Jak na jizvy a strie? Pomocí laserové terapie!

Věděli jste, že jizva je na obtíž až 80% lidí? Většině z nich jizva vadí především po stránce kosmetické. Bohužel však jizva může způsobit i mnohem vážnější problémy, a to omezení fyzická nebo dokonce psychická. Studie v tomto případě uvádí až 16% takto postihnuté běžné populace, kdy v nejednom případě vedou k pocitům izolace či snížení sebevědomí.

Lze tyto nepříjemnosti způsobené jizvami omezit? Naštěstí ano.

Na trhu existuje řada způsobů, jak předejít zmíněným nežádoucím efektům. Lze využít například silikonové náplasti, elastické návleky, kortikosteroidní terapie, dermabraze, chemické peelingy nebo podstoupit chirurgický zákrok. Chirurgické postupy pro odstranění jizev jsou však bolestivé a invazivní a nesou s sebou tak riziko komplikací.

Jednou z metod v poslední době velmi oblíbenou se stává léčba jizev pomocí laserové terapie využívající různé druhy laserů. Dříve se používaly Nd:YAG lasery nebo CO2 ablační lasery. Ablační metody však vyžadují dlouhou dobu léčby a způsobují vedlejší efekty jako je mokvání (vylučování tekutiny) a nežádoucí komplikace v podobě infekcí či hyperpigmentace. Novější alternativou k léčbě jizev je frakční neablační laserová metoda s vlnovou délkou 1540nm.

Laser StarLux 500 společnosti Palomar – bezpečnost a účinnost na prvním místě

Neablační laserová metoda s vlnovou délkou 1540nm je neinvazivní a navíc rychlou a spolehlivou technologií k léčení jizev, kterou využívá laser StarLux500 americké společnosti Palomar. Na rozdíl od tradičních ablačních metod, které odstraní svrchní část pokožky, frakční neablační laser svým působením vytvoří drobné zkoagulované mikrosloupce až v hluboké vrstvě pokožky (dermis) a svrchní část (epidermis) tak zůstává nepoškozena.

Co se vlastně v takto ošetřené tkáni děje? Přímo pod epidermis se vytvoří drobné nekrotizované (odumřelé) sloupce. Lidské tělo tento jev bere jako drobné poškození a snaží se jej odstranit vyplněním pomocí novotvorby kolagenových vláken. Jinými slovy dochází k namnožení mnohem většího množství kolagenových vláken, což má za následek vyhlazení a vyrovnání povrchu jizvy. Jde v podstatě o proces hojení, ve kterém se nahrazuje tuhá tkáň jizvy za novou elastickou pokožku. Tento laser zároveň částečně zasahuje i do první vrstvy epidermis (stratum basale), kde tak obnovuje funkci melanocytů (buňky vytvářející melanin), což vede ke srovnání pigmentových abnormálií (hypo/hyper-pigmentace).

Lze tedy říci, že takto poškozené mikrosloupce tkáně ve výsledku umožňují větší komfort pro pacienta, daleko snesitelnější bolest a navíc minimální dobu, po kterou nemůže pacient vykonávat své obvyklé činnosti. Po tomto zákroku pacient odchází domů bez jakéhokoliv nutného dalšího ošetřování nebo péče a další den po nanesení make-upu (v případě jizvy na obličeji) se může věnovat svým pracovním povinnostem.

Vynikající výsledky nejenom při léčbě jizev – zaručeno certifikací FDA

Tento laser svou kvalitu potvrdil i tím, že jako první na světě obdržel certifikaci pro léčbu strií, jizev a melasmy. Další indikace tohoto přístroje se schválením FDA jsou ošetření například ošetření vrásek. Certifikaci FDA stejně jako podle několik klinických studií zaručuje skutečnou účinnost, která se pohybuje v rozmezí 51-75% - minimálně poloviční zlepšení u všech pacientů je tak garantováno.

Fotky před a po:

palomar 1

 

palomar 2


jizvy

Aktualizováno: 3.11.2011

Doktor ve Vašem okolí   

Zákroky, na které se chystají ostatní