Ověřil/a:
Zaměřuje se na všeobecnou chirurgii a zvláště pak na laparoskopii. Zabývá se otázkou hojení chronických ran. Působí na soukromé klinice laserové a estetické dermatologie Esthé Laser Clinic.
Vytvořeno: 4. 2. 2021 · Aktualizováno: 5. 1. 2022

Navigace

 • Úvod
 • Pro koho je korekce ušních dírek a lalůčků vhodná
 • Kdy není možné provést korekci ušních dírek a lalůčků
 • Konzultace a samotný průběh korekce ušních dírek
 • Anestezie a bolest při korekci ušních dírek
 • Jizvy po korekci ušních dírek a ušních lalůčků
 • Režim po korekci ušních dírek
 • Cena korekce ušních dírek, ušních lalůčků
 • Kombinace korekce lalůčků s otoplastikou (plastikou uší)
 • Často kladené otázky

Úvod

Nejčastější příčinou protržení ušní dírky bývá vytržení náušnice při sportu nebo při oblékání. K vytažení ušních dírek dochází zejména kvůli nadměrnému piercingu v uchu (tzv. tunely - roztahováky) a také nošením těžkých náušnic. Řešením velké ušní dírky a vytahaného lalůčku je jejich korekce.

Zmenšení nebo korekce roztržené ušní dírky je možné sešitím roztrženého ušního lalůčku, případně je možné provést i rekonstrukci lalůčku při nadměrném piercingu (provádí se sešití tunelu).

V případě plastiky ušního lalůčku lze řešit i drobné defekty v chrupavčité části (dírky po piercingu). Defekt nesmí být příliš velký, vhodnost zákroku je nutné konzultovat s plastickým chirurgem.

Pro koho je korekce ušních dírek a lalůčků vhodná

Plastická chirurgie řeší korekci ušních dírek i lalůčků. Pokud tedy používáte „roztahováky" - tunely, lze po jejich odstranění vrátit ušní lalůček a dírku do původního stavu (ilustrační foto).

Pro koho je korekce ušních dírek a lalůčků vhodná

Převážně jde o výkon u dospělého pacienta. Plastiku provádíme i u starších lidí, kterým ušní lalůčky věkem rostou. Asymetrie ucha není překážkou, pokud nejsou postiženy lalůčky.

U dětí se k výkonu přistupuje jen při akutní ráně a následcích úrazu. Pokud dítě spolupracuje, lze rekonstrukci provést. Jinak se plastika ušního lalůčku doporučuje až po 15. roce věku, kdy mladistvý je již oprávněný o provedení či neprovedení výkonu sám rozhodnout a při provedení výkonu a při následné péči lépe spolupracuje než malé dítě.

Kdy není možné provést korekci ušních dírek a lalůčků

Zákrok není možné provést při akutním infektu jak celkovém, tak v místě zákroku. Kontraindikací k výkonu (to platí obecně pro jakýkoli chirurgický výkon) je závažné dekompenzované chronické onemocnění, např. diabetes (cukrovka), hypertense, apod.

konzultace

Lékař posoudí váš stav

Konzultace a samotný průběh korekce ušních dírek

Zákrok probíhá bez zvláštní přípravy. Předchází mu konzultace s lékařem pro posouzení problému i zjištění celkového zdravotního stavu pacienta. Před výkonem lékař do lalůčku injekčně aplikuje lokální anestezii. Samotný chirurgický výkon trvá cca 20-40 minut, dle rozsahu korekce.

korekce ušních dírek

Zákrok se provádí ambulantně

Anestezie a bolest při korekci ušních dírek

Výkon je pro pacienta nenáročný, ambulantní a podstupuje ho v lokální anestezii. S větší citlivostí a přechodně i lehkým otokem je potřeba počítat v prvních hodinách po výkonu, po vymizení účinku anestezie.

Při pocitu větší citlivosti či bolestivosti je vhodnější situaci řešit volně dostupnými analgetiky. Obvykle však ani to není nutné, diskomfort v místě výkonu většinou odezní velmi rychle.

Jizvy po korekci ušních dírek a ušních lalůčků

Při zmenšení ušní dírky je drobná jizva pod ušní dírkou, při zašití a rekonstrukci zasahuje jizvička cca od poloviny lalůčku k jeho dolnímu okraji.

Uši a ušní lalůčky celý život rostou

Uši a ušní lalůčky celý život rostou (ilustrační foto)

Režim po korekci ušních dírek

 • Stehy: Při korekci ušních dírek a ušních lalůčků se používá nevstřebatelný šicí materiál, pacient přichází na kontrolu a vyjmutí stehů 2 týdny po výkonu.
 • Každodenní činnosti: K běžným každodenním činnostem není problém se vrátit již druhý den po zákroku.
 • Infekce: Do úplného zhojení je potřeba si dát pozor především na nechtěné zanesení infekce do operační ranky.
 • Opatrnost: Důležité je být opatrnější při oblékání, svlékání, při sundávání čepice nebo třeba česání dlouhých vlasů, aby nedošlo k mechanickému poškození operovaného místa (hřebenem, zipem ..).
 • Sprchování:Od druhého dne je možné ucho sprchovat.
 • Mast a dezinfekce: Na místo sešití doporučujeme aplikovat dezifekční mast.
 • Bazén a sauna: Bazén a saunu je možné navštívit až po vyjmutí stehů, tedy ne dřív jak za 14 dní. Ideálně však do úplného zahojení, jinak hrozí riziko zanesení infekce do operační rány.
 • Sport: Ke sportu se můžete vrátit po jednom týdnu od zákroku.
 • Náušnice: Po korekci a zúžení je možné nosit náušnice až cca po 3 měsících.
uši

Cena se odvíjí od rozsahu a komplikovanosti zákroku

Cena korekce ušních dírek, ušních lalůčků

Na našem pracovišti cena zmenšení či sešití ušní dírky činí 4 500 Kč za jedno ucho, v případě oboustranné korekce je cena 7 000 Kč (každá další dírka 2 500 Kč).

U zmenšení ušních dírek roztažených větším pierciengem (tunelem), kdy je rekonstrukce náročnější, je pochopitelně cena vyšší, a to 6 900 Kč za jedno ucho, 11 900 Kč za obě

Závisí to tedy na rozsahu a komplikovanosti výkonu, přesnou cenu vždy sdělí pacientovi chirurg během konzultace.

Kombinace korekce lalůčků s otoplastikou (plastikou uší)

Zmenšení ušní dírky nebo korekce protrženého ušního lalůčku jeho sešitím je během plastické operace uší možno provést. (Na našem pracovišti však otoplastiku neprovádíme, jen korekce ušních lalůčků).

Často kladené otázky

 • Jak probíhá příprava před zákrokem? Nejprve absolvujete vstupní konzultaci s odborníkem. Ten vám vysvětlí celý postup a také jaký výsledek můžete očekávat. Bude vás informovat, jak se připravit na den operace a co budete muset dodržovat po výkonu. Korekce ušních dírek a ušních lalůčků se nejčastěji provádí v lokální anestezii.
 • Můžu po zákroku odejít domů? Výkon se provádí ambulantně, v lokální anestezii. Po zákroku tak můžete odejít domů, není potřeba hospitalizace. Měli byste si však raději zajistit doprovod.
 • Jak dlouho trvá rekonvalescence? Po výkonu se mohou objevit otoky a bolest. Ty by však měly do dvou týdnů vymizet. Dodržujte pooperační režim a pokyny lékaře, který vám může předepsat léky na bolest a zodpoví případné dotazy.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."