Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 4. 5. 2022

Navigace

 • Co je to mikropigmentace?
 • Co je mikropigmentace?
 • Mikropigmentace versus permanentní make-up
 • Kdo je vhodným kandidátem
 • Jak najít vhodného specialistu?
 • Jak probíhá první konzultace?
 • Jak probíhá samotné ošetření?
 • Co se bude dít po zákroku?
 • Jaké jsou očekávané výsledky?
 • Rizika a možné vedlejší účinky
 • Mikropigmentace obočí
 • Mikropigmentace očních linek
 • Mikropigmentace rtů
 • Speciální zákroky
 • Časté kladené otázky
 • Bibliografie

Co je to mikropigmentace?

Mikropigmentace je estetický postup, který se stále častěji používá po celém světě. Spočívá v povrchovém zavedení pigmentu do kůže, zlepšení nebo korekci určitých částí těla. Využívá se především pro úpravu obočí, nebo například u lidí, kteří trpí alergií na make-up nebo se často potí a nemohou používat klasický make-up.

Tato technika má nejen estetické účely, ale používá se také k účelům lékařským. Například při rekonstrukci prsních dvorců po mastektomii, u lidí trpících vitiligem (kožní porucha, při které dochází ke ztrátě buněk tvořících kožní pigment), využívá se také jako maskovací technika v alopecii (ztráta vlasů) na pokožce hlavy nebo obočí.

Mikropigmentace obočí

Mikropigmentace obočí (MUDr. Blanka Vraspírová)

Co je mikropigmentace?

Mikropigmentace je technika určená pro ženy i muže, při které se pigmentové granule zavádějí do epidermis (nejsvrchnější vrstva kůže) - do hloubky 0,3-0,5 mm, což ji odlišuje od tradičního tetování, kde se pigment zavádí hlouběji do kůže, takže je trvalý. V mikropigmentaci pigment v průběhu času mizí (obvykle za 1-3 roky), což nám umožňuje změnit tvar nebo barvu oblasti, kterou jsme si nechali ošetřit.

Používá se především pro kosmetické účely, zvláště u obočí, ale také ke zvýraznění kontur rtů, očních víček nebo k maskování jizev. Z lékařských důvodů se využívá u lidí, kteří trpí alopecií (vypadáváním vlasů); nebo u žen, které podstoupily mastektomii po rakovině prsu, u nich lze po rekonstrukci prsu vytvořit pomocí mikropigmentace prsní dvorec.

Nejvíce je žádaná mikropigmentace obočí (ztmavení, zvýraznění, délka atd.), očních linek (například optické zhuštění řas) a rtů (kontury, vystínování rtů apod.). Mikropigmentaci podstupují také ženy, které již podstoupily permanentní make up a vyžadují jeho opravu.

Mikropigmentace

Pacientka před a po zákroku (MUDr. Isaam Al Awa)

Mikropigmentace versus permanentní make-up

Hlavní rozdíl mezi mikropigmentací a permanentním make-upem spočívá v tom, že přírodní barvivo je aplikováno do vrchní vrstvy pokožky zcela bezbolestně. Potom, co se pokožka úplně obnoví, barvivo neboli pigment za jeden až tři roky zcela vymizí, pokud pravidelně obnovován. Tím pádem se nemůže stát, že by došlo k nežádoucí změně barvy pigmentu jako je tomu u permanentního make-upu. Mikropigmentace navíc získala certifikaci jakosti ISO a díky které můžete mít jistotu v tom, že po zákroku bude vaše tvář bez výrazných linií. Mikropigmentace může zcela jistě propagovat přirozenou krásu.

V případě normálního permanentního make-upu je barvivo aplikováno také do hlubších vrstev pokožky, a tím pádem barvivo takřka nikdy nevymizí. Navíc může časem změnit svou barvu, což nevypadá hezky. U permanentního make-upu jsou další nevýhodu také příliš nápadné linie.

Mikropigmentace

Mikropigmentace obočí (Olga Novotná)

Kdo je vhodným kandidátem

Mikropigmentace je vhodná pro ty, kteří:

 • touží po krásném obočí,
 • jsou alergičtí na konvenční make-up,
 • chtějí zamaskovat své jizvy,
 • touží po zvýraznění kontur rtů a dodat jim barevný odstín,
 • chtějí rekonstruovat prsní dvorec po mastektomii,
 • mají problémy s vlasy a obočím a jejich ztrátou a chtějí tímto způsobem zamaskovat postižená místa,
 • touží po dokonalých očních linkách bez malování,
 • trpí artritidou nebo neurologickými problémy (třes) a je pro ně obtížné nanášet si make-up.

Mikropigmentace je ve své podstatě vhodná pro všechny. Ženy, které se pro mikropigmentaci rozhodnou nejsou omezeny věkem. Pokud trpíte alergií například na líčidla a kosmetické přípravky, můžete být také bez obav, jelikož alergické reakce nebyly dokázány. Při zákroku se používá barvivo, které je naprosto přírodní a proti alergické.

Mikropigmentace rtů

Mikropigmentace rtů (Mgr. Vladimíra S. Částková)

Jak najít vhodného specialistu?

Měli byste vyhledat odborníka, který je pro tento postup řádně certifikován. Klíčem je zajistit, aby byla dodržována základní hygiena a správná sterilizace použitých nástrojů. Vyžádejte si fotografie před a po ošetření, přečtěte si recenze předchozích klientů na internetu. Daný profesionál by měl být plně vyškolen, aby byl schopen zodpovědět všechny vaše otázky a zajistil nezbytnou bezpečnost. Podívejte se na seznam klinik a lékařů, kteří nabízejí mikropigmentaci na Estheticon.cz.

Certifikační autorita zabezpečuje, že vám bude mikropigmentace v České republice provedena pouze ve vybraných certifikovaných salonech s nadstandardní kvalitou služeb a hygieny. Zákrok bude prováděn certifikovanou stylistkou a budou použité výhradně certifikované přístroje a nejkvalitnější přírodní barviva.

Mikropigmentace se stala jedinou technikou na světě, která získala certifikaci jakosti ISO (konkrétně se jedná o TUV - ISO 13485:1996 a ISO 9001:1994).

Jak probíhá první konzultace?

První konzultace je důležitá, abyste sdělili odborníkovi, jaká jsou vaše očekávání ohledně postupu a aby vám zodpověděl veškeré vaše dotazy.

Odborník by měl vzít v potaz vaši anamnézu (nemoci, alergie, užívání léků). Během této konzultace se podrobně určí typ a tón pleti, aby se správně vybral pigment, který bude během ošetření použit. Odborník by vám měl poradit, které líčení bude na vaší pleti vypadat nejpřirozeněji v závislosti na vašem věku.

Mikropigmentace

Pacientka před a po mikropigmentaci (klinika OTTLENS)

Jak probíhá samotné ošetření?

Mikropigmentace se provádí pomocí bezpečné ultra tenké jehly, kdy je přírodní barvivo aplikováno pouze do vrchní vrstvy pleti. Před zahájením je v případě potřeby aplikován anestetický krém. Odborník by měl řádně vyčistit ošetřovanou oblast a měl by vždy používat lékařské rukavice. Používá se zařízení zvané dermograf, které se podobá peru, které pomocí velmi jemných jehel nanáší pigment na kůži pomocí pohybů tam a zpět. I přes použití anestetika je možné při použití jehly cítit malé bodnutí. Postup trvá asi hodinu. Daný odborník by vám měl doporučit co nejpřirozenější barvu. Během procedury se doporučuje nemíchat více než dvě barvy.

Co se bude dít po zákroku?

Zákrok se provádí ambulantně. Může se objevit otok na ošetřované oblasti, lze použít led k jeho zmírnění a řídit se pokyny specialisty, který vám zákrok provedl. Pokud jste si nechali ošetřit oční víčka nebo obočí, raději byste neměli řídit. Během následujících 10 dnů po zákroku se může vytvořit strup tmavšího odstínu. Nepokoušejte se jej odstranit.

Kontrolní konzultace se provádí jeden měsíc po ošetření a během ní se mohou provést případné opravy.

Jaké jsou očekávané výsledky?

U některých lidí je potřeba provést opravu v následujících měsících po zákroku. Je důležité, abyste věděli, že tato technika není trvalá a že pigment bude časem mizet, obvykle po prvním roce od zákroku. Abyste zachovali požadovaný efekt, můžete ošetření podstoupit opakovaně.

Mikropigmentace obočí

Fotografie před a po zákroku (MUDr. Blanka Vraspírová)

Rizika a možné vedlejší účinky

Je důležité, abyste se vyhnuli kontaktu oblasti s látkami, které vás mohou dráždit, také se nevystavujte slunci. Musíte dodržovat pokyny odborníka a v případě, že máte v ošetřované oblasti nepříjemné pocity, jako je bolest, svědění, pálení nebo nadměrný otok, kontaktujte jej.

Mezi nejčastější rizika, která se mohou objevit, patří:

 • alergie na pigmenty,
 • kožní infekce,
 • otok,
 • krvácení.
Mikropigmentace obočí

Mikropigmentace obočí může výrazně změnit váš vzhled (MUDr. Blanka Vraspírová)

Mikropigmentace obočí

Rozhodnete-li se pro mikropigmentaci obočí, učiníte jednu z nejnápadnějších změn ve vašem vzhledu. Mikropigmentace obočí se provádí tzv. vláskováním. Jedná se o unikátní způsob nanášení pigmentu, který zajistí přirozený vzhled obočí z jakékoliv vzdálenosti. Metoda microblading dokáže napodobit přirozený tvar obočí.

Podle salonů, kde se mikropigmentace provádí, chtějí ženy v souvislosti s obočím nejčastěji tyto zákroky:

 • ztmavení a zvýraznění obočí,
 • úpravy vad v souměrnosti a délce obočí,
 • doplnění chybějící části obočí,
 • korekce vzhledu obočí po nevhodně provedeném nebo starším permanentním make-upu.

A pokud vás trápí ztráta vlasů, existuje také mikropigmentace vlasů, která vám pomůže zamaskovat postiženou část.

Mikropigmentace očních linek

Provádí se jemné oční linky, které působí opět přirozeně a při zavřených očích jsou neviditelné. Jemné oční linky jsou velmi vhodné pro ženy, které mají řídké řasy, jelikož linka řasy opticky zhustí.

Mezi nejžádanější zákroky u očních linek patří například vytvoření oční linky mezi očními řasami, optické zhuštění řas, vytvoření iluze očních řas i tam, kde úplně chybí, úprava tvaru oka nebo jeho optické zvětšení, optické vyrovnání velikosti a vzhledu obou očí atd.

Mikropigmentace rtů

Princip mikropigmentace rtů spočívá v tom, že se barvivo neboli pigment nanáší od kontury směrem dovnitř rtů postupně vystínováním. Rty jsou zvýrazněné, ale mají svůj přirozený vzhled.

Po mikropigmentaci rtů se můžete těšit výraznější barvě, zvětšenému objemu atd. Mezi zákroky, které se u mikropigmentace provádějí, patří například úpravy vad v symetrii a výšce rtů, zvýraznění barvy a optické zvětšení rtů, kontura a vystínování rtů podél kontury, korekce nepřirozené barvy rtů po starším permanentním make-upu atd.

Speciální zákroky

Mimo to se mikropigmentací provádějí také speciální zákroky, které z největší části souvisejí s opravou vzhledu po nezdařeném běžném permanentním make-upu nebo zlepšením vzhledu obličeje po vnějších nehodách.

Mezi speciální zákroky patří například doplnění chybějící části obočí, ke kterému dochází při chemoterapii aj.

Časté kladené otázky

 • Mikropigmentace je to samé jako tetování? Ne, pigment se nanáší do nejsvrchnější vrstvy kůže na rozdíl od tetování. Mikropigmentace se z toho důvodu postupně ztrácí, zatímco tetování zůstává natrvalo.
 • Je ošetření bolestivé? Před zákrokem se aplikuje anestetický krém, ale za určitých okolností můžete pociťovat jemná bodnutí při aplikaci.
 • Bude stačit jedno sezení? Ano, ale je nutné zkontrolovat výsledek po měsíci a v případě potřeby provést úpravy.
 • Jak zvýraznit kontury rtů bez výplně? Mikropigmentace je vhodná pro zvýraznění kontur rtů bez výplně. Není trvalá, obvykle trvá v průměru asi dva roky, poté musí být zákrok opakován.
 • Jak dlouho mi vydrží oční linky? Nelze zcela přesně určit, jak dlouho vydrží aplikovaný pigment – může to být rok, dva, tři.

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."