Plastika břicha: Správná pooperační péče má velký vliv na výsledek

Plastika břicha: Správná pooperační péče má velký vliv na výsledek
MUDr. David Tomášek
Atestovaný plast. chirurg s více než 25letou zkušeností v oboru estet. plast. chirurgie. Je specialistou i na řešení poporodních traumat rodidel (pracoval i na gynekologicko-porodnickém odd. ÚPMD). Je předním odborníkem v provádění estet. plasticko-chir. výkonů a soudním znalcem v této problematice.
Vytvořeno: 17. 6. 2019 · Aktualizováno: 11. 8. 2021

Pooperační péče má obrovský vliv na konečný výsledek každé plastické operace, u abdominoplastiky (plastiky břicha) ale obzvlášť. Co vše můžete správnou péčí ovlivnit a naopak, co se může stát, když nebudete dodržovat rady lékaře?

Já osobně považuji pooperační péči po abdominoplastice něco jako polovinu léčby celého procesu. Dodržení pokynů je to nejdůležitější pro efekt celé operace.

Pooperační péče po plastice břicha

 • V prvních dvou týdnech především klid na lůžku a chodit jen na WC a jídlo.
 • Chůze by měla být v předklonu, aby se nezatěžovaly břišní svaly. Do chvíle než doporučí operatér nosit kompresivní bandáž.
 • Chladit operovanou krajinu, ale pozor nikdy ne na úrovni močového měchýře.
 • Při dobrém pooperačním průběhu lze cvičit lehce po měsíci. Je třeba ale začít opatrně.
 • Při bezkomplikovaném průběhu po sešití rozestupu břišních svalů lze začít cvičit nejdříve po 4-6 týdnech. Opět záleží na procesu hojení a zpočátku opatrně.
 • Těžká námaha až po 3 měsících, zvláště při sešití roztažených přímých svalů břišních.
 • Návrtat k saunování či plavání ideálně až po 3 měsících, milostný život i dříve, tak po 6 týdnech – ale opatrně.
 • Při bezkomplikovaném průběhu je možné se po 2 týdnech vrátit do práce, která není fyzicky náročná. 

Při zhoršení stavu vždy kontaktovat ihned svého operatéra, který musí být pro takovou konzultaci k disposici prvé dva týdny nebo za sebe určit náhradu a informovat o tom klienta/ku.

Před a po plastice břicha
Fotky před a po plastice břicha (foto: soukromý archiv lékaře)

Drény po plastice břicha

Drény vyvádějí přebytečnou krev, která nateče do prostoru mezi kůží a svalovou stěnou břišní. Kůže se lépe přilepí, čemuž pomáhá i elastická komprese pomocí pooperačního prádla.

Ponechání drénů záleží na operačním průběhu. Já nejčastěji odstraňuji drény po 24 hodinách. Klient/ka s drény nesmí opustit pracoviště hlavně z důvodu možné neodborné manipulace, která zvyšuje riziko především infekčních komplikací.

Kompresní prádlo po abdominoplastice

Pevné sportovní elastické prádlo svým napětím rozhodně výsledku napomáhá. Ideální jsou kompresivní kalhoty s kšandami a rozepínáním „na body” v rozkroku. Já osobně doporučuji nosit tuto kompresi první měsíc non-stop, a pak dva měsíce alespoň přes den. Komprese „přilepí” uvolněnou kůži ke stěně břišní, svým tlakem snižuje bolestivost a otok po operaci. Dochází tedy méně často ke krvácivým komplikacím.

Já osobně při dobrém pooperačním průběhu dovolím svléknout pooperační návlek a osprchovat se po dvou týdnech. Před tímto časem je hygiena možná rozepnutím háčků v rozkroku.

Bolestivost a otoky břicha po abdominoplastice

Pooperační bolesti jsou největší při napínaní svalů břicha, ale jsou mnohem bolestivější operace v estetické chirurgii.

Přetrvávání otoků je velmi individuální. Časově je to do měsíce určitě až do zhruba tří měsíců po operaci. Ideální je užívat enzymoterapii (Wobenzym).

Změna uložení střev po abdominoplastice

Není rozhodně pravdou, že se mění uložení střev po abdominoplastice. Vlivem roztažení přímých svalů břišních většinou u žen po porodu, což je nejčastější indikací k plastice stěny břišní, dochází ke vzniku většího prostoru v dutině břišní a střeva se stěnou mezi přímými svaly břišními klenou více ven.

Střeva nemohou měnit své uložení, protože jsou pevně fixována k zadní ploše dutiny břišní. Po plastice stěny břišní jsou střeva pouze utěsněna do původní polohy. Nedá se hovořit o speciální dietě po operaci, ale o střídmosti a požívání menších dávek potravy a častěji než si střeva zase zvyknou na původní stav. Je to záležitost do dvou až čtyř týdnů po operaci, ale je to přísně individuální.

Péče o ránu po plastice břicha

V současné době se používají velmi často vstřebatelné šicí materiály, a pokud je třeba použít nevstřebatelný materiál, tak ten většinou odstraňujeme po 2 týdnech (vnitřní steh). Jednotlivé stehy se dnes v estetické chirurgii nepoužívají, nebo by se používat neměly. Jedná se přece o abdominoPLASTIKU.

Obvazy se ponechávají do doby, kdy přetrvává sekrece. Náplasťová fixace pomáhá držet zašitou kůži. Ale jen pomáhá, ve srovnání s dobrým zašitím má méně významný efekt, přesto doporučuji nosit na ráně náplasti od 1 do 3 měsíců po operaci – tedy v návleku.

Servis o ránu je jednoduchý: zprvu to nechat zcela na operatérovi při kontrolách a on pak sám vysvětlí co dál. Důležitá je důsledná čistota operované krajiny.

Před a po abdominoplastice
Fotky před a po abdominoplastice (foto: soukromý archiv lékaře)

Péče o jizvy po abdominoplastice

Pro správné hojení jizvy jsou důležité:

 • tlakové masáže,
 • správné pooperační elastické prádlo,
 • a v případě, že se jizva zdvihá, tak použít silikonové plátky (nikoliv gel).

Tlakové masáže se provádí po zhojení, tedy zhruba po dvou týdnech. To většinou doporučí operatér po kontrole. Pokud je rána dobře zhojená, okraje kůže jsou u sebe, není třeba promazávat. To zajistí mazové žlázky kůže. Pokud je jizva širší, doporučujeme promazávat. Mé zkušenosti z Kliniky popálenin, kde jsem 6 let pracoval, prokázaly dobrou zkušenost s modrou Indulonou. Nedoporučuji drahé „voňavé" nevyzkoušené masti, mohly by vést k alergické reakci a následnému špatnému hojení ran.

Postup tlakové masáže

Správná tlaková masáž je kolmý tlak na ránu v každém místě cca 20 vteřin, nemnout, jen tlačit do snesitelné citlivosti, pak povolit a zopakovat.

Pokud se budete hojit hypertrofickými jizvami je ideální kombinace tlakových masáží a přikládání silikonových plátků na ránu (např. Topigel) pod kompresivní prádlo. 

Korekce jizev po abdominoplastice

Korekci špatně zhojených jizev řeším ne dříve než rok po zhojení. To aby byly jizvy zralé a nové sešití bylo pevné a neprořezávaly se stehy.

Jizva je porušení kontinuity celé vrstvy kůže, je to anatomicky chaotická změť vaziva a je trvalá. Laserem se dobře může obrousit do úrovně (niveau) kůže, ale patrná je vždy, jen méně. K lasertherapii je důležitý ten správný čas. Laseristi často slibují dokonalý výsledek, ale ten z anatomického hlediska není možný, jizva nikdy zcela nezmizí.

Péče o pupík v případě jeho úpravy po plastice břicha

Původná pupeční jizva se obkrouží a ponechá. Vyvede se v místě výšky původního pupku. Jizva kolem pupíku je vždy více či méně patrná. Hygiena je zde vždy složitější, ale jizva se kolem pupíku hojí často významně lépe než jizva po plastice jako takové. Pooperační péče je stejná jako u výkonu celkově.

Co vše může ovlivnit špatná pooperační péče

Především infekce, rozpad rány, metabolické komplikace, přes embolizaci, až po to nejhorší. Abdominoplastika patří k největším operacím v estetické chirurgii. Každou operaci je třeba brát zodpovědně, abdominoplastika není výjimka.

Kontroly po abdominoplastice

Den po operaci je propuštění po extrakci drénů, pak po 5-10 dnech a dále po měsíci a třech měsících. Většinou jsou kontroly provázené fotodokumentací.

fotografie před a po
Fotky před a po plastice břicha (foto: soukromý archiv lékaře)

Komplikace po abdominoplastice

Pacient by se měl obrátit na svého operatéra, objeví-li se po operaci tyto obtíže:

 • špatné dýchání (embolisace)
 • otoky (počínající zánět)
 • teploty
 • zarudnutí
 • hnisavá sekrece (infekční komplikace)
 • rozpad operační rány

Výsledek po plastice břicha

Já osobně hodnotím efekt operace při poslední kontrole, což je po třech měsících. V případě, že se mi, nebo klientce/ovi něco nelíbí, pak znovu s delším odstupem, i půl roku po operaci. V případě jizevnatých komplikacích řešíme výsledek až rok po operaci.

Rozdíl rekonvalescence při miniabdominoplastice a kompletní abdominoplastice

Pojem miniabdominoplastika je z mého podhledu tak trochu vágní. Prvně se objevil název tohoto výkonu u brazilských operatérů, kteří nezvedají kůži nad úrovní pupíku, nadbřišek uvolní výraznou liposukcí. Zůstávají zde tedy relativně neporušené struktury (cévy, nervy) pro dobré hojení uvolněné kůže. Při tomto výkonu se uvolní pouze kanál ve střední části břicha na úrovni od cév vedoucích z přímých svalů břišních.

Co se týče rekonvalescence, tak se hojíme vždy cca dva týdny, záleží však na úrovni komplikací, které mohou nastat. To je především hojení kůže zašité v napětí.

Často kolegové použijí pojem miniabdominoplastika k tomu, že uvolní pouze kůži podbřišku a tuto přebytečnou kůži odstraní. Toto bych já jako „mini” nenazýval.

Jaká je rekonvalescence v případě kombinace abdominoplastiky s liposukcí (lipoabdominoplastika)

Abdominoplastika je především vždy velice rozsáhlý a náročný výkon s významnými operačními riziky. U kombinace s liposukcí se domnívám, že je hojení mírně rizikovější a pooperační péče je významná hlavně v pooperačním klidu.

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.

Také by vás mohlo zajímat...