K odstranění kruhů pod očima můžete vyzkoušet dermální výplně nebo biorevitalizaci. Za kruhy pod očima může nejčastěji propad tkáně pod vnitřním koutkem. Oční koule každého z nás je v lebce uložena jinak - spočívá zde na vrstvě tuku, jakémsi polštáři. Pokud je tuku málo, může se to projevit kruhy pod očima. Pokud je tuku naopak nadbytek, vyklenuje se vzhůru a vznikají tak oční váčky. Pod těmi se pak rýsuje okrouhlý stín, který vnímáme jako kruhy pod očima.
Velmi často má pokožka v této části obličeje tmavší zbarvení, které má na svědomí omezení průtoku krve a lymfy v této oblasti. Roztažení cév, které se snaží k očím přivézt více krve, pod tenounkou kůží pod očima namodrale, až nafialověle prosvítá. Mnohdy i kožní buňky pod očima obsahují více kožního barviva (melaninu). Dalšími faktory, které se podepisují na vzhledu očního okolí, jsou UV záření, genetika, špatný životní styl, únava, nevyspání, kouření, nezřídka i některá onemocnění. Velmi často se problémy i jejich důvody navzájem kombinují.
Kruhy pod očima jsou problémem, který postihuje stejně tak ženy, jako muže. Tvar orbity a genetika si genderově nevybírá. Rozdíl je v tom, že muži málokdy seberou odvahu a specialistu vyhledají. Tedy pro odstranění kruhů pod očima častěji přichází ženy, a to opravdu v jakémkoli věku. Výjimkou nejsou ani velmi mladé dívky ve věku 20-25 let. Zde je vždy naší první volbou mezoterapie, pro revitalizaci očního okolí a oddálení dalších projevů stárnutí této oblasti. Kde za kruhy pod očima může primárně genetika, tam i u mladších ročníků pomáháme nejen biorevitalizací, ale i kombinací mezoterapie s dermálními výplněmi.
Kůže v očním okolí je velmi jemná a tenká, jen s malým obsahem tuku a náchylností k dehydrataci. Velmi snadno proto podléhá stárnutí. Naštěstí moderní estetická dermatologie dokáže většinu nejčastějších problémů v orbitální oblasti účinně korigovat. Zatímco jemné linky a drobné vrásky kolem očí lze zjemnit poměrně jednoduše pomocí mezoterapie, plazmaterapie či aplikací botulotoxinu, u kruhů a propadlin pod očima řešení už tak snadné není.
Nejúčinnější metodou korekce kruhů a propadlin pod očima je aplikace dermálních výplní s kyselinou hyaluronovou, speciálně vyvinutých pro řídkou tkáň očního okolí. Lékař, který výplň aplikuje, musí mít nejen dokonalou znalost anatomie a přehled o všech potenciálních rizicích a možných komplikacích, ale především zručnost a značné zkušenosti. Aplikace dermální výplně se provádí kanylovou technikou do přesně dané hloubky, aby nevznikly otoky kolem očí. Pro aplikaci výplní v očním okolí musí být lékaři speciálně vyškoleni. Dermální výplně lze dále využít i na nosoretní rýhy, na vrásky v oblasti horního rtu, ale i obočí.
Biorevitalizace očního okolí a/nebo injekční aplikace dermální výplně pro redukci kruhů pod očima není náročný výkon. Před samotným ošetřením se určitou dobu čeká na účinek anestetického krému, díky jehož účinku je ošetření pro klienta komfortní, zcela nebolestivé.
Je potřeba počítat s tím, že se někdy po ošetření může objevit modřinka nebo malý otok. Je to individuální, ale obvykle je to otázka 1-2 dnů, než příp. otok pomine a i modřinka bývá nejpozději do týdne pryč. Není problém ji po tu dobu lehce zamaskovat korektorem.
Efekt ošetření je viditelný ihned, avšak definitivní efekt postupně nabíhá, jak na sebe kyselina hyaluronová navazuje vodu z okolního prostředí. Při aplikaci je potřeba velké opatrnosti, aby oblast očního okolí nebyla přeplněna (aplikuje se přibližně ze šedesáti procent) a aby byla kanylou umístěna ve správné hloubce. Jinak by mohlo dojít k tzv. Tyndalovu efektu. Výplň je v tom případě umístěna příliš povrchně, může prosvítat a být viditelná. To způsobí ztmavnutí v místě ošetření, kůže má obvykle až namodralé zbarvení. Pokud k této komplikaci dojde, lze jí řešit rozpuštěním filleru cílenou aplikací enzymu hyaluronidáza.
Při správné technice aplikace a vhodném typu výplně se propadliny pod očima výplněmi korigují velmi úspěšně. Co však již tak snadno a dobře elimitovat nelze, to je tmavé zabarvení pod očima. Zde hraje velkou roli genetická predispozice. Zatímco vrásky a propadliny můžeme pomocí kombinace výplní a mezoterapie velmi pěkně vyhladit, stejně tak i crow’s feet (jemné mimické vrásky při zevním očním koutku, které připomínají „havraní nohy") pomocí botulotoxinu, modrofialový tmavý nádech pod očima lze vždy jen lehce ztlumit, nikdy však zcela odstranit.
Při správné technice aplikace a vhodném typu výplně se propadliny pod očima výplněmi korigují velmi úspěšně. Co však již tak snadno a dobře elimitovat nelze, to jsou tmavé kruhy pod očima. Zde hraje velkou roli genetická predispozice. Zatímco vrásky a propadliny můžeme pomocí kombinace výplní a mezoterapie velmi pěkně vyhladit, stejně tak i crow’s feet (jemné mimické vrásky při zevním očním koutku, které připomínají „havraní nohy") pomocí botulotoxinu, modrofialový tmavý nádech pod očima lze vždy jen lehce ztlumit, nikdy však zcela odstranit.
Injekční výplň s kyselinou hyaluronovu určená pro orbitální oblast vydrží poměrně dlouhou dobu, obvykle cca 12 měsíců. Proces odbourání výplně je samozřejmě u každého, v závislosti na rychlosti jeho metabolismu, individuální.
Pro co nejlepší výsledek je vhodné výplně očního okolí doplnit i biorevitalizací tkáně (microneedling, mezoterapie očního okolí), která zajistí zvýšení hydratace a výživy kůže, tedy zlepší pružnost i jas pokožky. Vyplnění kruhů pomocí výplně společně s obnovením přirozené struktury pokožky a zvýšením jejího jasu odstraní unavený výraz nejen očí, ale celého obličeje.
Při kombinaci biorevitalizace s výplněmi lze oba výkony provést při jednom ošetření.
Efekt omlazení pokožky kolem očí a vyhlazení krůhů pod očima rozhodně doporučujeme podpořit následnou speciální péčí o oblast očního okolí, a to jak používáním vhodné dermokosmetiky určené pro tuto delikátní oblast, tak i eliminaci faktorů, které k tvorbě otoků a kruhů pod očima přispívají, např. dehydratace, větší konzumace soli či alkoholu, nedostatek spánku a stres. Zásadní je také chránit oční okolí před UV zářením používáním vysokého SPF.
Odstranění kruhů pod očima a celkovou revitalizaci očního okolí lze podstoupit celoročně. Mezoterapie se provádí v cyklu 3-4 sezení po 14 dnech. Aplikace výplní se provádí jednorázově s následnou kontrolou zda je či není potřeba doplnění výplně.
Je různá cena pro mezoterapii a injekční výplně: u mezoterapie očního okolí se obvykle pohybuje cena aplikace (1 sezení) mezi 2000-3000 Kč, u aplikace dermálních výplní vždy záleží na zvoleném materiálu a množství, které se aplikuje.
Jednoznačně přijít. Čím dříve, tím lépe, protože čím dříve se začne s anti-aging ošetřením těchto problematických partií, tím účinněji oddálíme jejich stárnutí.
S biorevitalizací (mezoterapií) očního okolí je vhodné začít již mezi 35. a 40. rokem věku. A až budete slavit padesátku, tak si poděkujete, dodává na závěr MUDr. Věra Terzijská.