5 věci, které musíte vědět, pokud uvažujete o modelaci prsou

Autor: Miš_

Možná uvažujete o modelaci prsou a napadá vás spoustu otázek, které v první chvíli nemáte komu dát. Zeptala jsem se pana doktora MUDr. Tomáše Kempného Ph.D., jehož každá 4. operace je právě operace prsou. Zjistěte, zda jste vhodnou kandidátkou pro tuto operaci, s jak dlouhou dobou rekonvalescence je nutné počítat a na co při konzultaci rozhodněte nezapomenout.

Pane doktore, mohl byste nám prosím nastínit, jak velký poměr vašich operací zaujímají operace prsou a kolik z toho jsou modelace? Kdo jsou nejčastější adeptky pro modelaci?

Operace prsou jsou cca ve 40-50% zastoupeny v mých operacích v celkové anestezii, celkově asi v 25% všech operací. Z tohoto počtu je přibližné rozdělení na čisté augmentace cca 50%, augmentace s modelací cca 20% a cca 30% modelace prsou. Optimální klientka na modelaci prsou je 35-40 ti letá pacientka po dětech se stabilní váhou.

Pane doktore, podle čeho se rozhodujete zda postačí pouze modelace prsou a kdy provedete modelaci společně s augmentací? Mají v tom Vaše pacientky jasno již před konzultací?

Osobně upřednostňuji jen modelaci prsou, protože se jedná o vlastní tkáň, která nemá tendenci se chovat jako cizí těleso. Nicméně pokud pacientka nemá dostatek vlastní prsní tkáně, je nutno udělat augmentaci prsou a v případě, že má prso v průběhu operace i přes augmentaci povislý tvar – toto je možno zjistit posazením pacientky v průběhu operace – je nutno udělat současně i modelaci prsou.

prsa11

Modelace T technikou, foto před a 6 měsíců po operaci

Můžete našim čtenářkám dát nějaká doporučení, jak se na operaci připravit? Pomůže např. zlepšit životosprávu, přestat kouřit nebo začít cvičit? Před operačním zákrokem a po něm jsou doporučovány různé doplňky stravy. Jaká jsou vaše doporučení?

Nejpodstatnější doporučení pro modelaci prsou by bylo z mé strany si vše pořádně rozmyslet a probrat s operatérem, včetně probrání možných komplikací.  Nekouřit bych určitě doporučoval – tímto můžeme zmenšit riziko možných zánětů a s tím spojených dehiscencí (rozestoupení) rány. Wobenzym bych naproti tomu doporučil až po operaci. Urychluje sice hojení, zmenšuje otok, ale  zároveň může vést k většímu sklonu ke krvácivosti a tím i možné komplikaci pooperačního krvácení. Proto když Wobenzym, tak cca 2-4 dny od operace.

Jaká je dle vašich zkušeností obvyklá doba, než se vše zahojí? Je to určitě častý zákrok pro maminky, jejichž prsa dostala mateřstvím zabrat. Kdy mohou zvednout své dítě a kdy po operaci mohou mít běžný styk s partnerem a prsa se budou moc i zmáčknout?

V tom, jak se vše zahojí je několik ale... Metod modelace je více typů a s tím souvisí i velikost ranných ploch (možné techniky: modelace kolem bradavky, vertical scar, L nebo J jizva, T jizva /horní či dolní stopka/, technika dle Passota). Toto je prvním faktorem jaký rozsah má samotná rána a jak se zhojí. Většinou je již za dva týdny dostatečně zhojena – zacelena.

prsa22

        Pro prso šetřící výkon na prsu při onkologicky vyřešeném stavu byla            provedena modelace T technikou, foto před a rok po operaci

Druhou záležitostí je rozsah vnitřní jizvy, která je dána typem zákroku a tato se hojí déle. Na vnějšek je minimálně patrná, ale pacientky mají většinou pocity z postupně zrající jizvy, jako je tužší jizva, pocity píchání, tahání. Jak zraje jizva, tak ruku v ruce s ní se zlepšuje tato „ neviditelná část“ modelace prsou. Časově probíhají největší změny v průběhu prvních 4-6- ti týdnů, nicméně to neznamená, že jsou ženy po této operaci neschopné 4-6 týdnů běžného života – zvedání dětí, domácích prací etc.

Je něco důležitého na co se Vás pacientky zapomínají ptát?

 Někdy o tom spíše nechtějí slyšet - a to jsou možné komplikace jako pooperační krvácení, záněty, snížená citlivost bradavky, která se zlepšuje u většiny pacientek v období měsíců od operace. Většinou jsou poté překvapeny, že je zákrok relativně málo bolestivý ( s výjimkou současného zvětšování prsou)  a tudíž je možno pacientku již druhý den poslat do domácí péče. Pooperačně je poté důležité nosit podprsenku bez okostice po dobu 4-6-ti týdnů ve dne i noci na doformování tvaru prsou.

prsa33

Asymetrie prsou, modelace J technikou s malou redukcí vpravo, foto před a 6 měsíců po operaci

Operace prsou jsou chirurgy většinou oblíbené – jak to máte vy? Je modelace prsou rutinní operací?   Kombinujete modelaci a zvětšení, nebo je necháváte jako samostatné na sebe navazující zákroky?

Modelaci prsou všemi technikami vnímám v současné době jako standartní a nutno přiznat i rutinní zákrok.  K tomuto hodnocení mne opravňuje především velká vyoperovanost, kterou jsem  získal praxí v Rakousku, kde týdně provádíme v týmu třech lidí cca 2-3 modelace týdně (většinou spojené se zmenšením prsou – nicméně technika a provedení se neliší od samostatné modelace prsou). Po dobu devíti let jsem tak mohl velmi podrobně proniknout do tajů rozdílných technik modelace prsou. Nicméně modelace spojená s augmentací prsou patří stále k obtížným zákrokům neboť zde máme dva faktory – implantát, který je na místě a prsní žlázu, která podléhá gravitaci. Při spojení s rozdílnými představami pacientek patří tento zákrok k nejobtížnějším. Nicméně pokud je indikován, poté je vhodné provádět oba výkony současně.

Pokud máte další otázky před operací, můžete se zeptat pana doktora, nebo se objednat na konzultaci na klinice Medicent , kde pan doktor Kempný působí.

Aktualizováno: 23.3.2016

O kom se píše:

Dobrý den, plastické chirurgii se věnuji od roku 1999, v roce 2005 jsem složil atestaci. V letech 2007-2018 jsem paralelně s praxí v Česku pracoval v rakouských městech Wels a Salzburg. Od roku 2019 se budu plně věnovat práci na Klinice MEDICent v Ostravě.

Autor
Miš_

Modelace prsou (Breast-lift) - Novinky

Chci zpět pevná prsa

Doc. MUDr. Jan Válka

Vy nám svěřujete svá přání a my je ochotně plníme. Jako třeba Janě, která zhubla 65 kg a chtěla zmenšit ňadra.

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní