MUDr. Tomáš Doležal: Pacientkám rád vyhovím, ale za hranice svého estetického cítění nikdy nejdu

MUDr. Tomáš Doležal: Pacientkám rád vyhovím, ale za hranice svého estetického cítění nikdy nejdu
Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Vytvořeno: 29. 1. 2014 · Aktualizováno: 11. 11. 2020

foto Dolezal

Proč používáte při plastice prsou pouze anatomické implantáty?

Není to tak, že bych jiné výplně nepoužíval, ale procento anatomických implantátů bude určitě přes 95 %. Je to dáno tím, že jsem měl možnost ve světě vidět a poznat spoustu možností, a způsob využití anatomických implantátů mi přijde nejvhodnější. Dá se s nimi lépe pracovat, v podstatě kouzlit a dosáhnout lepšího výsledku a přirozenějšího vzhledu prsou. Obzvláště u povolených, prázdných prsou.

Používáte také metodu výplní vlastním tukem pacientky?

Nepoužívám. Aplikaci tuku vidím spíše jako řešení stranové asymetrie či jiných lokálních problémů. Co se týká zvětšení prsou tukem, tato metoda je zajímavá a má budoucnost, ale prozatím s ní nelze dosáhnout takových výsledků jako u implantátů. Navíc je tu také otázka cenové dostupnosti, délky účinku a vstřebatelnosti výplně...

Uděláte pacientce prsa, která chce, nebo máte své hranice?

Lékař by měl pacientovi především vyhovět, ale zároveň by neměl vystupovat ze svých vlastních estetických mantinelů a svého cítění, kam je schopen zajít. A ty má každý lékař samozřejmě nastaveny jinak. Přijde-li klientka s nereálnou představou – nebo reálně proveditelnou, ale vybočující z mých mantinelů, odmítnu ji.

Můžete uvést příklad?

V životě bych pacientce neudělal extrémně velká prsa. Sice by možná byla spokojená, ale já bych nejpozději za tři roky musel řešit, že ty prsa nebude mít na hrudníku, ale úplně jinde.

Kdy lze použít kulaté implantáty místo anatomických?

U mladých žen, které ještě nekojily a mají alespoň malá pevná prsa, tam můžete použít cokoli, protože prso si díky své elasticitě udrží tvar. V okamžiku, kdy řešíme prázdná, povolená prsa, například u maminek po kojení, jsou vhodnější anatomické implantáty. V případě kulatých bych musel použít neúměrně velké implantáty a ještě zapracovat na výsledném tvaru pomocí modelace.

Profil MUDr. Doležala si můžete prohlédnout zde

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.