Chci zpět pevná prsa

Autor:

Vy nám svěřujete svá přání a my je ochotně plníme. Jako třeba Janě, která zhubla 65 kg a chtěla zmenšit ňadra.

cosmopolitan

Šestadvacetiletá Jana Reinwartová nám v létě napsala: „Vlastní vůlí jsem zhubla 65 kg! Najednou se vejdu do sedačky v kině a chlapi se za mnou otáčejí ne proto, aby se mi vysmáli, ale protože mi to sluší. Dala jsem své fotky na internet a sklidila obrovský ohlas. Myslím, že jsem spoustu žen nakopla, aby se svou váhou začaly něco dělat. Problém ale spočívá v tom, že ačkoli se dřu jako mezek v posilovně, na těle mi zbyla povislá vytahaná kůže, které se nelze zbavit jinak než plastickou operací. Hubnutí nejvíc odnesla má prsa, takže musím pořád nosit trika ke krku. Bohužel nemám na plastiku peníze. A brát si půjčku mi připadá dost sobecké vzhledem k tomu, že mám malé dítě.“ Janina vůle nás zaujala natolik, že jsme hned zapracovali na splnění jejího snu a domluvili jí konzultaci s plastickým chirurgem na soukromé brněnské klinice Laurea.

Cosmo řešení:

cosmopolitan-foto1u

Po vstupní prohlídce a dohodě s Janou jsme se rozhodli operovat prsa. Jana má sice mírně prověšenou i kůži na břiše, ale na ňadrech se rázné snížení váhy podepsalo nejvíc. Došlo k takovému úbytku podkožního tuku, že prsa ztratila elasticitu a pevnost a poklesla až k dolním žebrům,“ vysvětluje doktor Josef Hrbatý z kliniky Laurea.

„Problém vyřešíme modelací prsu. Při zhruba tříapůlhodinové operaci se dvorec s bradavkou posune o několik centimetrů směrem nahoru. Tkáň prsu se jakoby obalí kolem žlázy a potom se odstraní nadbytečná kůže. Vzniká tak jizva kolem dvorce, která směřuje kolmo dolů a pak se příčně vine celou podprsní rýhou. Dobře ji ale schováte v plavkách nebo podprsence a do roka téměř zmizí. Bohužel efekt modelace prsu není trvalý, vlivem gravitace a věku poprsí časem zase trochu klesne.“

Co vás čeká:

cosmopolitan-foto2u

Při vstupní konzultaci vás lékař nejdřív prohlédne a posoudí, zda je pro vás zákrok vůbec vhodný. Určitě s ním podrobně proberte svá očekávání. Operatér by k vám měl být naprosto otevřený a popsat vám všechna rizika a omezení. Před operací musíte někdy, v závislosti na věku nebo rodinném zatížení, projít kromě běžných předoperačních prohlídek i rentgenovým vyšetřením prsu. Dále vynechte léky, které zvyšují krvácivost, jako třeba acylpyrin nebo aspirin. V době zákroku byste neměla mít menstruaci a samozřejmě ani rýmu nebo jakoukoli jinou nemoc. Také se poraďte s gynekologem, zda dočasně nevysadit hormonální antikoncepci, aby vás neohrožovala žilní trombóza. Operace zabere od dvou do čtyř hodin a provádí se v celkové anestezii. V nemocnici si vás nechají další tři až sedm dní. Po propuštění se několik týdnů šetřete a hlavně nezvedejte nic těžkého. Minimálně měsíc budete muset nosit speciální formovací podprsenku, vzdát se veškerých sportovních aktivit a několikrát denně kůži na ňadrech promašťovat krémem. Pozor! Jako u kterékoli jiné operace i tady mohou nastat potíže. Jaké? Třeba infekce operační rány, krvácení nebo hromadění tkáňového moku v podkoží. A pokud kouříte, zvyšuje se nebezpečí, že se prsa špatně zhojí a vzniknou vám nepěkné jizvy. Zákrok vám odsaje z peněženky třicet až čtyřicet tisíc korun. Záleží na cenách konkrétního pracoviště a hlavně na délce operace.

Co na to Jana:

cosmopolitan-foto3

„Jsem šťastná. Pořád se musím osahávat a nemůžu uvěřit, jak jsou moje prsa najednou pevná. Z velikosti F jsem sice přešla na košíček C, ale to mi vůbec nevadí. Operace trvala skoro čtyři hodiny, ale čekala jsem něco mnohem horšího. Když jsem se probudila, všechno mě bolelo. Nejtěžší jsou první tři nebo čtyři dny.Měla jsem pocit, jako by mi na hrudníku trůnil balvan. Když jsem se zvedla, měla jsem pořád nutkání si prsa držet, aby mi nespadla. Připravovala jsem se také na viditelnější jizvy, přitom už teď jsou tak jemné, že si jich příští rok málokdo všimne. Vadí mi jen několikaměsíční zákaz cvičení, protože se musím hodně hlídat, abych zase neztloustla. Chválím také kliniku Laurea, celý personál se choval skvěle. A v málokteré nemocnici obědváte lososa nebo panenku s brusinkami!“

Článek vyšel v časopise Cosmopolitan v čísle 12/2007.

Aktualizováno: 14.7.2016

Modelace prsou (Breast-lift) - Novinky

Chci zpět pevná prsa

Doc. MUDr. Jan Válka

Vy nám svěřujete svá přání a my je ochotně plníme. Jako třeba Janě, která zhubla 65 kg a chtěla zmenšit ňadra.

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní