Výhody a specifika brazilské techniky plastiky břicha, lipoabdominoplastiky

Máte před zákrokem?

Vyplňte krátký dotazník a pošlete nezávaznou poptávku až 4 specialistům na tento zákrok. Díky dotazníku snadněji získáte konkrétní odpověď od špiček v oboru – rychle a zdarma.

Máte po zákroku?

Sdílejte své zkušenosti v rychlé anketě a pomozte ostatním se lépe rozhodnout.

  1. Step 24
  2. Step 25
  3. Step 26
  4. Step 27
  5. Step 28
  6. Step 29
  7. Step 30
  8. Step 31

Co vás na vašem břichu nejvíce trápí?

Jak k tomu došlo?

Chtěl/a byste podstoupit i jiný zákrok? Zajímá mě:

Jak dlouho uvažujete o abdominoplastice?

Kdy chcete operaci podstoupit?

Jste…

Pomohla by vám v rozhodování možnost platby na splátky?

Chtěla byste se připojistit na případné komplikace po zákroku?

Autor:

Brazilská technika plastické operace břicha, lipoabdominoplastika, vznikla v Brazílii. V České republice se na tuto metodu specializují MUDr. Pavel Kurial a prim. MUDr. Vladimír Mařík. Společně touto technikou odoperovali již kolem 200 pacientek. Jedná se o metodu pracnější a časově náročnější, kterou lze dosáhnout výrazně větší redukce tuku a kožního nadbytku a tím také lepšího estetického výsledku. Použitím této techniky se také minimalizuje riziko vzniku pooperačních komplikací, např. vytvoření krevní sraženiny, seromu nebo nedokrvování kůže.

Jaký je rozdíl mezi abdominoplastikou a lipoabdominoplastikou?

Jedná se o zcela odlišné chirurgické potupy. Naprostá většina pacientek se domnívá, že lipoabdominoplastika v sobě kombinuje prosté odsátí tuku z krajiny břicha a na to potom navazuje standardní abdominoplastika. Celá operace je založena na zcela jiném principu než klasická technika. Základním postupem u abdominoplastiky je velká mobilizace - uvolnění stěny břišní od hluboké fascie a následně její redukce v dolní části břicha. Dochází tak k vytvoření poměrně velkého prostoru, který nese i svá rizika v podobě možnosti hromadění krevní sraženiny po výkonu, nebo seromu a nedokrvení kůže. Tyto rizika jsou pak vyšší zvlášť u silnějších pacientek. Lipoabdominoplastika tyto rizika minimalizuje, protože u této techniky není potřeba široké mobilizace celé stěny břišní, přičemž ve finále je dosaženo mnohem větší redukce tuku i kožního nadbytku. Operatér pracuje během výkonu v odlišných anatomických vrstvách a velkou výhodou je, že se nepřerušují při redukci mízní cévy, jelikož hluboká vrstva tkáně nad fascií se neodstraňuje. Prokrvení celé stěny břišní je pak lepší a nevzniká zde tzv."mrtvý prostor", kde by se mohla hromadit tekutina. Tato technika je velkou inovací v operativně stěny břišní. Výkon je delší, pracnější, ale umožňuje dosáhnout výrazně větší redukce a lepšího estetického výsledku. Jelikož tato technika pochází od autorů z Brazílie, vžil se název Brazilská technika plastiky břicha.

kurial b Pro jaké indikace je lipoabdominoplastika vhodná? Kdy jí doporučujete podstoupit?

Tato technika je optimální indikací pro pacientky, které mají na břiše větší množství tuku. Pro ty, které mají tuk nahromaděný více v horních partiích břicha je to naprosto ideální indikace, jelikož takto lokalizované nadbytky při standardní technice redukovat nelze. U takovýchto pacientek lipoabdominoplastika umožní větší redukci a dosažení lepšího estetického výsledku v porovnání se standardní plastikou břicha

Jak se lipoabdominoplastika provádí?

Po provedení předoperačního nákresu je pacientka uvedena v poloze na zádech do celkové anestezie. Následuje infiltrace zakreslených lokalit tumescentní tekutinou s adrenalinem ve speciálním ředění pro tuto techniku. Pokračujeme potom odsátím tukových depozit pomocí liposukčních kanyl již dle standardního schématu. Odsátí je poměrně radikální. V průměru se jedná o množství kolem 3,400ml. Někdy to může být i kolem 5500ml. Záleží na konstituci pacientky. Potom se operační pole znovu desinfikuje a pokračujeme obříznutím a uvolněním pupku. Následuje řez od pupku dolů a do stran podle nákresu a uvolnění nadbřišku pouze ve střední čáře od fascie. Toto je jediné uvolnění stěny břišní od fascie v průběhu celé operace, teré umožňuje sešít rezestouplé svaly stěny břišní. Pacientka je potom převedena do polohy sklapovačky a v této poloze je provedena redukce nadbytečné kůže podbřišku. Kůže je po liposukci na celém břiše velmi posunlivá, proto je i redukce nadbytečné kůže větší než u standardní abdominoplastiky. Nadbytečná kůže se odstraňuje ve vrstvě povrchní fascie nikoliv hluboké. Tak jsou zachovány mízní cévy jdoucí z krajiny tříselné po hluboké břišní fascii směrem nahoru. Jen ve střední čáře je redukce provedena v malém rozsahu až na hlubokou fascii, aby bylo možné sešít rozestoupí svaly stěny břišní i v části pod pupkem. Sbližujeme k sobě rozestouplé svaly stěny břišní pevným šicím materiálem. Sešíváme povrchní fascii v podbřišku. Pokračujeme postupně sešitím kůže po vrstvách a přes vertikální elipsovitou incizi transponujeme uvolněný pupek do původní pozie nebo o něco výše. Jsou vyvedeny dva drény a rány jsou potom zakryty páskami a obklady. Rovnou je pacientce nasazeno elastické prádlo a probouzí s z anestezie.

Je rekonvalescence rychlejší než u klasické abdominoplastiky?

Dá se říci, že ano. Lipoabdominoplastika je prováděna více u silnějších pacientek, u kterých bylo nezřídka potřeba ponechat drény i 4 týdny. Jsou to pacientky, u který docházelo častěji k rozestupům rány a poruše hojení pro horší prokrvení kůže v rizikových partiích. Při této technice jsou pacientky zpravidla do týdne bez drénů a potíže s hojením rány vídáme zcela ojediněle. Krajina břicha je delší čas oteklejší díky provedené liposukci a vyžaduje to pooperační péči v podobě masáží tzv. válečkováním. Elastické prádlo doporučujeme na stejně dlouhou dobu jako u klasické abdominoplastiky a to 4-6 týdnů.

Jak dlouhá je při lipoabdominoplastice hospitalizace?

Stejně dlouhá jako u klasické plastiky břicha, 3 dny.

Jaká je cena lipoabdomiplastiky?

Cena se pohybuje mezi 33. - 39.000,-Kč

 Z5T8901 Pro koho není zákrok vhodný?

Je zbytečné tuto techniku indikovat u pacientek, které mají spíše kožní nadbytky na břiše a méně tuku. V těchto případech je určitě zela postačující klasická abdominoplastika. Opatrně je potřeba indikovat lipoabdominoplastiku u pacientek po velkém váhovém úbytku. Cévy totiž i po rapidním zhubnutí zachovávají své průměry a operace jsou spojeny s většími krevními ztrátami. Při liposukci tak může dojít k většímu zakrvácení do odsávaných lokalit. Rovněž je potřeba zmínit kontraindikaci tohoto zákroku při podezření na kýlu v krajině stěny břišní. Liposukci by potom mohlo dojít k vážnému poranění.

Jaký režim je nutné po plastické operaci břicha dodržovat?

Doporučujeme dostatečný příjem tekutin a včasnou mobilizaci. Několikrát denně zacvičit s dolními končetinami a rychlé navrácení k denním aktivitám. Je to nejlepší prevence proti riziku trombózy. Jeden drén je pacientkám vyjmut při odchodu s kliniky a druhý se odstraňuje při kontrole v průběhu prvního týdne od operace. Pak je možné již celou oblast sprchovat. Stehy se zastříhávají za 14 dní od operace. Od této doby se odsávané plochy začnou dvakrát denně natírat Lioton 100 000 gelem a zahajují se masáže tzv. válečkováním. V tomto s pokračuje dlouhodobě několikrát denně do úplného změknutí všech ploch. Elastické prádlo se nosí 4 - 6 týdnů. 3 měsíce je vhodné chránit operovanou oblast a jizvy před sluncem.

Kudy probíhá řez při abdominoplastice? Kde jsou pak viditelné jizvy?

Jizvy jsou ve stejných lokalitách jako u normální plastiky břicha, kolem pupku a v podpbřišku.

Mohu po operaci nějak ovlivnit vzhled jizev?

Na jizvy je vhodné aplikovat papírové nebo lépe silikonové pásky po dobu 2 měsíců. Vhodné je promašťování jizev a tlakové masáže. Je možné také podstoupit ošetření laserové.

MUDr. Pavel Kurial plastický chirurg info@kurial.cz tel. +420723021615

Aktualizováno: 25.11.2013

Autor

MUDr.Pavel Kurial atestovaný plastický chirurg

Diskuze k tématu

Abdominoplastika (Operace břicha) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á     

Po 2 porodech mi zůstalo škaredé vypouklé břicho, rozestup břišních svalů a pupeční kýla. Nyní jsem 2 měsíce po operaci + liposukce boků a s výsledkem jsem moc spokojená. Děkuji celému Leticia týmu a hlavně p. doktoru Hý... Více 

1 Like   1 Komentář  
Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní