků a s výsledkem jsem moc spokojená. Děkuji celému Leticia týmu a hlavně p. doktoru Hý... Více 

1 Like   1 Komentář  
Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní