Korekce ušních dírek, ušních lalůčků

Autor:

Nejčastější příčinou protržení ušní dírky bývá vytržení náušnice při sportu nebo při oblékání. K vytažení ušních dírek dochází zejména díky nadměrnému piercingu v uchu (tzv. tunely - roztahováky) a také nošením těžkých náušnic. Řešením velké ušní dírky a vytahaného lalůčku je jejich korekce.

Zmenšení nebo korekce roztržené ušní dírky je možné sešitím roztrženého ušního lalůčku, případně je možné provést i rekonstrukci lalůčku při nadměrném piercingu.

V případě plastiky ušního lalůčku lze řešit i drobné defekty v chrupavčité části (dírky po piercingu). Defekt nesmí být příliš velký, vhodnost zákroku je nutné konzultovat s plastickým chirurgem.

Fotolia 168608579 Subscription Monthly M
Plastická chirurgie řeší korekci ušních dírek i lalůčků. Pokud tedy používáte "roztahováky" - tunely, lze po jejich odstranění vrátit ušní lalůček a dírku do původního stavu. (ilustrační foto)

Pro koho je korekce ušních dírek a lalůčků vhodná

Převážně jde o výkon u dospělého pacienta. Plastiku provádíme i u starších lidí, kterým ušní lalůčky věkem rostou. Asymetrie ucha není překážkou, pokud nejsou postiženy lalůčky.

U dětí se k výkonu přistupuje jen při akutní ráně a následcích úrazu. Pokud dítě spolupracuje, lze rekonstrukci provést. Jinak se plastika ušního lalůčku doporučuje až po 15. roce věku, kdy mladistvý je již oprávněný o provedení či neprovedení výkonu sám rozhodnout a při provedení výkonu a při následné péči lépe spolupracuje než malé dítě.

Kdy není možné provést korekci ušních dírek a lalůčků

Zákrok není možné provést při akutním infektu jak celkovém, tak v místě zákroku. Kontraindikací k výkonu (to platí obecně pro jakýkoli chirurgický výkon) je závažné dekompenzované chronické onemocnění, např. diabetes (cukrovka), hypertense, apod.

Konzultace a samotný průběh korekce ušních dírek

Zákrok probíhá bez zvláštní přípravy. Předchází mu konzultace s lékařem pro posouzení problému i zjištění celkového zdravotního stavu pacienta. Před výkonem lékař do lalůčku injekčně aplikuje lokální anestezii. Samotný chirurgický výkon trvá cca 20-40 minut, dle rozsahu korekce.

Anestezie a bolest při korekci ušních dírek

Výkon je pro pacienta nenáročný, ambulantní a podstupuje ho v lokální anestezii. S větší citlivostí a přechodně i lehkým otokem je potřeba počítat v prvních hodinách po výkonu, po vymizení účinku anestezie.

Při pocitu větší citlivosti či bolestivosti je vhodnější situaci řešit volně dostupnými analgetiky. Obvykle však ani to není nutné, diskomfort v místě výkonu většinou odezní velmi rychle.

Jizvy po korekci ušních dírek a ušních lalůčků

Při zmenšení ušní dírky je drobná jizva pod ušní dírkou, při zašití a rekonstrukci zasahuje jizvička cca od poloviny lalůčku k jeho dolnímu okraji.

Režim po korekci ušních dírek

  • Stehy: Při korekci ušních dírek a ušních lalůčků se používá nevstřebatelný šicí materiál, pacient přichází na kontrolu a vyjmutí stehů 2 týdny po výkonu.
  • Každodenní činnosti: K běžným každodenním činnostem není problém se vrátit již druhý den po zákroku.
  • Infekce: Do úplného zhojení je potřeba si dát pozor především na nechtěné zanesení infekce do operační ranky.
  • Opatrnost: Důležité je být opatrnější při oblékání, svlékání, při sundávání čepice nebo třeba česání dlouhých vlasů, aby nedošlo k mechanickému poškození operovaného místa (hřebenem, zipem ..).
  • Sprchování:Od druhého dne je možné ucho sprchovat.
  • Mast a dezinfekce: Na místo sešití doporučujeme aplikovat dezifekční mast.
  • Bazén a sauna: Bazén a saunu je možné navštívit až po vyjmutí stehů, tedy ne dřív jak za 14 dní. Ideálně však do úplného zahojení, jinak hrozí riziko zanesení infekce do operační rány.
  • Sport: Ke sportu se můžete vrátit po jednom týdnu od zákroku.
  • Náušnice: Po korekci a zúžení je možné nosit náušnice až cca po 3 měsících.
accessory adult aging 1251174
Uši a ušní lalůčky celý život rostou. (ilustrační foto)

Cena korekce ušních dírek, ušních lalůčků

Na našem pracovišti cena zmenšení či sešití roztržené ušní dírky činí 3.500 Kč za jedno ucho (v případě oboustranné korekce je cena 5.500 Kč). U zmenšení ušních dírek roztažených větším pierciengem (tunelem), kdy je rekonstrukce náročnější, je pochopitelně cena vyšší, a to 5.000 Kč za jedno ucho, 9.000 Kč za obě. Závisí to tedy na rozsahu a komplikovanosti výkonu, přesnou cenu vždy sdělí pacientovi chirurg během konzultace.

Kombinace korekce lalůčků s otoplastikou (plastikou uší)

Zmenšení ušní dírky nebo korekce protrženého ušního lalůčku jeho sešitím je během plastické operace uší možno provést. (Na našem pracovišti však otoplastiku neprovádíme, jen korekce ušních lalůčků).

Aktualizováno: 27.9.2019

Související recenze a zkušenosti

Korekce ušních dírek, ušních lalůčků - Ceny

MEDICOM Clinic
Praha, Brno, Ústí nad Labem
Ceny od 8 000 Kč
obvykle do 8 000 Kč
MEDICOM Clinic
Ceny od 3 500 Kč
RVmedCentrum privátní klinika s.r.o.
Ceny od 6 800 Kč
Centrum plastické chirurgie - SurGal Clinic, s.r.o.
Ceny od 2 500 Kč
MUDr. Jakub Kníže
Ceny od 1 700 Kč
Klinika GHC Praha
Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní