Operace asymetrie prsou

Operace asymetrie prsou
Specializuje se na laserovou terapii a plastickou chirurgii. Působí nejen u nás, ale i ve Velké Británii. Svým pacientům nabízí celou řadu plasticko-estetických výkonů.
Vytvořeno: 25. 3. 2021 · Aktualizováno: 9. 8. 2021

Zákrok je ideální volbou pro ženy, pro které asymetrie představuje fyzický či psychický problém. Plastický chirurg stanoví nejlepší postup operace. Asymetrii poprsí můře řešit několik typů prsních zákroků. Operace se provádí v celkové anestesii s jednodenní hospitalizací a po operaci je nutné nosit elastickou kompresivní podprsenku po dobu šesti týdnů.

Asymetrie prsou je do jisté míry normální

Operace asymetrie prsou
Operace asymetrie prsou

Neexistuje žena, která by měla prsa naprosto stejná. Je to stejné, jako když srovnáme pravou a levou polovinu tváře, také nejsou stoprocentně symetrické. To samé platí i pro ostatní části těla. Jedno prsou může být o trochu větší než druhé, může mít i odlišný tvar, ale i dvorec a bradavka mohou mít také různý tvar, různou velikost a dokonce i odlišnou pozici, jeden dvorec může ležet výše než druhý.

Když obě prsa jsou přibližně stejné velikosti a tvaru, je to v pořádku. Proto je nutné říci, že asymetrie je do určité míry zcela normální a že je mnohem častější, než si lidé myslí.

Kolik žen trpí asymetrií prsou

Mnoho dívek s asymetrií prsou si myslí, že ony jsou jediné, že je to neobvyklé. Ale opak je pravdou, ve skutečnosti asymetrií prsou trpí asi deset až patnáct procent žen.

Řešení asymetrie

Protože existují různé tvary a různé velikosti prsou, řešení jsou také různá a vždy zcela individuální. Většinou je nutné zvolit kombinaci různých výkonů plastiky prsou. Mezi ně patří tyto výkony:

  • Zvětšení prsou – augmentace implantáty nebo vlastním tukem
  • Zmenšení prsou – dochází k odstranění přebytečné prsní tkáně
  • Modelace prsou – zvednutí prsou (lift prsou)
  • Lift dvorců - změna pozice dvorců, nebo dvorce prsou

Před operačním výkonem je nutná osobní konzultace s plastickým chirurgem, se kterým se dohodnete na typu operačního výkonu. Mnohdy je nutné provést kombinované výkony, jako je například modelace prsa s augmentací, to znamená zvednutí prsa a zvětšení implantátem a redukce tedy zmenšení druhého prsa. Jindy je možné asymetrii upravit použitím různě velkých implantátů.

Předoperační příprava před operací

Předoperační příprava před operací
Předoperační příprava před operací

Předpokladem pro chirurgické řešení je dobrý a stabilizovaný celkový zdravotní stav pacientky. Tři týdny před operaci prsou musí být vysazeny léky, které zvyšují krvácivost ( Acylpyrin, Anopyrin atd.), rovněž podpůrné enzymatické léky nejsou vhodné. Měla by být vyloučena gravidita, není třeba přerušovat užívání antikoncepce.

Předoperační vyšetření zahrnuje laboratorní vyšetření krve, moče, EKG, vyšetření praktickým lékařem nebo internistou a mamografické vyšetření.

Operační výkon

Operace se provádí v celkové anestesii a je nutná hospitalizace přes noc.

Podle typu operačního zákroku se odvíjí i pooperační péče. Pokud budete mít drény, den po operaci se odstraní. Stehy se nyní již používají vstřebatelné, které není nutné vyndávat, jizvy jsou kryty stripy, které vám operatér vymění při pooperační kontrole za týden.

Sprchovat se můžete již 5 dní po operaci, ve většině případů je nutné po operaci nosit elastickou kompresivní podprsenku na dobu 6 týdnů. 

To se netýká jenom operace, kdy prsa byla zvětšena vlastním tukem. Po této operaci naopak prsa musí zůstat volně, aby se tuk příliš nevstřebal. Do doby než se jizvy zahojí, jsou kryty sterilními stripy, jizvy tak zůstanou tenké a neroztáhnou se. 

Jakmile jsou jizvy zahojené, můžete je masírovat, budete instruováni jakým způsobem masáže provádět a kdy s masážemi začít.

Kromě toho můžete i používat silikonové plátky na krytí jizev, kterými si můžete jizvy krýt v podprsence. Jizvy tímto způsobem rychleji vyzrají, změknout a nebudou nenápadné.

O lékařce 

MUDr. Helena Singerová se specializuje na zákroky plastické chirurgie a také na laserovou terapii. Má za sebou mnohaletou praxi nejen v České republice, ale i Velké Británii. V současné době ji najdete v Ústavu estetické medicíny Emauzy a nebo na klinice plastické chirurgie a laserové medicíny Asklepion. Paní doktorka provádí kromě operace prsou facelift, liposukci, labioplastiku, abdominoplastiku, miniabdominoplastiku, lifting paží, rhinoplastiku (operaci nosu), otoplastiku a řadu dalších zákroků.

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.