Jak odstranit jizvy? Jizvy nelze vygumovat, pracujte s nimi hned od začátku

Jak odstranit jizvy? Jizvy nelze vygumovat, pracujte s nimi hned od začátku
Tato soukromá klinika nabízí širokou škálu estetických plastických operací. Své pracoviště má v Praze, Brně a Liberci. Postará se o vás špičkový tým odborníků.
Vytvořeno: 3. 10. 2018 · Aktualizace: 11. 11. 2020

Bohužel porušení celistvosti kůže má svůj jasný odraz v podobě jizvy. A ač je medicína dnes značně daleko, s touhle stopou na kůži si poradit neumí. Tedy alespoň ne tak, jak bychom si přáli.

Jizva po operaci - musí se dobře umístit

Pokud vzniká jizva při operaci, což je vždy, má obor plastické chirurgie určitou výhodu v tom, že operační řezy umísťuje tak, aby byly co nejméně viditelné. Navíc k sešití kůže užívá jemné a vstřebatelné šicí materiály. A co je podstatné, lze doporučit techniky či prostředky, které mohou pozitivně ovlivnit charakter jizev.

Jak odstranit jizvy
Plastičtí chirurgové při operaci umisťuji řez tak, aby jizvy nebyly téměř vidět - v místě lemu kalhotek, pod prsa, v podpaží, v záhybech krku, atd.

Jizva po úrazu: pomůžou speciální techniky

Zato v případě úrazu jsou jizvy bohužel umístěny náhodně a často jsou i velmi nápad- né, neboť k poranění většinou dojde v odhalených a obnažených místech, jako jsou obličej či ruce. I tady lze částečně pomoci a pro zlepšení charakteru takto anarchisticky vzniklých jizev se doporučují určité techniky a speciální prostředky.

Jak na jizvy svépomocí

Žádná jizva v sobě neobsahuje – na rozdíl od zdravé kůže – mazové žlázy, které přirozeně kůži promašťují. Proto je nejdůležitější jizvy po zhojení promašťovat.

Zpočátku je nejlepší používat jakýkoliv mastný a nedráždivý krém s co nejmenším množstvím přísad. To proto, aby se zabránilo případnému dráždění citlivé a čerstvé jizvy či vzniku alergických reakcí. Takovými "obyčejnými" pomocníky jsou všem dobře známé vazelíny, kalciové masti, Nivea krémy nebo Indulony. Později, po dokonalém zhojení kožní rány, se doporučuje užívání speciálních silikonových mastí či samolepících náplastí s příměsí silikonu.

Tlaková masáž jizvy

Současně je vhodné i mechanické dráždění jizvy, což neznamená nic jiného, než tlakovou masáž. Tlakem prstu či ruky několikrát denně zatlačíte přímo na vlastní jizvu po dobu asi patnácti sekund a poté povolíte. Stačí tento rituál praktikovat čtvrt hodinky několikrát denně. Tím dochází k odkrvení místa jizvy a poté k jejímu opětovnému překrvení, což pozitivně ovlivňuje charakter jizvy a urychluje její vyzrávání.

Elastické prádlo zajistí hezčí jizvy

Významným přínosem ke zlepšení charakteru jizev je celodenní nošení elastického prádla, které působí mírným, ale trvalým tlakem na operovanou či poraněnou krajinu. Dnes jsou vyráběny velmi šik a trendy elastické návleky po plastických operacích, které pacienti nosí několik týdnů po operaci.

jak na jizvy
U jizev při zranení je třeba s nimi pracovat od samého začátku. Ideální jsou tlakové masáže jizev s dostatečným promaštěním tkáně.

Když se jizva nehojí

V populaci je malé procento lidí, kterým se i přes veškerou snahu v péči hojí jizvy kosmeticky nepříznivě. To znamená hypertrofickými až keloidními jizvami. Tyto jizvy jsou velmi nápadné, tuhé, červené, vystupují nad okolí ostatní kůže a mohou být i bolestivé.

V případě takového vývoje se nedoporučuje ani chirurgická intervence ve smyslu odstranění jizvy a opětovného sešití, neboť nová jizva se obvykle vyvíjí podobným způsobem. V těchto případech je lépe zapůsobit na jizvu nechirurgicky – laserem či hormonálními injekcemi. Ani tady, bohužel, ale není výsledek zaručen.

Kde však dokáže korekční chirurgická operace pomoci, je případ komplikovaného hojení, jako je obyčejné hnisání, kdy může dojít k většímu jizvení podkožních tkání a vzniku vtažných nevzhledných jizev deformujících určitou krajinu, ačkoliv samotné kožní jizvy mohou být velmi jemné. Uvolnění těchto jizevnatých deformit a jejich vyrovnání vzhled jizvy skutečně zlepší.

Více informací najdete na www.perfectclinic.cz >>

Co byste měli vědět o jizvách

Radí MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology:
Nechirurgické způsoby práce s jizvou
  • Je dobré s jizvou pracovat hned od začátku. Ihned po vzniku můžeme použít biostimulační laser, který zlepšuje mikrocirkulaci v jizvě. Starší, nepravidelné a vystouplé jizvy můžeme po 3–6 měsících vybrousit frakčním CO2 laserem nebo laserem erbiovým. Je pravda, že čím starší jizva je, tím hůře se s ní pracuje, nicméně laserem se dá alespoň částečně zlepšit prakticky kdykoliv. Atrofické, propadlé jizvy můžeme zlepšit výplní s kyselinou hyaluronovou. A stále se používá i aplikace kortikoidů přímo do hypertrofických (vystouplých) jizev.
Ochrana jizev na slunci
  • Volíme co nejvyšší fotoprotektivní faktor, nejčastěji SPF 50. Velmi vhodné jsou minerální filtry, které účinkují hned po aplikaci a tím, že většinou zanechávají bílý film, můžeme kontrolovat jejich přítomnost na jizvě. A pozor! I při pobytu ve vodě a plavání jsou nezbytné vysoce voděodolné filtry, protože UV záření částečně vodou prostupuje.
Získejte cenovou nabídku jediným kliknutím
Poskytneme Vám informace zcela zdarma!

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.