Prsní implantáty a nemoc BIA-ALCL: Proč je dobré znát, ale nebát se

Máte před zákrokem?

Vyplňte krátký dotazník a pošlete nezávaznou poptávku až 4 specialistům na tento zákrok. Díky dotazníku snadněji získáte konkrétní odpověď od špiček v oboru – rychle a zdarma.

Máte po zákroku?

Sdílejte své zkušenosti v rychlé anketě a pomozte ostatním se lépe rozhodnout.

 1. Step 8
 2. Step 9
 3. Step 10
 4. Step 11
 5. Step 12
 6. Step 13
 7. Step 14
 8. Step 15

Jakou máte velikost prsou?

Jakou velikost prsou byste chtěla mít?

Jaký tvar prsou preferujete?

Jak byste nejlépe označila váš stav prsou?

Kterou značku implantátů preferujete?

Kdy by měla operace proběhnout?

Pomohla by vám v rozhodování možnost platby na splátky?

Chtěla byste se připojistit na případné komplikace po zákroku?

Autor: Michaela Petrovič

V médiích jste mohli zaznamenat informace o nedávném zákazu některých makrotexturovaných implantátů ve Francii. Důvodem je zcela ojedinělé onemocnění BIA-ALCL, které se dává do spojitosti právě s tímto povrchem. Renomované společnosti estetické plastické chirurgie i samotní chirurgové však tvrdí, že výhody texturovaných implantátů převyšují rizika jejich použití. Přinášíme vám přehled odpovědí všech hlavních výrobců implantátů na časté dotazy pacientů a také důvody, proč lékaři dál chtějí používat texturované implantáty.

Plastičtí chirurgové nepodporují a neschvalují paniku kolem BIA-ALCL

Konkrétní příčiny vzniku tohoto vzácného a léčitelného typu non-Hodgkinova lymfomu ozn. jako BIA-ALCL (z angl. Breast Implant Associated Anaplastic Large Cell Lymphoma) jsou zatím předmětem vědeckého výzkumu, je ale spojován s přítomností prsního implantátu.

Z dostupných dat vyplývá, že u většiny evidovaných pacientů s BIA-ALCL hraje roli texturovaný povrch implantátů. Plastičtí chirurgové se přesto nechtějí vzdát nesporných výhod texturovaných implantátů, které převyšují velmi nízké riziko BIA-ALCL pro pacientky.

Výskyt BIA-ALCL v číslech

Počet augmentovaných žen celosvětově se odhaduje na 10 milionů, z čehož:

 • je potvrzených 457 případů BIA-ALCL
 • byly evidovány případy BIA-ALCL i u hladkých implantátů
 • ve spojení s BIA-ALCL je potvrzených 9 úmrtí

Zdroj: Aktualizovaná studie k výskytu BIA-ALCL z Amerického úřadu pro kontrolu potravin a léčiv FDA, 03/2019 (>>detail zprávy<<)

Výhody texturovaných implantátů

Prezident Mezinárodní společnosti plastických chirurgů (ISAPS) dr. Dirk Richter ve svém prohlášení dodává, že v případě hladkých implantátů můžeme očekávat více komplikací a méně uspokojivé výsledky po augmentaci prsou. Dále zdůrazňuje, že počet případů je v porovnání k počtu žen po augmentaci prsou velmi nízký. Své sdělení stvrzuje tím, že prozatím chybí vědecky podložené informace popisující jasně příčiny vzniku tohoto onemocnění. S tím souhlasí i americká FDA, která ve svém posledním prohlášení z 2.5. 2019 uvádí, že se nabídka prsních implantátů v USA nebude měnit (pozn. redakce - v USA jsou dostupné implantáty značek Allergan, Mentor a Sientra).

Výhody texturovaných implantátů

 • v porovnání s hladkými implantáty se vyznačují výrazně nižším výskytem komplikací (viz studie Handel 2006 – výskyt kapsulární kontraktury je u těchto implantátů 15-30 %, u hladkých implantátů 30-50 %), desetiletá klinická studie CPG Breast Implant Mentor Core Study z 2013 dokládá u implantátů s povrchem Siltex výskyt kapsulární kontraktury 3,6 %
 • vyznačují se lepší přilnavostí k prsní tkáni, a tím dlouhodobě stálejším tvarem prsou minimalizující rotaci implantátů
 • umožňují přirozený tvar dekoltu – pouze texturované implantáty mohou mít anatomický nebo-li kapkovitý tvar

Výhody hladkých implantátů
Hladké implantáty jsou historicky starší a z hlediska výrobních nákladů levnější alternativou k implantátům texturovaným. Vyrábí je všechny značky dostupné na evropském trhu. Aktuálně někteří výrobci hledají způsob, jak znovu využít potenciál hladkého povrchu.

57172581 442497739853817 6254909504803045376 n
Foto prsních implantátů s různým povrchem. Horní fotka je prsní implantát s hladkým povrchem, spodní foto je texturovaný implantát.

Prsní implantáty vám pomůže vybrat plastický chirurg

Na osobní konzultaci vám plastický chirurg vybere implantát, který bude nejlépe splňovat jednak vaše tělesné možnosti, tak vaše představy o výsledném vzhledu. Pro vaši rychlou orientaci mezi implantáty jsme získali základní informace přímo od výrobců.

Odpovědi výrobců na často kladené dotazy pacientů

Jaké je portfolio vašich výrobků?

Allergan:  microtexturované, macrotexturované implantáty a hladké
Mentor: microtexturované a hladké implantáty
Motiva: hladké a microtexturované implantáty
Polytech hladké, microtexturované, macrotexturované a polyuretanové

Vztahuje se záruční program implantátů i na BIA-ALCL?

Allergan:  Ano, vztahuje. Preventivní výměna/explantace není předmětem záručního programu.
 Mentor:  Záruční program Mentor obsahuje výměnu implantátu v případě pozdního seromu, který je spojován s BIA-ALCL jako hlavní projev při diagnostice, u žen operovaných po roce 2017. Preventivní výměna/explantace není předmětem záručního programu. 
 Motiva: Záruční program Motiva implantátů.
 Polytech: 

Ne. Spojitost mezi prsními implantáty a BIA-ALCL nebyla vědecky potvrzena, natož pak s určitým typem implantátů. Přesto Polytech nabízí svým pacientkám jeden z nejširších záručních programů

Vyjádření výrobců prsních implantátů k onemocnění BIA-ALCL

Allergan:   Celé vyjádření >>
Mentor:  Celé vyjádření >>
Motiva:  Celé vyjádření >>
Polytech:

 Celé vyjádření >>

Fotolia 115330833 Subscription Monthly M
Prsní implantáty prochází řadou přísných kontrol.

Doporučení týkající se augmentace prsou

Americký nejvyšší kontrolní orgán pro kontrolu potravin a léčiv FDA vyzývá ke zklidnění situace, kterou média vytvořila a dodává:

 1. Máte-li před operací nebo byste ji ráda podstoupila, dobře se informujte u svého operatéra na všechny možnosti, komplikace a pooperační průběh.
 2. Máte-li po operaci, pokračujte nadále v samovyšetřování poprsí a ve svých pravidelných a preventivních vyšetřeních po augmentaci nebo rekonstrukci prsou. Nemáte-li žádné akutní potíže (bolestivost nebo viditelný otok prsou), nejsou potřeba žádná další speciální vyšetření. V případě akutních potíží především neztrácejte hlavu a kontaktujte svého operatéra pro konzultaci a vyšetření.

Pro tento článek jsme vyzvali přední výrobce prsních implantátů pro zodpovězení nejčastějších dotazů k BIA-ALCL a jejich implantátů a to: Mentor, Polytech, Allergan (Natrelle), Motiva, Eurosilicone, Nagor, Sebbin, Sientra.

Děkujeme Allerganu, Mentoru, Motivě a Polytechu, za odpovědi.

Aktualizováno: 6.5.2019

Zvětšení prsou (Augmentace) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní